Κουβέντα για φωτογραφικές μηχανές

Sokratis

Member
Μηνύματα
1.414
Likes
1.056
Επόμενο Ταξίδι
Puerto Rafti
Mε τη λογικη οτι σε ενα ταξιδι χρειαζεσαι εναλασσομενα απο ευρυγωνιο μεχρι τηλεφακο, τουλαχιστον στην πλειοψηφια των ταξιδιωτων αυτο ισχυει... Προσωπικα με δυσκολευει ο σταθερος στα ταξιδια, γι αυτο και ρωτησα...
Μην το πιστευεις καθολου αυτο. Τα τελευταια χρονια φωτογραφιζω με 2 σταθερους φακους. Οι υπολοιποι ειναι στη βαλιτσα για να επανέλθω αν χρειαστει αλλα συνηθως δεν χρειαζεται.
 

Sokratis

Member
Μηνύματα
1.414
Likes
1.056
Επόμενο Ταξίδι
Puerto Rafti
Πρωτίστως ο LEICA SUMMICRON-M 1:2/28 mm ASPH και δευτερευόντως ο SUPER-ELMAR-M 1:3,8/18 mm ASPH, που πρακτικά συμπεριφέρονται σαν 35 και 28 αντίστοιχα.
Για κανένα πορτρέτο ή κάτι πιο σφιχτό, χρησιμοποιώ τον 50ρη.
Σκέφτομαι να αγοράσω μοντουρα για canon να δώ απο περιέργεια πως συμπεριφέρονται.
 

thimios8663

Member
Μηνύματα
434
Likes
126
Επόμενο Ταξίδι
Ρουμανία-Σερβία
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ινδία
Μια χαρα δε βολευεσαι με τους 28-35 στα ταξιδια σου?Και εγω για βασικο εψαχνα κατι σε κατω απο 35mm,αλλα ανοιχτηκα πολυ με το σωμα (D600),κ δεν υπηρχαν πολλα περιθωρια για φακο,αν κ μου εκατσε πολυ καλα ο 35αρης!

Tωρα που ειπες Canon,εχω εναν κορυφαιο φακο απο μια αναλογικη που κληρονομησα,τον FD 50mm, F/1.2 ,και δυστυχως τον εχω και καθεται .. Εκανα μια αποπειρα να τον πουλησω αλλα αποτι ειδα πρεπει να τον σκοτωσω και δεν ψηνομαι..Δυστυχως δεν εχω ψηφιακο Canon οποτε..!
 

Sokratis

Member
Μηνύματα
1.414
Likes
1.056
Επόμενο Ταξίδι
Puerto Rafti
Εκανα λαθος στη μετατροπη, ο 18 mm αντιστοιχει σε 24ρη
 

Sokratis

Member
Μηνύματα
1.414
Likes
1.056
Επόμενο Ταξίδι
Puerto Rafti
Μην τον σκοτωσεις ειναι κριμα, ειναι πολυ καλος φακος. τον ζητανε φτηνα γιατι δεν υπαρχει πλεον ζητηση για αναλογικες. Μπορεις ομως να αγορασεις μια canon ΑΕ1 που εχει 150-200 ευρω και να κρατησεις το συνολο σαν συλλεκτικο.
 

αθηνα123

Member
Μηνύματα
283
Likes
22
Επόμενο Ταξίδι
?????????????????
Ονειρεμένο Ταξίδι
νησια μαρκισας
αν ξερει κανεις καποιον που να μπορει να κανει ιδιαιτερα μαθηματα φωτογταφιας, ας μου στειλει προσωπικο μηνυμα
 

Sokratis

Member
Μηνύματα
1.414
Likes
1.056
Επόμενο Ταξίδι
Puerto Rafti
To καλύτερο μάθημα ειναι να παρεις τη μηχανη σου και να βγεις στο δρομο, μετα να βλεπεις τις φωτο σου, να βλεπεις τι δεν σου αρεσει και να ξανατραβας. Και εμεις ερασιτεχνες ειμαστε.
 

thimios8663

Member
Μηνύματα
434
Likes
126
Επόμενο Ταξίδι
Ρουμανία-Σερβία
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ινδία
αν ξερει κανεις καποιον που να μπορει να κανει ιδιαιτερα μαθηματα φωτογταφιας, ας μου στειλει προσωπικο μηνυμα
Aθηνα για ιδιαιτερο μαθημα φωτογραφιας δεν εχω ξαναακουσει να σου πω την αληθεια,αλλα καθε Σεπτεμβρη αρχιζουν μαθηματα σε πολλους δημους , και σε διαφορες καλλιτεχνικες ομαδες ,σε πολλες περιοχες της Ελλαδας.
Δεν ξερω που μενεις αλλα ειδικα Αθηνα πλεον υπαρχει πληθωρα επιλογων!Απο κει και περα ο Sokratis εχει δικιο,η καλυτερη ασκηση ειναι αυτη,να φωτογραφιζεις δλδ οσο μπορεις,αλλα επειδη και εγω παρακολουθησα μαθηματα,και διαφορα σεμιναρια για 3-4 χρονια,βοηθουν πολυ στο να εξασκειται η ματια σου,και να μαθεις για τη πορεια και τα εργα μεγαλων φωτογραφων,και σιγουρα αξιζει!

Επισης για μενα πολυ χρησιμα ειναι και τα βιβλια,εκεινη την εποχη αγοραζα συνεχεια λευκωματα,τα οποια ακομα και τωρα ανοιγω συχνα και χαζευω!
 

thimios8663

Member
Μηνύματα
434
Likes
126
Επόμενο Ταξίδι
Ρουμανία-Σερβία
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ινδία
Μην τον σκοτωσεις ειναι κριμα, ειναι πολυ καλος φακος. τον ζητανε φτηνα γιατι δεν υπαρχει πλεον ζητηση για αναλογικες. Μπορεις ομως να αγορασεις μια canon ΑΕ1 που εχει 150-200 ευρω και να κρατησεις το συνολο σαν συλλεκτικο.
Η κληρονομια περιελαμβανε και την (φοβερη για την εποχη της), Canon A1,καθως και αλλους 2 φακους..Αλλα δεν εχω καταφερει να την χρησιμοποιησω ιδιαιτερα!Νομιζω ομως πως εκει θα καταληξω και εγω,να κρατησω ολο το πακετο!
 

emouli

Member
Μηνύματα
1.239
Likes
3.531
Ονειρεμένο Ταξίδι
Καταρράκτες Βικτώρια, ε;
Επειδή με πορδές δεν βάφονται αυγά, ηρθε ο καιρός να πάρουμε κι εμείς μια dslr. Είμαι άσχετη όμως και γι΄αυτό ζητώ τα φώτα σας. Προσανατολιζόμαστε σε Canon και συγκεκριμένα στην EOS 1200D με φακό EF-S 18-55 IS II, επειδή η τιμή της δεν είναι απαγορευτική (το πακετο βγαίνει γυρω στα 400+ ευρώ). Είναι εντάξει για κάποιον αρχάριο και άσχετο σαν εμένα; Θα μπορώ να την έχω ολημερίς μαζί μου στα ταξίδια ή είναι πολύ βαριά και δύσχρηστη;
Δεκτές και άλλες προτάσεις, Ευχαριστώ!
 
Last edited:

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.108
Μηνύματα
880.541
Μέλη
38.837
Νεότερο μέλος
koliswa

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom