Αυστρία Αριστοκρατική Βιέννη

eragon189

Member
Μηνύματα
57
Likes
1
Επόμενο Ταξίδι
Πραγα
Ονειρεμένο Ταξίδι
ΛΑΣ ΒΕΓΚΑΣ
Παιδιά και εγώ πάω χριστούγεννα Βιέννη..
Στο πάρκο Πρατερ μπορούμε να πάμε με τα ΜΜΜ??
Επειδή από όσο ξέρω δεν είναι εντό της πόλης το πάρκο..
 

elpihonmar

Member
Μηνύματα
117
Likes
17
Επόμενο Ταξίδι
Βουδαπέστη
Ονειρεμένο Ταξίδι
Άνδεις
Παιδιά και εγώ πάω χριστούγεννα Βιέννη..
Στο πάρκο Πρατερ μπορούμε να πάμε με τα ΜΜΜ??
Επειδή από όσο ξέρω δεν είναι εντό της πόλης το πάρκο..

eragon πηγαίνεις πανεύκολα στο Πράτερ, με την U1 3 στάσεις από Στεφανπλατσ, σταματάς στη Praterstern.
 

trapper

Member
Μηνύματα
355
Likes
54
Wien - Prater

Το Πρατερ δεν θα έλεγα ότι είναι εκτός Βιέννης. Είναι εκτός κέντρου (Ring). To UN city είναι αρκετά μακρύτερα, στο Δούναβη, και φυσικά είναι ακόμη πολύ μέσα στη Βιέννη.
Flash Earth ...satellite and aerial imagery of the Earth in Flash

Εκτός απο το U1 (και το S7 απο-προς αεροδρόμιο) μπορεί κανείς να πάει με το tram-5 (απο δυτικά), tram-81 (απο νότια).

Στο Prater δεν είναι ανοιχτά όλο το χρόνο όλες οι attraction (αυτή την εποχή πολύ λίγα και ο Μεγάλος Τροχός, χτισμένος πριν απο 1 αιώνα, καταστράφηκε ολοσχερώς κατά τον συμμαχικό βομβαρδισμό της Αυστρίας, ξαναφτιάχθηκε το 1955)
Prater season
March 15 - October 31 2008
Riesenradplatz and some attractions open all year round!
Home - Wiener Prater

Αξίζει όμως μια βόλτα, έστω και για τα λίγα που είναι ανοιχτά, για να δεί κανείς την έκταση και το "σκηνικό", τα σπιτάκια και τις πλατειούλες που σχηματίζονται
awww_praterservice_at_media_image_490_image_php_d367358d845d71f9a5691bb41fa430c1._.jpg
και φυσικά το Riesenrad


Θα συνιστούσα μετά το Prater, τον ακόλουθο
περίπατο στο Δούναβη
Die INSEL

Συνεχίζει κανείς με το U1. Κατεβαίνεις στην στάση Donauinsel (επάνω στη γέφυρα).
Flash Earth ...satellite and aerial imagery of the Earth in Flash
Με τα πόδια κατεβαίνεις στο νησάκι (αριστερά και δεξιά ο Δούναβης)
φωτο
  • τη Θεόρατη γέφυρα
  • την πλευρά προς το κέντρο, με τις εκκλησίες τα ποταμόπλοια κλπ
  • την πλευρά προς τον ΟΗΕ
Αν λειτουργεί η πλωτή γέφυρα, την περπατάμε (εαν δεν λειτουργεί η πλωτή, πίσω στην μεγάλη γέφυρα)
Στις όχθες υπάρχουν πάρα πολλά καφέ και ταβέρνες (λίγα ανοιχτά το χειμώνα, χάρμα την άνοιξη-καλοκαίρι).
awww.donauinsel.at_images_dieinsel13_480.jpg

(την σημαία δεν την έβαλα εγώ)
Flash Earth ...satellite and aerial imagery of the Earth in Flash


Πηγαίνουμε προς την πόλη του ΟΗΕ.
Παίρνουμε το λεωφορείο (επειδή δεν θέλουμε να κουραστούμε περισσότερο με τα πόδια μέσα στο όμορφο πάρκο), για το Donauturm σύνολο ύψους 250m, χτισμένο το 1964.
Flash Earth ...satellite and aerial imagery of the Earth in Flash
όπου και ανεβαίνουμε, αν θέλουμε (?5.50), για καφέ στα 150m (αν δεν πήραμε στις όχθες του Δούναβη).
Επιστροφή με τον ίδιο τρόπο, λεωφορείο, στάση U1 Kaisermuehlen -> κέντρο.

Αν έχουμε κουράγιο, περπατάμε ακόμη μια στάση (κατεβαίνοντας απο το λεωφορείο), στο Alte Donau (η την διανύουμε με το U1),
Flash Earth ...satellite and aerial imagery of the Earth in Flash
κάνουμε μια βόλτα, ξανά πίσω στο σταθμό του U1 -> κέντρο.

Η βόλτα στο Prater + Δούναβη θα διαρκέσει 3-5 ώρες
 

nionios

Member
Μηνύματα
27
Likes
0
Επόμενο Ταξίδι
Παρίσι
Ονειρεμένο Ταξίδι
Μαλδίβες
καλησπέρα σε όλους...
θα πάω στη Βιέννη με την κοπέλα μου 02 Ιανουαρίου..
Ξέρει κανείς αν θα είναι ακόμα στολισμένα;
και δεύτερον που είναι καλύτερα για μονοήμερη,Σαλτσμπουργκ ή Μπρατισλάβα;

Ευχαριστώ πολύ εκ των προτέρων:lol:
 

ioanna balla

Member
Μηνύματα
1.355
Likes
565
Επόμενο Ταξίδι
geneva!!!
Ονειρεμένο Ταξίδι
αμερική
καλησπέρα σε όλους...
θα πάω στη Βιέννη με την κοπέλα μου 02 Ιανουαρίου..
Ξέρει κανείς αν θα είναι ακόμα στολισμένα;
και δεύτερον που είναι καλύτερα για μονοήμερη,Σαλτσμπουργκ ή Μπρατισλάβα;

Ευχαριστώ πολύ εκ των προτέρων:lol:
η αποψή μου ειναι να πας μρατισλάβα..σε 60 λεπτα με το τρενο εισαι εκεί.για σαλτζμπουρκ ειναι περιπου ενα τρίωρο..τι να προλαβεις να δεις...μια ταλαιπωρια για ημερησια εκδρομη...
 

nionios

Member
Μηνύματα
27
Likes
0
Επόμενο Ταξίδι
Παρίσι
Ονειρεμένο Ταξίδι
Μαλδίβες
η αποψή μου ειναι να πας μρατισλάβα..σε 60 λεπτα με το τρενο εισαι εκεί.για σαλτζμπουρκ ειναι περιπου ενα τρίωρο..τι να προλαβεις να δεις...μια ταλαιπωρια για ημερησια εκδρομη...
Σ'ευχαριστώ πολύ Ιωάννα...
μήπως ξέρεις αν θα είναι στολισμένα στις 2 Ιανουαρίου;
 

trapper

Member
Μηνύματα
355
Likes
54
Η δική μου άποψη είναι : μονοήμερη, αφού κανείς περάσει 6 μέρες στη Βιέννη. αλλοιώς μόνο Βιέννη.

Και φυσικά με τέτοιες προσφορές ?132 A/R το ζευγάρι
μια επανάληψη για επίσκεψη στα ολάνθιστα το καλοκαίρι, επιστημονικά (στην κυριολεξία) περιποιημένα πάρκα είναι ακαταμάχητη.

Μην ξεχνάμε, η Βουδαπέστη απέχει τό ίδιο 3 ώρες με το τρένο με πολύ μικρό κόστος (?40 A/R / άτομο) και θα μπορούσε να είναι μια επίσης καλή μονοήμερη (αν και αξίζει για πολλές μέρες).
 

ioanna balla

Member
Μηνύματα
1.355
Likes
565
Επόμενο Ταξίδι
geneva!!!
Ονειρεμένο Ταξίδι
αμερική
Σ'ευχαριστώ πολύ Ιωάννα...
μήπως ξέρεις αν θα είναι στολισμένα στις 2 Ιανουαρίου;
νομιζω ναι..μαλλον ειμαι σιγουρη.. οπου εχει τυχει να ειμαι αυτη την ημερα ειναι στολισμένα...οχι οι χριστουγεννιατικες αγορές? αυτες κλεινουν 24 και 26/12.
εγω θα ειμαι εκει 26/12-31/12.
να περασουμε καλά!!!καλές γιορτές!!
 

nionios

Member
Μηνύματα
27
Likes
0
Επόμενο Ταξίδι
Παρίσι
Ονειρεμένο Ταξίδι
Μαλδίβες
νομιζω ναι..μαλλον ειμαι σιγουρη.. οπου εχει τυχει να ειμαι αυτη την ημερα ειναι στολισμένα...οχι οι χριστουγεννιατικες αγορές? αυτες κλεινουν 24 και 26/12.
εγω θα ειμαι εκει 26/12-31/12.
να περασουμε καλά!!!καλές γιορτές!!
Σ'ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις σου Ιωάννα,
καλά να περάσεις και καλές γιορτές..:)
 

nionios

Member
Μηνύματα
27
Likes
0
Επόμενο Ταξίδι
Παρίσι
Ονειρεμένο Ταξίδι
Μαλδίβες
έχει πάει κάποιος στα οινοταβερνεία της Βιέννης σε κάποιο χωρίο λίγο έξω από τη Βιέννη;Αξίζουν τον κόπο;από τιμές τι λένε;Γενικά έχει κάποιος να προτείνει κάποια συγκεκριμένα μέρη για φαγητό;
ευχαριστώ πολύ
 

trapper

Member
Μηνύματα
355
Likes
54
Στη περιοχή Grienzig στα βόρεια της Βιέννης, υπάρχουν οι heuriger, οινοποιεία που σερβίρουν απο το κρασί τους αλλά πλέον λειτουργούν κυρίως σαν ταβέρνες. Οι τιμές είναι μέτριες, και ίσως μικρότερες. Υπάρχουν πολλά που έχουν και μουσική. Κάνε μια βόλτα στην περιοχή και δές πια θα σου αρέσει. Αν έχεις καιρό, αξίζει να πας 1-2 βράδυα εκεί, και εφ όσον δεν έχεις κανονίσει τίποτα άλλο (π.χ. συναυλία-θέατρο). Οπως σε όλες τις γερμανόφωνες χώρες, το φαγητό σερβίρεται νωρίς, μετά τις 9μμ οι κουζίνες αρχίζουν και κλείνουν. Καλύτερη ώρα η 8μμ.

Φαγητά σερβίρουν διάφορα και Αυστρικά και International. Κρασί μπορείς βέβαια να παραγγείλεις και χύμα 1 ποτήρι, αν θέλεις, η και φημισμένη μάρκα. Δεν είναι ακριβά. Φυσικά υπάρχουν πολλών ειδών μπύρες:
  • Dunkel=σκούρη-μαύρη.
  • Karamelz=ελαφρά καμμένη-καραμελλωμένη
  • Weiss=ξανθιά-ελαφριά

Για μετακίνηση, θα πάρεις το tram-38. Aπο την εκκλησία Votiv (Sigmund Freud park) στάση Schottentor (απ όπου περνάνε όλα τα ΜΜΜ), ακριβώς εδώ
Flash Earth ...satellite and aerial imagery of the Earth in Flash
η αποβάθρα βρίσκεται στο υπόγειο του δρόμου, μην ψάξεις στην επιφάνεια. Θα κατέβεις στο τέρμα του tram, στάση Grienzig. Το τελευταίο φεύγει απο Grienzig στις 01:00πμ (καθημ-ΣΑ-ΚΥ), μετά θα πάρεις ταξί.
 

Attachments

ioanna balla

Member
Μηνύματα
1.355
Likes
565
Επόμενο Ταξίδι
geneva!!!
Ονειρεμένο Ταξίδι
αμερική
Στη περιοχή Grienzig στα βόρεια της Βιέννης, υπάρχουν οι heuriger, οινοποιεία που σερβίρουν απο το κρασί τους αλλά πλέον λειτουργούν κυρίως σαν ταβέρνες. Οι τιμές είναι μέτριες, και ίσως μικρότερες. Υπάρχουν πολλά που έχουν και μουσική. Κάνε μια βόλτα στην περιοχή και δές πια θα σου αρέσει. Αν έχεις καιρό, αξίζει να πας 1-2 βράδυα εκεί, και εφ όσον δεν έχεις κανονίσει τίποτα άλλο (π.χ. συναυλία-θέατρο). Οπως σε όλες τις γερμανόφωνες χώρες, το φαγητό σερβίρεται νωρίς, μετά τις 9μμ οι κουζίνες αρχίζουν και κλείνουν. Καλύτερη ώρα η 8μμ.


Φαγητά σερβίρουν διάφορα και Αυστρικά και International. Κρασί μπορείς βέβαια να παραγγείλεις και χύμα 1 ποτήρι, αν θέλεις, η και φημισμένη μάρκα. Δεν είναι ακριβά. Φυσικά υπάρχουν πολλών ειδών μπύρες:
  • Dunkel=σκούρη-μαύρη.
  • Karamelz=ελαφρά καμμένη-καραμελλωμένη
  • Weiss=ξανθιά-ελαφριά
Για μετακίνηση, θα πάρεις το tram-38. Aπο την εκκλησία Votiv (Sigmund Freud park) στάση Schottentor (απ όπου περνάνε όλα τα ΜΜΜ), ακριβώς εδώ
Flash Earth ...satellite and aerial imagery of the Earth in Flash
η αποβάθρα βρίσκεται στο υπόγειο του δρόμου, μην ψάξεις στην επιφάνεια. Θα κατέβεις στο τέρμα του tram, στάση Grienzig. Το τελευταίο φεύγει απο Grienzig στις 01:00πμ (καθημ-ΣΑ-ΚΥ), μετά θα πάρεις ταξί.
ευχαριστούμε για τις πληροφοριες...καλές γιορτές και θα πιουμε και ενα ποτηρακι στην υγειά σου.
 
Last edited by a moderator:

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.115
Μηνύματα
880.701
Μέλη
38.839
Νεότερο μέλος
mgian

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom