Traveller

Member
Μηνύματα
3.935
Likes
3.920
Γιατι εχω την εντυπωση οτι αυτη η κουβεντα δεν θα βγαλει παλι πουθενα?

Μια χαρά άκρη πιστεύω ότι έβγαλε ο αρχικός πόστερ με όσα γράφτηκαν... όλοι σχεδόν του είπαν ότι η ΒΑ είναι καλύτερη από την ΑΑ και να την προτιμήσει... από εκεί και μετά έγινε μια χαρά κουβέντα σχετικά με τους λόγους που κάποιος διαλέγει μια εταιρία... μιλήσαμε για τα μίλια, τα λεφτά, το service και τις ανέσεις...

Τώρα γιατί εσύ έβγαλες το συμπέρασμα ότι αυτή η κουβέντα δεν βγάζει πουθενά, ειλικρινά δεν ξέρω...
 

jimp

Member
Μηνύματα
5.013
Likes
6.395
Εγω αναφερθηκα στην κουβεντα που ειχατε για τα γουστα που εχει ο καθενας γι' αυτα που λεγατε για τις εταιρειες και ολα τα σχετικα.
Για την ασφαλεια των πτησεων,για την ασφαλεια στα αεροδρομια,για το μπατζετ που εχει ο καθενας και για το τι ειναι τσιγκουνια και τι γυφτια,ποιος πεταξε τι και ποιος το χειροτερο και το καλυτερο.
Σε αυτα λοιπον αναφερθηκα και ειπα οτι δεν θα μας οδηγησουν πουθενα.

Τα προηγουμενα απο αυτα μια χαρα συμπερασμα εβγαλαν.
 
Μηνύματα
607
Likes
114
Επόμενο Ταξίδι
βορεια ιταλια- ελβετια
Ονειρεμένο Ταξίδι
ιαπωνια
Αλλά ότι μεινοκτεί ή ελληνική γλώσα έναντι της αγγλικής, αυτό, πραγματικά, δεν περίμενα να το διαβάσω. Ρε σύ τάβερ, εγώ, πιστιρικάς, όταν διδασκόμουν αγγλικά αλλιώς τα ήξερα. Και αυτό άλλαξε?. Αφού πέρασα όλες τις βαθμίδες εκπαίδευσης βεβαιώθηκα πια, χωρίς ίχνος αλλαζονείας ή εθνικιστικής έπαρσης, ότι η ελληνική είναι η πληρέστερη γλώσσα από κάθε άποψη (γραμματικής, συντακτικού, λέξεων, εννοιών, κ.λ.π.) Αν βέβαια εννοείς την ελληνική αργκό, τότε πάω πάσο. Συμφωνούμε. Αλλά εάν μιλάμε σοβαρά, κατά την ταπεινή μου άποψη, σφάλλεις.
 

a_nikos

Member
Μηνύματα
907
Likes
226
Ονειρεμένο Ταξίδι
Βορεια Αμερικη
Μιλησε για το συγκεκριμενο ορο ο taver κι οχι γενικα κι αοριστα για την γλωσσα, εμεις με τη λεξη ασφαλεια ενοουμε ενα καρο πραγματα ενω στα αγγλικα υπαρχουν ξεχωριστες λεξεις
 

taver

Member
Μηνύματα
12.468
Likes
28.825
Ονειρεμένο Ταξίδι
Iles Kerguelen
Αλλά ότι μεινοκτεί ή ελληνική γλώσα έναντι της αγγλικής, αυτό, πραγματικά, δεν περίμενα να το διαβάσω. Ρε σύ τάβερ, εγώ, πιστιρικάς, όταν διδασκόμουν αγγλικά αλλιώς τα ήξερα. Και αυτό άλλαξε?. Αφού πέρασα όλες τις βαθμίδες εκπαίδευσης βεβαιώθηκα πια, χωρίς ίχνος αλλαζονείας ή εθνικιστικής έπαρσης, ότι η ελληνική είναι η πληρέστερη γλώσσα από κάθε άποψη (γραμματικής, συντακτικού, λέξεων, εννοιών, κ.λ.π.) Αν βέβαια εννοείς την ελληνική αργκό, τότε πάω πάσο. Συμφωνούμε. Αλλά εάν μιλάμε σοβαρά, κατά την ταπεινή μου άποψη, σφάλλεις.
Όλες οι γλώσσες έχουν τα δυνατά και τα αδύνατά τους σημεία. Δεν έχει νόημα να κάνουμε την οποιαδήποτε σύγκριση. Τόσο λογοτεχνικά/ποιητικά, όσο και επιστημονικά κλπ, έχουν χρησιμοποιηθεί επιτυχέστατα οι περισσότερες από τις γλώσσες του πλανήτη.
Σε συγκεκριμένα πεδία, προφανώς και υπάρχουν διαφορές ανάμεσα στις γλώσσες. Οι Εσκιμώοι (δεν-θυμαμαι-που-ακριβώς) έχουν 18 διαφορετικές λέξεις για το χιόνι, εμείς έχουμε τεράστιο αριθμό από λέξεις για τα πλοία και τη θάλασσα, και οι Εγγλέζοι έχουν τέσσερις λέξεις (ή περισσότερες, δεν το έψαξα και πάρα πολύ) για την ασφάλεια. Τέτοιες διαφορές δεν κάνουν μια γλώσσα ανώτερη από κάποια άλλη.
 
Μηνύματα
93
Likes
76
Ώπα μεγάλε το σοβαρεύεις... Έχεις μπει στο χειρότερο και καλύτερο αεροπλάνο? Στο μικρότερο και μεγαλύτερο? Έχεις πέσει θύμα των μιλίων? Δεν γουστάρεις αουτσάιντερ γιατί κάνουν μπλουμ? Ψάρωσα... δεν μας λες λοιπόν ποιά είναι τα φαβορί που δεν κάνουν μπλουμ να ξέρουμε εμείς οι άσχετοι με τι θα πετάξουμε? Πές μας το καλύτερο και το χειρότερο που πέταξες για να έχουμε μια εικόνα, μην μας κρατάς στο σκοτάδι...

Kαι για να μιλήσουμε σοβαρά... μην συγκρίνεις ανόμοια πράγματα... θέμα ασφάλειας δεν τίθεται με όποια εταιρία και να πετάξεις... ο Λίγδης είναι στην πιάτσα 15 χρόνια και οι άλλοι 55... κάτσε λοιπόν με το καλό ο Λίγδης να φτάσει αυτά τα χρόνια και να κάνει τις πτήσεις που κάνουν οι άλλοι και τα ξαναλέμε...

Επίσης, αν εσύ πας ένα ταξίδι στην Αμερική με budget 3.000€ και κολώνεις να δώσεις 50€ παραπάνω να πας κύριος και διαλέγεις παρτάλια και ξόφλες μαγκιά σου αλλά συγνώμη για μένα η τσιγκουνιά δεν είναι μαγκιά είναι γυφτιά...

Μία φορά το έπαιξα "πονηρός" και πήρα μια εταιρία φάντασμα για Αμερική για να γλιτώσω 100€ και βλαστήμισα την ώρα και την στιγμή... από τότε παίρνω πάντα τις μεγάλες, τις επικίνδυνες, που κάνουν μπλουμ και βρήκα την υγειά μου...
που λες ...ενα πραγμα συχαινομαι με τα φορουμ , το οτι ο καθενας μπορει να λεει και να προσβαλει οπως του κατεβει στο κεφαλι... Λοιπον αγαπητε ταξιδιωτη δεν σε κραταω στο σκοταδι...τα ξερεις ολα εδω και καιρο και μεταφερεις τη γνωση σου σε ολους εμας τους κοινους θνητους που ζουμε σε αυταπατες.δεν εχω αναγκη να αποδειξω τιποτα και ουτε ποσταρω εδω βλεποντας τα ταξιδια ως προεκταση του φαλικου μου οργανου. Αφηνω αλλους να διαλαλουν πως ταξιδευουν παντα μακρυτερα και καλυτερα. Τωρα το ποτε εγραψα εγω αν γουσταρω ή οχι αουτσαιντερ ενας ΘΕΟΣ το ξερει. Εκανα το μεγα σφαλμα και οφειλω να ζητησω ταπεινα συγνωμη να διατυπωσω την αποψη μου σε σχεση με το πως επιλεγω εγω μια πτηση και μια αεροπορικη.

Ryanair, λιγδης ξελιγδης καθε εταιρια σε αυτο το οικονομικο συστημα κρινεται με αντικειμενικα κριτηρια. Και απο οσο γνωριζω (ειμαι σιγουρος οτι ξερεις πολυ περισσοτερα) μια χαρα τα παει. Επεκτεινεται, ειναι ασφαλης και μας αρεσει δεν μας αρεσει την επιλεγουν χιλιαδες καθημερινα. Προφανως με τον τροπο με τον οποιο εχει επιλεξει να επιχειρει αργα ή γρηγορα θα διαβασουμε γι αυτη. Αλλα ετσι δουλευει το συστημα...Δεν εχω ταξιδεψει γιατι δεν εχει τυχει και οχι απο αποψη.


που λες ξανα αγαπητε ταξιδιωτη γνωριζεις πως ταξιδευω, τα κριτηρια, τους προορισμους, τις αναγκες, τα μπορω μου??? ευκολα βγαζεις συμπερασματα και προσβαλεις. Οσο ευκολα βγαζει συμπερασματα και ο μεσος κατοικος των ΗΠΑ για τη Βορεια Κορεα


Πονηρος δεν το επαιξα ποτε. Τυχαινει απλα λογω της εργασιας και της μικρης, της ελαχιστης γνωσης που εχω μου να μπορω να επιλεγω τις πτησεις που ειναι πιο καταλληλες για εμενα και ως σημερα μια χαρα ειμαι στην υγεια μου
 
Last edited by a moderator:

tripakias

Member
Μηνύματα
7.967
Likes
12.009
Επόμενο Ταξίδι
Άγιος Μαυρίκιος
Ονειρεμένο Ταξίδι
Εκεί
ε αφου τα ξερεις ολα χρονια τωρα καλά κάνεις και οταν ξοδέυεις 2000-3000 ευρω δινεις 50-100 ευρω παραπάνω και πας σαν κυριος. επειδη εγω χρονια τωρα εχω συγκεκριμενα κριτηρια για το που επιλεγω να δαπανω τα χρηματα μου και επειδη εγω χρονια τωρα ποτε δεν ασχοληθηκα με το service και επειδη εγω χρονια τωρα εχω παρει αποφαση οτι θα χρειαστει να πεταξω και με χρεπακια και επειδη εγω χρονια τωρα εχω αποφασισει να δαπανω τα 50-100 ευρω παραπανω στους προορισμους που ταξιδευω καλυτερα (με βαση τα χρηματα που μπορω να δαπανησω) και επειδη χρονια τωρα ειμαι θυμα της συγκεντρωσης μιλιων και επειδη ειχα την ευκαιρια να πεταξω με το χειροτερο και το καλυτερο, με το μικροτερο και το μεγαλυτερο τυπο αεροσκαφους (με βαση αντικειμενικα κριτηρια) και επειδη χρονια τωρα τα αουτσαηντερ (μεγαλες εταιριες) ειναι αυτα που κανουν μπλουμ στον Ατλαντικο και επειδη χρονια τωρα μπορω να εφραζω την αποψη μου ξαναλεω οτι αν η τιμη (και τα μιλια) ειναι σωστη τοτε ολα ειναι σωστα.
Ουτε ο Νωε τοσο χρονων...
 

Traveller

Member
Μηνύματα
3.935
Likes
3.920
που λες ...ενα πραγμα συχαινομαι με τα φορουμ , το οτι ο καθενας μπορει να λεει και να προσβαλει οπως του κατεβει στο κεφαλι... Λοιπον αγαπητε ταξιδιωτη δεν σε κραταω στο σκοταδι...τα ξερεις ολα εδω και καιρο και μεταφερεις τη γνωση σου σε ολους εμας τους κοινους θνητους που ζουμε σε αυταπατες.δεν εχω αναγκη να αποδειξω τιποτα και ουτε ποσταρω εδω βλεποντας τα ταξιδια ως προεκταση του φαλικου μου οργανου. Αφηνω αλλους να διαλαλουν πως ταξιδευουν παντα μακρυτερα και καλυτερα. Τωρα το ποτε εγραψα εγω αν γουσταρω ή οχι αουτσαιντερ ενας ΘΕΟΣ το ξερει. Εκανα το μεγα σφαλμα και οφειλω να ζητησω ταπεινα συγνωμη να διατυπωσω την αποψη μου σε σχεση με το πως επιλεγω εγω μια πτηση και μια αεροπορικη.

Ryanair, λιγδης ξελιγδης καθε εταιρια σε αυτο το οικονομικο συστημα κρινεται με αντικειμενικα κριτηρια. Και απο οσο γνωριζω (ειμαι σιγουρος οτι ξερεις πολυ περισσοτερα) μια χαρα τα παει. Επεκτεινεται, ειναι ασφαλης και μας αρεσει δεν μας αρεσει την επιλεγουν χιλιαδες καθημερινα. Προφανως με τον τροπο με τον οποιο εχει επιλεξει να επιχειρει αργα ή γρηγορα θα διαβασουμε γι αυτη. Αλλα ετσι δουλευει το συστημα...Δεν εχω ταξιδεψει γιατι δεν εχει τυχει και οχι απο αποψη.
[URL="
Generals Suggest Ryanair - YouTube[/URL]


που λες ξανα αγαπητε ταξιδιωτη γνωριζεις πως ταξιδευω, τα κριτηρια, τους προορισμους, τις αναγκες, τα μπορω μου??? ευκολα βγαζεις συμπερασματα και προσβαλεις. Οσο ευκολα βγαζει συμπερασματα και ο μεσος κατοικος των ΗΠΑ για τη Βορεια Κορεα


Πονηρος δεν το επαιξα ποτε. Τυχαινει απλα λογω της εργασιας και της μικρης, της ελαχιστης γνωσης που εχω μου να μπορω να επιλεγω τις πτησεις που ειναι πιο καταλληλες για εμενα και ως σημερα μια χαρα ειμαι στην υγεια μου
Γνωρίζω ότι τα Ελληνικά είναι δύσκολη γλώσσα αλλά σε παρακαλώ κάνε μια προσπάθεια να τα βελτιώσεις... όση καλή διάθεση και να έχω, αδυνατώ να σε καταλάβω... πάρτο λοιπόν από την αρχή και εξήγησε μας σε παρακαλώ με καθαρά Ελληνικά τι σχέση έχει η δουλειά σου, το βίντεο του Λίγδη, η Β.Κορέα, οι φαλοί, τα αουτσάιντερς, τα μπλουμ, η αυτοκριτική της ασχετοσύνης σου και οι συγνώμες σου με το θέμα μας...

Φοβάμαι αγαπητέ ότι με τις ασυναρτησίες που γράφεις έχεις πραγματικά μπερδέψει την βούρτσα με τους φαλούς...
 
Last edited by a moderator:

mad4paok

Member
Μηνύματα
414
Likes
63
Επόμενο Ταξίδι
ΑΠΩ ΑΝΑΤΟΛΗ
Ονειρεμένο Ταξίδι
ΤΟΥΜΠΑ-ΙΡΑΝ-ΚΑΜΠΟΤΖΗ-ΝΑΜ
ΒΑ φίλε δαγκωτό!
 

dimivar

Member
Μηνύματα
54
Likes
19
Επόμενο Ταξίδι
Moscow
Ονειρεμένο Ταξίδι
Μαλδίβες
Καλησπέρα,
Όσο περίεργο και αν Ασίας φανεί όσες φορες εχω πετάξει με τις βρετανικές αερογραμμές μιλάω παντα για long haul πτήσεις δεν έμεινα ικανοποιημένος αλλα αντίθετος παρόλο που γενικά οι περισσότεροι λενε τι καλη εταιρεία που ειναι εγω εχω αντίθετη αποψη!!,
1) τα αεροπλάνα που βάζει πχ για μια πτήση Λονδίνο νεα Υόρκη ειναι παλιά!, η καμπίνα τους δεν μου αρέσει και εχουν παρα πολυ μικρές οθόνες!!
2) θεωρώ οτι εχουν πολυ μικρές ποσότητες φαγητού συγκριτικά με αλλες εταιρείες!!
3) όσες φορες πέταξα αθηνα νεα Υόρκη μέσω Λονδίνου που ειναι 3 καθυστέρησαν οι αποσκευές μου!
4) πλέον για πτήσης μεγάλων αποστάσεων η Ελβετικές αερογραμμες, η ιταλικές η τουρκικές!, εχουν και οι 3 παρα πολυ καλές τιμές συγκριτικά με όσα προσφέρουν!! Και παρόλο που οι Ελβετικές ειναι λιγο τσιμπημένες ειναι κατα την γνώμη μου παρα πολυ καλές ο πως και οι Αλιτάλια και οι τουρκικές!!! Για τους παραπάνω λόγους λοιπόν εγω προσωπικά δεν ξαναπατώ στην Β.Α παρόλο που θεωρείται απο τις του αεροπορικές στον κόσμο!!! Περιμενω τις απόψεις σας
 

Natalie_

Member
Μηνύματα
32
Likes
26
Επειδη στα εισιτηρια που εχω βρει υπαρχει δυνατοτητα για πτηση και με τις δυο εταιριες καθως εχουν πτησεις κοινου κωδικου για το κομματι LHR-JFK και τουμπαλιν, ποια απο τις δυο ειναι καλυτερη για το ταξιδι πανω απο τον Ατλαντικο?
Εννοείται με ΒΑ! Καλύτερο service, και εν πτήση και στο αεροδρόμιο.

ναι, η μια ειναι BA κι η αλλη ειναι BA operated by AA
Όταν λέει πχ BA operated by AA σημαίνει ότι η ΒΑ πουλάει το εισιτήριο για την ΑΑ και είναι πτήση της ΑΑ. Είναι το λεγόμενο code share.

Δεν υπάρχει διαφορά τιμής, γιατί οι 2 εταιρίες έχουν revenue sharing agreement για τις πτήσεις πάνω από τον Β. Ατλαντικό, και ενοποιημένο τιμοκατάλογο και inventory (κι όχι απλά και μόνο ένα codeshare). Με άλλα λόγια, με όποια κι από τις δυο να πετάξεις, η άλλη θα εισπράξει κι αυτή μέρος από τα χρήματά σου... Τιμολογιακά, είτε με τη μία πετάς είτε με την άλλη είναι το ίδιο.
Αν το εισιτήριο εκδοθεί από την ΑΑ για την ΑΑ, η ΒΑ δεν παίρνει τιποτα και αντιστροφα. Αν ο αριθμός εισιτηρίου ξεκινάει με 001 είναι ΑΑ. Αν ξεκινάει με 125 είναι ΒΑ.
Αν η μία πουλήσει εισιτήριο για την άλλη, η ΒΑ θα πάρει το 51%.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.108
Μηνύματα
880.517
Μέλη
38.836
Νεότερο μέλος
ipagou

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom