Τι φωτογραφική μηχανή χρησιμοποιείτε;

Manos

Member
Μηνύματα
261
Likes
283
..Μιλαω για εναν 28-200 ή 28-135..

Λοιπόν, αγαπητέ trelokefaloniti, οι φακοί που ξέραμε τόσα χρόνια που υπήρχαν οι μηχανές με φιλμ, έχουν αλλάξει λίγο σήμερα με τις νέες ψηφιακές μηχανές.

Επειδή ο αισθητήρας της μηχανής σου είναι λίγο πιο μικρός σε επιφάνεια από αυτήν του παραδοσιακού φιλμ, όταν βάζεις πάνω έναν φακό, αυτός αντιστοιχεί σε κάτι διαφορετικό από την αληθινή του εστιακή απόσταση. Αυτό που πρέπει να κάνεις είναι να πολλαπλασιάσεις τα αληθινά mm του φακού σου επί τον «Συντελεστή εστιακού μήκους» της μηχανής σου για να βρεις σε τι πραγματικά αντιστοιχεί ο φακός σου.
Η μηχανή σου έχει συντελεστή 1,6 και βάσει αυτού, ο φακός σου αντιστοιχεί σε 28- 90
Έχεις δηλαδή ένα βολικό zoom φακό που γίνεται από ευρυγώνιος (που είναι ο,τι πρέπει για τοπία και εσωτερικούς χώρους) έως μέσο τηλεφακό (που είναι ο,τι πρέπει για πορτραίτα και για να φέρνεις πιο κοντά αντικείμενα που βρίσκονται μακριά)
Εκτός από αυτό, ο φακός σου διαθέτει και αυτόματο σταθεροποιητή, που είναι ένα σύστημα που αντισταθμίζει το κούνημα του χεριού σου, έτσι ώστε να έχεις καθαρές φωτογραφίες.

Αν πάρεις έναν 28-135, (ή έναν 28 200), τότε στην πραγματικότητα θα έχεις έναν 45- 216 (ή έναν 45 – 320)
Θα έχεις δηλαδή ισχυρούς τηλεφακούς, αλλά δεν θα έχεις πια ευρυγώνιο.

Η επιλογή δικια σου, ανάλογα με τα θέματα που φωτογραφίζεις.


:)
 
Μηνύματα
122
Likes
9
Επόμενο Ταξίδι
Καλαβρυτα Σ/Κ...
Ταξίδι-Όνειρο
ΑΝΤΑΡΤΙΚΗ...
Λοιπόν, αγαπητέ trelokefaloniti, οι φακοί που ξέραμε τόσα χρόνια που υπήρχαν οι μηχανές με φιλμ, έχουν αλλάξει λίγο σήμερα με τις νέες ψηφιακές μηχανές.

Επειδή ο αισθητήρας της μηχανής σου είναι λίγο πιο μικρός σε επιφάνεια από αυτήν του παραδοσιακού φιλμ, όταν βάζεις πάνω έναν φακό, αυτός αντιστοιχεί σε κάτι διαφορετικό από την αληθινή του εστιακή απόσταση. Αυτό που πρέπει να κάνεις είναι να πολλαπλασιάσεις τα αληθινά mm του φακού σου επί τον «Συντελεστή εστιακού μήκους» της μηχανής σου για να βρεις σε τι πραγματικά αντιστοιχεί ο φακός σου.
Η μηχανή σου έχει συντελεστή 1,6 και βάσει αυτού, ο φακός σου αντιστοιχεί σε 28- 90
Έχεις δηλαδή ένα βολικό zoom φακό που γίνεται από ευρυγώνιος (που είναι ο,τι πρέπει για τοπία και εσωτερικούς χώρους) έως μέσο τηλεφακό (που είναι ο,τι πρέπει για πορτραίτα και για να φέρνεις πιο κοντά αντικείμενα που βρίσκονται μακριά)
Εκτός από αυτό, ο φακός σου διαθέτει και αυτόματο σταθεροποιητή, που είναι ένα σύστημα που αντισταθμίζει το κούνημα του χεριού σου, έτσι ώστε να έχεις καθαρές φωτογραφίες.

Αν πάρεις έναν 28-135, (ή έναν 28 200), τότε στην πραγματικότητα θα έχεις έναν 45- 216 (ή έναν 45 – 320)
Θα έχεις δηλαδή ισχυρούς τηλεφακούς, αλλά δεν θα έχεις πια ευρυγώνιο.

Η επιλογή δικια σου, ανάλογα με τα θέματα που φωτογραφίζεις.


:)
Οσα ευχαριστω και να σου πω δεν φτανουν πραγματικα μου ελυσες παρα πολλες αποριες..Απο οτι καταλαβενω για αρχη μου φτανει και μου περισευει αυτος ο φακος.Ασε που απο τα λιγα που ξερω αν ανεβω πολυ σε ζοομ θα θελω και τριποδο μετα...
Ευχαριστω και παλι...:clap::clap::clap::clap::clap:
 

Sokratis

Member
Μηνύματα
1.414
Likes
1.056
Επόμενο Ταξίδι
Puerto Rafti
Τωρα μιλας μονο για το zoom επειδη εισαι καινουργιος στις slr αλλα σε λιγο καιρο εκτος απο αυτο θα εχεις και αλλες απαιτησεις οπως το ελαχιστο και μεγιστο διαφραγμα ενος φακου και εκει ειναι τα πολλα λεφτα. Εγω ξεκινησα με εναν ζουμ 55-200 που στην αρχη τον καταχαρηκα. Μετα απο λιγο καιρο ομως διαπιστωσα οτι με το διαφραγμα που ειχε (4.5-5.6) μπορουσα να κανω λιγα πραγματα. Δεν ειχε stabiliser επομενως δεν μπορουσα να τραβηξω σε χαμηλες ταχυτητες, αν αυξανα το iso εβγαινε κοκκος, αποτελεσμα οτι πηγαν πεταμενα τα 250 ευρω περιπου. Μετα αγορασα εναν 75-300 με stabiliser και 500 ευρω περιπου αλλα και παλι οι περιορισμοι του διαφραγματος στα μεγαλα ζουμ ηταν αρκετοι (λαβε υπ οψη οτι περιπου ισχυει το εξης: ελαχιστη ταχυτητα κλειστρου ιση με το ζουμ που κανεις, αρα αν ζουμαρεις στα 300mm χρειαζεσαι ταχυτητα τουλαχιστον 300, αντε 200 αν εχεις stabiliser και σταθερο χερι) Τωρα ειμαι ο ευτυχης κατοχος ενος φακου κανον 70-200 με stabiliser και σταθερο διαφραγμα μονο 2.8 πραγμα που σημαινει κανω οτι θελω αλλα το τιμημα ηταν 1500 ευρω και 1800γρ βαρος . Για αυτο σου λεω μην βιαζεσαι να αποφασισεις.
Παντως αφου εχεις 18-55 αυτο που σου λειπει ειναι κατι μεταξυ 70- 200μμ (μεχρι τα 55μμ εισαι καλυμενος με τον φακο που ηδη εχεις), παραπανω δεν θα σου χρειαστει παρα ελαχιστες φορες. Το σταμπιλαιζερ ειναι εκ των ουκ ανευ μην κανεις οικονομια εκει. Για οτι χρειαστεις ειμαι στη διαθεση σου, ειμαι αρρωστος με τη φωτογραφια. Και κατι τελευταιο αλλα βασικο, εξετασε εκτος απο το φακο και την προοπτικη αγορας ενος βολικου τριποδου. Αν πιστευεις οτι μπορεις να το κουβαλας και να το χρησιμοποιεις, γλυτωνεις απο την αγορα ενος ακριβου φακου.
 
Μηνύματα
122
Likes
9
Επόμενο Ταξίδι
Καλαβρυτα Σ/Κ...
Ταξίδι-Όνειρο
ΑΝΤΑΡΤΙΚΗ...
Ευχαριστω...

Τωρα μιλας μονο για το zoom επειδη εισαι καινουργιος στις slr αλλα σε λιγο καιρο εκτος απο αυτο θα εχεις και αλλες απαιτησεις οπως το ελαχιστο και μεγιστο διαφραγμα ενος φακου και εκει ειναι τα πολλα λεφτα. Εγω ξεκινησα με εναν ζουμ 55-200 που στην αρχη τον καταχαρηκα. Μετα απο λιγο καιρο ομως διαπιστωσα οτι με το διαφραγμα που ειχε (4.5-5.6) μπορουσα να κανω λιγα πραγματα. Δεν ειχε stabiliser επομενως δεν μπορουσα να τραβηξω σε χαμηλες ταχυτητες, αν αυξανα το iso εβγαινε κοκκος, αποτελεσμα οτι πηγαν πεταμενα τα 250 ευρω περιπου. Μετα αγορασα εναν 75-300 με stabiliser και 500 ευρω περιπου αλλα και παλι οι περιορισμοι του διαφραγματος στα μεγαλα ζουμ ηταν αρκετοι (λαβε υπ οψη οτι περιπου ισχυει το εξης: ελαχιστη ταχυτητα κλειστρου ιση με το ζουμ που κανεις, αρα αν ζουμαρεις στα 300mm χρειαζεσαι ταχυτητα τουλαχιστον 300, αντε 200 αν εχεις stabiliser και σταθερο χερι) Τωρα ειμαι ο ευτυχης κατοχος ενος φακου κανον 70-200 με stabiliser και σταθερο διαφραγμα μονο 2.8 πραγμα που σημαινει κανω οτι θελω αλλα το τιμημα ηταν 1500 ευρω και 1800γρ βαρος . Για αυτο σου λεω μην βιαζεσαι να αποφασισεις.
Παντως αφου εχεις 18-55 αυτο που σου λειπει ειναι κατι μεταξυ 70- 200μμ (μεχρι τα 55μμ εισαι καλυμενος με τον φακο που ηδη εχεις), παραπανω δεν θα σου χρειαστει παρα ελαχιστες φορες. Το σταμπιλαιζερ ειναι εκ των ουκ ανευ μην κανεις οικονομια εκει. Για οτι χρειαστεις ειμαι στη διαθεση σου, ειμαι αρρωστος με τη φωτογραφια. Και κατι τελευταιο αλλα βασικο, εξετασε εκτος απο το φακο και την προοπτικη αγορας ενος βολικου τριποδου. Αν πιστευεις οτι μπορεις να το κουβαλας και να το χρησιμοποιεις, γλυτωνεις απο την αγορα ενος ακριβου φακου.
Πραγματικα σου μιλαω μου εχουν βγει τα ματια να διαβαζω το manual της canon.Μπορεις να κανεις απειρα πραγματα πιστευω απλα ακομη ειμαι στην αρχη...Πολυ χρησιμα ολα αυτα που λες και να εισαι σιγουρος οτι θα σε ενοχλησω πολλες φορες..Ευχαριστω και παλι:clap::clap:
 

thanosth

Member
Μηνύματα
3.369
Likes
6.854
Επόμενο Ταξίδι
Θάσος με ιστιοπλοϊκό!
Ταξίδι-Όνειρο
Happy Slam, AO
Οποιος ενδιαφέρεται για την φωτογραφία, και θέλει να μάθει περισσότερα πράγματα απο τα βασικά, μπορεί να αγοράσει το νεο RAM που κυκλοφορεί στην (τσιμπιμένη) έκδοση των 10Ε κ η οποια εχει βιβλίο ένθετο με τον τίτλο η ψηφιακή φωτογραφία-μετά τα βασικά. Πρόσωπα, τοπία, εσωτερικοί χώροι, φως, χρώμα, τεχνικές, photoshop!
 

Attachments

Sokratis

Member
Μηνύματα
1.414
Likes
1.056
Επόμενο Ταξίδι
Puerto Rafti
Διαφωνω με την επιλογη του RAM στη μυηση της φωτογραφιας. Σε εναν ασχετο τα πιο πολλα θα φανουν σαν παπαγαλισμα, σε εναν σχετικο θα φανουν πολυ παιδαιριωδη. Ασε που κατα 80% απευθυνεται σε κατοχους digital compact, ασε που αγνοει πανηγυρικα αυτους που περνανε απο το φιλμ στην ψηφιακη φωτογραφια που εστω και αν ειναι λιγοι εχουν αναγκη βοηθειας στην αντιστοιχιση των παλιων τους γνωσεων με τη νεα πραγματικοτητα. Ενα αλλο που με εκνευριζει αφανταστα σε αυτο το ενθετο ειναι η μανια να χρησιμοποιουν αγγλικους ορους εκει που καλλιστα μπορουν να εκφραστουν με απλα ελληνικα, ή βαριουνται να μεταφραζουν 'η εχουν στο φτύσιμο την ελληνική γλώσσα. Απο τα καλυτερα και πιο κατανοητα βιβλια που διαβασα (μαλλον τα καλυτερα) ειναι καποιες εκδοσεις του NATIONAL GEOGRAPHIC που κυκλοφορησαν πριν 3-4 χρονια στα ελληνικα και που νομιζω οτι μπορει να τα βρει ακομα καποιος στα μεγαλα βιβλιοπωλεια. Επισης βρισκω καλο το περιοδικο ΦΩΤΟ που πουλιεται μαζι με την καθημερινη του Σαββατου στις 15-20 καθε μηνα.
 
Μηνύματα
122
Likes
9
Επόμενο Ταξίδι
Καλαβρυτα Σ/Κ...
Ταξίδι-Όνειρο
ΑΝΤΑΡΤΙΚΗ...
Ετρεξα...

Διαφωνω με την επιλογη του RAM στη μυηση της φωτογραφιας. Σε εναν ασχετο τα πιο πολλα θα φανουν σαν παπαγαλισμα, σε εναν σχετικο θα φανουν πολυ παιδαιριωδη. Ασε που κατα 80% απευθυνεται σε κατοχους digital compact, ασε που αγνοει πανηγυρικα αυτους που περνανε απο το φιλμ στην ψηφιακη φωτογραφια που εστω και αν ειναι λιγοι εχουν αναγκη βοηθειας στην αντιστοιχιση των παλιων τους γνωσεων με τη νεα πραγματικοτητα. Ενα αλλο που με εκνευριζει αφανταστα σε αυτο το ενθετο ειναι η μανια να χρησιμοποιουν αγγλικους ορους εκει που καλλιστα μπορουν να εκφραστουν με απλα ελληνικα, ή βαριουνται να μεταφραζουν 'η εχουν στο φτύσιμο την ελληνική γλώσσα. Απο τα καλυτερα και πιο κατανοητα βιβλια που διαβασα (μαλλον τα καλυτερα) ειναι καποιες εκδοσεις του NATIONAL GEOGRAPHIC που κυκλοφορησαν πριν 3-4 χρονια στα ελληνικα και που νομιζω οτι μπορει να τα βρει ακομα καποιος στα μεγαλα βιβλιοπωλεια. Επισης βρισκω καλο το περιοδικο ΦΩΤΟ που πουλιεται μαζι με την καθημερινη του Σαββατου στις 15-20 καθε μηνα.
Το ειδα και εγω στην τηλεοραση και χαρηκα και πηγα και το πηρα....Μαυρη η ωρα...
Για χαζους μας περνανε ρε συ τι ειναι αυτα που γραφουνε?Χαμενα 10 ευρωπουλα πηγανε...Πιστευω οτι ειναι καθαρα για πολυ αρχαριους...:bleh::bleh::bleh:..Με τα λιγα που ξερω...
 

Sokratis

Member
Μηνύματα
1.414
Likes
1.056
Επόμενο Ταξίδι
Puerto Rafti
Ναι, σε πολλα σημεια γραφει αν σου τυχει η ταδε περιπτωση πατα το χ κουμπακι της μηχανης.Φαντασου δηλαδη να οδηγας αυτοκινητο και να ψαχνεις στο manual να βρεις πως πρεπει να αλλαξεις λαστιχο ή να βρεθεις με το ταιρι σου και εκεινη τη στιγμη να διαβαζεις τις οδηγιες χρησης του προφυλακτικου.
 

ELGEO2

Member
Μηνύματα
732
Likes
693
Επόμενο Ταξίδι
ΚΟΛΟΜΒΙΑ
Ταξίδι-Όνειρο
πέρασμα καρακορουμ
καλησπερα σε ολους... .εγω ανηκω στην ομαδα της canon αλλα στους παλαιμαχους...φανατικος οπαδος της ενδοξης σειρας Α1 και με πληρη σειρα αυθεντικων φακων FD 24mm , FD 50 mm , FD ZOOM 70-210 με πληθος αξεσουαρ κλπ..επισης μηχανη CANON πιο παλια FTB , και μετα νεοτερες CANON T80 με φακο zoom AC 35-70 mm και f 3.5- 4.5...η μηχανη ταξιδεψε σε πολλα μερη με υπεροχες φωτογραφιες...
τωρα ομως θελω να συνεχισω με μια νεα canon ψηφιακη...τα τελευταια χρονια χρησιμοποιω μικρες sony ....θελω απο τους ομοιδεατες της canon την αποψη τους για οτι ξερουν για την ...νεα γενια της canon και τι προτεινουν......ευχαριστω.....
 

ELGEO2

Member
Μηνύματα
732
Likes
693
Επόμενο Ταξίδι
ΚΟΛΟΜΒΙΑ
Ταξίδι-Όνειρο
πέρασμα καρακορουμ
επισης να ρωτησω εαν οι φακοι που εχω < σειρα FD > ειναι δυνατον να χρησιμοποιηθουν σε μια νεα DSLR μηχανη CANON.....
 

Sokratis

Member
Μηνύματα
1.414
Likes
1.056
Επόμενο Ταξίδι
Puerto Rafti
Καλησπερα, και εγω ξεκινησα με μια κανον την ΑΕ1 που μου την εκαναν δωρο στα 17 μμου και βγηκε ασπροπροσωπη για 20 χρονια μεχρι που χαθηκε αδοξα.
Οι παλιοι σου φακοι δεν ειναι συμβατοι. Μονο οι φακοι της σειρας EOS ταιριαζουν με τις ψηφιακες. Στο θεμα της μηχανης, αν θελεις να εχει αισθητηρα full frame (δηλαδη ιδιου μεγεθους με τα φιλμ 35 χλσ.) η λυση ειναι η 5D - κοντα στα 2 χιλιαρικα , σε μικροτερους αισθητηρες υπαρχουν πολλες και ειναι ολες καλες, αν δε σε ενδιαφερει το μεγεθοσ του αισθητηρα δεν ειναι αναγκη να αγορασεις το τελευταιο μοντελο. Σε θεματα φακων υπαρχει πληθωρα φυσικα, πρεπει ομως να αποφασισεις πρωτα τι μηχανη θα παρεις γιατι οι ακριβες μηχανες δεν τα καταφερνουν καλα με φτηνους φακους.
 

positiva

Member
Μηνύματα
130
Likes
12
Επόμενο Ταξίδι
Άγνωστο...
Ταξίδι-Όνειρο
ΕΙΝΑΙ ΤΟΣΑ ΠΟΛΛΑ...
καλησπερα σε ολους... .εγω ανηκω στην ομαδα της canon αλλα στους παλαιμαχους...φανατικος οπαδος της ενδοξης σειρας Α1 και με πληρη σειρα αυθεντικων φακων FD 24mm , FD 50 mm , FD ZOOM 70-210 με πληθος αξεσουαρ κλπ..επισης μηχανη CANON πιο παλια FTB , και μετα νεοτερες CANON T80 με φακο zoom AC 35-70 mm και f 3.5- 4.5...η μηχανη ταξιδεψε σε πολλα μερη με υπεροχες φωτογραφιες...
τωρα ομως θελω να συνεχισω με μια νεα canon ψηφιακη...τα τελευταια χρονια χρησιμοποιω μικρες sony ....θελω απο τους ομοιδεατες της canon την αποψη τους για οτι ξερουν για την ...νεα γενια της canon και τι προτεινουν......ευχαριστω.....
Κι εγώ φίλε μου είμαι οπαδός της canon.Πρόσφατα απέκτησα την πρώτη μου slr μηχανή eos450D με φακό tamron 18-200/3.5-6.3. Η προηγούμενη ήταν η G7. Με τη G7 ήμουν πάρα πολύ ευχαριστημένος σε λήψεις ημέρας. Νυχτερινές λήψεις ήταν άθλιες. Βέβαια ξέχασα να τονίσω πως είμαι αρχάριος και πιθανότατα έφταιγε αυτό. Ποτέ μου δεν έκατσα να ασχοληθώ γιατί δεν είχα καλές νυχτερινές λήψεις. Ούτε το ISO ήξερα ούτε ταχύτητες και διαφράγματα. Είπα όμως εάν θέλω να κάνω ένα βήμα παραπάνω πρέπει να ασχοληθώ και λίγο παραπάνω. Έψαξα, ρώτησα και ένα φίλο γνώστη φωτογραφίας και είπα να πάω σε SLR μήπως και "αναγκαστώ" να μάθω και 2 πραγματάκια. Πλατιάζω όμως...Στο θέμα μας, compaq μηχανή θα σου πρότεινα τηνG10. Η canon την έχει στις επαγγελματικές. Θεωρείται μακράν η καλύτερη compaq. Είναι λίγο ακριβούτσικη η αλήθεια είναι (450€) αλλά είναι εργαλείο. Αν κρίνω από την G7 την οποία έχω εδώ και 2,5 χρόνια και ακόμα με 10Mp θεωρείται καλή, νομίχω πως η G10 θα είναι αυτό που ακριβώς ψάχνεις...
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.166
Μηνύματα
882.677
Μέλη
38.880
Νεότερο μέλος
fanisfanisfanis

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom