Travelstories Top-10 (Πρωτεύουσες)

giannismits

Member
Μηνύματα
3.494
Likes
11.726
Επόμενο Ταξίδι
?
με τοση υπερασπιση της αθηνας και επιχειρηματα για τις ομορφιες της με πεισατε την επομενη φορα να κινηθω σαν τουριστας..και να δω και το παραλιακο κομματι της.

παντως μερικοι μου θυμιζουν το ''ρετιρε'' του Δαλιανιδη που μονο τα στραβα της αθηνας τονιζε και την υποαναπτικτη εικονα της:haha:

σε ενα blog θυμαμαι που ενας αθηναιος σνομπαρε την Κωνσταντινουπολη οτι ειναι πολυ υποδεεστερη απ την Αθηνα και ως επιχειρημα ειχε το τελειο μετρο της αθηνας!
τι να πεις.. ο καθενας...
 

jimp

Member
Μηνύματα
5.020
Likes
6.400
Να γραψω και γω μερικες πρωτευσουσες.

-rome 20
-prague 19
-jerusalem 18
-budapest 17
-canberra 17
-victoria,seychelles 16
-hong kong 15
-athens 13
-doha 12
-abu dhabi 11
-Muscat 08
-sofia 08
-djibouti 01
 

mfish

Member
Μηνύματα
1.378
Likes
1.280
Ταξίδι-Όνειρο
ολη η γη
με τοση υπερασπιση της αθηνας και επιχειρηματα για τις ομορφιες της με πεισατε την επομενη φορα να κινηθω σαν τουριστας..και να δω και το παραλιακο της κομματι της.

παντως μερικοι μου θυμιζουν το ''ρετιρε'' του Δαλιανιδη που μονο τα στραβα της αθηνας τονιζε και την υποαναπτικτη εικονα της:haha:

σε ενα blog θυμαμαι που ενας αθηναιος σνομπαρε την Κωνσταντινουπολη οτι ειναι πολυ υποδεεστερη απ την Αθηνα και ως επιχειρημα ειχε το τελειο μετρο της αθηνας!
τι να πεις.. ο καθενας...
ενταξει ο καθενας ψηφιζει με τα δικα του κριτηρια, οσο για το λιγο ακραιο παραδειγμα που εθεσες η Κωνσταντινουπολη αν απομονωσεις τα μνημεια και ξεφυγεις απο το κεντρο εχει απο τα πιο ασχημα προαστεια πολης που εχω δει.

αν δεις και αυτο
IMG_9302.JPG houses-in-istanbul-420x315.jpg istanbul-suburbs.jpg
περα απο το κεντρο θα της εδινες τον ιδιο βαθμο?

ας προσπαθησει ο καθενας να συγκρινει με ιδιες βασεις τις πολεις και ας ψηφισουμε περισσοτεροι ωστε να βγει ενα πιο αντιπροσωπευτικο δειγμα....

Παντως προς το παρον δενε χουμε τραγικες διακυμανσεις, εννοω το παρισι ειναι ψηλα για ολους ενω πολεις οπως Μαναμα και Σοφια χαμηλα...αρα δε διαφερει και τοσο τρομερα η αποψη μας για το τι ειναι ωραιο και τι οχι
 

giannismits

Member
Μηνύματα
3.494
Likes
11.726
Επόμενο Ταξίδι
?
mfish οσο ασχημα προαστεια εχει και η αθηνα...αλλα η κων/πολη δεν εχει ενα μικρο κεντρο...εχει μια τεραστια κλιμακα απ την παλια πολη μεχρι τον κερατιο και μεχρι το βοσπορο και την ασιατικη πλευρα..με απειρα υπεροχα και ομορφα σημεια και φυσικα και αρχιτεκτονικα...
επισης το φαναρι μπορει να ειναι φτωχη περιοχη αλλα γραφικη..

λυπαμαι αλλα δεν συγκρινονται οι δυο πολεις σε τιποτα για μενα..

το θεμα ξεφυγε..πηγε αλλου...ας συνεχισουν τα παιδια να βαθμολογουν.
 

mfish

Member
Μηνύματα
1.378
Likes
1.280
Ταξίδι-Όνειρο
ολη η γη
mfish οσο ασχημα προαστεια εχει και η αθηνα...αλλα η κων/πολη δεν εχει ενα μικρο κεντρο...εχει μια τεραστια κλιμακα απ την παλια πολη μεχρι τον κερατιο και μεχρι το βοσπορο και την ασιατικη πλευρα..με απειρα υπεροχα και ομορφα σημεια και φυσικα και αρχιτεκτονικα...
επισης το φαναρι μπορει να ειναι φτωχη περιοχη αλλα γραφικη..

λυπαμαι αλλα δεν συγκρινονται οι δυο πολεις σε τιποτα για μενα..

το θεμα ξεφυγε..πηγε αλλου...ας συνεχισουν τα παιδια να βαθμολογουν.
ουτε για μενα συγκρινονται και εγω τη βρισκω πιο ομορφη, απλα χρησιμοποιησα τη πολη τυχαια ως παραδειγμα οτι σαν τουριστες οπως και αν το κανουμε εχουμε συνηθως αποψη βασιζομενη στα ομορφοτερα κομματια μιας πολης :D

επισης για αυτο που ειπες οτι ειναι τεραστια......ειναι και αυτος ενας παραγοντας που επηρεαζει την εικονα μαις πολης ...απο οπου και αν το πιασουμε παιζουν πολλα πραγματα ρολο....
Οποτε ας ριξει ο καθενας τις ψηφους του να βγαλουμε εναν πιο αντιπροσωπευτικο Μ.Ο:D:D:D:D
 

North66

Member
Μηνύματα
4.303
Likes
5.038
Επόμενο Ταξίδι
Γεωργία
Ταξίδι-Όνειρο
Γροιλανδία
το θεμα ξεφυγε..πηγε αλλου...
To θέμα ξέφυγε γιατί κάποιοι θέλουν να παρουσιάσουν την Αθήνα σαν τον πάτο της Ευρώπης και όχι μόνο. Λες και οι υπόλοιπες ελληνικές πόλεις δεν έχουν ακολουθήσει το ίδιο μοντέλο αντιπαροχής και οικιστικής αναρχίας με αποτέλεσμα να αποτελούν μικρογραφίες της πρωτεύουσας.

Τουλάχιστον η Αθήνα μέσα σε αυτή την οικιστική αναρχία έχει να επιδείξει έναν τεράστιο πλούτο αρχαίων μνημείων που την κατατάσσουν στους τοπ προορισμούς στον κόσμο. Επιπλέον, λόγω της μεγάλης έκτασής της και της μορφολογίας του λεκανοπεδίου δίνει δυνατότητες είτε για ημιορεινές είτε για παραθαλάσσιες εξορμήσεις κάτι πρωτόγνωρο για άλλες ας πούμε ευρωπαικές πρωτεύουσες στις οποίες για να δεις ένα πανόραμα πρέπει να ανέβεις σε ένα καμπαναριό ή σε κάποιο ψηλό κτίριο. Μικρά πράγματα που δεν εκτιμάμε σαν Έλληνες αλλά φαίνεται ότι εκτιμάνε τα εκατομμύρια επισκεπτών που σίγουρα δεν έρχονται μόνο για να δουν την Ακρόπολη και να φύγουν.

Όσο για τους τουρίστες που έπαθαν σοκ στη Βερανζέρου ή κάθονταν στο μπαρ του Χίλτον κοιτάζοντας μόνο την Ακρόπολη και τίποτα άλλο, πιστεύω το ίδιο θα αισθάνονταν αν τους άφηνες να κάνουν μια βόλτα στις τούρκικες συνοικίες-γκέτο των Βρυξελλών πάνω απ' τον Brussels Nord. Για τέτοιου είδους τουρίστες υπάρχει μόνο η Grand Place και τίποτα άλλο.
 

ANEL

Member
Μηνύματα
1.029
Likes
340
mfish;415132 επισης για αυτο που ειπες οτι ειναι τεραστια......ειναι και αυτος ενας παραγοντας που επηρεαζει την εικονα μαις πολης ...απο οπου και αν το πιασουμε παιζουν πολλα πραγματα ρολο.... :D:D:D:D[/quote said:
συμφωνώ μ΄αυτή σου τη παρατήρηση,η οποία μου έδωσε την αφορμή να σκεφτώ πως επίσης παίζει ρόλο και το πότε πήγαμε σε κάποια πρωτεύουσα.
δηλ. εγώ για παράδειγμα δεν βαθμολόγησα τη Σόφια,επειδή πήγα τόσο παλιά που θεώρησα πως θα ήταν άδικο να βαθμολογήσω σήμερα μια πόλη την οποία είδα πριν 25χρ.νομίζω πως αν κανείς θέλει να βγάλει κάποια ασφαλή συμπεράσματα,θα πρέπει να περιορίσει λίγο το χρονικό διάστημα απ΄την επίσκεψη ως σήμερα.
ΥΓ.όσο για την Αθήνα,το θέμα μιλάει για τις όμορφες πρωτεύουσες και τίποτε άλλο..μιλάει για τη πόλη.αν είναι να υπολογίζουμε και τις γειτονικές πόλεις,για να δώσουμε την εικόνα της,τότε νομίζω για πολλές η εικόνα θ΄άλλαζε.πιστεύω πως θα πρέπει να διευκρινιστεί αυτό απ τον εμπνευστή της έρευνας!:)
North,πρωτεύουσες συγκρίνει το θέμα..όχι ελληνικές πόλεις!
 

mfish

Member
Μηνύματα
1.378
Likes
1.280
Ταξίδι-Όνειρο
ολη η γη
.μιλάει για τη πόλη.αν είναι να υπολογίζουμε και τις γειτονικές πόλεις,για να δώσουμε την εικόνα της,τότε νομίζω για πολλές η εικόνα θ΄άλλαζε.πιστεύω πως θα πρέπει να διευκρινιστεί αυτό απ τον εμπνευστή της έρευνας!:)
Επειδη ουσιαστικα μιλαμε εκτος απο μικρες πολεις και για μητροπολεις, εδω ειναι δυσκολο, απο οτι φαινεται, να καταληξουμε στα ορια στη αθηνα, θα τα ορισουμε στο λονδινο το παρισι η τη νεα υορκη? ας ψηφισει ο καθενας οπως νομιζει , παιχνιδι ειναι.....:D ασε, μη βαλουμε και αλλους μπελαδες....:haha::haha::haha:
 

ANEL

Member
Μηνύματα
1.029
Likes
340
Επειδη ουσιαστικα μιλαμε εκτος απο μικρες πολεις και για μητροπολεις, εδω ειναι δυσκολο, απο οτι φαινεται, να καταληξουμε στα ορια στη αθηνα, θα τα ορισουμε στο λονδινο το παρισι η τη νεα υορκη? ας ψηφισει ο καθενας οπως νομιζει , παιχνιδι ειναι.....:D ασε, μη βαλουμε και αλλους μπελαδες....:haha::haha::haha:
:haha::haha::haha:σωστό κι αυτό.βέβαια,οι διάφοροι χάρτες,αναλαμβάνουν εύκολα να λύσουν αυτό το μικρό τεχνικό πρόβλημα:bleh:
απομένει σε μας,να τους διαβάσουμε ή όχι:D
ΥΓ.παιγνίδι είναι και σαν τέτοιο έχει τη πλάκα του,ακόμα κι αν αποδείξει τελικά πως οι Έλληνες διαφωνούμε ακόμα και για τα όρια της Αθήνας,:haha::haha:
 

tripakias

Member
Μηνύματα
8.020
Likes
12.105
Επόμενο Ταξίδι
Άγιος Μαυρίκιος
Ταξίδι-Όνειρο
Εκεί
Kalspire τωρα βεβαια εχουν ηδη βαθμολογησει πολλοι, αλλα ισως ηταν καλυτερο αν το "ομορφες πρωτευουσες" το εκανες πιο συγκεκριμενο. Τι σημαινει δηλαδη ομορφη πρωτευουσα; Απομονωνω εικονες, φωτογραφιες στο μυαλο μου και βαθμολογω με βαση αυτες; Ασχετα αν η πολη ειναι οικτρα ανιαρη;
Επειδη καπως ετσι το καταλαβαινω, η βαθμολογια μου θα ακολουθησει αυτη τη λογικη. Δηλαδη βαθμολογω ομορφια φυσικου τοπιου, αρχιτεκτονικη κτιριων, αξιοθεατα, κηπους, παρκα, δρομους, πλατειες κλπ του κεντρου και των τουριστικων περιοχων των πρωτευουσων.
Αφηνω εξω τις μη τουριστικες περιοχες εκτος κεντρου και τα προαστια γιατι τοτε θεωρω πως θα αδικηθουν πολεις οπως το Παρισι ή η Αθηνα.

Αθηνα 14
Λονδινο 20
Παρισι 16
Βερολινο 12
Αμστερνταμ 17
Στοκχολμη 18
Κοπεγχαγη 13
Πραγα 11
Βουδαπεστη 9
Ρωμη 5
Βελιγραδι 10
Ζαγκρεμπ 4
Λιουμπλιανα 8
Βουκουρεστι 7
Σοφια 1
Λευκωσια 3
Ιερουσαλημ 6
Καιρο 2
Αβανα 19
Μεξικο Σιτυ 15
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.167
Μηνύματα
882.728
Μέλη
38.879
Νεότερο μέλος
fanisfanisfanis

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom