Ελβετία Ελβετία

jose

Member
Μηνύματα
701
Likes
210
Ταξίδι-Όνειρο
Tokio
Τη μια φορά που είχαμε πάει με αυτοκίνητο στην Ελβετία, δεν καταφέραμε ποτέ να το παρκάρουμε δωρεάν μέσα σε πόλη (ψάχναμε πάντα για κάτι στοιχειωδώς κοντά στο σημέιο που μας ενδιέφερε). Για κάθε πόλη/χωριό που επισκεύτηκα σε εκείνο το ταξίδι, θυμάμαι κι από ένα parking (επί πληρωμή).... Μόνο στο πανόραμα πάνω στο Sankt Gotthard pass, και σε σταθμούς εξυπηρέτησης στους αυτοκινητοδρόμους καταφέραμε να παρκάρουμε δωρεάν. Σε όλη την υπόλοιπη χώρα πληρώναμε (σε Ελβετικά ή και σε Ευρώ).

Στη Γενεύη, σου προτείνω το βολικότατο parking στη συμβολή της Promenade du Lac και Pont du Mont Blanc (με το που περνάς τη γέφυρα αμέσως δεξιά).
τοσο χαλια δηλαδη? και εκει parking θα ψαχνουμε? και σε τι τιμες κυμενονται?
ευχαριστω για τις πληροφοριες, θα εχω μαζι μου gps στο οποιο εχω δει που εχει
parking αλλα δεν ξερω κατα ποσο ειναι free.
 

jose

Member
Μηνύματα
701
Likes
210
Ταξίδι-Όνειρο
Tokio
Σε 25 μέρες για να φύγω για Ελβετία.

έχω σχεδιάσει κάποιες διαδρομές κατά την διαμονή μου εκεί.
1η μέρα (24/2) check out από το αεροδρόμιο τις Ζυρίχης και παραλαβή του αυτοκινητου.
άμεσος μετά λέω να μπω Ζυρίχη και να επισκεφτώ τον ζωολογικό κήπο που βρίσκετε εκεί (12 km από το αεροδρόμιο) και κατά το μεσημέρι να ξεκινήσω για Bern.

2η μέρα (25/2) : Bern - Thun - Oberhofen - Interlaken - Grindelwald - Murren και πίσω στην Bern.

3η μέρα (26/2) : Bern - Château de Chillon - Laussane - Geneve - Bern

4η μέρα (27/2) Bern - Solothurn - Luzern

5η μέρα (28/2) γύρο γύρο από την Βern

6η μέρα (1/3) ζυρίχη και το βραδυ check out στο αεροδρόμιο για επιστροφή...

λέτε να είναι κουραστικό? θα προλάβω? η να βγάλω κάποια πολη?
τι λέτε?
 

jose

Member
Μηνύματα
701
Likes
210
Ταξίδι-Όνειρο
Tokio
έχει πάει κανεις στο πιλάτους, το οποιο βρίσκετε στην λουκέρνη?
οποιος ξέρει κάτι ας μου δώσει μερικές πληροφορίες...
ευχαριστώ

PILATUS BAHNEN - Home
 

varsa

Member
Μηνύματα
1.291
Likes
128
Ταξίδι-Όνειρο
far away
γεια σου jose. τι ακριβως θελεις να μάθεις? βρισκεται εξω απο την λουκέρνη, πας με λεωφορείο και απο εκει με 2 τελεφερικ ανεβαίνεις στην κορυφη. εχει πανεμορφη θέα, ενα συμπαθητικο καφε, αλλα για φαγητο δεν μου αρεσε... ειχε πολλα "πλαστικά" φαγητα και κινεζικα και μονο οι κινεζει-ιαπωνεζοι ετρωγαν εκει οταν πηγαμε εμεις, μιας και βρηκαν τα φαγητα τους. μπορεις να κατεβαίνοντας απο την κορυφη, να σταματησεις στην ενδιαμεση στάση και να κατέβεις, δωρεαν, με ελκηθρο στον επομενο σταθμό, αρκει να εχεις τα κοτσια.... εχει και δυσκολες και ευκολες διαδρομές (και για παιδιά) αλλα δεν το δοκιμασα... αν μπορω να σε βοηθησω σε κατι αλλο, ευχαρίστως!!
 

jose

Member
Μηνύματα
701
Likes
210
Ταξίδι-Όνειρο
Tokio
αυτό ακριβώς ήθελα να μάθω

εγώ βασικά θα είμαι εκεί τέλη φεβρουαρίου και θα είμαι με αυτοκίνητο, απότι κατάλαβα θα πρέπει να παω στο Kriens και να πάρω το τελεφερικ.
στο site λέει ότι το εισιτήριο την περίοδο εκείνη θα είναι 31? / άτομο

εκεί επάνω πόση ωρα μπορώ να κάτσω?
για να φύγω θα πρέπει να περιμένω η έχει τελεφερικ συνεχεια?

όσο για τις τιμές φαγητών αν θυμάσαι πες μου

σε ευχάριστω για τις πληροφορίες
 

varsa

Member
Μηνύματα
1.291
Likes
128
Ταξίδι-Όνειρο
far away
εχει τελεφερικ απο την κορυφη καθε 15' οποτε κάνεις το προγραμμα σου,οπως ακριβώς θες, αφου εχεις και αμαξι μαζι σου. απο τιμές δεν θυμαμαι...αλλα ειναι "ελβετικές", βεβαια, και οι δικες μας πια ειναι "ελβετικές" οποτε....
οσο για το εισητηριο, καπου εκει ειναι, μεχρι την κορυφη. εχω δει φωτό απο την ανοιξη, που τα καφέ εχουν και καρέκλες εξω και ειναι πολυ ομορφα. σου ευχομαι να μην χιονιζει και να εχει καλη ατμοσφαιρα, να απολαύσεις την πανέμορφη θέα!!!!
 

jose

Member
Μηνύματα
701
Likes
210
Ταξίδι-Όνειρο
Tokio
έγινε νάσαι καλά και σε ευχάριστω πολύ...

να ρωτήσω κάτι τελευταίο, μου είπαν κάποιοι φίλοι για μια κορυφή τον αγγέλων, έχεις κάτι κατά νου? υπάρχει τέτοιο μέρος?

ευχαριστώ και πάλι
 
Μηνύματα
122
Likes
9
Επόμενο Ταξίδι
Καλαβρυτα Σ/Κ...
Ταξίδι-Όνειρο
ΑΝΤΑΡΤΙΚΗ...
Μαλλον...

έγινε νάσαι καλά και σε ευχάριστω πολύ...

να ρωτήσω κάτι τελευταίο, μου είπαν κάποιοι φίλοι για μια κορυφή τον αγγέλων, έχεις κάτι κατά νου? υπάρχει τέτοιο μέρος?

ευχαριστώ και πάλι
Καταρχην σου ευχομαι καλο ταξιδι και να περασετε τελεια αν και ζηλευω δεν στο κρυβω.Ακομη στο μυαλο μου γυριζουν ολα αυτα τα υπεροχα μεροι...Οσο για το βουνο που λες μαλλον ειναι αυτο στο Ιντερλακεν με υψος 3000μ.Κατι μας ειπαν για κατι θρυλους και τετοια.Δεν στο ορκιζομαι ομως...:rolleyes::rolleyes::rolleyes:
 

jose

Member
Μηνύματα
701
Likes
210
Ταξίδι-Όνειρο
Tokio
Καταρχην σου ευχομαι καλο ταξιδι και να περασετε τελεια αν και ζηλευω δεν στο κρυβω.Ακομη στο μυαλο μου γυριζουν ολα αυτα τα υπεροχα μεροι...Οσο για το βουνο που λες μαλλον ειναι αυτο στο Ιντερλακεν με υψος 3000μ.Κατι μας ειπαν για κατι θρυλους και τετοια.Δεν στο ορκιζομαι ομως...:rolleyes::rolleyes::rolleyes:
σε ευχαριστώ πολύ, και εγώ ελπίζω να περάσουμε τέλεια, μακάρι να έχει και χιόνι, έστω λίγο μέσα στις πόλεις.
ναι τo έχω ψάξει και εγώ αλλα δεν τo βρίσκω κάπου, μήπως είναι αυτό που έχει και ένα μουσείο από πάγο? εκει κάπου είναι και αυτό στο Interlaken.
 

marcrafin

Member
Μηνύματα
130
Likes
20
Επόμενο Ταξίδι
Ισπανία
Ταξίδι-Όνειρο
Ρωσία
Το χωριό λέγεται Engelberg (δηλ. σε μετάφραση πολη των αγγέλων νομίζω) και η κορυφή Τιτλις. Το χωριό είναι γραφικό, έχει ένα αξιόλογο μοναστήρι. Λίγο έξω από το χωριό βρίσκεται το σταθμός του τελεφερίκ απ όπου μπορείς να πας στην κορυφή Titlis . Έχει υψόμετρο περίπου 3200 μέτρα και πας με τρια τελεφερίκ. Το εισιτήριο έχει 50 ευρώ με επιστροφή. Με το πρώτο βλέπεις απο ψηλα λιβάδια, χωριουδάκια αγελάδες κλπ. Με το δεύτερο, βουνό και μικρές λίμνες, λίγη βάστηση. Με το τρίτο όμως που είναι το μοναδικο στο κόσμο γιατί είναι περιστρεφόμενο γύρω από τον εαυτό του, ανεβαίνοντας στα 3200 υψόμετρο , περνάς πάνω από τον παγετώνα, που αν δεν έχει ρίξει πολύ χιόνι μπορείς να τον δεις σε απίθανα χρώματα του λευκού γαλάζιου κλπ. Τώρα στην κορυφή υπάρχει εστιατόριο, καφέ και παγετόνας που τον επισκέπτεσαι σαν π.χ. μουσείο. Η διαδρομή να πας και να γυρίσεις είναι περίπου μια ώρα. Νομίζω πως αξίζει το κόπο.
 

jose

Member
Μηνύματα
701
Likes
210
Ταξίδι-Όνειρο
Tokio
Το χωριό λέγεται Engelberg (δηλ. σε μετάφραση πολη των αγγέλων νομίζω) και η κορυφή Τιτλις. Το χωριό είναι γραφικό, έχει ένα αξιόλογο μοναστήρι. Λίγο έξω από το χωριό βρίσκεται το σταθμός του τελεφερίκ απ όπου μπορείς να πας στην κορυφή Titlis . Έχει υψόμετρο περίπου 3200 μέτρα και πας με τρια τελεφερίκ. Το εισιτήριο έχει 50 ευρώ με επιστροφή. Με το πρώτο βλέπεις απο ψηλα λιβάδια, χωριουδάκια αγελάδες κλπ. Με το δεύτερο, βουνό και μικρές λίμνες, λίγη βάστηση. Με το τρίτο όμως που είναι το μοναδικο στο κόσμο γιατί είναι περιστρεφόμενο γύρω από τον εαυτό του, ανεβαίνοντας στα 3200 υψόμετρο , περνάς πάνω από τον παγετώνα, που αν δεν έχει ρίξει πολύ χιόνι μπορείς να τον δεις σε απίθανα χρώματα του λευκού γαλάζιου κλπ. Τώρα στην κορυφή υπάρχει εστιατόριο, καφέ και παγετόνας που τον επισκέπτεσαι σαν π.χ. μουσείο. Η διαδρομή να πας και να γυρίσεις είναι περίπου μια ώρα. Νομίζω πως αξίζει το κόπο.
ωραία, μάλλον αυτό είναι που έψαχνα
σε ευχάριστω πολύ.
εσύ τι θα πρότεινες? το πιλάτους η τω Titls?
 

marcrafin

Member
Μηνύματα
130
Likes
20
Επόμενο Ταξίδι
Ισπανία
Ταξίδι-Όνειρο
Ρωσία
ωραία, μάλλον αυτό είναι που έψαχνα
σε ευχάριστω πολύ.
εσύ τι θα πρότεινες? το πιλάτους η τω Titls?
Δεν πήγαμε στο πιλάτους και έτσι δεν μπορώ να συγκρίνω. Πάντως είχαμε να διαλέξουμε ανάμεσα σε αυτές τις δυο κορυφές και τελικά διαλέξαμε το Τιτλις γιατί ήταν κατά 1000 μέτρα πιο ψηλό, πηγαίνεις εκεί μόνο με τελεφερίκ ενώ στο πιλάτους με τρένο -το οποίο έχει αν θυμάμαι καλά την μεγαλύτερη κλίση- και τέλος γιατί εκεί υπάρχει ακόμα παγετώνας. Ομως μπορείς να πας και στις δυο κορυφές, ειδικά αν μείνετε στη Λουκέρνη. Απο τη Λουκέρνη η οποία είναι πανέμορφη και της αξίζει να μείνεις παραπάνω από δυο μέρες, μπορείς να πας εύκολα και γρήγορα στους σταθμούς ανάβασης των δυο βουνών, τιτλις και πιλάτους. Η απόσταση από Λουκέρνη για Engelberg δεν είναι μεγαλύτερη από 35-40 χιλιόμετρα και η διαδρομή είναι απίθανη. Αν κανείς φίλος δεν σε βοηθήσει να διαλέξεις, μπες στα σάϊτς και των δυο κορυφών και διάλεξε τι σου αρέσει περισσότερο.Ο,τι και να διαλέξεις θα σου αρέσει!!
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.181
Μηνύματα
883.251
Μέλη
38.892
Νεότερο μέλος
Petr23

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom