Πορτογαλία Μαδέρα: πόση ομορφιά μπορεί να χωρέσει σε μια κουκίδα στον Ατλαντικό;

alma

Member
Μηνύματα
3.717
Likes
15.010
Περιμένουμε με αγωνία τη συνέχεια.:clap: Για να δούμε αξίζει να κάνουμε μέρος από το γαμήλιο ταξίδι μας εκεί?
 

underwater

Member
Μηνύματα
2.701
Likes
11.111
Επόμενο Ταξίδι
?
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ανταρκτική
Περιμένουμε με αγωνία τη συνέχεια.:clap: Για να δούμε αξίζει να κάνουμε μέρος από το γαμήλιο ταξίδι μας εκεί?
Εγώ πάντως μετά χαράς θα πήγαινα γαμήλιο εκεί! Αν σας αρέσει η όμορφη φύση θα το ευχαριστηθείτε πιστεύω! Άσε που με τόσους καταρράκτες μπορούν να παίξουν και σκηνικά εμπνευσμένα από την περιβόητη σκηνή στο Cocktail με τον Tom τον Cruise! :D

Τι άλλο θέλει ένας νιόπαντρος! :D
 

CaveTravel

Member
Μηνύματα
102
Likes
44
Επόμενο Ταξίδι
Βαρκελώνη
Ονειρεμένο Ταξίδι
Περου-Χιλη
Συγχαρητηρια underwater!Και γιατι εκανες solo ενα ταξιδι που ηθελες και γιατι με την περιγραφη σου μας δινεις ομορφες λεπτομερειες για το νησι.
Πλεον θετει σοβαρη υποψηφιοτητα για τα σχεδια μου το επομενο καλοκαιρι!:clap:
 

underwater

Member
Μηνύματα
2.701
Likes
11.111
Επόμενο Ταξίδι
?
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ανταρκτική
Συγχαρητηρια underwater!Και γιατι εκανες solo ενα ταξιδι που ηθελες και γιατι με την περιγραφη σου μας δινεις ομορφες λεπτομερειες για το νησι.
Πλεον θετει σοβαρη υποψηφιοτητα για τα σχεδια μου το επομενο καλοκαιρι!:clap:
Σε ευχαριστώ για τα καλά λόγια! Από εκεί και πέρα, βλέποντας τις θερμοκρασίες που επικρατούν μέσα στη χρονιά, νομίζω ότι αποτελεί έναν προορισμό για όλες τις εποχές. Δεν είναι ανάγκη δηλ. να τον περιορίσεις στα καλοκαιρινά σου σχέδια. :D
 

CaveTravel

Member
Μηνύματα
102
Likes
44
Επόμενο Ταξίδι
Βαρκελώνη
Ονειρεμένο Ταξίδι
Περου-Χιλη
Σε ευχαριστώ για τα καλά λόγια! Από εκεί και πέρα, βλέποντας τις θερμοκρασίες που επικρατούν μέσα στη χρονιά, νομίζω ότι αποτελεί έναν προορισμό για όλες τις εποχές. Δεν είναι ανάγκη δηλ. να τον περιορίσεις στα καλοκαιρινά σου σχέδια. :D
Ναι,το γνωριζω.Απλα,θεωρητικα,εχω αλλα σχεδια για χειμωνα, ανοιξη.
Τωρα αν θα βγουν δεν ξερω;).Αλλα με την ιστορια σου μας βαζεις σε σκεψεις:).

Υ.Γ Θα επρεπε να δημιουργηθει ενα γκρουπακι στο φορουμ για τις γυναικες που ταξιδεουν μονες.Μπορει να ειναι λιγες αλλα ειναι μια κατηγορια απο μονες τους.Εγω προσωπικα σας θαυμαζω!
 

underwater

Member
Μηνύματα
2.701
Likes
11.111
Επόμενο Ταξίδι
?
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ανταρκτική
Υ.Γ Θα επρεπε να δημιουργηθει ενα γκρουπακι στο φορουμ για τις γυναικες που ταξιδεουν μονες.Μπορει να ειναι λιγες αλλα ειναι μια κατηγορια απο μονες τους.Εγω προσωπικα σας θαυμαζω!
Καλά, τα παραλές! Δε νομίζω ότι πρόκειται και για κάποιο άξιο θαυμασμού κατόρθωμα. :D
Και προσωπικά το να πάω ταξίδι μόνη-μόνη έγινε σταδιακά. Ξεκίνησα το 2006 στο Μιλάνο με συμμετοχή σε work-camp, συνέχισα περνώντας μόνη τις μισές μέρες ενός ταξιδιού που έκανα στο Παρίσι και το προώθησα το 2008 όταν μετά από ένα χωρισμό είδα τα καλοκαιρινά μου σχέδια για διακοπές να μετατρέπονται σε όνειρα θερινής νυκτός. Αποφάσισα να μην με πάρει από κάτω και έτσι πήγα μόνη μεν, με γκρουπ δε στην Κένυα (σταυρώστε με, αλλά η αλήθεια είναι ότι δεν αισθανόμουν άνετα να πάω τελείως μόνη σε έναν τέτοιο προορισμό). Μετά από αυτή την εμπειρία πάντως ήταν που αισθάνθηκα έτοιμη για να κάνω το "μεγάλο βήμα" του πραγματικά solo ταξιδιού.
 

North66

Member
Μηνύματα
4.297
Likes
5.032
Ονειρεμένο Ταξίδι
Γροιλανδία
Υ.Γ Θα επρεπε να δημιουργηθει ενα γκρουπακι στο φορουμ για τις γυναικες που ταξιδεουν μονες.Μπορει να ειναι λιγες αλλα ειναι μια κατηγορια απο μονες τους.Εγω προσωπικα σας θαυμαζω!
Από πού απορρέει ο θαυμασμός? Όλοι μπορούμε σήμερα να κλείσουμε ένα αεροπορικό και μια διαμονή και μαζί με δυο-τρία ψευτοαγγλικά να πάμε οπουδήποτε μέσα στην Ευρώπη.
 

underwater

Member
Μηνύματα
2.701
Likes
11.111
Επόμενο Ταξίδι
?
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ανταρκτική
Από πού απορρέει ο θαυμασμός? Όλοι μπορούμε σήμερα να κλείσουμε ένα αεροπορικό και μια διαμονή και μαζί με δυο-τρία ψευτοαγγλικά να πάμε οπουδήποτε μέσα στην Ευρώπη.
Με το που είδα ότι έχεις ποστάρει άρχισα να αναρωτιέμαι τι ορθογραφικό/μεταφραστικό λάθος έχω κάνει που να έχει επιφέρει τη μήνη σου! :D
Ομολογώ ότι ανακουφίστηκα όταν είδα ότι δεν απευθύνεσαι σε μένα. :haha:
 

alma

Member
Μηνύματα
3.717
Likes
15.010
Ίσα-ίσα που μια χαρά μου φαίνεται η επιλογή σου για την Κένυα.Και μόνη δεν αισθανόσουν αφού είχες κ την παρέα από το γκρουπ κ είδες έναν σχετικά ασυνήθιστο προορισμό.
Περιμένουμε τη συνέχεια του ταξιδιού στη Μαδέρα.Δοκίμασες κ τα γλυκά κρασιά τους?:lol:
 

underwater

Member
Μηνύματα
2.701
Likes
11.111
Επόμενο Ταξίδι
?
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ανταρκτική
Περιμένουμε τη συνέχεια του ταξιδιού στη Μαδέρα.Δοκίμασες κ τα γλυκά κρασιά τους?:lol:
Η ερώτησή σου με προσβάλλει! :D Εννοείται δοκίμασα και έφερα και εδώ! Λεπτομέρειες εν καιρώ!
 

underwater

Member
Μηνύματα
2.701
Likes
11.111
Επόμενο Ταξίδι
?
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ανταρκτική
Ημέρα 2η (μέρος πρώτο): Boat trip στις Ilhas Desertas

Στην προσπάθειά μου να αντλήσω πληροφορίες από το forum για τη Μαδέρα δεν βρήκα και πολύ υλικό. Φωτεινή εξαίρεση η όμορφη ταξιδιωτική ιστορία του μέλους hydronetta, ο οποίος μιλούσε με πολύ καλά λόγια για το πρακτορείο madeira seekers, με το οποίο έκλεισε τα διάφορα tours που έκανε στο νησί. Αποφάσισα λοιπόν να ακολουθήσω το παράδειγμά του, καθώς υπήρχε μεγάλη ποικιλία σε tours και οι τιμές ήταν ιδιαίτερα δελεαστικές. Για το πρώτο tour παρ’ όλα αυτά, το ημερήσιο boat trip μου στις Ilhas Desertas, το πρακτορείο υπήρξε ας πούμε «διαμεσολαβητής», καθώς το εκτελεί αυτόνομη εταιρεία, η Ventura, με το ομώνυμο σκάφος της. Η εκδρομή που είχα κλείσει θα διαρκούσε από τις 9 το πρωί ως τις 7μιση το απόγευμα και περιλάμβανε τη μετάβαση στα νησιά, παρατήρηση θαλάσσιων θηλαστικών και πουλιών, μπάνιο στη θάλασσα, ξενάγηση στο μεγαλύτερο εκ των νησιών και γεύμα. Η τιμή κατ’ άτομο ήταν 80 euros.

Ενώ έπρεπε να είμαι 9 παρά είκοσι στη μαρίνα της Funchal, εγώ εξάντλησα όλη την ώρα που μπορούσα να εκμεταλλευτώ για να κοιμηθώ μετά την ταλαιπωρία της προηγούμενης μέρας, οπότε εν τέλει κατέβηκα με ταξί. Τα ταξί είναι σχετικά ακριβά στη Μαδέρα. Για μια απόσταση που ποδαράτο γίνεται σε 10’ πληρώνεις γύρω στα 6 euros. Οι περισσότεροι συνταξιδιώτες είχαν ήδη μαζευτεί. Μεσήλικες οι περισσότεροι (σκέφτηκα χαμογελώντας έναν φίλο μου που συχνά με δουλεύει για τα «γεροντίστικα» χόμπι μου), με εξαίρεση ένα ζευγάρι γύρω στα 25 και μια οικογένεια με μικρά παιδιά. Έμοιαζαν με Γιαπωνέζους (προφανώς είχαν ασιατική καταγωγή), αλλά μιλούσαν αγγλικά. Λίγο μετά ήρθαν και οι υπεύθυνοι του σκάφους. Ανάμεσά τους και μια όμορφη κοπελίτσα που έμοιαζε να είναι γύρω στα 20 και η οποία θεώρησα ότι θα ήταν η βοηθός, του βοηθού, ω βοηθέ! Εν τέλει όμως επρόκειτο για την αρχηγό της εκδρομής τη Raquel, η οποία ήταν marine biologist (πώς το λέμε αυτό βρε παιδιά στα ελληνικά; ), με πάρα πολλές γνώσεις, πολύγλωσση και με χαρισματική προσωπικότητα. Μαζί της και ο skipper, ένας τύπος γύρω στα 40, ευγενέστατος, marine biologist και αυτός, ο οποίος έλυνε απορίες συνδυαστικά με την κοπέλα.

Το σκάφος ήταν ένα όμορφο ιστιοπλοϊκό 40 ετών, μήκους 16 μέτρων, με 2 κατάρτια, κατά βάση φτιαγμένο από ξύλο. Ξεκινώντας ενημερωθήκαμε για το πρόγραμμα, τους κανόνες ασφαλείας και τα σχετικά. Αρκετοί από τους συνταξιδιώτες (δεν ήταν και πολλοί όλοι μαζί, κάτω από 20 άτομα) ασχολούνταν με την παρατήρηση πουλιών και ήταν εφοδιασμένοι με κιάλια, τρελούς τηλεφακούς και τα σχετικά. Πρώτη φορά γνώρισα άτομα που ασχολούνται με αυτό το (παράδοξο για μένα) χόμπι και είχε ενδιαφέρον. Ξεκινήσαμε λοιπόν μες στη χαρά, με το θαλασσινό αεράκι να μας δροσίζει, ενώ η Funchal και η Μαδέρα ξεμάκραιναν.

Αποχαιρετώντας τη Μαδέρα

afarm9.staticflickr.com_8181_7976208039_16e48491a5.jpg
leavmad_1
afarm9.staticflickr.com_8173_7976210056_e944227093.jpg
leavmad_2
afarm9.staticflickr.com_8039_7976206723_7b9b64cdfd.jpg
leavmad_3

Ένα αεροσκάφος πλησιάζει για προσγείωση

afarm9.staticflickr.com_8316_7976214268_cbbe26f9e7.jpg
madair

Από την αρχή μας ενημέρωσαν ότι δεν μπορούσαν να εγγυηθούν ότι θα βλέπαμε δελφίνια ή φάλαινες, παρ’ όλα αυτά μες στον Ατλαντικό μια τέτοια πιθανότητα κάθε άλλο παρά μικρή είναι! Στην αρχή περιοριστήκαμε σε παρατήρηση πουλιών (από ό, τι ενημερώθηκα το οικοσύστημα της Μαδέρας περιλαμβάνει μερικά πολύ σπάνια είδη), όπου εντάξει, καλά ήταν, αλλά δεν μπορώ να πω ότι το συναπάντημα με έκανε να τρέμω από συγκίνηση! Αντίθετα, ο Βέλγος κυριούλης που καθόταν απέναντί μου, κάθε λίγο και λιγάκι σκουντούσε τη γυναίκα του με ενθουσιασμό και έκανε σαν μικρό παιδί ενώ η φωτογραφική έπαιρνε φωτιά! «Εν τέλει αυτοί οι bird watchers μπορεί να φαίνονται το άκρον άωτον της ξενερωσιάς αλλά κρύβουν πολύ πάθος μέσα τους» σκέφτηκα.

Πουλιά

afarm9.staticflickr.com_8319_7976201122_a28021b4e1.jpg
birds_atlantic

Και βέβαια δεν άργησαν να σκάσουν μύτη και τα πρώτα δελφίνια! Εγώ, καθώς έχω περάσει τα παιδικά μου χρόνια να αρμενίζω τον Κορινθιακό με το φουσκωτό του πατέρα μου με τα δελφίνια να πλησιάζουν τόσο κοντά μας σε σημείο που να μας πιτσιλάνε, είχα θεωρήσει ότι μόνο αν έβλεπα φάλαινες θα ενθουσιαζόμουν! Κι όμως, ενθουσιάστηκα! Ούτε ξέρω πόσα κοπάδια δελφινιών είδα εκείνη την ημέρα, και μάλιστα από αρκετά διαφορετικά είδη διαφόρων μεγεθών (σίγουρα bottlenose dolphin/turslops truncatus, spotted dolphin/stenella frontalis, pilot whale/globicephala macrorhynchus-δελφίνι είναι και αυτό, όχι φάλαινα, και πιθανότατα και άλλα που μου διαφεύγουν). Τα δελφίνια που συναντήσαμε το πρωί ήταν πολύ φιλικά, και μας προσέγγισαν από πολύ κοντά. Ο ενθουσιασμός μου ήταν πραγματικά στο φουλ! Είναι τα πιο γλυκά ζώα, χαίρεσαι να τα βλέπεις να κάνουν τις όλο αρμονία κινήσεις τους ή να τα ακούς να αναπνέουν! Ανά φάσεις την ώρα που έκαναν τις θεαματικές τους εμφανίσεις άκουγα να βγαίνουν από μέσα μου κάτι θορυβώδη «Πσσς!». Ας μην σας κουράζω, το σίγουρο είναι ότι το ευχαριστήθηκα!

Δελφινάκια

afarm9.staticflickr.com_8320_7976205034_0c73f28311.jpg
dolatl_1
afarm9.staticflickr.com_8436_7976202946_065b5fb6ed.jpg
dolatl_2

Σιγά-σιγά αρχίσαμε να προσεγγίζουμε τις Ilhas Desertas. Πρόκειται για 3 ηφαιστειογενή νησιά που ανήκουν στο αρχιπέλαγος της Μαδέρας και απέχουν 21 ναυτικά μίλια από το λιμάνι της. Ονομάζονται lhéu Chão, Deserta Grande and Bugio, έχουν μια πολύ άγρια ομορφιά και αποτελούν τόπο που ενδημούν πολλά σπάνια ζώα, πουλιά, και έντομα, με χαρακτηριστικό παράδειγμα τη φώκια monachus-monachus. Για το λόγο αυτό από το 1990 έχουν ανακηρυχθεί προστατευόμενα, απαγορεύεται το ψάρεμα, ενώ υπάρχει ένας μέγιστος επιτρεπόμενος αριθμός ατόμων που μπορούν να τα επισκεφτούν καθημερινά. Αν και δεν κατοικούνται, υπάρχει ένας μικρός αριθμός φυλάκων που διαμένει στο μεγαλύτερο από αυτά, τη Deserta Grande, σε κάποιες υποτυπώδεις εγκαταστάσεις που υπάρχουν εκεί. Παράλληλα, στη Deserta Grande υπάρχει και ένα μικρό ιατρείο ζώων, ενώ γενικότερα τα ζώα φροντίζονται από τους επιστήμονες που συχνά διανυκτερεύουν εκεί.

Όσο πλησιάζαμε στην Deserta Grande είχαμε την ευκαιρία να παρατηρήσουμε τα ηφαιστειογενή σχήματα και χρώματα των βράχων του νησιού (αλλά και των άλλων δύο), κάτι ιδιαίτερα εντυπωσιακό.

afarm9.staticflickr.com_8441_7976211381_f52ce02ff5.jpg
approachingds_1
afarm9.staticflickr.com_8315_7976212762_7e6dfc9366.jpg
approachingds_2
afarm9.staticflickr.com_8307_7976199073_4fd2bf003b.jpg
approachingds_3
afarm9.staticflickr.com_8299_7976196928_0a6a4e38aa.jpg
approachingds_4
afarm9.staticflickr.com_8178_7976194480_aaeefa6361.jpg
approachingds_5

Οι «πολυτελείς» εγκαταστάσεις του νησιού

afarm9.staticflickr.com_8443_7976184357_a769ec5f95.jpg
approachingds_6

Αγκυροβολήσαμε κοντά στην «κατοικημένη» μεριά του νησιού, όπου απολαύσαμε το κολύμπι μας στα πεντακάθαρα, διαυγή και δροσερά νερά του Ατλαντικού! Ήταν τέλεια! Δυστυχώς δεν είχα πάρει μάσκα μαζί και οι φακοί επαφής δεν μου επιτρέπουν να ανοίγω τα μάτια στο νερό, αλλά έστω και έτσι οι βουτιές ήταν απλά απόλαυση. Συνεχίσαμε με το γεύμα που μας σερβιρίστηκε στο σκάφος, απλό αλλά νόστιμο. Το highlight ήταν ο καταπληκτικός, φρεσκότατος τόνος, ο οποίος συνοδευόταν απλά από κρεμμύδι και ελαιόλαδο.

Προσεγγίσαμε το νησάκι με ένα μικρό φουσκωτό σε δόσεις. Μέχρι να σταθούμε στο μονοπάτι πήγαμε να ξεποδαριαστούμε, καθώς η «παραλία» αποτελείται από μαύρες κοτρόνες, οι οποίες δεν καθιστούν ιδιαίτερα δελεαστικό το περπάτημα. Η Raquel μας έκανε μια ξενάγηση στο νησί, ενημερώνοντάς μας για την ιστορία των Ilhas Desertas, την πανίδα, τις οικολογικές προσπάθειες που έχουν γίνει, τα ζώα που κινδυνεύουν και το ρόλο των φυλάκων και των επιστημόνων που συμμετέχουν στην προσπάθεια προστασίας του οικοσυστήματος. Μετά μας προέτρεψε να αγοράσουμε αν θέλουμε κάτι από ένα μαγαζάκι που υπάρχει όπου τα χρήματα συμβάλλουν στην συντήρηση και προστασία των νησιών. Να πω την αλήθεια αν και είχα όλη την καλή διάθεση, το μαγαζάκι δεν είχε σχεδόν τίποτα και αυτά που είχε δεν θα έπιαναν τόπο, οπότε δυστυχώς δεν άφησα τον οβολό μου.

Εικόνες του νησιού

afarm9.staticflickr.com_8036_7976215800_19632ac81d.jpg
DesertaGrande_1
afarm9.staticflickr.com_8315_7976192535_e631fd600c.jpg
DesertaGrande_2
afarm9.staticflickr.com_8182_7976190538_8a7ced5f1a.jpg
DesertaGrande_3
afarm9.staticflickr.com_8458_7976189098_22869ec662.jpg
DesertaGrande_4
afarm9.staticflickr.com_8179_7976187439_6678e85b26.jpg
DesertaGrande_5

Επιστρέφοντας στο σκάφος κάποιοι επιλέξαμε να κολυμπήσουμε και να μην πάρουμε πάλι το φουσκωτό. Δεν λες εύκολα όχι σε τέτοια νερά! Στον γυρισμό έπιασε πολύς αέρας και ανοίξαμε τα πανιά, ενώ το σκάφος έγερνε ρυθμικά πότε από τη μία πότε από την άλλη πλευρά. Ήταν πολύ ωραία! Συναντήσαμε και άλλα δελφίνια, αλλά αυτή τη φορά δεν ήταν τόσο φιλικά, αντίθετα άλλαξαν πορεία, οπότε δεν τα πλησιάσαμε και απομακρυνθήκαμε γρήγορα.

Φτάσαμε πίσω στη μαρίνα της Funchal την ώρα που έπεφτε ο ήλιος. Ήταν ένα υπέροχο απόγευμα! Κατεβαίνοντας από το σκάφος αισθανόμουν ψυχική ηρεμία και χαρά και το «ευχαριστώ» που είπα στο πλήρωμα ήταν ειλικρινές και εγκάρδιο.
 

pattyyy

Member
Μηνύματα
1.565
Likes
1.271
Επόμενο Ταξίδι
χμ...
Ονειρεμένο Ταξίδι
νότια αφρική
Yπέροχη εκδρομή! Πολύ όμορφα τοπία! Μας τα μεταφέρεις όλα τόσο ζωντανά...
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.109
Μηνύματα
880.574
Μέλη
38.837
Νεότερο μέλος
koliswa

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom