Τι φωτογραφική μηχανή χρησιμοποιείτε;

Μηνύματα
122
Likes
9
Επόμενο Ταξίδι
Καλαβρυτα Σ/Κ...
Ονειρεμένο Ταξίδι
ΑΝΤΑΡΤΙΚΗ...
Trelokefaloniti είχα κι εγώ ακριβώς το ίδιο δίλημμα και τελικά επέλεξα την 450D. Ο φακός που λες λογικά είναι ο 18-55 του κιτ. Εχουν λεχθεί πολλά γι' αυτόν τον φακό, εγώ προσωπικά θεωρώ ότι για πρώτη φορά σε DSLR είναι αρκετά ικανοποιητικός (και ναι, τραβάει υπέροχες macro φωτογραφίες). Διάβασε το εγχειρίδιο χρήσης και τράβα πολλές δοκιμαστικές φωτογραφίες και θα την μάθεις. Πίστεψέ με μετά θα βλέπεις με άλλο μάτι την φωτογραφία. Ειδικά όταν διαπιστώσεις τι μπορείς να κάνεις με τους φακούς. Απλά ψάξε σε διάφορα καταστήματα για προσφορές, η τιμή της έχει πέσει (π.χ. ο Κατερέλος την δίνει με τον 18-55 545 ευρώ), ενώ εγώ την αγόρασα γύρω στα 700 κάτι.
Σε ευχαριστω πολυ Menia για πες και την γνωμη σου για την SONY A200 με φακο 18-70mm.Ειναι παρομοια της canon ή καμια σχεση?
 
Μηνύματα
122
Likes
9
Επόμενο Ταξίδι
Καλαβρυτα Σ/Κ...
Ονειρεμένο Ταξίδι
ΑΝΤΑΡΤΙΚΗ...
17-55 ή 18-55 ? Η Διαφορά τιμής είναι κάπου 1000 ευρώ....

Σοβαρά τώρα, αρχές Δεκέμβρη είχε προσφορά το πλαίσιο την 450D με τον ολοκαίνουργιο φακό 18-200, με 999 ευρώ. Πολύ καλή ευκαιρία για όποιον πρόλαβε.
Εχεις ενα μικρο δικο 18-55 ειναι τελικα κατι ξερεις παραπανω...Sorry....:(:(:(
 

thanosth

Member
Μηνύματα
3.356
Likes
6.701
Επόμενο Ταξίδι
Θάσος με ιστιοπλοϊκό!
Ονειρεμένο Ταξίδι
Happy Slam, AO
Διαβάζοντας το τοπικ και για τις φωτογραφικές κάμερες, μου ηρθε newsletter εντελώς συμπτωματικά :haha: από το αμαζον το οποιο ενημέρωνε -27% εκπτωσεις στις φωτογραφικές μηχανες!
Ετσι η CanonEOS D450 με φακο 18-55mm πωλειται με 530Ε ενώ η CANON EOS 1000D με 18-55mm φακό 400Ε. Η Sony A200 με φακό 18-70mm πωλειται προς 350Ε

για να εχετε ενα μετρο συγκρισης τιμών!
Amazon.de: Spiegelreflexkameras - Top-Angebote: Elektronik



Βεβαια δυστυχως το γερμανικό αμαζον στο οποιο ειναι οι προσφορές δεν κάνει αποστολές ηλεκτρονικών στην Ελλάδα...
Οπωτε θα χρειαστειτε βοηθεια απο Γερμανια, αυστρια ελβετια, αν σκεφτεστε να προβειτε σε κάποια αγορά απο εκει!:cool:
 
Μηνύματα
122
Likes
9
Επόμενο Ταξίδι
Καλαβρυτα Σ/Κ...
Ονειρεμένο Ταξίδι
ΑΝΤΑΡΤΙΚΗ...
Τελικα μετα απο πολυ ψαξιμο και απιστευτο περπατημα κατεληξα στην πολυξακουστη CANON EOS 1000D με φακο 18-55 is...Και τωρα ξεκιναει το τρεξιμο για αλλαγη φακου...Ευχαριστω παντως ολα τα παιδια για την γνωμη τους...Αντε καλες φωτογραφιες.Α και κατι τελευταιο αν ξερετε κανενα site που να πωλουνται φακοι εδω ειμαστε..
 

Manos

Member
Μηνύματα
261
Likes
283
..... φακο 18-55 is...Και τωρα ξεκιναει το τρεξιμο για αλλαγη φακου.....
Δεν είναι απαραίτητο. Ο φακός που έχεις είναι πολύ καλός.
Μπορείς να διαβάσεις σχετικά "εδω"

Θα πρέπει να δώσεις αρκετά χρήματα για να πάρεις κάτι καλύτερο από αυτόν.
Θα σου πρότεινα να μην αγχώνεσαι άδικα.

:)
 
Μηνύματα
122
Likes
9
Επόμενο Ταξίδι
Καλαβρυτα Σ/Κ...
Ονειρεμένο Ταξίδι
ΑΝΤΑΡΤΙΚΗ...
Λες?

Δεν είναι απαραίτητο. Ο φακός που έχεις είναι πολύ καλός.
Μπορείς να διαβάσεις σχετικά "εδω"

Θα πρέπει να δώσεις αρκετά χρήματα για να πάρεις κάτι καλύτερο από αυτόν.
Θα σου πρότεινα να μην αγχώνεσαι άδικα.

:)
Φιλε Μανο ευχαριστω για την συμβουλη αλλα απορο γιατι φιλοι και γνωστοι με παροτρινουν να παρω κατι σε 28-135,28-200...Οχι σε CANON ετσι.Ειναι πανακριβοι...
Ακουω γνωμες...:clap::clap::clap:
 
Μηνύματα
626
Likes
143
Επόμενο Ταξίδι
Μπαλί
Ονειρεμένο Ταξίδι
Νέα Υόρκη & Ισλανδία!!!
Α και κατι τελευταιο αν ξερετε κανενα site που να πωλουνται φακοι εδω ειμαστε..
ebay φίλε μου, ebay!!!

Εναλλακτικά, ψάξε σε διάφορα sites εντός πεδίου (π.χ. dpgr) ή κανένα amazon ή σχετικά ηλεκτρονικά καταστήματα.
 
Μηνύματα
122
Likes
9
Επόμενο Ταξίδι
Καλαβρυτα Σ/Κ...
Ονειρεμένο Ταξίδι
ΑΝΤΑΡΤΙΚΗ...
Ebay...

ebay φίλε μου, ebay!!!

Εναλλακτικά, ψάξε σε διάφορα sites εντός πεδίου (π.χ. dpgr) ή κανένα amazon ή σχετικά ηλεκτρονικά καταστήματα.
Ρε συ Μπιζελακι καλο το ebay δεν λεω αλλα μου ειπαν οτι γδερνει στα μεταφορικα...Εχεις παρει ποτε κατι απο εκει?Ειναι οντως τοσο ακριβα τα μεταφορικα?Εχω ριξει μια ματια να σου πω την αληθεια πολυ καλες τιμες ....:(:(:(
 
Μηνύματα
626
Likes
143
Επόμενο Ταξίδι
Μπαλί
Ονειρεμένο Ταξίδι
Νέα Υόρκη & Ισλανδία!!!
Ρε συ Μπιζελακι καλο το ebay δεν λεω αλλα μου ειπαν οτι γδερνει στα μεταφορικα...Εχεις παρει ποτε κατι απο εκει?Ειναι οντως τοσο ακριβα τα μεταφορικα?Εχω ριξει μια ματια να σου πω την αληθεια πολυ καλες τιμες ....:(:(:(
Όσες φορές έχω παραγγείλει από το ebay ποτέ δεν μου κόστισαν τα μεταφορικά!

Η στάνταρ τιμή είναι γύρω στα 40-50 ευρώ, αλλά μερικές προσφορές δεν έχουν καθόλου έξοδα αποστολής ή άλλες έχουν λιγότερα έξοδα!

Όταν βρίσκεις ένα προϊόν, κοιτάς και αναγράφεται το ποσό των εξόδων αποστολής.

Εσύ αποφασίζεις!

Το σίγουρο είναι ότι γλυτώνεις πολλάάάάάάά λεφτάάάάάάά από ό,τι αν το αγοράσεις από την ελληνική αγορά...!
 

Sokratis

Member
Μηνύματα
1.414
Likes
1.056
Επόμενο Ταξίδι
Puerto Rafti
Trelokefaloniti συμφωνω με τον μανο, αν η canon ειναι η πρωτη σου αγορα σε slr μην βιαζεσαι για αγορες φακων, αλλιως σε βλεπω να χρειαζεσαι τρικυκλη μοτοσυκλετα για τις μετακινησεις σου. Τραβηξε οσες πιο πολλες φωτογραφιες μπορεις σε οποιεσδηποτε συνθηκες, τυπωσε, αξιολογησε, δες τι παραπανω θελεις να κανεις και μετα αποφασισε. Υπαρχουν πολλοι καλοι φακοι αλλα το κριτηριο για την αγορα τους ειναι το τι θελεις να τραβας και τι δεν κανουν οι φακοι που ηδη εχεις.
 
Μηνύματα
122
Likes
9
Επόμενο Ταξίδι
Καλαβρυτα Σ/Κ...
Ονειρεμένο Ταξίδι
ΑΝΤΑΡΤΙΚΗ...
Πιστευω οτι απο το φακο που εχω τωρα δεν εχω καλο εως καθολου ζοομ.18-55 για την ακριβια και θα ηθελα να παρω κατι καλυτερα.Αλλοι λενε οτι ο ενας για ολα δεν ειναι αξιοπρεπεις αλλοι λενε οτι ειναι μια χαρα..Μιλαω για εναν 28-200 ή 28-135..CANON-SIGMA δεν ξερω την διαφορα πλην της τιμης...Απο το Αγγλικο ebay η το γαλλικο?
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.108
Μηνύματα
880.557
Μέλη
38.837
Νεότερο μέλος
koliswa

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom