Ισπανία Μαδρίτη και Βόρεια Ισπανία

thespyros

Banned
Μηνύματα
391
Likes
32
Επόμενο Ταξίδι
ισπανια ΜΑΔΡΙΤΗ ΠΡΟΣΕΧΩΣ
Εκλεισα τελικά ξενοδοχειο κοντα στο σταδιο της ρεαλ μπερναμπεου.και κοντα σε σταση μετρο.Μετα απο αναφορες που ειδα εδω στο προγραμμα μου ειναι και μια ημερησια στο Τολεδο με τρενο.Θα κατσω συνολικα 4 νυχτες τι αλλο προτεινετε .το τελεφερικ με ενδιαφερει που βλεπεις την πολη οπως επισης και αν εχει τουριστικο λεωφορειο κοκκινο ,κ αι με τα εισητηρια του μετρου τι γινεται?/αν ξερεις καποιος να ενημερωσει ,ευχαριστω
 

ANEL

Member
Μηνύματα
1.029
Likes
340
Εκλεισα τελικά ξενοδοχειο κοντα στο σταδιο της ρεαλ μπερναμπεου.και κοντα σε σταση μετρο.Μετα απο αναφορες που ειδα εδω στο προγραμμα μου ειναι και μια ημερησια στο Τολεδο με τρενο.Θα κατσω συνολικα 4 νυχτες τι αλλο προτεινετε .το τελεφερικ με ενδιαφερει που βλεπεις την πολη οπως επισης και αν εχει τουριστικο λεωφορειο κοκκινο ,κ αι με τα εισητηρια του μετρου τι γινεται?/αν ξερεις καποιος να ενημερωσει ,ευχαριστω
το τελεφερίκ ξεκινάει απ΄το parque del oeste και πηγαίνει στο casa de campo.αν δεις στο χάρτη τη διαδρομή,δεν βλέπεις τη πόλη στην ουσία,παρά ένα μικρό μέρος της γύρω απ΄το ποτάμι.το εισιτήριο είναι τσιμπημένο κατά τη γνώμη μου και δεν εντάσσεται σε καμιά κάρτα.
έχει το λεωφορείο που ζητάς(hop on hop off)
σου στέλνω το σαιτ για τις μετακινήσεις στη πόλη
Sistema de Informaci
θα δεις πως έχει 2 τύπους καρτών για τους τουρίστες:αυτή για τη ζώνη Α και αυτή για τη ζώνη Τ.
κατά τη γνώμη μου είναι καλά να πάρεις μια κάρτα για τη ζώνη Α για τις 3 μέρες που θα είσαι εκεί(μ΄αυτήν πας παντού στη πόλη και με όλα τα μεταφορικά μέσα)και μια κάρτα για τη ζώνη Τ για την ημέρα που θα κάνεις την μονοήμερη στο Τολέδο.
και αυτό γιατί,αν πάρεις την κάρτα Τ που αφορά μετακινήσεις με όλα τα μεταφορικά μέσα,μπορείς να πας με υπεραστικό λεωφορείο ως το Τολέδο.
αν πάλι προτιμάς να πας με τρένο,τότε έχεις κάρτα για τη ζώνη Α και πληρώνεις έξτρα το εισιτήριο του τρένου(δεν περιλαμβάνεται σε καμιά κάρτα και έτσι το ταξίδι ως εκεί σου βγαίνει ακριβότερο)
αυτά:p
 

thespyros

Banned
Μηνύματα
391
Likes
32
Επόμενο Ταξίδι
ισπανια ΜΑΔΡΙΤΗ ΠΡΟΣΕΧΩΣ
ειδα τιμη τρενου 22ε με επιστροφη αξιζει?
 

vickokka

Member
Μηνύματα
1.235
Likes
1.931
Ταξίδι-Όνειρο
παντου
thespyros said:
ΑΠΟ φαγητο τι παιζει στην ΜΑΔΡΙΤΗ;
Γεια !
Αν σου αρέσει το κρέας να φας οπωσδήποτε ουρα ταυρου,λέγεται rabo del toro,και ειναι πολυ νόστιμο πιάτο!!θα το βρεις σε παραδοσιακές ταβερνες κοντα στο κέντρο , το καλύτερο το εχω φάει στο Casa del Salvador στην γειτονιά chueca αλλα δεν θυμάμαι την οδό μπορείς να το βρεις στο google.
 

ANEL

Member
Μηνύματα
1.029
Likes
340
ειδα τιμη τρενου 22ε με επιστροφη αξιζει?

η ημερήσια κάρτα για τη ζώνη Τ στοιχίζει 16Ε και σου εξασφαλίζει ταξίδι μετ΄επιστροφής στο Τολέδο(με πούλμαν σε 1ώρα περίπου) + όλες τις μετακινήσεις στη πόλη της Μαδρίτης.
για ποιο λόγο να δώσει κανείς 22Ε στο τρένο?
 

thespyros

Banned
Μηνύματα
391
Likes
32
Επόμενο Ταξίδι
ισπανια ΜΑΔΡΙΤΗ ΠΡΟΣΕΧΩΣ
μπορεις να μου πεις που ειναι ο σταθμος λεωφορειων?:)και απο που παιρνω την καερτα Τ?.Η ΚΑΡΤΑ α ειναι για μια μερα?
 

ANEL

Member
Μηνύματα
1.029
Likes
340
μπορεις να μου πεις που ειναι ο σταθμος λεωφορειων?:)και απο που παιρνω την καερτα Τ?.Η ΚΑΡΤΑ α ειναι για μια μερα?

λοιπόν,ο σταθμός των λεωφορείων(υπεραστικών)είναι στην
Intercambiador de Plaza Elíptica,η οποία είναι η τελευταία στάση των γρ.6 και 11 του metro.
απ΄το Santiago Bernabeu πας στο σταθμό Nuevos Ministerios.εκεί αλλάζεις γρ.,δηλ.παίρνεις την γρ.6 με κατεύθυνση Plaza Elíptica,κατεβαίνεις στο τέρμα της και μετά μέσα στον σταθμό του metro ακολουθείς τις ταμπέλες που σε οδηγούν στα υπεραστικά λεωφορεία.
τις κάρτες μπορείς να τις αγοράσεις σ΄όλους τους σταθμούς των metro και στο αεροδρόμιο φυσικά.υπάρχουν κάρτες Α και Τ για 1,3 ή 7 ημέρες.
αν θες να πας στο Τολέδο,παίρνεις μια Τ για εκείνη την ημέρα και μια Α για τις υπόλοιπες μέρες.
 

thespyros

Banned
Μηνύματα
391
Likes
32
Επόμενο Ταξίδι
ισπανια ΜΑΔΡΙΤΗ ΠΡΟΣΕΧΩΣ
ευχαριστω θα ηθελα καρτα για μετρο για 4 μερες αν υπαρχει
 

MIAT

Member
Μηνύματα
417
Likes
1.125
Ταξίδι-Όνειρο
Svalbard, Κίνα, Αλάσκα
Και βέβαι υπάρχει και τη βγάζεις από τα αυτόματα μηχανήματα σε όλους τους σταθμούς του μετρό.Εμείς για 3 ημέρες που πήραμε μας στο΄χισε 17,30 ευρώ/άτομο.Το απλό εισητηριο ανάλογα με τη διαδρομή κάνει από 1,50-3,00 οπότε η κάρτες αν κινηθείς αρκετά συμφέρουν πολύ.
 

thespyros

Banned
Μηνύματα
391
Likes
32
Επόμενο Ταξίδι
ισπανια ΜΑΔΡΙΤΗ ΠΡΟΣΕΧΩΣ
καμια προταση για κανενα καλο εστιατοριο για φαγητο στην μαδριτη???
 

Εκπομπές Travelstories

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.188
Μηνύματα
883.366
Μέλη
38.895
Νεότερο μέλος
tsala

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom