Ενθύμια(Souvenirs)

phoenix

Member
Μηνύματα
69
Likes
46
Ρε παιδιά, οκ, όλοι μαζεύουμε διάφορα (βασικά πλέον δε μαζεύω τίποτα, εκτός τις χιονόμπαλες απο όπου πάω, ίσως και κανα περίεργο πιάτο), δε βρίσκεται ότι το να αγοράζουμε κάτι συγκεκριμένο απο κάθε μέρος, είναι λίγο ψυχαναγκασμός;
Θα μου πείτε ότι τα βρίσκουμε παντού, μαγνητάκια, κούπες, χιονόμπαλες, σιγά, αλλά και πάλι, δεν είναι λίγο ψυχαναγκασμός που σκεφτόμαστε ότι ''πρέπει να αγοράσω αυτό γιατί μαζεύω απο κάθε χώρα;''
Προσωπικά μου αρέσει να μαζεύω σουβενίρ από διάφορες χώρες αν είναι κάτι που εκείνη τη στιγμή με κεντρίσει, κ όχι τόσο επειδή αναφέρει την πόλη/χώρα ή να πάρω για να λέω ότι πήγα. Π.χ. Σάλσμπουργκ είχα βαρεθεί να βλέπω τη φάτσα του Μότσαρτ σε μολύβια,σοκολατάκια,σιρόπια,τσάντες,μπλούζες...ε, δεν πήρα. Από την άλλη έχω αγοράσει σφηνοπότηρα με το έμβλημα της Λουκέρνης. Γούστα είναι αυτά, απλά κ γω το θεωρώ ψυχαναγκασμό να πάρω κάτι ντε κ καλά.
 

babaduma

Member
Μηνύματα
5.052
Likes
7.801
Επόμενο Ταξίδι
terra incognita
Ταξίδι-Όνειρο
α του Κενταύρου
Τα καλύτερα σουβενίρ είναι τα "σανβρώ".
 

alma

Member
Μηνύματα
3.724
Likes
15.092
Εννοείται και φαγώσιμα ή ποτά (για τα οποία φημίζεται η χώρα) αλλά αυτά τα σουβενίρ δε κρατάνε και πολύ μετά την επιστροφή!
Αυτά είναι από τα πιο χρήσιμα κι ας μην κρατάνε πολύ:haha:
Μπορείς να πας στο Βέλγιο και να μην πάρεις σοκολάτες?:clap:
 

taver

Member
Μηνύματα
12.487
Likes
28.954
Ταξίδι-Όνειρο
Iles Kerguelen
Δέχομαι να σπαταλήσω 10-15 λεπτά ανά ταξίδι για αγορές σουβενίρ (μαγνητάκια). Ιδανικά, καλύτερα αυτά τα λεπτά να είναι από το χρόνο αναμονής στο αεροδρόμιο. Με τίποτα ούτε λεπτό παραπάνω.

Υ.Γ. Για τους κακεντρεχείς, μιλάω για λεπτά της ώρας, όχι του Ευρώ.
 
Μηνύματα
1.620
Likes
782
Επόμενο Ταξίδι
Χονγκ Κονγκ
Ταξίδι-Όνειρο
Γύρος του κόσμου
Δέχομαι να σπαταλήσω 10-15 λεπτά ανά ταξίδι για αγορές σουβενίρ (μαγνητάκια). Ιδανικά, καλύτερα αυτά τα λεπτά να είναι από το χρόνο αναμονής στο αεροδρόμιο. Με τίποτα ούτε λεπτό παραπάνω.

Υ.Γ. Για τους κακεντρεχείς, μιλάω για λεπτά της ώρας, όχι του Ευρώ.
Στο αεροδρόμιο συνήθως έχει τα πιο μάπα μαγνητάκια δυστυχώς. Με ψυχαναγκάζουν άλλοι να τους αγοράζω οπότε αναγκαστικά γνωρίζω :)

Παρεπιπτόντως, τα καλόγουστα μαγνητάκια τελευταία τείνουν να είναι κάτι σαν την Ατλαντίδα, όλοι έχουν ακούσει την ύπαρξή της, κανένας δεν την έχει αποδείξει.
 

wotan1975

Member
Μηνύματα
879
Likes
129
Επόμενο Ταξίδι
Πότε θα κάνει ξαστεριά...
Ταξίδι-Όνειρο
Η.Π.Α.
Μετανιωνω που δεν αρχισα απο πιο παλια να μαζευω σουβενιτ-μινιατουρες κτιριων!Για μενα ειναι το πιο ενδιαφερον.
 

Sokratis

Member
Μηνύματα
1.414
Likes
1.056
Επόμενο Ταξίδι
Puerto Rafti
Το καλυτερο σουβενιρ για μενα ειναι οι φωτογραφιες μου. Βρισκονται παντου, στους τοιχους του σπιτιου οι καλυτερες, στα καδρα του γραφειου, στον υπολογιστη κινητο κλπ.
Τα φαγωσιμα σουβενιρ τα τρωω με την πρωτη καθυστερηση ή επιτοπου :haha::haha::haha:
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.187
Μηνύματα
883.359
Μέλη
38.895
Νεότερο μέλος
tsala

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom