Γενικά Που να πάω τα Χριστούγεννα;

birlas

Member
Μηνύματα
23
Likes
1
Ευχαριστώ αυτό διάβαζα μόλις τώρα κ πιστεύω με κάλυψε πλήρως όσο αναφορά το Βέλγιο. Κάτι για 5 μερούλες σε Γερμανία που θα με κάνει να καταλάβω Χριστούγεννα;;; Ξέρω για Νυρεμβέργη αλλά 5 μέρες κ έχοντας πάει πέρυσι Μόναχο μου φαίνονται πολλές!
 

getxowoman

Member
Μηνύματα
2.207
Likes
1.289
Ευχαριστώ αυτό διάβαζα μόλις τώρα κ πιστεύω με κάλυψε πλήρως όσο αναφορά το Βέλγιο. Κάτι για 5 μερούλες σε Γερμανία που θα με κάνει να καταλάβω Χριστούγεννα;;; Ξέρω για Νυρεμβέργη αλλά 5 μέρες κ έχοντας πάει πέρυσι Μόναχο μου φαίνονται πολλές!
Μπορεις να εχεις ως βαση τη Νυρεμβεργη και απο εκει να κανεις μονοημερες:
Bamberg, Würzburg, rothenburg ob der tauber, ειδικα το τελευταιο ειναι η καλυτερη εποχη να το επισκεφτει καποιος. Και κατι που δεν εχει γραφτει εδω μεσα: homesite - Markt Sommerhausen am Main, ενα μικρο χωριο, το οποιο εχει αγορα που λειτουργει μονο 3 σαββατοκυριακα, ειναι 15χλμ απο το Würzburg. Δεν ειναι η τυπικη αγορα που συναντας στις γερμανικες πολεις. Εδω οι κατοκοι ανοιγουν τα σπιτια τους και τις αυλες τους, ειναι μια ξεχωριστη αγορα.
 

wotan1975

Member
Μηνύματα
879
Likes
129
Επόμενο Ταξίδι
Πότε θα κάνει ξαστεριά...
Ταξίδι-Όνειρο
Η.Π.Α.
Με ποια αεροπορικη παει κανεις Νυρεμβεργη;
 

getxowoman

Member
Μηνύματα
2.207
Likes
1.289
Με ποια αεροπορικη παει κανεις Νυρεμβεργη;
Lufthansa, Air France, Airport NUE, arrival, departure, flights, parking, holiday | Nuremberg Airport, εδω εχεις τη σελιδα του αεροδρομιου για να δεις και ποιες αλλες πανε.

Η Γερμανια απο τελη νοεμβριου μεχρι και παραμονη των Χριστουγεννων ειναι ενα παραμυθενιο μερος, οπου και να πας, οι αγορες ειναι ανοιχτες. Αλλα ανημερα των Χριστουγεννων δεν ειναι και τοσο ευκολο καποιος να βρει να φαει σε καποιο μικρο μερος και οι αγορες δεν λειτουργουν. Αυτο να το εχετε υποψην οσοι θελετε να ερθετε αποκλειστικα τα Χριστουγεννα (25/12)
 

andy23

New Member
Μηνύματα
1
Likes
0
Γεια σας παιδια,
Σκεφτομαστε με το αγορι μου να παμε κάπου στην Ευρώπη για χριστούγεννα 23-28 Δεκεμβρίου. Μπορείτε να μας βηθήσετε? Είμαστε ανάμεσα σε Βιέννη, Πράγα και Βουδαπέστη. Θέλουμε κάτι ρομαντικό, που είναι πιο έντονο το χριστουγεννιάτικο κλιμα, και που έχει περισσοτερες επιλογές?? Στις 25,26 είναι όλα κλειστά?Υπάρχει κάπου που μπορούμε να πάμε εκδρομή εκείνες τις ημερομηνίες? Αν εχετε να προτείνετε και κάποιο άλλο μέρος για χριστούγεννα είμαστε ανοιχτοι:)
Ευχαριστώ...
 

Νέστωρ

Member
Μηνύματα
15
Likes
0
Επόμενο Ταξίδι
Ιταλία
Γιατί να επιλέξεις μία μόνο από τις 3 πόλεις που αναφέρεις; Επειδή είναι δημοφιλείς χριστουγεννιάτικοι προορισμοί (για εμάς τους έλληνες) συνήθως υπάρχουν οργανωμένες 6-9 ήμερες εκδρομές που τους περιλαμβάνουν και τους 3. Έτσι πέρνεις μια (μικρή ομολογουμένως) γεύση και από τις 3 αυτές πανέμορφες πόλεις. Περισσότερο ... Χριστούγεννα όμως θα σου κάνει η Βιέννη (δεν το συζητάω αυτό παιδιά, μην επιμένετε! ;-) ). Τα στολισμένα έλατα με τα πολύχρωμα λαμπάκια, τα αρώματα από τα γλυκά και τις βάφλες με την κανέλα, το ζεστό κρασί, ο κόσμος με τις παραδοσιακές ενδυμασίες τύπου Μότσαρντ ή Χάιντι (όχι δεν φοράνε φουστανέλες), το χιόνι να πέφτει μαλακά από ψηλά, ο ήχος από κλασσικές χριστουγεννιάτικες μελωδίες στα αυτιά σου και οι βιτρίνες με τις Πράντα και τις Λουί μπροστά σου (αν δεν ... τσιμπήσεις και μ' αυτό ...).
Συγνώμη, παρασύρθηκα ...
Αλλά και Μοναχο και Νυρεμβεργη που προτίνει ο φίλος πιο πάνω είναι πολύ όμορφα. Στο Μόναχο για παράδειγμα κάνουν και μία ιδιαίτερη χριστουγεννιάτικη αγορά, όπου όλα είναι σαν να βρίσκεσαι στον Μεσαίωνα. Τα σπιτάκια, οι ενδυμασίες, η μουσική... (εδώ θα σου λείψουν όμως οι πράντα ...)
 

anny

Member
Μηνύματα
3.423
Likes
1.791
Επόμενο Ταξίδι
Ιστρια
Ταξίδι-Όνειρο
γύρος του κόσμου
Και άλλα μέλη είχαν τον ίδιο προβληματισμό με εσένα.

Το πιο πρόσφατο και σχετικό θέμα είναι το παρακάτω:
http://www.travelstories.gr/%E5%F5%...-%F7%F1%E9%F3%F4%EF%F5%E3%E5%ED%ED%E1%3B.html

Υπάρχουν και άλλα θέματα που αφορούν σε Χριστουγεννιάτικες εξορμήσεις στην Ευρώπη. Θα τα βρεις στην παρακάτω ενότητα:
Ευρώπη - Το Ελληνικό Forum για Ταξίδια
 

melgio1990

Member
Μηνύματα
5
Likes
0
παιδια καλησπερα θελω απο τωρα να κλεισω εισητηρια για διακοπες με το αγορι μου για χριστουγεννα πρωτοχρονια θα παμε οπωσδηποτε ρωμη απλα θελω να το συνδιασω και με αλλη χωρα ωστε στη μια να κανουμε χριστουγεννα στην αλλη πρωτοχρονια.ποια προτεινετε?εχω μπερδευτει διαβασα για βιεννη παρισι ελβετια κτλ αλλα δεν εχω κατασταλαξει.....
 

melgio1990

Member
Μηνύματα
5
Likes
0
το θεμα ειναι οτι εχω ακουσει πως σε καποιες απο αυτες αξιζει μονο χριστουγεννα.λετε να συνδυασω πχ να παμε βιεννη χριστουγεννα και πρωτοχρονια ρωμη??εχω αγχωθει ειναι η πρωτη φορα που οργανωνω ταξιδι μας
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.167
Μηνύματα
882.727
Μέλη
38.879
Νεότερο μέλος
fanisfanisfanis

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom