Λεττονία Λιθουανία Χαλάρωση και socializing στη Βαλτική (ή το ταξίδι ως ψυχοθεραπευτική εμπειρία)

underwater

Member
Μηνύματα
2.701
Likes
11.114
Επόμενο Ταξίδι
?
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ανταρκτική

Αρχές Οκτώβρη και ήμουν εν μέσω μιας κατάστασης τρελής ευφορίας. Ερωτοχτυπημένη και τρελά χαρούμενη, ενώ ταυτόχρονα είχα βρει μια καλοπληρωμένη συμπληρωματική δουλειά. Μια από αυτές τις περιόδους που φωτίζουν τη ζωή ενός ανθρώπου, που ξυπνάς το πρωί και αισθάνεσαι ευτυχισμένος. Ιδιαίτερα αν σκεφτεί κανείς ότι αυτά μου συνέβησαν μετά από ένα περίπου χρόνο με πολύ στρες και αρκετές δυσκολίες, γίνεται εύκολα αντιληπτό το πόσο ευγνώμων αισθανόμουν για τα τόσα καλά που είχαν προκύψει.

Το ταξίδι λοιπόν στη Βαλτική το είδα σαν επισφράγισμα της χαράς μου! Πού να διοχετεύσω όλη αυτή τη θετική ενέργεια αν όχι σε ένα όμορφο ταξιδάκι; Ήθελα κάπου βορινά να αισθανθώ χριστουγεννιάτικη ατμόσφαιρα, βρήκα σχετικά οικονομικά αεροπορικά για Βίλνιους με την aerosvit κι αυτό ήταν! Το ταξίδι οργανώθηκε για τις αρχές Δεκέμβρη, θα περιλάμβανε 9 διανυκτερεύσεις και στάσεις και στις 3 βαλτικές πρωτεύουσες, ενώ στο μάτι είχα βάλει αρκετά ακόμα μέρη (Τρακάι, Jurmala, Λόφο των Σταυρών). Απίστευτος ενθουσιασμός.

Μια εβδομάδα περίπου μετά το booking όλα άλλαξαν. Η ρομαντική ιστορία που εμπλεκόμουν λαμβάνει άδοξο τέλος, η ψυχολογία μου αγγίζει να πατώματα, η ζωή μου είναι σπίτι-δουλειά-σπίτι και φυσικά η ενασχόληση με την οργάνωση του ταξιδιού είναι το τελευταίο με το οποίο μπορώ να ασχοληθώ, όσο και να το θέλω. Λίγο μετά προκύπτει και ένα επαγγελματικής φύσης κώλυμα που καθιστά επίφοβο το να ταξιδέψω τις συγκεκριμένες ημερομηνίες, κι εκεί αρχίζω να σκέφτομαι «Γ@μ@ το, δεν σε θέλει η φάση, μην πας».

Ήμουν στα πρόθυρα του να κάτσω στα αυγά μου οπότε, αλλά με τα πολλά το είδα πεισματικά και δεν πτοήθηκα! «Όχι, θα πάω». Αλλαγή εισιτηρίων (και καμιά εκατοστή επιπλέον ευρώπουλα μείον από το λογαριασμό μου), λιγότερες διανυκτερεύσεις (7), επαναπρογραμματισμός. Η Εσθονία αναγκαστικά βγήκε έξω, ο Λόφος των Σταυρών αν και δεν εγκαταλείφθηκε σαν ιδέα στάθηκε στο πίσω μέρος του μυαλού, ενώ αποφάσισα να δώσω βάση στο Βίλνιους (με την απαραίτητη εξόρμηση στο Τρακάι) και τη Ρίγα.

Και βέβαια, καθώς όπως προανέφερα η ψυχολογία δεν ήταν κατάλληλη για πολύ μοναχικότητα, σκέψεις και αυτοαναλύσεις και καθώς δεν μπορείς να αποφύγεις τα παραπάνω όταν ταξιδεύεις solo, αποφάσισα να κοινωνικοποιηθώ δίνοντας μια ακόμα ευκαιρία στο couchsurfing (όχι, δεν φιλοξενήθηκα κάπου αν και έπαιξε η πιθανότητα για μια διανυκτέρευση, απλά γνώρισα ντόπιους και πήγα για βόλτες/μπύρες/φαγητό μαζί τους). Το αποτέλεσμα ήταν πολύ βοηθητικό! Η γνωριμία και η αλληλεπίδραση με αυτά τα άτομα είχε πολύ ενδιαφέρον για μένα και έδωσε μια ζεστασιά στο ταξίδι μου στις κρύες αυτές χώρες. Επίσης, σίγουρα ανανεώθηκα, χαλάρωσα και γύρισα με μια διαφορετική, πιο ανάλαφρη διάθεση.

Έτσι, σε αυτή την ιστορία θα σταθώ, πέρα από τα μέρη που είδα, τις φωτός και τα ταξιδιωτικά tips, στους ανθρώπους. Τόσο σε αυτούς που γνώρισα, όσο και σε εκείνους με τους οποίους συνδιαλλάχθηκα, είχα μια σύντομη αλληλεπίδραση ή απλά παρατήρησα. Και βέβαια, δύσκολα θα αποφύγετε τις αμπελοφιλοσοφίες και τις σκέψεις μου που συντέλεσαν στο να θεωρήσω, για μια ακόμα φορά, ότι ένα ταξίδι μπορεί να δράσει ψυχοθεραπευτικά.


(Θέλησα να βάλω μια ανθρωποκεντρική εικόνα ως βασική για αυτή την ιστορία. Έτσι, στη συνημμένη φωτό μπορείτε να δείτε μια ηλικιωμένη κυρία που πλένει ρούχα σε μια από τις λίμνες του Τρακάι. Φοράει χρωματιστό κεφαλομάντιλο, κάτι συχνότατο από ό, τι παρατήρησα για τις Λιθουανές ηλικιωμένες γυναίκες που συναντάται ευρέως ακόμα και στην πρωτεύουσα Βίλνιους).

afarm9.staticflickr.com_8200_8240532133_563987b5d4_z.jpg


 

Attachments

Last edited by a moderator:

LULLU

Member
Μηνύματα
3.500
Likes
7.691
Επόμενο Ταξίδι
το ψαχνω....
Ονειρεμένο Ταξίδι
Νιγηρας-Μαλι
..καλως την..ξερεις ποσα μελη περιμενουν να ξαξ:xmas_lol:ιδεψουν στη βαλτικη ? για λεγε για λεγε!!!!!!
 

ioanna balla

Member
Μηνύματα
1.355
Likes
565
Επόμενο Ταξίδι
geneva!!!
Ονειρεμένο Ταξίδι
αμερική
περιμένουμε....πρωτη φορά εχω κλεισει εισητηρια σχεδον 9 μηνες πριν...τι τρέλλα θέε μου!! σε τέτοιους χαλεπούς καιρούς!!έβαλα και τον stavros στο παιχνίδι...
θα διαβάσουμε ,θα κάνουμε τις απαραίτητες κρατήσεις και ας ελπισουμε οτι θα βρεθουμε τον σεπτέμβρη εκεί...
 

fenia42

Member
Μηνύματα
3.853
Likes
14.086
Επόμενο Ταξίδι
Азербайджан
Ονειρεμένο Ταξίδι
Γροιλανδία,Σβάλμπαρντ
Αυτή η βαλτική μας εμπνέει για μοναχικά ταξιδάκια :)
Περιμένω εναγωνίως τη συνέχεια.
Αγαπάμε βαλτική !
 

underwater

Member
Μηνύματα
2.701
Likes
11.114
Επόμενο Ταξίδι
?
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ανταρκτική
..καλως την..ξερεις ποσα μελη περιμενουν να ξαξ:xmas_lol:ιδεψουν στη βαλτικη ? για λεγε για λεγε!!!!!!
Θα πω, θα πω! :xmas_biggrin: Βέβαια θα είναι κάπως περιορισμένα τα ταξιδιωτικά μου tips, καθώς η Εσθονία βγήκε εκτός. :xmas_sad:

Πες το ψέμματα! Περιμένουμε με ανυπομονησία τη συνέχεια...
Εύχομαι να σας αποζημιώσω δεσποινίς μου! :xmas_biggrin:
περιμένουμε....πρωτη φορά εχω κλεισει εισητηρια σχεδον 9 μηνες πριν...τι τρέλλα θέε μου!! σε τέτοιους χαλεπούς καιρούς!!έβαλα και τον stavros στο παιχνίδι...
θα διαβάσουμε ,θα κάνουμε τις απαραίτητες κρατήσεις και ας ελπισουμε οτι θα βρεθουμε τον σεπτέμβρη εκεί...
Εύχομαι όλα να πάνε καλά! Πρόκειται πάντως για ενδιαφέροντες και low budget προορισμούς!
Αυτή η βαλτική μας εμπνέει για μοναχικά ταξιδάκια :)
Έτσι έχει δείξει η τραβελστορίτικη εμπειρία. :xmas_lol:

Περιμένω εναγωνίως τη συνέχεια.
Αγαπάμε βαλτική !
Keep tuned! :xmas_cheesygrin:

Κι αν αρχίσω να πλατιάζω μαζέψτε με! :xmas_mrgreen:
 

villi

Member
Μηνύματα
1.088
Likes
2.789
περιμένουμε....πρωτη φορά εχω κλεισει εισητηρια σχεδον 9 μηνες πριν...τι τρέλλα θέε μου!! σε τέτοιους χαλεπούς καιρούς!!
Κι εγώ την ίδια τρέλλα έκανα και το απολαμβάνω!Αμάν πια βαρέθηκα να ακούω για περικοπές,φόρους και χαρατσια...θέλω να έχω ένα όνειρο,ένα στόχο για να μην τρελαθώ!Στο κάτω κάτω αν έρθει η χρεοκοπία και η συντέλεια μαζί τα 200ε θα μας σώσουν?

Underwater περιμένω τη συνέχεια...κρατάω στυλό και χαρτί για σημειώσεις!!!
 

underwater

Member
Μηνύματα
2.701
Likes
11.114
Επόμενο Ταξίδι
?
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ανταρκτική
Κι εγώ την ίδια τρέλλα έκανα και το απολαμβάνω!Αμάν πια βαρέθηκα να ακούω για περικοπές,φόρους και χαρατσια...θέλω να έχω ένα όνειρο,ένα στόχο για να μην τρελαθώ!Στο κάτω κάτω αν έρθει η χρεοκοπία και η συντέλεια μαζί τα 200ε θα μας σώσουν?

Underwater περιμένω τη συνέχεια...κρατάω στυλό και χαρτί για σημειώσεις!!!
Το βλέπω. Το μισό forum Βαλτική θα πάει το 2013! :xmas_smile:
Εύχομαι να σε βοηθήσουν οι πληροφορίες μου! :xmas_biggrin:
 

ThanasisU2

Member
Μηνύματα
3.469
Likes
3.433
Επόμενο Ταξίδι
Brno
Ονειρεμένο Ταξίδι
RTW
Το βλέπω. Το μισό forum Βαλτική θα πάει το 2013! :xmas_smile:
Εύχομαι να σε βοηθήσουν οι πληροφορίες μου! :xmas_biggrin:
και γω, άλλα σαν ενδιάμεσο για την Μάυρη Θάλασσα και τον Καύκασο ;)
 

underwater

Member
Μηνύματα
2.701
Likes
11.114
Επόμενο Ταξίδι
?
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ανταρκτική
και γω, άλλα σαν ενδιάμεσο για την Μάυρη Θάλασσα και τον Καύκασο ;)
Σταμάτα να μου βάζεις ιδέες για ενδιαφέροντες και δελεαστικούς προορισμούς βρε Θανάση! :xmas_cheesygrin:

Πάνω που λέω να κάτσω στα αυγά μου για μερικούς μήνες μπας και βάλω στην άκρη το κατιτίς μου και χτυπήσω καμιά Ασία το 2013! :xmas_razz:
 

makisg

Member
Μηνύματα
4.712
Likes
14.779
Επόμενο Ταξίδι
Βενετία,Λουμπλιάνα,Μπλέντ
Ονειρεμένο Ταξίδι
Νησιά Φίτζι
μπήκα και εγώ στους αναγνώστες σου και περιμένω τη συνέχεια μπας και ψήσω τη γυναίκα μου για εκείνα τα μέρη που δεν της πολυαρέσουν.
 

underwater

Member
Μηνύματα
2.701
Likes
11.114
Επόμενο Ταξίδι
?
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ανταρκτική
μπήκα και εγώ στους αναγνώστες σου και περιμένω τη συνέχεια μπας και ψήσω τη γυναίκα μου για εκείνα τα μέρη που δεν της πολυαρέσουν.
Εύχομαι να τα καταφέρεις Μάκη μου! :xmas_biggrin:
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.109
Μηνύματα
880.585
Μέλη
38.837
Νεότερο μέλος
koliswa

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom