Λήμνος Λήμνος

chris7

Member
Μηνύματα
3.083
Likes
23.657
Επόμενο Ταξίδι
Λουξεμβούργο
Ονειρεμένο Ταξίδι
Καναδάς
Έρση, πληρέστατος ο τουριστικός οδηγός.
Έχω πάει αρκετές φορές στη Λήμνο, αλλά δεν μπόρεσα να επισκεφτώ όλα τα αξιοθέατα και τις παραλίες που αναφέρεις.
Ίσως πρέπει να ξαναπάω.
Ευχαριστώ πολύ.
 

tripakias

Member
Μηνύματα
7.980
Likes
12.023
Επόμενο Ταξίδι
Άγιος Μαυρίκιος
Ονειρεμένο Ταξίδι
Εκεί
Δεν εχω παει ποτε Λημνο και ειναι ενα απο τα ταξιδια-ονειρα μου, ελπιζω καποτε να το πραγματοποιησω. Αφου θα χω και σπεσιαλ οδηγο by ΕΡΣΗ
 

harilander

Member
Μηνύματα
548
Likes
396
Επόμενο Ταξίδι
βλέπουμε...
Ονειρεμένο Ταξίδι
χώρα του ποτέ
πάνε περίπου 28 χρόνια απο τότε που ημουν φαντάρος στην Λήμνο, έφυγα και έριξα μαύρη πέτρα πίσω μου οπως όλοι οι φαντάροι. Πέρασα 15 μήνες εκεί, άλλους καλούς και άλλους άσχημους, δεν παύουν όμως να είναι ενα κομμάτι της ζωης σου. Θέλω να ξαναπάω να δω πόσο εχουν αλλάξει τα πράγματα και διαβάζοντας την περιγραφή σου μου γεννήθηκε παλι η επιθυμία να την επισκεφτώ.
 

sapienza

Member
Μηνύματα
1.245
Likes
426
Επόμενο Ταξίδι
Roma
Ονειρεμένο Ταξίδι
Costiera Amalfitana
Για μια ακόμη φορά αναχωρώ για την αγαπημένη Λήμνο..Αυτή τη φορά είπα ν αλλαξοπιστίσω κι αντί για το Αρχοντικό επιλέγω διαμονή στη Νεφέλη στη Μύρινα, με θέα το Ρωμέικο Γιαλό...Έχει κανείς άποψη για το εν λόγω ξενοδοχείο?
 

mourohavlos

Member
Μηνύματα
2.424
Likes
4.409
Σκεφτόμαστε να πάμε μια βδομαδούλα τον Αύγουστο στη Λήμνο .
Με μηχανάκι μικρού κυβισμού θα κάνουμε δουλειά ή θέλει αναγκαστικά αυτοκίνητο?
Επίσης, οι τιμές δωματίων-ξενοδοχείων σε τι επίπεδα κυμαίνονται σε τουριστική περίοδο?
Κάποια value for money πρόταση για διαμονή μέσα στη Μύρινα ?
Ευχαριστώ
 

giorgos8866

Member
Μηνύματα
6
Likes
3
Σκεφτόμαστε να πάμε μια βδομαδούλα τον Αύγουστο στη Λήμνο .
Με μηχανάκι μικρού κυβισμού θα κάνουμε δουλειά ή θέλει αναγκαστικά αυτοκίνητο?
Επίσης, οι τιμές δωματίων-ξενοδοχείων σε τι επίπεδα κυμαίνονται σε τουριστική περίοδο?
Κάποια value for money πρόταση για διαμονή μέσα στη Μύρινα ?
Ευχαριστώ
το νησι γυριζεται ευκολα με μηχανακι εκτος απο μερικες περιοχες που απεχουν αρκετα απο την μυρινα (πχ πλακα-παναγια στα βα του νησιου ) να εχετε στο νου σασ παντα κρανος κ οι 2 γιατι γραφουνε συνεχεια εκεινη την περιοδο. τωρα οσο αφορα την διαμονη εκτοσ απο την μυρινα κ το πλατυ εχει πολλες και καλες επιλογες κ σιγουρα φθηνοτερες
 

mourohavlos

Member
Μηνύματα
2.424
Likes
4.409
Απλά σκεφτόμασταν για Μύρινα γιατί δε θέλουμε μετακινήσεις το βράδυ, θέλουμε να κινούμαστε με τα πόδια.
Μήπως να ψάξουμε και για Μούδρο?
 

anny

Member
Μηνύματα
3.423
Likes
1.791
Επόμενο Ταξίδι
Ιστρια
Ονειρεμένο Ταξίδι
γύρος του κόσμου
Μήπως να ψάξουμε και για Μούδρο?
Μπα..... άστο καλύτερα.
Δεν ξέρω πόσο έχει αλλάξει ο Μούδρος, αλλά αν είναι όπως τον θυμάμαι, θα πήξεις. Και από θάλασσα δεν...
 

Fokion

Member
Μηνύματα
11
Likes
15
Ονειρεμένο Ταξίδι
Κούβα
Σκεφτόμαστε να πάμε μια βδομαδούλα τον Αύγουστο στη Λήμνο .
Με μηχανάκι μικρού κυβισμού θα κάνουμε δουλειά ή θέλει αναγκαστικά αυτοκίνητο?
Επίσης, οι τιμές δωματίων-ξενοδοχείων σε τι επίπεδα κυμαίνονται σε τουριστική περίοδο?
Κάποια value for money πρόταση για διαμονή μέσα στη Μύρινα ?
Ευχαριστώ

Με μικρό μηχανάκι μάλλον θα ταλαιπωρηθείς... Η απόσταση από την Μύρινα ως την ανατολική πλευρά του νησιού που είναι οι αρχαιολογικοί χώροι και έχει πολύ ωραίες παραλίες που αξίζει να πας είναι πάνω από 30km. Σίγουρα το καλύτερο είναι να χεις αυτοκίνητο ή μεγαλύτερη μηχανή αλλά οκ αν δεν γίνεται αλλιώς και το μηχανάκι δεν είναι απαγορευτικό... Οι δρόμοι είναι πολύ καλοί και γενικά το νησί είναι επίπεδο, δεν έχει βουνά! Στο Μούδρο που ρωτάς δεν αξίζει να μείνεις εκτός κι αν θέλεις απόλυτη ησυχία. Δεν έχει τίποτα εκτός από 2-3 ταβέρνες και μια δυο καφετέριες.
Τον Αύγουστο οι τιμές που παίζουν είναι γύρω στα 50-60€ για ένα κλασσικό ενοικιαζόμενο και αν θέλεις κάτι καλύτερο θα σου κοστίσει παραπάνω. Πάντως τα περισσότερα ενοικιαζόμενα γενικά είναι καινούργια και σε καλή κατάσταση. Επειδή το νησί έχει τουρισμό ουσιαστικά από 25 Ιουλίου μέχρι 20 Αυγούστου, αν πας άλλη πιο νωρίς ή πιο μετά θα βρεις πολύ καλές τιμές σε δωμάτια και ξενοδοχεία.
 

Nikos5050

Member
Μηνύματα
535
Likes
137
Επόμενο Ταξίδι
Ναύπλιο
Ονειρεμένο Ταξίδι
Νέα Ζηλανδία - Ειρηνικός
Ο μόνος λόγος για να μείνει κάποιος στο Μούδρο είναι ο ξενώνας Εθάλεια (http://www.ethaleia.gr/) αλλά αν δεν είσαι πολύ του αγροτουρισμού, οικοτουρισμού κτλ. καλύτερα στη Μύρινα.
 

Τιτίνα

New Member
Μηνύματα
3
Likes
9
Καλησπέρα κι από μένα σε όλες τις ταξιδιάρες ψυχές . Μετρώ μόλις λίγα λεπτά στην παρέα σας, αλλά ο ενθουσιασμός μου είναι μεγάλος. Έχοντας κυριολεκτικά αφιερώσει ένα σημαντικό κομμάτι της μέχρι τώρα ζωής μου στα ταξίδια νιώθω πραγματικά πολύ τυχερή που θα μοιράζομαι τις εμπειρίες μου μαζί σας, αλλά και που θα γίνομαι πλουσιότερη σε γνώσεις από την εξιστόρηση των δικών σας. Επόμενος προορισμός μου η Λήμνος.... Μέσα από εδώ έχω συλλέξει τις πληροφορίες που απαιτούνται για μια υπέροχη διαμονή στο νησί. Επιστρέφοντας δριμύτερη θα καταθέσω σχετικά τις προσωπικές εντυπώσεις και εμπειρίες μου. 'Έως τότε να περνάτε υπέροχα κάνοντας όσες περισσότερες εξορμήσεις μπορείτε. Χαιρετώ!!
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.109
Μηνύματα
880.574
Μέλη
38.837
Νεότερο μέλος
koliswa

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom