Κινηματογραφική κουβέντα....

Μηνύματα
2.487
Likes
3.191
Ονειρεμένο Ταξίδι
ΙΑΠΩΝΙΑ
Δεν ξέρω πώς μου ξέφυγε, ήθελα πολύ να τη δω και θα το κάνω τώρα οπωσδήποτε
Ναι θάθελα πολύ ν ακούσω κι άλλες γνώμες....γιατί πρόκειται για ιδιαίτερη ταινία,βαρειά πολύ βαρειά(βέβαια ο Χανεκε ούτως η άλλως πραγματεύεται με δύσκολα θέματα),γροθιά στο στομάχι,
γενικά σαν ταινία ,σαν σύνολο δεν μου άρεσε(το είχα γράψει άλλωστε μόλις την είχα πρωτοδεί)ίσως γιατί το θέμα που αγγίζει (διαχείριση των γηρατειών και της αρρώστειας)ξύνει ευαίσθητες χορδές και δεν αντέχεται εύκολα, η εξέλιξη της με σόκαρε(παρά το ότι ήταν αρκετά ρεαλιστική)
,ίσως γιατί ήταν πολύ θεατρική-κλειστοφοβική και αυτό βάραινε ακόμα περισσότερο,
ΑΛΛΑ ,σίγουρα αυτό που ξεχώρισα ήταν οι ερμηνείες,η Ριβά αξίζει και με το παραπάνω το βραβείο α'γυναικείου ρόλου.
 

Spyros-007

Member
Μηνύματα
756
Likes
1.815
Επόμενο Ταξίδι
Δεν ξέρω ...
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ταϊλανδη κα ξανά Ταϊλάνδη
Ε ναι, παρολο που ειναι ταξιδιωτικο το φορουμ αυτο καταλαβαμε κι εμεις, οχι πως εφυγε ταξιδι.

Υπέθεσα ότι δεν θα το κατάλαβε ο chrisbd, tripakia, γι αυτό και το διευκρίνισα.
Όπως και να έχει πάντως: "καλό της ταξίδι".
 

anny

Member
Μηνύματα
3.423
Likes
1.791
Επόμενο Ταξίδι
Ιστρια
Ονειρεμένο Ταξίδι
γύρος του κόσμου
"Το μερίδιο των αγγέλων" - Angels' share
Βρετανικός κινηματογράφος, σταθερή αξία για μένα, και Ken Loach. Η ταινία μια γλυκόπικρη κομεντί, δείχνει έναν πρωτότυπο τρόπο για να βγεις από το περιθώριο και την ανέχεια. Βλέπεται ευχάριστα, έχει γέλιο, έχει αρκετές καλές στιγμές και μια "έξυπνη" κομπίνα. Συνοδεύεται από ένα καλό μαλτ ουίσκι :clap:
Το είδαμε κι εμείς εχθές το βράδυ. Συμπαθέστατο, με αρκετές καλές στιγμές χιούμορ, γενικά το είδαμε πολύ ευχάριστα.
 

nenena

Member
Μηνύματα
979
Likes
154
Επόμενο Ταξίδι
αναζητείται
Ονειρεμένο Ταξίδι
Νέα Υόρκη
Είδα πρόσφατα την ταινία mar adentro, μου άρεσε πάρα πολύ! Παλιά σνομπάριζα ταινίες ξενόγλωσσες, τελικά όσο μεγαλώνει κανείς αναθεωρεί!
 

Nedelja

Moderator
Μηνύματα
1.773
Likes
3.136
Ονειρεμένο Ταξίδι
Whole Africa,Cuba
Είδα πρόσφατα την ταινία mar adentro, μου άρεσε πάρα πολύ! Παλιά σνομπάριζα ταινίες ξενόγλωσσες, τελικά όσο μεγαλώνει κανείς αναθεωρεί!
Αγαπημένη ταινία που βασίζεται στην αληθινή ιστορία του Ramon Sampedro τον οποίο ενσαρκώνει ο Bardem και είναι κατα τη γνώμη μου συγκλονιστικός.
Κορυφαία η σκηνή με υπόκρουση ''nessun dorma''...
Ήταν η επόμενη ταινία του Αμεναμπάρ μετά το ''The Others'' και παρόλο που ήταν σε τελείως διαφορετικό στυλ με είχε εκπλήξει θετικά.
 

nenena

Member
Μηνύματα
979
Likes
154
Επόμενο Ταξίδι
αναζητείται
Ονειρεμένο Ταξίδι
Νέα Υόρκη
Αγαπημένη ταινία που βασίζεται στην αληθινή ιστορία του Ramon Sampedro τον οποίο ενσαρκώνει ο Bardem και είναι κατα τη γνώμη μου συγκλονιστικός.
Κορυφαία η σκηνή με υπόκρουση ''nessun dorma''...
Ήταν η επόμενη ταινία του Αμεναμπάρ μετά το ''The Others'' και παρόλο που ήταν σε τελείως διαφορετικό στυλ με είχε εκπλήξει θετικά.

Σωστά, το others το είχα δει παλιότερα, αλλά το mar adentro ήταν όντως συγκλονιστικό! Για τον Μπαρδεμ τι να πω? Εξαιρετικός!
 

Marlin

Member
Μηνύματα
171
Likes
197
Επόμενο Ταξίδι
Κροατία, Δαλματικές ακτές
Ονειρεμένο Ταξίδι
Κένυα
επιχείρηση ARGO

Χθές είδα το ARGO. Είναι πολύ καλή, αξίζει να τη δείτε. Σε κρατάει σε αγωνία καθ' όλη τη διάρκειά της. Μεταφέρθηκα στο 1980 και το όλο σκηνικό ήταν πολύ ρεαλιστικό, σε έπειθε. Ο Afleck δεν με εντυπωσίασε με την ερμηνεία του.
 

LIDA

Member
Μηνύματα
449
Likes
229
Την είδα,τη βρήκα μέτρια,ρηχή,η περίεργη αυτή σχέση του περιθωριακού άξεστου και αναίσθητου αυτού τύπου με μιά ευαίσθητη κοπέλα με αναπηρία..χωρίς στοιχεία ρομαντισμού και αγάπης,ένα πάρε -δώσε με μιά ωμότητα εντυπωσιακή,
στα τελευταία λεπτά της ταινίας διαφαίνεται κάποια μεταστροφή του τύπου...εμ ίσα που τελείωνε και η ταινία.
Σκηνοθεσία,φωτογραφία,πλάνα πολύ ωραία όπως και η ερμηνεία της Κοτιγιάρ αλλά σεναριακά δε μ άγγιξε.
Καταρχάς εγώ νομίζω ότι υπήρχε μια ένα ιδιόρρυθμο είδος αγάπης μεταξύ τους, αλλά ούτως ή άλλως στην ρεαλιστική πραγματικότητα που ζούμε υπάρχει πολύ μεγαλύτερη κυνικότητα στις ανθρώπινες σχέσεις συγκριτικά με αυτά που μας περιγράφουν οι ταινίες συνήθως (και δεν μιλάω μόνο για χολλυγουντιανές κομεντί αλλά και γενικότερα). Οπότε δεν με ξένισε η ταινία. Και η "μεταστροφή" που αναφέρεις να μην υπήρχε και πάλι ρεαλιστικό και καλό θα μου φαινόταν το αποτέλεσμα.
Χθες είδα το Σώμα με σώμα..Είχα διαβάσει διάφορες κριτικές και η αλήθεια είναι οτι κρατούσα πολύ μικρό καλάθι...
Η ταινία δεν με απογοήτευσε. Και αυτή η ωμότητα και η κυνικότητα, ειτε φαίνεται να αλλάζει στο τέλος είτε όχι, μου άρεσε.
Άλλωστε μόνο που παίζει και η θεα Κοτιγιάρ...!
 

underwater

Member
Μηνύματα
2.701
Likes
11.112
Επόμενο Ταξίδι
?
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ανταρκτική
"Το μικρό σπίτι στο δάσος (The cabin in the woods)": εντάξει, αν και λατρεύω τις ταινίες τρόμου, με τις σπλατεριές δεν τα πηγαίνω τόσο καλά! Αλλά αυτό ήταν πολύ διασκεδαστικό! Παίρνει όλα τα κλισέ των ταινιών του είδους και δημιουργείται ένα τρελό πανηγύρι με πολύ χιούμορ! Είναι αρκετά διαφορετικό από τα περισσότερα horrors που έχω δει και το προτείνω ανεπιφύλακτα για μια χαλαρή dvd βραδιά (κατά προτίμηση με μεγάλη παρέα για χαβαλέ)!
 
Μηνύματα
2.487
Likes
3.191
Ονειρεμένο Ταξίδι
ΙΑΠΩΝΙΑ
Για τη Ζωή του Πι έχει γράψει κανείς? Έξοχη ταινία από έναν υπέροχο σκηνοθέτη.
Συμφωνώ μαζί σου!!
Είχα διαβάσει το βιβλίο πριν χρόνια το οποίο μου είχε φανεί μέτριο,κυρίως γιατί η ιστορία που πραγματεύεται είναι εικόνες(κάτι που δεν μπορεί να αποτυπωθεί εύκολα σ ένα βιβλίο)που στις δίνει πλουσιοπάροχα ο Ανγκ Λι στην ταινία.

Σκηνοθεσία ΕΞΑΙΡΕΤΙΚΗ!o άνθρωπος"κεντάει",κάνει κομψοτέχνημα!,εμένα με συνεπήρε!φωτογραφία!!,μουσική,εκπληκτικά πλάνα,χρησιμοποιεί αρκετά την τεχνική χωροχρόνου(δύσκολο και δεν το συνηθίζουν πολλοί σκηνοθέτες)στο ΙΔΙΟ δηλ πλάνο να "τρέχει"η ταινία για λίγο σε διαφορετικούς χρόνους,
ταινία που χαίρεσαι και δε χορταίνεις να τη βλέπεις σαν αισθητικό αποτέλεσμα,τα χρώματα,οι εναλλαγές των τοπίων,τα πλάνα στη θάλασσσα!!! όπου διαδραματίζεται το μεγαλύτερο κομμάτι της ταινίας,ειδικά σε 2-3 πλάνα που κορυφώνει την εξέλιξη και με την αντίστοιχη υπέροχη μουσική τα θεωρώ ό,τι πιο μαγικό και καλύτερο έχω δεί στις φετινές ταινίες.
Αλλά και πέραν της σκηνοθεσίας και σαν σενάριο με άγγιξε και με συγκίνησε.

Είναι μέσα στις υποψηφιότητες των Οσκαρ σε αρκετές κατηγορίες,το αξίζει με χίλια:clap:
 

nicole.g.<3

Member
Μηνύματα
398
Likes
455
Ονειρεμένο Ταξίδι
Γαλλική Πολυν.-Καραϊβική!
"Το μικρό σπίτι στο δάσος (The cabin in the woods)": εντάξει, αν και λατρεύω τις ταινίες τρόμου, με τις σπλατεριές δεν τα πηγαίνω τόσο καλά! Αλλά αυτό ήταν πολύ διασκεδαστικό! Παίρνει όλα τα κλισέ των ταινιών του είδους και δημιουργείται ένα τρελό πανηγύρι με πολύ χιούμορ! Είναι αρκετά διαφορετικό από τα περισσότερα horrors που έχω δει και το προτείνω ανεπιφύλακτα για μια χαλαρή dvd βραδιά (κατά προτίμηση με μεγάλη παρέα για χαβαλέ)!
Συμφωνώ μαζί σου! Όντως πολύ διαφορετικό από τα κλασσικά θρίλερ που έχουν βγει...:D ...Αυτό πια σε όλα τα θρίλερ που η ξανθιά πεθαίνει πάντα πρώτη δεν το καταλαβαίνω :bleh:...!

Έκλεισα αύριο να πάω να δω το TEXAS CHAINSAW 3D...Το είδε κανείς?? Θα σας πω εντυπώσεις...
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.109
Μηνύματα
880.578
Μέλη
38.837
Νεότερο μέλος
koliswa

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom