Δομινικανή Δημοκρατία- Νέα Υόρκη

strange_traveller

New Member
Μηνύματα
3
Likes
0
Χαιρετώ όλα τα μέλη του φορουμ και καλώς σας βρήκα!
Έχω κάνει αρκετά ταξίδια και σας διαβάζω χρόνια! Και τώρα που βρήκα τα σκούρα, γράφτηκα για να ζητήσω τη βοήθεια σας!! :D

Λοιπόν να αρχίσω λέγοντας ότι όλα τα ταξίδια μου τα έχω οργανώσει μόνη μου, απεχθάνομαι τα πρακτορεία, τα γκρουπ και οτιδήποτε "τουριστικ", είμαι όλη μέρα στο τρέξιμο, προσπαθώ να χωρέσω όσο το δυνατόν περισσότερα μέρη μπορώ, αλλά τώρα με το γαμήλιο δε ξέρω πως να κινηθώ ακριβώς..

Σκέφτομαι Δομίνικο σε συνδυασμό με Ν/Υ (εε δίπλα είναι κρίμα να τη χάσω!).
Καταρχάς για Δομίνικο μάλλον θέλω κάτι ξεκούραστο, με άραγμα, κατι σε ΑΙ(που δεν είναι γενικά του στυλ μου..). Φαντάζομαι μια ξαπλώστρα κάτω από ένα φοίνικα! :clap:
Συγκεκριμένα λέω για Πούντα Κάνα, αλλά υπάρχει κάτι καλύτερο για διανυκτέρευση? Ή θα αξιζε να διανυκτερευσω σε 2 μέρη?
Επίσης τι προγραμμα θα μπορούσα να κάνω? Δε θέλω να κλειστώ σε ένα resort απλά θέλω κάτι χαλαρούτσικο.. Να νοικιάσω αμάξι?

Επίσης πως να χωρίσω τις μέρες μου? Δεν έχω πολλά περιθώρια άδειας, αρα μιλάμε για σύνολο μαξ 15 ημερών.
Πόσες Δομίνικο και πόσες Ν/Υ?

Και επίσης υπάρχει περίπτωση με πρακτορείο να βρω καλυτερες τιμές??
Το ταξίδι είναι για αρχές Ιουλίου..

Κάποια στιγμή θα ζητησω πληροφορίες για Ν/Υ, αλλά εκεί θα είμαι περισσότερο στα νερά μου όσον αφορά στο τι θέλω να κάνω και πως να το οργανώσω..

Κάθε πληροφορία ευπροσδεκτη! Και για το ΑΙ και για κάτι σχετικά οικονομικό στη Ν/Υ!

Ευχαριστώ πολύ!:D
 

NIKIMAK

Member
Μηνύματα
75
Likes
10
Ταξίδι-Όνειρο
ξανά Νέα Υόρκη και ξανά
Καλως ηρθες και φυσικα.....η ωρα η καλη!!!!!!! Δυστυχως δεν εχω εμπειρια απο Δομηνικο για να σε βοηθησω αλλα 10 μερες σα βασιλιας...δεν ειν' κακο!!!!!!
 

mad4paok

Member
Μηνύματα
414
Likes
63
Επόμενο Ταξίδι
ΑΠΩ ΑΝΑΤΟΛΗ
Ταξίδι-Όνειρο
ΤΟΥΜΠΑ-ΙΡΑΝ-ΚΑΜΠΟΤΖΗ-ΝΑΜ
Καλώς ήρθες και καλά ταξίδια!
 

gusakis

Member
Μηνύματα
27
Likes
4
Επόμενο Ταξίδι
Τουρκία
Αρχικά αυτή τη στιγμή που σου απαντάω είμαι ήδη στην Δομινικανή Δημοκρατία και συγκεκριμένα στην περιοχή las terrenas.Είμαι εδώ 7 μέρες και σύνολο θα κάτσω 15 και μετά βίας θα μου φτάσουν για να δω όλα όσα θέλω.Μοίρασα τις μέρες μου,10 μέρες σαμανά και τις υπόλοιπες πούντα κάνα,πιστεύω ότι πιο ωραία είναι στη χερσόνησο της σαμανά και πιστεύω πως θα βρεις αυτό που ψάχνεις,έχει εκπληκτικές αμμώδης παραλίες με αμέτρητους φοίνικες που ακουμπούν το νερό και γενικά τρομερή φύση.Αν θες κάτι πιο συγκεκριμένο μπορείς να με ρωτήσεις.
 

hojokolo

New Member
Μηνύματα
1
Likes
0
Επόμενο Ταξίδι
Παρίσι
Ταξίδι-Όνειρο
Νέα Υόρκη
Περιμένω με ανυπομονησία τις απαντήσεις των εμπειρότερων σε αυτό το thread, μιας και κατά σύμπτωση παντρεύομαι και εγώ αρχές Ιουλίου και εκτός αυτού, σκοπεύαμε να πάμε ταξίδι σε ΝΥ και Δομ.Δημοκρατία..
 

strange_traveller

New Member
Μηνύματα
3
Likes
0
Αρχικά αυτή τη στιγμή που σου απαντάω είμαι ήδη στην Δομινικανή Δημοκρατία και συγκεκριμένα στην περιοχή las terrenas.Είμαι εδώ 7 μέρες και σύνολο θα κάτσω 15 και μετά βίας θα μου φτάσουν για να δω όλα όσα θέλω.Μοίρασα τις μέρες μου,10 μέρες σαμανά και τις υπόλοιπες πούντα κάνα,πιστεύω ότι πιο ωραία είναι στη χερσόνησο της σαμανά και πιστεύω πως θα βρεις αυτό που ψάχνεις,έχει εκπληκτικές αμμώδης παραλίες με αμέτρητους φοίνικες που ακουμπούν το νερό και γενικά τρομερή φύση.Αν θες κάτι πιο συγκεκριμένο μπορείς να με ρωτήσεις.

Σοβαρα??! Ζηλευουμε! :clap::clap: Ο καιρος καλος ειναι εκει??Περιμενουμε το travel story σου!

Στη Σαμανα και στη Πουντα Κανα σε ποια ξενοδοχεια μενεις εσυ??
Η Σαμανα ειναι κοντα στα υπολοιπα μερη του νησιου?
Γενικα με απασχολει ποσες μερες να μεινω στη Δομικ. Δημοκρατια-κ ποσες να αφησω για Ν/Υ.
Και θελω απο εκει που θα μενω να εχει κοντα πραγματα να δω για ημερησιες εξορμισεις.. Χωρις να θελω πολυ μετακινηση..

Περιμένω με ανυπομονησία τις απαντήσεις των εμπειρότερων σε αυτό το thread, μιας και κατά σύμπτωση παντρεύομαι και εγώ αρχές Ιουλίου και εκτός αυτού, σκοπεύαμε να πάμε ταξίδι σε ΝΥ και Δομ.Δημοκρατία..

Ωωω.. τελεια!!
Η ωρα η καλή και σε σενα λοιπον! :D

Εχεις σκεφτει κατι συγκεκριμενο?? Για ποσες μερες??
Θα τα κλεισεις μονος σου, η με πρακτορειο? Απο ποια πολη αναχωρεις?
 

go2dbeach

Member
Μηνύματα
5.962
Likes
9.346
Επόμενο Ταξίδι
Λατινική Αμερική
Ταξίδι-Όνειρο
Λατινική Αμερική
Η Σαμανα ειναι κοντα στα υπολοιπα μερη του νησιου? Γενικα με απασχολει ποσες μερες να μεινω στη Δομικ. Δημοκρατια-κ ποσες να αφησω για Ν/Υ. Και θελω απο εκει που θα μενω να εχει κοντα πραγματα να δω για ημερησιες εξορμισεις.. Χωρις να θελω πολυ μετακινηση..

Απο τα λεγόμενά σου ' όλα τα ταξίδια μου τα έχω οργανώσει μόνη μου, απεχθάνομαι τα πρακτορεία, τα γκρουπ και οτιδήποτε "τουριστικ", είμαι όλη μέρα στο τρέξιμο, Δε θέλω να κλειστώ σε ένα resort απλά θέλω κάτι χαλαρούτσικο, ' άσε την Πούντα Κάνα εξω.

Όσο για τις ερωτήσεις σου , το νησί είναι μεγάλο και κανένα μέρος δεν είναι πολύ κοντά με κάποιο άλλο. Από Σαμανα η πρωτεύουσα απεχει περίπου 100 km και το Πουέρτο Πλάτα 150 km. Εξαρτάται τι εννοείς κοντά και ποιά μέρη έχεις στο νου σου. Αλλά η Πούντα Κανα είναι το πιο απομακρυσμένο σημείο του νησιού που θα μπορούσες να διαλέξεις.
Για το πως να μοιράσεις τις μέρες με τη ΝΥ δε μπορώ να βοηθήσω , εγώ δε θα πήγαινα καθόλου ΝΥ...δεν εχω ακούσει καλά σχόλια για τις παραλίες της :haha::haha: Καλύτερα ψάξτο και αποφάσισε μόνη σου με βάση αυτά που θέλεις να δεις στην πόλη και να κάνεις.
Γαι ημερήσιες εκδρομές χωρίς πολλή μετακίνηση δε θα μπορούσες να διαλέξεις καλύτερα από τη χερσόνησο Σαμανα.
 

strange_traveller

New Member
Μηνύματα
3
Likes
0
Απο τα λεγόμενά σου ' όλα τα ταξίδια μου τα έχω οργανώσει μόνη μου, απεχθάνομαι τα πρακτορεία, τα γκρουπ και οτιδήποτε "τουριστικ", είμαι όλη μέρα στο τρέξιμο, Δε θέλω να κλειστώ σε ένα resort απλά θέλω κάτι χαλαρούτσικο, ' άσε την Πούντα Κάνα εξω.

Όσο για τις ερωτήσεις σου , το νησί είναι μεγάλο και κανένα μέρος δεν είναι πολύ κοντά με κάποιο άλλο. Από Σαμανα η πρωτεύουσα απεχει περίπου 100 km και το Πουέρτο Πλάτα 150 km. Εξαρτάται τι εννοείς κοντά και ποιά μέρη έχεις στο νου σου. Αλλά η Πούντα Κανα είναι το πιο απομακρυσμένο σημείο του νησιού που θα μπορούσες να διαλέξεις.
Για το πως να μοιράσεις τις μέρες με τη ΝΥ δε μπορώ να βοηθήσω , εγώ δε θα πήγαινα καθόλου ΝΥ...δεν εχω ακούσει καλά σχόλια για τις παραλίες της :haha::haha: Καλύτερα ψάξτο και αποφάσισε μόνη σου με βάση αυτά που θέλεις να δεις στην πόλη και να κάνεις.
Γαι ημερήσιες εκδρομές χωρίς πολλή μετακίνηση δε θα μπορούσες να διαλέξεις καλύτερα από τη χερσόνησο Σαμανα.
Ωχ τώρα με μπέρδεψες!
Ναι ισχυουν όσα ειπα, απλά φανταζόμουν κάτι πιο χαλαρό για Δομινικο, που δεν είναι από τα τυπικά ταξίδια που κάνω, σε κάποιο resort -πιο "honeymoon" ταξιδι τελοσπάντων. Για'αυτο το λόγο προβληματιζομαι ως προς το προγραμμα που μπορώ να κάνω για 7-8 μερες. Και σε ποια μερη πρεπει να παω οπωσδηποτε, αν έχω μόνο μία βάση(δηλαδη δεν αλλάξω ξενοδοχειο).

Να μην παω καθολου Πουντα Κανα -δεν ειναι η καλύτερη παραλία? Έχεις να προτείνεις κάποιο ξενοδοχείο στη Σαμανα?

Ευχαριστω πολύ!!! :D:D
 

go2dbeach

Member
Μηνύματα
5.962
Likes
9.346
Επόμενο Ταξίδι
Λατινική Αμερική
Ταξίδι-Όνειρο
Λατινική Αμερική
Μα και στη Σαμανα μπορεις να μεινεις σε ριζορτ και να εισαι ολη μερα κατω απο ενα φοινικα , οσο χαλαρα θελεις...και αν καποια μερα θελεις να κινηθεις σε αλλη παραλια ή στους καταρρακτες , μπορεις ανετα να το κανεις και σε λιγοτερο απο μιση ωρα να εισαι σε καποιο απο τα δεκαδες πανεμορφα μερη της χερσονησου. Στην Πουντα κανα ΔΕΝ ειναι το ιδιο. Εισαι απομονωμενος στο ανατολικοτερο ακρο του νησιου και εξαρτασαι απο τα ξενοδοχεια και τις εκδρομες τους. Ναι , ειναι πολυ ομορφη η παραλια της , αλλα σπαρμενη με all inclusive resorts χωρις το ντοπιο χρωμα του νησιου και σιγουρα οχι πιο ομορφη απο αυτες στη Σαμανα.

Μπορεις σαν βαση να εχεις το Λας Τερρενας και δε χρειαζεται να αλλαξεις ξενοδοχειο καθολου , ολα οσα πρεπει να δεις ειναι σε κοντινες αποστασεις.
Σε ποια μερη πρεπει να πας οπωσδηποτε εννοεις στη Σαμανα?
 

lena1

Member
Μηνύματα
19
Likes
4
Επόμενο Ταξίδι
αγιο δομηνικο
Ταξίδι-Όνειρο
ινδια,ουαλια
γαμηλιο ταξιδι

η ωρα η καλη.εμεισ παντρευομαστε τον ιουνιο κ αποφασισαμε να κανουμε σχεδον το ιδιο ταξιδι με μικρη αλλαγη¨(βοστωνη-αγ.δομηνικο)αποφασισαμε να μεινουμε σαμανα κ κλεινουμε τα εισητηρια κ ολο το ταξιδι μονη μασ .μασ ερχετε πιο οικονομικα.αν δεν εχεισ κλειισει μπεσ στο bookit.com.αν κλεισατε καλα να περασετε.αν θεσ λεσ το τροπο που εκλεισεσ η ακομα κ το ξενοδοχειο.εμεισ λεμε για το luxury cayo leventado.(σαμανα)
 

Natasa Ch

Member
Μηνύματα
238
Likes
207
Γεια σου και απο μενα strange traveller και καλως ηρθες!
Κι εγω το καλοκαιρι παντρευομαι και θα παμε κι εμεις Δομινικανη Δημοκρατια. (Παρεπιπτοντως, μου φαινεται οτι το νησι θα εχει πολυ περισσοτερους Ελληνες απ ο,τι ηλπιζα!) Επομενως δεν εχω παει ακομα εκει, αλλα υστερα απο τις πολυτιμες συμβουλες απο τα μελη του φορουμ φτιαξαμε το προγραμμα του ταξιδιου, που θα ειναι 9-10 μερες στη χερσονησο Σαμανα και 6 μερες στα υπολοιπα.
Εχω παει ομως Νεα Υορκη και βλεπω απο το χαρτη σου οτι δεν εχεις παει και αναρωτιεμαι.. θα αφιερωσεις δηλαδη μονο 5 μερες για ΝΥ? κριμα δεν ειναι? κατα τη γνωμη μου, αν ακομα επιμενεις για ξαπλωστρα αραχτοι κατω απ'τους φοινικες, κατι που μπορεις να κανεις και εδω αλλα απλα θα λειπουν οι φοινικες, καλυτερα μεινετε 5 μερες στο νησι και τις 10 στη Νεα Υορκη! Εκτος παλι αν αλλαξετε γνωμη και αποφασισετε να εξερευνησετε το νησι (που αυτο και σας προτεινω, με μια μικρη ερευνα θα δεις οτι εχει παρα πολλα πραγματα που αξιζει να κανεις και να δεις), οποτε οι 15 μερες οπως λεει και ο gusakis οριακα θα φτασουν! Εγω προτεινω να αφησεις τελειως τη ΝΥ απ'εξω, εξαλλου δεν υπαρχει περιπτωση να μην πας αργοτερα στη ζωη σου, και να πας μονο Δομ. Δημοκρατια. Αλλα να πας και να το απολαυσεις το ταξιδι οπως του αξιζει!!! Ξεκουραστειτε τις πρωτες μερες και μετα τριγυριστε. Και μπορει και να συναντηθουμε!!
Σας ευχομαι να ζησετε ευτυχισμενοι!
 

lena1

Member
Μηνύματα
19
Likes
4
Επόμενο Ταξίδι
αγιο δομηνικο
Ταξίδι-Όνειρο
ινδια,ουαλια
γαμηλιο ταξιδι

η ωρα η καλη και σε σενα natasa.τι εγινε τελικα ?ολοι για αγ.δομηνικο ειμαστε?που θα μεινετε στη σαμανα?βρηκατε κατι καλο?εμεισ σημερα αυριο θα το κλεισουμε για σαμανα για 7 βραδυα κ τισ υπολοιπεσ δεκα μερεσ στη ομορφη βοστωνη.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.161
Μηνύματα
882.472
Μέλη
38.877
Νεότερο μέλος
Constansimota

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom