Γενικά Ταξίδι στην Ασία

taver

Member
Μηνύματα
12.477
Likes
28.937
Ταξίδι-Όνειρο
Iles Kerguelen
Με 18 περίπου μερες στη διάθεση μου τι προτείνετε οι ειδικοί ;;;
Καμποτζη
Βιετνάμ
Λαός
Βιρμανια
Μπανγκλαντεζ
η συνδυασμός κάποια απο αυτα ;
Να σημειώσω οτι μιλάμε για Ιούλιο.
Για Βιετναμ/Καμπόζη/Λάος, Ο Ιούλιος είναι η καρδιά της περιόδου των Μουσώνων, με χιλιοστά βροχής να πέφτουν μέσα στο μήνα που στην Ελλάδα δεν τα βλέπουμε όλο το χρόνο, σε κάποιες περιοχές.
Μια από τα ίδια και για Βιρμανία. Λίγο καλύτερα τα πράγματα στο Μπαγκλαντές.

Από ΝΑ Ασία, θα σου πρότεινα καλύτερα να κοιτάξεις προς Μαλαισία-Ινδονησία για Ιούλιο.
 

McElk

Member
Μηνύματα
1.025
Likes
1.580
Ταξίδι-Όνειρο
Novaya Zemlya
Από τον τρόπο που ταξιδεύεις (διαβάζοντας τις ιστορίες σου για Ινδίες, Κούβα και Τζαμάικα) θα πρότεινα μόνον Βιετνάμ για 18 μέρες ή συνδυασμός Καμπότζη – Λάος. Για τα υπόλοιπα δεν έχω γνώμη.
 

GTS

Member
Μηνύματα
6.782
Likes
18.174
Λάος-Καμπότζη-Β. Βιετνάμ, όλα μέσα (Luang Prabang, Siem Reap και μετά Β. Βιετνάμ - Halong Bay, Sapa κτλ). Αν θες να τα μπλέξεις, μπορείς να πας π.χ. Siem Reap και μετά Μυανμάρ, αλλά δε το συνιστώ, θεωρώ ότι η Μυανμάρ είναι ταξίδι μόνη της. Οι συνδυασμοί που μπορείς να κάνεις είναι πολλοί βλέπεις, ανάλογα τι προτιμάς...

Για τον καιρό μην σκας καθόλου, κανένα πρόβλημα απολύτως...τροπικές χώρες είναι (ξέρεις απ'αυτά), θα βρέξει κάποια στιγμή (όχι συνέχεια) και η σωτήρια συννεφιά παρούσα, ο ήλιος δεν αντέχεται συνέχεια. Να περάσεις τέλεια...
 

meli

Member
Μηνύματα
1.261
Likes
365
Επόμενο Ταξίδι
...μηπως στην αγάπη???
Ταξίδι-Όνειρο
Ολος ο κόσμος
Μια απο αυτές τις χώρες θέλω να τις αφησω για τα Χριστούγεννα σε συνδυασμό με καμία παραλία που θα πάμε με την μικρη. Καμποτζη λέτε με κάποια νησιά πήρε το μάτι μου η Βιετνάμ ειναι καλύτερο για τις γιορτές να συνδυάζεται κ με παραλίες και οχι και τόσο τρέξιμο ;
 

GTS

Member
Μηνύματα
6.782
Likes
18.174
Τοτε θα προτεινα τα Xmas να πεταξεις Siem Reap, να δειτε τους ναους με το παιδι (φοβερη εμπειρια και διασκεδαση για παιδακι) και μετα να πατε koh phangan για παραλια και μπανια (τελεια για παιδια) :)
 

taver

Member
Μηνύματα
12.477
Likes
28.937
Ταξίδι-Όνειρο
Iles Kerguelen
Μια απο αυτές τις χώρες θέλω να τις αφησω για τα Χριστούγεννα σε συνδυασμό με καμία παραλία που θα πάμε με την μικρη. Καμποτζη λέτε με κάποια νησιά πήρε το μάτι μου η Βιετνάμ ειναι καλύτερο για τις γιορτές να συνδυάζεται κ με παραλίες και οχι και τόσο τρέξιμο ;
E, τη Βιρμανία θα αφήσεις... Έχει ΚΑΙ εξαιρετικές παραλίες:

https://www.google.gr/search?q=burm...xBIO30QWbkYDwBA&ved=0CCsQsAQ&biw=1320&bih=639

Αυτό δε σημαίνει ότι ο Ιούλιος είναι καλή εποχή για τις υπόλοιπες χώρες. Είναι, μάλλον, η χειρότερη δυνατή επιλογή που μπορείς να κάνεις. Ειδικά για Καμπότζη-Βιετνάμ που τα στάσιμα νερά στη λίμνη και στους ορυζώνες, σε συνδυασμό με τις βροχές, δημιουργούν ιδανικές συνθήκες για τα κουνούπια και τη Μαλάρια.
 

ELGEO2

Member
Μηνύματα
732
Likes
693
Επόμενο Ταξίδι
ΝΟΤΙΑ ΚΟΡΕΑ
Ταξίδι-Όνειρο
πέρασμα καρακορουμ
μολις εμφανισθεί θέμα για νοτιοανατολικη ασια - ινδοκινα αμεσως εμφανιζονται οι ...................... κοντοχωριανοί .:clap::clap::clap::clap:
 

meli

Member
Μηνύματα
1.261
Likes
365
Επόμενο Ταξίδι
...μηπως στην αγάπη???
Ταξίδι-Όνειρο
Ολος ο κόσμος
Ευχαριστω ολους για τις απαντήσεις. Renata αυτο ναφησω για Χριστούγεννα η να πάω τωρα ;

Gts koh phangan ειναι ταυλανδη ....
 

renata

Member
Μηνύματα
5.540
Likes
1.950
Επόμενο Ταξίδι
Νεπάλ
Ευχαριστω ολους για τις απαντήσεις. Renata αυτο ναφησω για Χριστούγεννα η να πάω τωρα ;
στις πατρίδες αυτές πηγαινω πάντα τον δικο μας χειμώνα-να το ψαξομε ομως για τον μηνα που θα πας εσυ αν και νομίζω οτι δεν θα υπαρχει πρόβλημα.

μολις εμφανισθεί θέμα για νοτιοανατολικη ασια - ινδοκινα αμεσως εμφανιζονται οι ...................... κοντοχωριανοί .:clap::clap::clap::clap:
εκει που πονάμε φίλε μου...που πονάμε!!
 

meli

Member
Μηνύματα
1.261
Likes
365
Επόμενο Ταξίδι
...μηπως στην αγάπη???
Ταξίδι-Όνειρο
Ολος ο κόσμος
Δηλαδή εσυ προτείνεις βιρμανια για Ιούλιο μόνοι μας έτσι ; Και απο παραλίες τι λεει;
 

renata

Member
Μηνύματα
5.540
Likes
1.950
Επόμενο Ταξίδι
Νεπάλ
Δηλαδή εσυ προτείνεις βιρμανια για Ιούλιο μόνοι μας έτσι ; Και απο παραλίες τι λεει;
για παραλίες δεν γνωρίζω δεν πηγαίνω γενικα σε θαλασσα μονάχα για να περπατήσω και να μαζέψω κοχύλια..ασε να μας πει κανεις αλλος.την βιρμανία την γύρισα σε 20 μέρες και ειλικρινα δεν ειδα τίποτα! ειναι τεράστια και άκρως ενδιαφέρουσα χώρα.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.169
Μηνύματα
882.785
Μέλη
38.883
Νεότερο μέλος
ayahuasca97

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom