Ενθύμια(Souvenirs)

pigi_dikaiou

Member
Μηνύματα
550
Likes
521
Επόμενο Ταξίδι
......
Ταξίδι-Όνειρο
Αγιο Ορος
Μην ανησυχείς δεν έκανα αρχαιοκαπηλία! ένα απλό χάλκινο φόλι είναι από αυτά που πωλούνται κατά χιλιάδες στην Τουρκία και την Βουλγαρία, δεν υπάρχει κίνδυνος να είναι πλαστό γιατί είναι μικρής αξίας. Απλώς εγώ τότε πολύ νέος πίστευα οτι αγοράζοντάς το το έσωζα από τους βάρβαρους τούρκους. Παρεπιπτόντως να αναφέρω ότι στη Σόφια πλάι στο Νέφσκι πωλουν αυθεντικότατες χάλκινες πόρπες εποχής Σιδήρου (800-600 π.Χ) και πολλά άλλα! ειλικρινά απόρησα με την ανεκτικότητα των βουλγάρικων αρχών. Βέβαια αν το καλοσκεφτείς σε παλαιοπωλεία του Βερολίνου και του Παρισιού βρίσκεις τα πάντα νόμιμα αλλά πολύ ακριβότερα.
Δεν ανησυχω καθολου...Κοινο με πρωην πρωθυπουργο πρεπει να εχεις μονο το βαφτιστικο σου ονομα;)
 

Jane8

Member
Μηνύματα
49
Likes
1
Επόμενο Ταξίδι
Mετανάστευση
Κούπες για να πίνω καφέ και να θυμάμαι τα μέρη που ήμουν!
Από το τελευταίο μου ταξίδι, δεν πήρα κυριολεκτικά τίποτα για 'μένα εκτός από 4 κούπες τις οποίες και φυλάω σε ράφι του δωματίου μου γιατι δεν ρισκάρω το να τις σπάσει κάποιος.

Έρωτας με τις κούπες.
 

taxidaki

Member
Μηνύματα
68
Likes
78
Ταξίδι-Όνειρο
Θιβέτ
Παντα αγοραζω κατι χαρακτηριστικο και τα εχω ολα μαζι στη βιβλιοθηκη μου, μαζι με τα ταξιδιωτικα βιβλια και οδηγους.
Αποφευγω τα μαγνητακια κι επιλεγω σουβενιρ-μινιατούρες. Ενίοτε φέρνω και αρκουδάκια που αναγράφουν το όνομα της πόλης απ'την οποία προέρχονται.
 

Vivianaki

Member
Μηνύματα
292
Likes
45
Ταξίδι-Όνειρο
Πραγματοποιήθηκε :D
Εγώ αγοράζω αυτές τις κρυστάλλινες μπάλες που έχουν μέσα χιόνακι. Έχω όχι απλά από κάθε χώρα αλλά από κάθε πόλη που έχω πάει,αλλα δυστυχώς μου λείπουν τρεις, μια από την Πράγα και Κάρλοβυ Βάρυ που ήταν το πρώτο μου ταξίδι και δεν είχα αρχίσει να μαζεύω,και μια απο Ζυρίχη που στις 24,25-12 που βρέθηκα εκεί ήταν όλα κλειστά και είχαν κλείσει κ οι χριστουγεννιάτικες αγορές.:( Κ δεν βρίσκω και στο ιντερνετ να αγοράσω.
 

taxidaki

Member
Μηνύματα
68
Likes
78
Ταξίδι-Όνειρο
Θιβέτ
Εγώ αγοράζω αυτές τις κρυστάλλινες μπάλες που έχουν μέσα χιόνακι. Έχω όχι απλά από κάθε χώρα αλλά από κάθε πόλη που έχω πάει,αλλα δυστυχώς μου λείπουν τρεις, μια από την Πράγα και Κάρλοβυ Βάρυ που ήταν το πρώτο μου ταξίδι και δεν είχα αρχίσει να μαζεύω,και μια απο Ζυρίχη που στις 24,25-12 που βρέθηκα εκεί ήταν όλα κλειστά και είχαν κλείσει κ οι χριστουγεννιάτικες αγορές.:( Κ δεν βρίσκω και στο ιντερνετ να αγοράσω.
Ευκαιρια να ξαναπας :D;)
 

wotan1975

Member
Μηνύματα
879
Likes
129
Επόμενο Ταξίδι
Πότε θα κάνει ξαστεριά...
Ταξίδι-Όνειρο
Η.Π.Α.
Και εγω ειχα ξεκινησει για κουπες αλλα μετα,ηταν προβλημα στη μεταφορα αλλα και στο χωρο στο σπιτι.Οποτε,μαγνητακια που και παλι δεν τα ξεκινησα απο την αρχη των ταξιδιων.
 

kriti

Member
Μηνύματα
45
Likes
1
Ταξίδι-Όνειρο
Σουηδία
Καλησπέρα σας.
Εγώ μαζεύω μαγνητάκια:D,και μινιατούρες από τα μνημεία της κάθε πόλης(π.χ. μία μινιατούρα από την πύργο του Άιφελ το Παρίσι.).Και διάφορα μπιχλιμπίδια που μπορεί να βρώ,π.χ.σπιτάκια.
 
Μηνύματα
132
Likes
21
Επόμενο Ταξίδι
Ιταλία - Αμερική
Ταξίδι-Όνειρο
Νέα Υόρκη
Παίρνω και μαγνητάκια και μινιατούρες από μνημεία για το σπίτι...Προσωπικά τελευταία αγοράζω τσάντες με το όνομα της πόλης και μπλούζες/φούτερ.... :)
 

the Lycan

Member
Μηνύματα
215
Likes
90
Επόμενο Ταξίδι
Βοστώνη...10 και σήμερα..
Ταξίδι-Όνειρο
Σκωτία
αυτές τις τσαντούλες τις πρωτοείδα κι εγώ στο βερολίνο πριν 3-4 χρόνια!! λες αυτές με το όνομα της κάθε πόλης σε διάφορες γραμματοσειρές???όμορφες είναι αλλά δεν έχω ξεκινήσει ακόμα να αγοράζω και τσάντες!!!
 
Μηνύματα
132
Likes
21
Επόμενο Ταξίδι
Ιταλία - Αμερική
Ταξίδι-Όνειρο
Νέα Υόρκη
the Lycan said:
αυτές τις τσαντούλες τις πρωτοείδα κι εγώ στο βερολίνο πριν 3-4 χρόνια!! λες αυτές με το όνομα της κάθε πόλης σε διάφορες γραμματοσειρές???όμορφες είναι αλλά δεν έχω ξεκινήσει ακόμα να αγοράζω και τσάντες!!!
Ναι αυτές λέω!Από 2-3 πόλεις πήρα τις μεγάλες,τώρα παίρνω τις πιο μικρές γιατί γέμισε ο τόπος... :p
 

wotan1975

Member
Μηνύματα
879
Likes
129
Επόμενο Ταξίδι
Πότε θα κάνει ξαστεριά...
Ταξίδι-Όνειρο
Η.Π.Α.
Μικρη αγγελια για οποιον θα μπορουσε και θα ηθελε να με εξυπηρετησει.Θελω να προσθεσω καμια 10αρια ακομα φλαμανδικα σπιτακια σε αυτα που ηδη εχω.Τα μαγαζακια γυρω απο τη Grand Place εχουν πολλα αλλα επειδη δεν ξερω ποτε θα ξαναπαω προς τα εκει,το αναφερω στο φορουμ.
Αν καποιος παει καποια στιγμη Βρυξελλες και θα μπορουσε να βοηθησει,ας μου στειλει πμ.
Ειχα κοιταξει για καποια ιστοσελιδα αλλα δε βρηκα για online παραγγελιες,τουλαχιστον για
αυτην την περιπτωση.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.181
Μηνύματα
883.121
Μέλη
38.891
Νεότερο μέλος
CrisPan

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom