Νορβηγία Να πάω Όσλο;

marquis

Member
Μηνύματα
1.284
Likes
898
17- 23/6..πρέπει όμως να είμαι στο Όσλο μέχρι και τη Τετάρτη..σκεφτόμουνα να πάμε στο Μπέργκεν με τρένο και μετά επιστροφή με αεροπλάνο..είναι όμως αξιόπιστες οι αερογραμμές τους?
το αεροδρόμιο στο Όσλο είναι κοντά στο κέντρο..χθες έκλεισα και δεν το προγραμμάτισα καθόλου..ήτανε λίγο ξαφνικό..
μου άρεσε πολύ η εκδρομή που θα κάνεις..όμως εμείς πρέπει να πάμε και να φύγουμε από Όσλο.
Τι πρόβλημα μπορεί να έχουν οι αερογραμμές που πετάνε εντός της Νορβηγίας? Για όνομα του Θεού, αρκετά ανεπτυγμένη χώρα είναι. Προσοχή μόνο αν επιλέξετε την Norwegian στο γεγονός ότι η αποσκευή θα χρεωθεί επιπλέον, όπως συμβαίνει σε κάθε low cost.
Επίσης το Oslo έχει 2 αεροδρόμια. Το κεντρικό αεροδρόμιο, Gardermoen, το οποίο εξυπηρετούν οι περισσότερες εταιρίες, βρίσκεται στα 50χλμ. και είναι γύρω στα 20 λεπτά με το τρένο ή τα 40-60 λεπτά με το λεωφορείο.
Αν πετάτε με Ryanair θα προσγειωθείτε στο Rygge, 70χλμ. από το Όσλο, και γύρω στα 60 λεπτά με το λεωφορείο.
 

tinkerbell24

Member
Μηνύματα
184
Likes
30
Επόμενο Ταξίδι
Θεσσαλονίκη
Ταξίδι-Όνειρο
Αλάσκα
ευχαριστώ..χρησιμοποίησα λάθος έκφραση..εννοώ για καθυστέρηση κτλ..
τώρα είδα τη διαφορά στα αεροδρόμια..με Λουφθάνσα θα πάμε και λέει μόνο Όσλο, τώρα δεν ξέρω σε ποιό αεροδρόμιο είναι..
για εσσωτερική πτήση που κοίταξα είναι αρκετά ακριβούτσικες..
 

North66

Member
Μηνύματα
4.303
Likes
5.039
Επόμενο Ταξίδι
Γεωργία
Ταξίδι-Όνειρο
Γροιλανδία
Αν πάτε με Lufthansa υπάρχει μια περίπτωση η πτήση σας για Όσλο να είναι με SAS. Το αεροδρόμιο που πετάτε είναι το κύριο αεροδρόμιο, Gardermoen το οποίο δεν είναι κοντά στην πρωτεύουσα ενώ το εισιτήριο για την πόλη είναι αρκετά ακριβό για τα ελληνικά δεδομένα ειδικά αν επιλέξεις την πιο γρήγορη επιλογή (Flytoget). Aν και όλα αυτά που μας ρωτάς θα τα δεις ξεκάθαρα γραμμένα στις κρατήσεις πτήσεων που θα κάνεις.
 

tinkerbell24

Member
Μηνύματα
184
Likes
30
Επόμενο Ταξίδι
Θεσσαλονίκη
Ταξίδι-Όνειρο
Αλάσκα
παιδία έχετε να προτείνετε κανένα ξενοδοχείο στο κέντρο του Όσλο και του Μπέργκεν..δεν έχω καταλάβει ακόμη ποιίο είναι το κέντρο των 2 αυτών πόλεων..
 

marquis

Member
Μηνύματα
1.284
Likes
898
παιδία έχετε να προτείνετε κανένα ξενοδοχείο στο κέντρο του Όσλο και του Μπέργκεν..δεν έχω καταλάβει ακόμη ποιίο είναι το κέντρο των 2 αυτών πόλεων..
Το Βergen είναι μικρή σχετικά πόλη, οπότε όπου και να μείνετε θα είναι κεντρικά. Το κέντρο της πόλης είναι γύρω από την πλατεία Torgallmenningen, ενώ το πιο γραφικό σημείο της πόλης γύρω από το Bryggen.
Στο Όσλο, έχω συστήνει και στο παρελθόν το Bristol. Σαν τοποθεσία ως κέντρο της πόλης ορίζεται από το Σιδηροδρoμικό Σταθμό μέχρι το Παλάτι. Αισθητά καλύτερο κομμάτι του κέντρου είναι γύρω από το δυτικό άκρο της Karl Johans gate, κοντά στο Πανεπιστήμιο, το Δημαρχείο και το Εθνικό Θέατρο. Η μεριά του Σιδηροδρομικού Σταθμού, αν και βολική για τις συγκοινωνίες δεν είναι και η πιο όμορφη και υπάρχουν και μερικοί ναρκομανείς τριγύρω, χωρίς όμως να τίθεται θέμα ασφαλείας.
 

ANEL

Member
Μηνύματα
1.029
Likes
340
αν διαβάσεις τα προηγούμενα μνμ, θα δεις αυτά που προτείναμε ήδη στον Μάκη.
 

tinkerbell24

Member
Μηνύματα
184
Likes
30
Επόμενο Ταξίδι
Θεσσαλονίκη
Ταξίδι-Όνειρο
Αλάσκα
Το Βergen είναι μικρή σχετικά πόλη, οπότε όπου και να μείνετε θα είναι κεντρικά. Το κέντρο της πόλης είναι γύρω από την πλατεία Torgallmenningen, ενώ το πιο γραφικό σημείο της πόλης γύρω από το Bryggen.
Στο Όσλο, έχω συστήνει και στο παρελθόν το Bristol. Σαν τοποθεσία ως κέντρο της πόλης ορίζεται από το Σιδηροδρoμικό Σταθμό μέχρι το Παλάτι. Αισθητά καλύτερο κομμάτι του κέντρου είναι γύρω από το δυτικό άκρο της Karl Johans gate, κοντά στο Πανεπιστήμιο, το Δημαρχείο και το Εθνικό Θέατρο. Η μεριά του Σιδηροδρομικού Σταθμού, αν και βολική για τις συγκοινωνίες δεν είναι και η πιο όμορφη και υπάρχουν και μερικοί ναρκομανείς τριγύρω, χωρίς όμως να τίθεται θέμα ασφαλείας.
ευχαριστώ..:pΜπέργκεν μόνο 2-3 έχει διαθέσιμα τις μέρες που θα μείνουμε..Όσλο έχει αρκετά..είναι απ τις πόλεις που δεν πίστευα ποτέ ότι θα πήγαινα και δν ξέρω κανένα που να έχει πάει..ήταν τόσο ξαφνικό φέυγω το Σάββατο και τίποτα δεν έκλεισα:clap::clap:είναι πολύ σημαντικό να ξέρω το κέντρο..
 

makisg

Member
Μηνύματα
4.721
Likes
14.823
Επόμενο Ταξίδι
Κοιλάδα μέσου Ρήνου.
Ταξίδι-Όνειρο
Νησιά Φίτζι
εγώ έκλεισα στο Rica Hotel Bergen και στο Clarion Collection Hotel Bastion Oslo
 

tinkerbell24

Member
Μηνύματα
184
Likes
30
Επόμενο Ταξίδι
Θεσσαλονίκη
Ταξίδι-Όνειρο
Αλάσκα
τα ξενοδοχεία που βρήκα, στη τιμή που θέλω είναι
Thon Hotel Astoria έχει μείνει κανείς?η περιοχή του είναι καλή?
 

marquis

Member
Μηνύματα
1.284
Likes
898
τα ξενοδοχεία που βρήκα, στη τιμή που θέλω είναι
Thon Hotel Astoria έχει μείνει κανείς?η περιοχή του είναι καλή?
Η περιοχή του είναι αρκετά βολική και κεντρική, αν και το βράδυ μπορεί να υπάρχουν 1-2 ναρκομανείς τριγύρω, χωρίς όμως να είναι κάτι ανησυχητικό. Το ξενοδοχείο απ' ότι διάβασα από τις κριτικές έχει τα απολύτως απαραίτητα, αλλά γενικά θεωρείται καλό γι αυτά που προσφέρει.
 

elenitsa2012

Member
Μηνύματα
83
Likes
4
Επόμενο Ταξίδι
Σουηδία
Ταξίδι-Όνειρο
Αυστραλία
Εφόσον δεν έχεις πάει καθόλου Σκανδιναβία γιατί δε κοιτάς για Στοκχόλμη η Κοπεγχάγη. Ανταγωνίζονται για τον τίτλο της ομορφότερης σκανδιναβικής πρωτεύουσας, και σίγουρα έχουν να δεις κάτι.
Πάντως για το Bergen η KLM έχει κατά καιρούς εισιτήρια σε προσφορά από Αθήνα. Το Όσλο δεν είναι πολύ φθηνότερο του.
παιδια για κάποιον γνωστο μου που θα ειναι Γκετεμποργκ τον Ιούλιο και θέλει να κάνει και καμμια βολτα αν βολευτει οικονομικα,τι προτείνετε?Οσλο ή Κοπενχαγη?του ειπαν οτι συμφερει να μεινει στο Μαλμε (αν αποφασισει Δανια) και να πηγαινοερχεται.εσεις τι λετε?
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.186
Μηνύματα
883.273
Μέλη
38.893
Νεότερο μέλος
stefanoss

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom