Γενικά Ζευγαράκια...hotels and restos in Europe... by traveller...

nopap

Member
Μηνύματα
11
Likes
0
Αν και μου πηρε λιγη ωρα να τα διαβασω ολα,οι πληροφοριες ειναι απίστευτες!Ευχαριστώ...
 

GTS

Member
Μηνύματα
6.783
Likes
18.174
Δεν ήμουν σίγουρος αν έπρεπε να καταχραστώ τη φιλοξενία του παρόντος θέματος, αλλά παίρνοντας τη νοερή άδεια του συγγραφέα και αγαπητού φίλου, θέλω να προσθέσω το λιθαράκι μου στα όσα όμορφα έχει μοιραστεί μαζί μας.

Παρίσι λοιπόν και θα προσπεράσω ξενοδοχεία και εστιατόρια που μας έχει δώσει γενναιόδωρα ο topic starter, για να θα ασχοληθώ με μια μεγάλη μου αγάπη, τα γλυκά.

Ο Ναός των macaron έχει όνομα...Pierre Herm. Λατρεμένα τα macaron με citron, θεϊκά πλασμένα, όπως και το κάθε τι στο Ναό...και μη ντραπείτε να πάρετε δωρεάν γλυκάκι από το ταμείο. Εκεί χρυσοπληρώνεις και τον αέρα, αλλά τα καλά πράγματα στη ζωή κοστίζουν.

Τι υπέροχα ζαχαροπλαστεία έχει το Παρίσι...αν είστε τυχεροί και μένετε στο στυλάτο Marais, τι καλύτερο από το να αρχίσετε τη μέρα σας καθισμένοι στα παγκάκια της επιβλητικής Place des Vosges, μασουλώντας ένα γλυκάκι από εδώ...Gerard Mulot (G). Σε απόσταση αναπνοής από την αγαπημένη πλατεία.

Ανηφορίζοντας στο Marais, μη μπερδέψετε τη βιτρίνα στο μαγαζί αυτό με γκαλερί ή οίκο υψηλής ραπτικής....προσοχή μη την πατήσετε: Jacques Genin | Fondeur en chocolat • Paris. Έκτακτα τα εκλέρ με σοκολάτα, αλλά οι καλύτερες καραμέλες του κόσμου περιμένουν τον ουρανίσκο σας. Προτιμήστε αυτές με γεύση μάνγκο, απλά θεϊκές...από 100 ευρώ το κιλό και πάνω...

Μια όμορφη βόλτα στη Μονμάρτη επιβάλλεται, αρκεί να αποφύγετε τις ορδές τουριστών στη γνωστή πλατεία...τα παρακείμενα δρομάκια είναι γραφικά, όμορφα και παραδόξως ήσυχα. Κατηφορίζοντας την όμορφη rue Lepic, στο νούμερο 26 αφεθείτε στη μαγεία της τάρτας. Le Petit Mitron και θα με θυμηθείτε...
aic2.pbase.com_u38_merloz_upload_34850228.IMG_2843.jpg
 

taver

Member
Μηνύματα
12.487
Likes
28.953
Ταξίδι-Όνειρο
Iles Kerguelen
Ο Ναός των macaron έχει όνομα...Pierre Herm. Λατρεμένα τα macaron με citron, θεϊκά πλασμένα, όπως και το κάθε τι στο Ναό...και μη ντραπείτε να πάρετε δωρεάν γλυκάκι από το ταμείο. Εκεί χρυσοπληρώνεις και τον αέρα, αλλά τα καλά πράγματα στη ζωή κοστίζουν.
aic2.pbase.com_u38_merloz_upload_34850228.IMG_2843.jpg
Τον Pierre Herme τον έχω δώσει ως τιπ χρόνια τώρα... http://www.travelstories.gr/%E5%F1%...F3%F4%EF-%F0%E1%F1%E9%F3%E9-4.html#post261089 αλλά και http://www.travelstories.gr/80879-post21.html
Αλλά δε με διαβάζεις αρκετά προσεκτικά φαίνεται... :bleh:

Εν πάσει περιπτώσει, σε όσα αναφέρεις (που όλα πλην το τελευταίο στη Μοντμάρτη τα έχω δοκιμάσει κι εγώ....) να προσθέσω μερικά ακόμα ζαχαροπλαστεία παγκόσμιας κλάσης:
- Un Dimanche a Paris (Un Dimanche ΰ Paris | Accueil | Le Concept-Store tout Chocolat) κοντά στην Place d' Odeon,
- Des Gateaux e du pain (Boulangerie, p), στη Boulevard Pasteur στο 15o
- Le Notre, στη Champs Elysees πίσω από το μέγαρο των Ηλυσίων και σε αρκετά ακόμα σημεία (Epicerie fine - évènements professionnels - coffrte gourmand - s),
- Laduree, (Ladur) στη Champs Elysees (έχουν αποφύγει την πλαστικοποίηση, παρά τη διεθνοποίηση της φίρμας...).

Επίσης, έχω ακούσει τα καλύτερα χωρίς να έχω δοκιμάσει ακόμη ο ίδιος:
- Sadaharu Aoki (στη Vaugirard, ύψος Αγ. Σουλπικίου) - pβtisserie Sadaharu AOKI paris
- Pain de Sucre (στη Rambutaeu) - Patisserie Pain de Sucre
 

Elenikos

Member
Μηνύματα
47
Likes
24
Επόμενο Ταξίδι
Βρυξελ-Μπρυζ-Αμστερνταμ
Ταξίδι-Όνειρο
Μαλδίβες
Αν και μου πηρε λιγη ωρα να τα διαβασω ολα,οι πληροφοριες ειναι απίστευτες!Ευχαριστώ...
Κι εμένα.. Αρκετή ώρα!!

Όλα όμως πολύ χρήσιμα!!! Ευχαριστούμε//
 

nicole.g.<3

Member
Μηνύματα
398
Likes
455
Ταξίδι-Όνειρο
Γαλλική Πολυν.-Καραϊβική!
Ευχαριστούμε για το εξαιρετικό άρθρο...Οι πληροφορίες σου είναι διαμάντι!!!
Κάποια πρόταση για φαγητό σε Μόναχο και Σάλτσμπουργκ έχουμε? :D Κάτι για dinner την παραμονή Χριστουγέννων που θα είμαι Μόναχο?
 

elenikar

Member
Μηνύματα
26
Likes
27
Ταξίδι-Όνειρο
NEA YOPKH
Σήμερα θα πάμε διακοπές στη Ρώμη...

Τα ξενοδοχεία στη Ρώμη ήταν, είναι και θα είναι πάντα πανάκριβα... πολύ δύσκολα θα βρεις κάτι αξιοπρεπές κάτω από 120... αλλά... το hotel ΤΗΕ ΒΕEHIVE είναι μία κούκλα... ντιζαινάτο καθαρό και προπαντώς φτηνό!!! Μιλάμε για 80 το δίκλινο... ok η περιοχή δεν είναι και η καλύτερη, δίπλα στο Termini και προσέξτε το αυτό, τα δωμάτια έχουν κοινό μπάνιο αλλά "πενία τέχνας κατεργάζεται"... αν το budget σας είναι περιορισμένο το ΤΗΕ ΒΕEHIVE είναι μακράν το φτηνότερο αξιοπρεπές ξενοδοχείο της πόλης... The Beehive - budget & ecological hotel - Rome, Italy

Με το HOTEL RIPA έχω μια σχέση πάθους... είναι υπέροχα μινιμαλιστικό, βρίσκετε στο Trastevere, ευκαιρία για μια καταπληκτική 10λεπτη βόλτα μέχρι το κέντρο της πόλης και στις καλές του μπορείς να το βρεις μέχρι και 120!! Οι νορμάλ τιμές του βέβαια είναι γύρω στα 150-170 αλλά στην πανάκριβη Ρώμη αυτή η τιμή για ένα ξενοδοχείο του στυλ Ripa είναι νορμάλ... Luxury design hotel 4 star Rome Trastevere

Το Caffe della Pace βρίσκεται στη Via Della Pace ένα μικρό δρόμο πίσω από την μυθική Piazza Navona και είναι η επιτομή του caffe... το καλοκαίρι ειδικά το μέρος είναι απίθανο... εκτός του υπέροχου καφέ θα απολαύσετε και την καλύτερη πασαρέλα της πόλης... μην κάνετε το λάθος και δεν το τιμήσετε...
CAFFE DELLA PACE

Χωρίς πολλά λόγια... το " Il Gelato di San Crispino" έχει το καλύτερο παγωτό της πόλης... πηγαίνετε χωρίς δεύτερη κουβέντα και μην μου σπάτε τα νεύρα... Il gelato di San Crispino - San Crispino Ice Cream

Στο Settimio All'Arancio πηγαίνω συνήθως μεσημέρι... όχι ότι δεν είναι ανοιχτό το βράδυ, αλλά το μεσημέρι μου αρέσει καλύτερα, απολαμβάνω την βόλτα μου στη via dei Condotti και μετά γραμμή για φαί... καταπληκτική οικογενειακή τρατορία, σχετικά φτηνή και ελάχιστα τουριστική... must η alle vongole και το tiramisu... προσοχή κλειστά την Κυριακή... Paginegialle.it - Spazio web occupato

Αν θέλετε μια έξοδο υπερπαραγωγή χωρίς να σας κοστίσει ο κούκος αηδόνι περάστε μια βόλτα από το Maccheroni... καταπληκτικό φαγητό,υπέροχος κόσμος, καλές τιμές... δυό βήματα από την piazza Navona... Ristorante Maccheroni
Μόλις γύρισα από Ρώμη και παρότι ήταν η τρίτη φορά που τη επισκέφτηκα, ήταν η πρώτη που απόλαυσα μακαρόνια! το εστιατόριο Maccheroni είναι απλώς καταπληκτικό. Άριστη σχέση τιμής- ποιότητας, άριστη τοποθεσία κ κόσμος, προσφέρει την απόλαυση που θα περίμενε κανείς από μια ιταλική πάστα :D
Το Caffe della Pace είναι όντως η επιτoμή του καφέ, αξίζει τον κόπο μια μικρή παράκαμψη για να τον απολαύσετε.
Ευχαριστώ πολύ traveller για τις προτάσεις σου!Ήταν αντάξιες της φήμης σου!

Άλλη μια πρόταση γι αυτούς που η τσέπη τους το αντέχει είναι το cafe greco στην via condotti. Θα χρειαστείτε περίπου 20 ευρώ για έναν καφέ και ένα γλυκό αλλά η γεύση τους και το ντεκόρ θα σας ανταμείψουν.
Giornata Mondiale della Poesia

Τα ξενοδοχεία στη Ρώμη είναι ομολογουμένως ακριβά γι αυτό που προσφέρουν. Το hotel caravel στην Via cr. colombo είναι μια πολύ καλή πρόταση λίγο έξω από το κέντρο της Ρώμης (περίπου 10-15 λεπτά με το λεωφορείο).Είναι η δεύτερη φορά που το επισκέφτηκα και μετά την ανακαίνιση το ξενοδοχείο είναι άριστο σε ντεκόρ-καθαριότητα-εξυπηρέτηση-πρωινό.
Hotel Caravel | L’hotel Caravel in Roma si trova sulla via Cristoforo Colombo
 

meli

Member
Μηνύματα
1.261
Likes
365
Επόμενο Ταξίδι
...μηπως στην αγάπη???
Ταξίδι-Όνειρο
Ολος ο κόσμος
Πάω Ρώμη σε 10 μερες κ ανυπομονω να διαβάσω τις προτάσεις σας !!!
 

elenikar

Member
Μηνύματα
26
Likes
27
Ταξίδι-Όνειρο
NEA YOPKH
Έχουμε κάποια καλή πρόταση για ξενοδοχείο στο λονδίνο?Κατά προτίμηση στο south kensington η κοντα στη westminster bridge? όσες φορές πήγα στο λονδίνο έμεινα σε φίλους και τώρα η έρευνα αγοράς είναι απογοητευτική!traveller εκτός από to hillgate place έχεις τίποτε άλλο???!ε δεν μπορεί, θα έχεις!!!!οι υπολοιποι???ε?ε?
 

GTS

Member
Μηνύματα
6.783
Likes
18.174
Πριν την κατάδυσή μας σε μακρινούς προορισμούς και πολιτισμούς, λίγα λόγια για την Ευρώπη που είναι κοντά μας και καμιά φορά δεν εκτιμάμε τόσο...
Provence-Προβηγία, ένα ταξίδι-όνειρο για όσους εκτιμούν το Ωραίο....φύση, αρχιτεκτονική, ιστορία, καστροπόλεις, ονειρεμένα χωριά και φυσικά κρασί, γαστρονομία.
Αν επιλέξετε την διαμονή σας ώστε να είστε σε απόσταση βολής τόσο από τις υπέροχες Arles & Avignon, όσο και από τα ονειρεμένα χωριά του Luberon, το St. Etienne du Gres φιλοξενεί το ιδανικό κατάλυμα για τις εξορμήσεις σας. Το Chambres d'Hotes Les Alpilles, είναι μια φιλόξενη κατοικία, με υπέροχη αισθητική, καλό γούστο και ένα πρωϊνό υπερπαραγωγή στη διάθεσή σας. Η οικοδέσποινα, σερβίρει σπιτικές μαρμελάδες, δικό της (απίθανο!!) ψωμί με φυστίκι, σπιτικό γιαούρτι, φρούτα. Με 70 ευρώ μόνο ζεις το όνειρο...(http://www.booking.com/hotel/fr/cha...g;sid=7964d0278ee5a044bbabe983d8b9250c;dcid=4)
Εκεί κοντά, βρίσκεται το Fontvieille, ένα χωριό-κόσμημα μεταξύ Arles και St. Remy. Αφού ξεκουραστείτε και φρεσκαριστείτε για το βραδυνό σας δείπνο, μην σας αποθαρρύνει το γεγονός ότι το χωριό είναι φάντασμα και χωρίς ζωή το βράδυ, διότι δε θα ζήσετε την εμπειρία του Le Patio (http://www.lepatio-alpilles.com/). Με μενού των 31, 40 και 47 ευρώ, θα απολαύσετε γαλλική κουζίνα υψηλότατου επιπέδου και θα ζήσετε μια πραγματικά αξέχαστη εμπειρία.
Vive la France...!!
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.184
Μηνύματα
883.296
Μέλη
38.894
Νεότερο μέλος
mikesf

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom