Περί υποκρισίας του πολιτικού συστήματος

Status
Κλειστό για νεότερες απαντήσεις.

piccolo_mondo

Member
Μηνύματα
849
Likes
773
battered_suitcase said:
Γιατί ο Έλληνας δε μπορεί δλδ να υπακούσει σε οποιαδήποτε κρατική/πολιτειακή υποχρέωση, είναι γονιδιακό;
Ε ναι, κατι η απαξιωση του κράτουσ με 400 χρονια σκλαβιας κ Χουντα, κατι οι αιμομιξιες με τους Τουρκους χαλασε το γονιδιο του Πλατωνα..

Edit: κατι το μεταπολιτευτικο Πασοκ!
 

ANEL

Member
Μηνύματα
1.029
Likes
340
Taver,

«Ο καλύτερος τρόπος να συνομιλήσεις με έναν φασίστα, είναι να του πετάξεις ένα τούβλο στο κεφάλι»
Μπρεχτ

να υποθέσω πως και ο Μπρέχτ κατά τη γνώμη σου είναι σαν τον Κασιδιάρη??
και πριν προλάβεις να στραβώσεις να σου πω πως εγώ τουλάχιστον εκτιμώ πολύ το γεγονός πως ήσουν ξεκάθαρος στη τοποθέτηση σου για τη βία.
όμως πιστεύω πως σου διαφεύγει μια καθοριστική λεπτομέρεια.
χαρακτηριστικό του φασίστα(όπως είδαμε και σήμερα στη TV με τον Κασιδιάρη)είναι πως η βια του στρέφεται ενάντια σ΄οποιονδήποτε διαφωνεί μαζί του...και αυτό γιατί ο φασίστας έχει άλλα 2 καθοριστικά χαρακτηριστικά:είναι ανεγκέφαλος και δογματικός(το 2ο αν το σκεφτεί κανείς είναι αποτέλεσμα του 1ου)αυτό πολύ απλά σημαίνει πως ο φασίστας με μεγάλη ευκολία και ευχαρίστηση,θα στρέψει τη βία του ενάντια σ΄όλους μας επειδή διαφωνούμε απλά μαζί του.
η άλλη βία,των αριστερών,δεν στρέφεται ενάντια σε πρόσωπα αλλά σε θεσμούς.
και αυτό είναι λογικό και μάλλον και θεμιτό,αν σκεφτεί κανείς πως οι θεσμοί ξεπερνιόνται/αλλάζουν μόνο με κάποιου τύπου εξέγερση/επανάσταση...αλλάζουν βίαια,σ΄όλη τη γνωστή ιστορία..αυτή η βία λοιπόν δεν είναι δυνατόν να εξομοιώνεται με τη βία του κάθε Κασιδιάρη,γιατί η βία ενάντια στους θεσμούς πηγαίνει μπροστά μια κοινωνία(αλλάζοντας τους θεσμούς),ενώ η βία του Κασιδιάρη,την πηγαίνει πίσω.
(εντάξει,πολύ απλοποιημένο το ξέρω,αλλά σε 1η φάση αρκεί νομίζω)
 

liopyr

Member
Μηνύματα
322
Likes
627
χαρακτηριστικό του φασίστα(όπως είδαμε και σήμερα στη TV με τον Κασιδιάρη)είναι πως η βια του στρέφεται ενάντια σ΄οποιονδήποτε διαφωνεί μαζί του...και αυτό γιατί ο φασίστας έχει άλλα 2 καθοριστικά χαρακτηριστικά:είναι ανεγκέφαλος και δογματικός(το 2ο αν το σκεφτεί κανείς είναι αποτέλεσμα του 1ου)αυτό πολύ απλά σημαίνει πως ο φασίστας με μεγάλη ευκολία και ευχαρίστηση,θα στρέψει τη βία του ενάντια σ΄όλους μας επειδή διαφωνούμε απλά μαζί του.
η άλλη βία,των αριστερών,δεν στρέφεται ενάντια σε πρόσωπα αλλά σε θεσμούς.
και αυτό είναι λογικό και μάλλον και θεμιτό,αν σκεφτεί κανείς πως οι θεσμοί ξεπερνιόνται/αλλάζουν μόνο με κάποιου τύπου εξέγερση/επανάσταση...αλλάζουν βίαια,σ΄όλη τη γνωστή ιστορία..αυτή η βία λοιπόν δεν είναι δυνατόν να εξομοιώνεται με τη βία του κάθε Κασιδιάρη,γιατί η βία ενάντια στους θεσμούς πηγαίνει μπροστά μια κοινωνία(αλλάζοντας τους θεσμούς),ενώ η βία του Κασιδιάρη,την πηγαίνει πίσω.
(εντάξει,πολύ απλοποιημένο το ξέρω,αλλά σε 1η φάση αρκεί νομίζω)

Αυτό.

Η βία έχει πολλές μορφές και εκφάνσεις, κάποιες φορές αιτιολογείται, κάποιες δικαιολογείται, κάποιες κρίνεται απαραίτητη.
Η εξίσωση των πολιτικών άκρων είναι επικίνδυνη, είτε είναι προϊον άγνοιας, είτε, ακόμα χειρότερα, φτωχή και δημαγωγική επιχειρηματολογία που έχει φορέσει τη κουκούλα της νηφαλιότητας και του καθωσπρεπισμού.
 

taver

Member
Μηνύματα
12.476
Likes
28.923
Ταξίδι-Όνειρο
Iles Kerguelen
Αυτό.

Η βία έχει πολλές μορφές και εκφάνσεις, κάποιες φορές αιτιολογείται, κάποιες δικαιολογείται, κάποιες κρίνεται απαραίτητη.
Η εξίσωση των πολιτικών άκρων είναι επικίνδυνη, είτε είναι προϊόν άγνοιας, είτε, ακόμα χειρότερα, φτωχή και δημαγωγική επιχειρηματολογία που έχει φορέσει τη κουκούλα της νηφαλιότητας και του καθωσπρεπισμού.
Η (πολιτική) βία σε καιρούς δημοκρατίας δε δικαιολογείται. Τελεία και παύλα. Σε καιρούς δημοκρατίας μάλιστα δεν είναι ποτέ απαραίτητη. Τελεία και παύλα. Δεν είναι εξίσωση των άκρων, δεν είναι δημαγωγία, δεν είναι προϊόν άγνοιας, δεν είναι φτωχή και δημαγωγική επιχειρηματολογία. Είναι σαφής, ξεκάθαρη αξία και θέση.

Και τη συμμερίζεται σύσσωμη η κοινωνία, πλην κάποιων ακραίων σε όλες τις κατευθύνσεις (κάποτε είδα μια κοινωνιολογική ανάλυση που απεδείκνυε στατιστικά ότι η περιθωριοποίηση κάποιων ατόμων, καθ' οποιονδήποτε τρόπο, οδηγεί στην αποδοχή εκ μέρους τους της βίας. Δε μπορώ τώρα να βρω την πηγή για να την παραθέσω). Το αρρωστημένο κοινωνικά φαινόμενο, είναι ακριβώς η αποδοχή της αυτοδικίας και της βίας (με την επίφαση του "κάποιες φορές αιτιολογείται"). Και το ακόμα πιο αρρωστημένο είναι η επίκληση της ανάγκης για βία από κοινωνικές μειοψηφίες που θέλουν να επιβληθούν στο κοινωνικό σύνολο "για το καλό του".

Μάλιστα, η σύγχρονη πολιτικογενής βία στη χώρα μας είναι απολύτως συγγενές ως φαινόμενο και με άλλες μορφές, π.χ. την ποδοσφαιρική βία. Σε πολλές περιπτώσεις, τα άτομα είναι τα ίδια, μακροχρόνια άνεργοι και άλλοι αναξιοπαθούντες που νιώθουν να βρίσκονται σε απόγνωση. Θυμάμαι χαρακτηριστικά κάτι τύπους στα Δεκεμβριανά που οργανώνονταν μέσα από συνδέσμους οπαδών.
 

chrisbd

Member
Μηνύματα
2.674
Likes
16.384
Μας έκανε εντύπωση αυτό το γεγονός (και σωστά) γιατί δεν έχουμε συνηθίσει πολιτικούς (έστω βάζω και τον Κασιδιάρη μέσα) να πλακώνονται μπροστά στην τηλεόραση....Όμως ξέρουμε ότι τέτοια φαινόμενα γινόταν και θα γίνονται απλά δεν τα βλέπαμε αλλά τα ακούγαμε....

Η βία είναι κατακριτέα απο όπου και αν προέρχεται .....όχι μόνο η σωματική βία αλλά και η λεκτική...γιατί και οι προσβολές είναι βία.....δεν θα δικαιολογήσω την βίαιη πράξη βέβαια αλλά είναι γεγονός ότι η κα Κανέλλη κάποτε θα το έτρωγε το χαστούκι...Νομίζω ότι ο traveller το κάλυψε σωστά το θέμα....

Απο κει και πέρα το πόσο καλή δημοκρατία και πόσο αντέχει τώρα θα φανεί στα δύσκολα, στην κρίση......Γιατί καλή η Δημοκρατία στην ευμάρεια και στη νιρβάνα (αν και για ασυδοσία έμοιαζε παρά με δημοκρατία) αλλά τώρα που δοκιμάζεται και έχουμε αυτά τα φαινόμενα τύπου Ταιβάν τώρα θα φανεί τι δημοκρατία έχουμε.....

Αλλά το σημαντικό γεγονός σήμερα όπως είπε και ο yorgos ήταν στη Παιανία...Όταν 23χρονος σκότωσε 45χρονο Αλβανό που πριν λίγο είχε αποπειραθεί να κλέψει το σπίτι του και απείλησε και την μητέρα του...Φοιτητής ιατρικής το παιδί....
Και αυτά τα φαινόμενα θα αυξηθούν και πιστεύω ότι γενικά μπαίνουμε σε μια επικίνδυνη φάση ......
 

panpan

Member
Μηνύματα
6.873
Likes
26.668
Βλεπω οτι εχει ανεβει το επιπεδο (γενικα μιλαω) τωρα τελευταια
 

maltakias

Member
Μηνύματα
2.538
Likes
3.226
Επόμενο Ταξίδι
Όπου λάχει
Ταξίδι-Όνειρο
Περού
:roll::roll::roll: Δεν απευθυνομουνα σε σενα ,αλλα στο σκηνικο που εγινε το
πρωι και το πληροφορηθηκα τωρα.
Που να το φανταστώ.

:roll::roll::roll: δεν θυμαμαι που αναφερεσαι
Στην Emirates

Σου εχω δωσει την εντυπωση οτι ειμαι στον μεσαιο χωρο;και αν ναι
που εχω κανει καποια νυξη; μπορεις να μου πεις;
Υγ
ουτε να σου περασει απο το μυαλο οτι ειμαι απο την μερια του Κασιδη.
Ειμαι του ειδους Homo sapiens και οχι Neaterdal
Όχι δεν μου έχεις δώσει καμία τέτοια εντύπωση,και sorry αν σε πήρε η μπάλα ενώ το πρόβλημα το έχω προφανώς με άλλον.
 

panpan

Member
Μηνύματα
6.873
Likes
26.668
@Όχι δεν μου έχεις δώσει καμία τέτοια εντύπωση,και sorry αν σε πήρε η μπάλα ενώ το πρόβλημα το έχω προφανώς με άλλον.

Μαλλον σου λειπει λιγο ο υπνος με το μωρο ;):bleh::bleh:
 

maltakias

Member
Μηνύματα
2.538
Likes
3.226
Επόμενο Ταξίδι
Όπου λάχει
Ταξίδι-Όνειρο
Περού
Ίσα-ίσα που είναι ήσυχος ο καημένος.

Άλλοι μου χαλάνε τον ύπνο.
 

fitziano

Member
Μηνύματα
1.934
Likes
533
Επόμενο Ταξίδι
Αθήνα
Ταξίδι-Όνειρο
Νέα Ζηλανδία
Ας κάνουμε ένα διάλλειμα
 
Status
Κλειστό για νεότερες απαντήσεις.

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.162
Μηνύματα
882.482
Μέλη
38.878
Νεότερο μέλος
pennykk

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom