Βέλγιο Βελγιο πριν τα Χριστουγεννα...

underwater

Member
Μηνύματα
2.702
Likes
11.130
Επόμενο Ταξίδι
?
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ανταρκτική
Εμένα πάντως η Αμβέρσα δεν μου άρεσε. Πολύ εμπορική, πολλές κιτς πλευρές, πολύ μυρωδιά υπονόμου.
 

Just Lori

Member
Μηνύματα
449
Likes
1.675
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ανταρκτική
Η Γάνδη είναι κούκλα, μου άρεσε πολύ....αξίζει μια μονοήμερη...
 

echo2011

Member
Μηνύματα
2.398
Likes
3.571
Εγώ θα έμενα σε αφιξη-αναχώριση Βρυξέλλες και ενδιάμεσα ένα βράδυ Μπριζ και ένα Γάνδη (η Γάνδη μου φάνηκε ελαφρώς ομορφότερη από την Μπριζ που έτσι κι αλλιώς είναι πανέμορφη! Οπότε καταλαβαίνεις!)
 

wotan1975

Member
Μηνύματα
879
Likes
129
Επόμενο Ταξίδι
Πότε θα κάνει ξαστεριά...
Ονειρεμένο Ταξίδι
Η.Π.Α.
Εμένα πάντως η Αμβέρσα δεν μου άρεσε. Πολύ εμπορική, πολλές κιτς πλευρές, πολύ μυρωδιά υπονόμου.

Εμενα παλι το ιστορικο της κεντρο μου αρεσε πολυ,ισως επειδη μου αρεσουν οι ''πομπωδεις'' πολεις.
 

Sokratis

Member
Μηνύματα
1.414
Likes
1.056
Επόμενο Ταξίδι
Puerto Rafti
Εγώ θα έμενα σε αφιξη-αναχώριση Βρυξέλλες και ενδιάμεσα ένα βράδυ Μπριζ και ένα Γάνδη (η Γάνδη μου φάνηκε ελαφρώς ομορφότερη από την Μπριζ που έτσι κι αλλιώς είναι πανέμορφη! Οπότε καταλαβαίνεις!)
2 διανυκτερευσεις σε 2 πολεις που απεχουν ελαχιστα με το τρενο? σκετη ταλαιπωρια χωρις λογο.
 

alma

Member
Μηνύματα
3.717
Likes
15.013
Θα αφιέρωνα 2-3 μέρες Βρυξέλλες κ μια μονοήμερη στη Μπρυζ.Είπαμε οι Βρυξέλλες δεν είναι κ η πρωτεύουσα με τα περισσότερα αξιοθέατα, αλλά και λιγότερο από 2 μέρες δεν νομίζω ότι θα δεις κ πολλά,εκτός κι αν τρέχεις σαν τρελή για να τα προλάβεις.
 

paefstra

Member
Μηνύματα
12.934
Likes
40.783
Θα αφιέρωνα 2-3 μέρες Βρυξέλλες κ μια μονοήμερη στη Μπρυζ.Είπαμε οι Βρυξέλλες δεν είναι κ η πρωτεύουσα με τα περισσότερα αξιοθέατα, αλλά και λιγότερο από 2 μέρες δεν νομίζω ότι θα δεις κ πολλά,εκτός κι αν τρέχεις σαν τρελή για να τα προλάβεις.
Ο βασικός μου προορισμός για ένα τριήμερο δεν θα είναι οι Βρυξέλλες, αλλά οι κοντινές μικρές πόλεις. Σκέφτομαι να αφήσω τις Βρυξέλλες για άλλο ταξίδι που θα έχω περισσότερο χρόνο στη διάθεσή μου. Στην περίπτωση που εξετάζω έχω μόνο ένα τριήμερο.
 

echo2011

Member
Μηνύματα
2.398
Likes
3.571
2 διανυκτερευσεις σε 2 πολεις που απεχουν ελαχιστα με το τρενο? σκετη ταλαιπωρια χωρις λογο.
Δε νομίζω πως είναι ταλαιπωρία ακριβώς επειδή είναι πολύ κοντά με το τρένο.. Και αξίζει να διανυκτερεύσεις σε αυτές τις πανέμορφες πόλεις. Στη Μπριζ έμεινα δύο βράδια ενώ στη Γάνδη έμεινα μέχρι αργά το απόγευμα και θα θελα πολύ να έχω κλείσει και να περάσω και εκεί ένα βράδυ. Για αυτό το πρότινα και στην elenara..
 

Sokratis

Member
Μηνύματα
1.414
Likes
1.056
Επόμενο Ταξίδι
Puerto Rafti
Δε νομίζω πως είναι ταλαιπωρία ακριβώς επειδή είναι πολύ κοντά με το τρένο.. Και αξίζει να διανυκτερεύσεις σε αυτές τις πανέμορφες πόλεις. Στη Μπριζ έμεινα δύο βράδια ενώ στη Γάνδη έμεινα μέχρι αργά το απόγευμα και θα θελα πολύ να έχω κλείσει και να περάσω και εκεί ένα βράδυ. Για αυτό το πρότινα και στην elenara..
Διαφωνω. Η αποσταση ειναι ελαχιστη, τα δρομολογια των τρενων τακτικοτατα, κανονιζεις διανυκτερευση σε μια πολη και ζεις και τις δυο. Μενεις οσο αργα αντεχεις στη μια πολη και οταν ερθει η ωρα πας στην αλλη για υπνο. Να κουβαλας μπαγκαζια απο τη μια πολη στην αλλη και να συντονισεις το προγραμμα σου αναλογα με τις ωρες του check out - check in του καθε ξενοδοχειου μπορει να σου κοστισει ωρες ασκοπης περιπλανησης.

Αν τα οικονομικα σου αντεχουν και θελεις μια μοναδικη εμπειρια (εγω το εκλεισα με 200 ευρω τη βραδια), μεινε σε αυτο...Booking.com: Ξενοδοχείο Nuit Blanche, Μπριζ, Βέλγιο - 97 Σχόλια πελατών. Κάντε κράτηση σε ξενοδοχείο τώρα!
Αν δεν αντεχουν, κανε οικονομια απο οτιδηποτε αλλο μπορεις για να το καταφερεις... καποια πραγματα τα ζεις μονο μια φορα.

Εγω θα διαμορφωνα το προγραμμα ως εξης
1. αφιξη στις Βρυξελλες, βλεπω οσα μπορω, διανυκτερευω και οταν δω τα υπολοιπα φευγω κανονιζοντας 2 διανυκτερευσεις σε Μπρυζ ή Γανδη. Την τελευταια μερα θα εμενα Βρυξελλες (αφου πρωινη αφιξη σημαινει και πρωινη αναχωρηση) για να επιστρεψω την επομενη.
2. Αν ηθελα να πιεσω πιο πολυ τα πραγματα θα εμενα μια νυχτα Μπρυζ ή Γανδη και μια Αμβερσα. Ειναι λιγο κουραστικο και εχεις λιγοτερο χρονο σε μερη που θα ηθελες να μεινεις περισσοτερο. Αν εχω πρωινη αφιξη στις Βρυξελλες και βραδινη αναχωρηση, βγαινει πιο ευκολα.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.115
Μηνύματα
880.697
Μέλη
38.839
Νεότερο μέλος
mgian

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom