Ανέκδοτα

galat

Member
Μηνύματα
851
Likes
2.118
Επόμενο Ταξίδι
...
Ταξίδι-Όνειρο
Λατινική Αμερική
Μια μέρα ο Κώστας μπαίνει μέσα στο σαλόνι του σπιτιού του και αναγγέλλει στους γονείς του ενθουσιασμένος το γάμο του με τη Μαρία.

Ο πατέρας του τον παίρνει πιο πέρα και του λέει:

- Αγόρι μου πρέπει να σου εξομολογηθώ κάτι. Ξέρεις η μητέρα σου κι εγώ είμαστε χρόνια παντρεμένοι, είναι εξαιρετική, την αγαπώ και τη σέβομαι αλλά δεν ήταν και ιδιαίτερα εκδηλωτική ερωτικά οπότε κατά καιρούς έκανα σχέσεις με άλλες. Σπαράζει η καρδιά μου που στο λέω αλλά η Μαιρούλα είναι ετεροθαλής αδελφή σου και δε γίνεται να την παντρευτείς.

Ο Κώστας πληγώνεται, αλλά σκέφτεται ότι η ζωή συνεχίζεται. Μετά από μήνες αρχίζει να βγαίνει με άλλα κορίτσια και τα πράγματα πηγαίνουν ομαλά μέχρι που ένα βράδυ εισβάλει πάλι στο σαλόνι και γεμάτος χαρά λέει:

- Μαμά, μπαμπά, η Αννούλα κι εγώ παντρευόμαστε.

Πάλι ο πατέρας του τον παίρνει παράμερα και του λέει ότι η Αννούλα είναι αδελφή του και...

Ο νεαρός απελπισμένος περνά άλλη μια κρίση. Μετά από μέρες ξεσπά και λέει στη μαμά του:

- Τον μισώ τον πατέρα, μου έχει κάνει τόσο κακό! Ποτέ δε θα παντρευτώ! Κάθε φορά που ερωτεύομαι εκείνος μου λέει ότι το κορίτσι είναι αδελφή μου!

Και η μητέρα του απαντά:

- Καλά μωρό μου μη δίνεις και μεγάλη σημασία στο τι λέει. Έτσι κι αλλιώς δεν είναι ο πραγματικός σου πατέρας.
Το ανέκδοτο αυτό έχει αντιγράψει τους στίχους του τραγουδιού "Shame & Scandal in the Family" ή "Wau Wau" ή "scandale dans la famille" ή "scandalo", που πρωτοτραγουδήθηκε το 1943 και έκτοτε έχει πολυτραγουδηθεί από τον Lord Melody, Trini Lopez, Sacha Distel, Les Surfs, Dalida, La Compagnie Créole και πολλούς άλλους. Το τραγούδι ανήκει στο μουσικό είδος calypso και περιγράφει τις σκανδαλώδεις ιστορίες μίας οικογένειας στο Trinidad.

Προτιμώ να παραθέσω εδώ την κρεόλικη (στα γαλλικά) εκτέλεσή του από τους africando.

 

danev

Member
Μηνύματα
519
Likes
251
Επόμενο Ταξίδι
Αυστρια-Τσεχια-Σλοβακια.
Ταξίδι-Όνειρο
ΝΟΡΒΗΓΙΚΑ ΦΙΟΡΔ
Το ανέκδοτο αυτό έχει αντιγράψει τους στίχους του τραγουδιού "Shame & Scandal in the Family" ή "Wau Wau" ή "scandale dans la famille" ή "scandalo", που πρωτοτραγουδήθηκε το 1943 και έκτοτε έχει πολυτραγουδηθεί από τον Lord Melody, Trini Lopez, Sacha Distel, Les Surfs, Dalida, La Compagnie Créole και πολλούς άλλους. Το τραγούδι ανήκει στο μουσικό είδος calypso και περιγράφει τις σκανδαλώδεις ιστορίες μίας οικογένειας στο Trinidad.

 
Last edited by a moderator:

chrisbd

Member
Μηνύματα
2.675
Likes
16.397
Τον ΓΑΠ ο οποίος παρεπιπτόντως επανεξελέγει πρόεδρος Διεθνούς Σοσιαλιστικής ...ναι μη γελάτε ακόμα....τον καλούν σε μεγάλα Πανεπιστήμια πχ Χάρβαρντ παρακαλώ (έπεσε τελείως στα μάτια μου και ηταν να στείλω τον γιό μου εκει :D)για να δώσει ομιλίες για το πως οι χώρες που έχουν οικονομικά προβλήματα να διαχειριστούν την κρίση.....:killme:......

Τραγούδι το θεωρώ απίθανο να γίνει αλλά και αυτό που κάνει το θεωρούσα απίθανο...:rolleyes: Είναι κάτι σαν τον Μπιλ Κλίντον απο την ανάποδη....
 

joss

Member
Μηνύματα
524
Likes
155
Επόμενο Ταξίδι
Αγνωστο...
Ταξίδι-Όνειρο
Πολλα...
...για να δώσει ομιλίες για το πως οι χώρες που έχουν οικονομικά προβλήματα να διαχειριστούν την κρίση......
Φανταζομαι οτι πιθανως να τον εχουν καλεσει για να ειναι πιο ρεαλιστικο το μαθημα. Π.χ. θα πηγαινει ο ΓΑΠ να τους εξηγει τι θα εκανε (ρωτα και μας...) για να ξεπερασει μια κριση στα μακροοικονομικα, και την επομενη ωρα θα εμπαινε ο καθηγητης οικονομικων για να διδαξει τον τροπο που διορθωνονται οι μ@#$κιες που εκανε ο προηγουμενος ομιλητης.
 

elenara88

Member
Μηνύματα
1.789
Likes
1.817
Επόμενο Ταξίδι
Πορτογαλία
Ταξίδι-Όνειρο
Ανταρκτική, Περού, Ινδία
Τι είπε το άζωτο στο οξυγόνο; Είμαστε μία ωραία ατμόσφαιρα...
 

danev

Member
Μηνύματα
519
Likes
251
Επόμενο Ταξίδι
Αυστρια-Τσεχια-Σλοβακια.
Ταξίδι-Όνειρο
ΝΟΡΒΗΓΙΚΑ ΦΙΟΡΔ


Φανταζομαι οτι πιθανως να τον εχουν καλεσει για να ειναι πιο ρεαλιστικο το μαθημα. Π.χ. θα πηγαινει ο ΓΑΠ να τους εξηγει τι θα εκανε (ρωτα και μας...) για να ξεπερασει μια κριση στα μακροοικονομικα, και την επομενη ωρα θα εμπαινε ο καθηγητης οικονομικων για να διδαξει τον τροπο που διορθωνονται οι μ@#$κιες που εκανε ο προηγουμενος ομιλητης.
διορθώνονται ?????????? :haha::haha::haha: καλό!
 

fenia42

Member
Μηνύματα
3.880
Likes
14.420
Επόμενο Ταξίδι
Азербайджан
Ταξίδι-Όνειρο
Γροιλανδία,Σβάλμπαρντ
Η φραση ''Όλοι οι γυναικες ειστε ιδιες'' , επινοηθηκε απο εναν κινεζο οταν εχασε τη γυναικα του στο πληθος
 

makisg

Member
Μηνύματα
4.723
Likes
14.824
Επόμενο Ταξίδι
Κοιλάδα μέσου Ρήνου.
Ταξίδι-Όνειρο
Νησιά Φίτζι
ο Τζάκ Νόρις είπε "έλα μου ντέ" και το ντέ........ ήρθε.
 

danev

Member
Μηνύματα
519
Likes
251
Επόμενο Ταξίδι
Αυστρια-Τσεχια-Σλοβακια.
Ταξίδι-Όνειρο
ΝΟΡΒΗΓΙΚΑ ΦΙΟΡΔ
Μπάρμαν: Ορίστε η μπύρα σας κύριε Τυπάς: Πόσο έχει; Μπάρμαν: 0.01 ευρώ! Τυπάς: ΤΙ ΛΕΣ ΡΕ ΦΙΛΕ; Τόσο φθηνά; Μπράβο το κατάστημα...Από φαγητό τί έχετε; Μπάρμαν: Έχουμε... πλήρες μενού με μπριζόλα, πατάτες και σαλάτα στα 0.03 ευρώ. Τυπάς: Καλα ρε, εσείς είστε καταπληκτικοί! Που είναι ο ιδιοκτήτης του μαγαζιού; Θέλω να τον συγχαρώ! Μπάρμαν: Στον επάνω όροφο με την γυναίκα μου... Τυπάς: Και τι κάνει εκεί; Μπάρμαν: Ότι κάνω και εγώ στην επιχείρησή του...!! :bleh:
 

joss

Member
Μηνύματα
524
Likes
155
Επόμενο Ταξίδι
Αγνωστο...
Ταξίδι-Όνειρο
Πολλα...
"Στις 27 Αυγούστου 1922 ο τουρκικός στρατός μπαίνει στη Σμύρνη. Χιλιάδες Έλληνες συνωστίζονται στο λιμάνι προσπαθώντας να μπουν στα πλοία και να φύγουν για την Ελλάδα...\"
(Mαρία Ρεπούση, Ιστορία ΣΤ\' δημοτικού)

"επίσεις υπήρχε ένας μικρός συνωστισμός Εβραίων έξω από τους παραδοσιακούς φούρνους σε διάφορες πόλεις της Γερμανίας και της Πολωνίας..."
Υποκλινομαι σ αυτον που το ‘γραψε...:clap:
 

eva kas

Member
Μηνύματα
961
Likes
225
Επόμενο Ταξίδι
οσο πιο μακρια γινεται!
Ταξίδι-Όνειρο
Ανταρκτικη + Αρκτικη
μια κατσαριδα βλεπει μια αλλη ανασκελα να κουναει τα ποδια της:
-Αεροζολ? την ρωταει
-Οχι αερομπικ.
 

Εκπομπές Travelstories

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.188
Μηνύματα
883.367
Μέλη
38.895
Νεότερο μέλος
tsala

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom