Γενικά Διακοπές για ζευγάρι το καλοκαιρι

anna89

New Member
Μηνύματα
1
Likes
0
Ταξίδι-Όνειρο
Νότια Ιταλία
γεια σας!! Θα ήθελα να μας βοηθήσετε στο προβληματισμό μας.. είμαστε ενα ζευγάρι 24 χρονων και οι δυο.. θα πάρουμε και οι δύο άδεια τον σεπτέμβρη.. έχετε κάποια καλή πρόταση για κανένα νησάκι? θέλουμε να έχει ζωή και να να μη βαρεθούμε αυτό το τετραήμερο? και δε θα θέλαμε να μας <<φύγουν>> πάνω από 100 ευρώ μόνο στο πήγαινε.. (σημ. θα πάμε με μηχανάκι...) κάθε πρόταση ευπρόσδεκτη... :)
 

sirene

New Member
Μηνύματα
3
Likes
0
Γεια σας,
είμαι καινούρια εδώ και θα ήθελα να σας ρωτήσω μερικά πραγματάκια για προορισμό 1-10 Σεπτεμβρίου. Ο φίλος μου είναι Γερμανός και δεν έχει έρθει ποτέ στην Ελλάδα. Θα ήθελα, λοιπόν, να πάμε κάπου που να πάθει την πλάκα του ;) Σκέφτομαι για κάπου στις Κυκλάδες αλλά δεν μπορώ να καταλήξω. :) Φυσικά πολλά νησιά είναι όμορφα αλλά υπάρχουν οι εξής ιδιαιτερότητες σε μας.
Πρώτον θέλουμε ρηχές (δηλ. να μην βαθαίνουν απότομα) και αμμώδεις παραλίες. Δεν κολυμπάμε πολύ καλά οπότε σε βαθειές θάλασσες δεν θα το ευχαριστηθούμε. Και δεύτερον,
θα προτιμούσα να μην χρειάζεται να νοικιάσουμε αυτοκίνητο γιατί εγώ δεν οδηγώ και φοβάμαι να οδηγάει αυτός σε δύσκολους δρόμους με οδηγούς που τρέχουν. Αυτός είναι και ένας λόγος που άφησα την επιλογή της Κρήτης (σνιφ...). Οπότε ένα νησί που να μετακινούμαστε άνετα με λεωφορείο χωρίς μεγάλες αποστάσεις θα βόλευε.
Το άλλο που με απασχολεί είναι ο καιρός το Σεπτέμβρη. Αν διαλέξω Μήλο δεν είναι λίγο ρίσκο με τα μελτέμια εκεί; Ρωτάω γιατί απ' όσο διάβασα, αν φυσάει και δεν επισκεφτείς με το καραβάκι τις σπηλιές χάνεις τη μαγεία αυτού του νησιού. Επίσης θα ήθελα να έχει μπαράκια και ψαροταβέρνες για βόλτες ή ναούς, μουσεία κλπ Η ηλικία μας είναι 32 και 33 αν βοηθάει σε κάτι αυτό.
Ξέρω οτι ζητάω πολλά αλλά έχω την ευθύνη να οργανώσω αυτό το ταξίδι και άρχισα να αγχώνομαι πού δεν μπορώ να αποφασίσω. Ευχαριστώ πολύ για την βοήθεια σας! :)
 

giorgosn_s

Member
Μηνύματα
32
Likes
23
... Θα ήθελα, λοιπόν, να πάμε κάπου που να πάθει την πλάκα του ;) Σκέφτομαι για κάπου στις Κυκλάδες αλλά δεν μπορώ να καταλήξω....
Αν θέλεις να πάθει την πλάκα του, θα σου προτεινα να πας Μικρές Κυκλάδες. Κουφονήσια, Σχινούσα, Δονούσα και Ηρακλειά. Φανταστικές παραλίες (χωρίς ξαπλώστρες, ομπρέλες, beach bar και νταπα ντούπα όλη μέρα), ελάχιστος κόσμος, φιλικοί άνθρωποι, κάθε μέρα φρέσκα ψάρια σε απίστευτα χαμηλές τιμές (πχ: αστακός 60€/κιλό που δεν υπαρχει πουθενά), στα πιο μέρη πας με τα πόδια και υπάρχουν και κάποια μπαράκια για να πιείτε και ένα χαλαρό ποτό. Τώρα αν θέλετε τρελό nightlife δεν έχουν!!!

Το μόνο πρόβλημα είναι ότι όταν γυρίσει στη Γερμανία δεν θα μπορεί να προσαρμοστεί...
 

XristinaK

Member
Μηνύματα
624
Likes
1.297
Ταξίδι-Όνειρο
Όπου "χορεύει" το Β.Σέλας
Παιδιά και εγώ με το αγόρι μου θέλουμε να πάμε σε ένα νησί που να έχει καλές συγκοινωνίες, οικονομικό και να μην γίνεται χαμός (στυλ Πάρος). Τι έχετε να προτείνετε; o_O
Σκύρος, Σκύρος, Σκύρος.......Οικονομικό, ήρεμο, από συγκοινωνίες δεν ξέρω όμως....
 

paoki

New Member
Μηνύματα
1
Likes
0
Ταξίδι-Όνειρο
Νέα Υόρκη
Γεια σας..ειμαστε ζευγαρι 25 κ 26 χρ κ ψαχνομαστε για ενα νησι κυκλαδιτικο για αρχές ιουλιου(μαλλον απο 01 εως 07)..κοιταμε για αμοργο αλλα κατι δεν μου κάνει κλικ, ισως γιατι έχουμε παει φολεγανδρο, μηλο, κουφονησια και φοβαμαι οτι δεν θα μας ικανοποιησει..καποιος απο εσας που εχει παει αμοργο μπορει να μας πει τις εμπειριες του..να ειναι δικαιος κ να μην υπερβάλλει..προτείνετε κάποιο άλλο κυκλαδονησι; ξεχασα να αναφερω οτι στα προηγούμενα 3 νησια περασα εκπληκτικα...
 

magic_jim

Member
Μηνύματα
72
Likes
96
Επόμενο Ταξίδι
Δυσκολη επιλογη!
Ταξίδι-Όνειρο
Αστυπαλαια
Γεια σας..ειμαστε ζευγαρι 25 κ 26 χρ κ ψαχνομαστε για ενα νησι κυκλαδιτικο για αρχές ιουλιου(μαλλον απο 01 εως 07)..κοιταμε για αμοργο αλλα κατι δεν μου κάνει κλικ, ισως γιατι έχουμε παει φολεγανδρο, μηλο, κουφονησια και φοβαμαι οτι δεν θα μας ικανοποιησει..καποιος απο εσας που εχει παει αμοργο μπορει να μας πει τις εμπειριες του..να ειναι δικαιος κ να μην υπερβάλλει..προτείνετε κάποιο άλλο κυκλαδονησι; ξεχασα να αναφερω οτι στα προηγούμενα 3 νησια περασα εκπληκτικα...
Νομιζω η αστυπαλαια ειναι αυτο που ψαχνεις, ατμοσφαιρικη,γραφικη,καλες παραλιες κ καλο φαγητο. Ριξε μια ματια εχω γραψει κ ιστορια. Αμοργος ωραια χωρα, εντυπωσιακο το μοναστηρι της χοζοβιωτισσας αλλα κ εμενα δεν μου κανε το παραπανω κλικ οπως μου το κανε η αστυπαλαια. Κλασσικο κυκλαδιτικο νησι επισης, must για νεαρα ζευγαρια, με αρκετα γραφικα κ ρομαντικα τοπια, ειναι η σιφνος που επισκεφτηκα προσφατα. Αν εξαιρεσεις οτι δεν εχει της top παραλιες, ολα τα υπολοιπα ειναι καταπληκτικα. Ελπιζω να βοηθησα
 

Kalian

Member
Μηνύματα
11
Likes
0
Επόμενο Ταξίδι
Λευκάδα-Πάργα
Γεια σας. Θα θέλαμε να πάμε με το αγόρι μου διακοπές το καλοκαίρι που έρχεται..Εχετε να προτείνετε κάποιο μέρος? Θα θέλαμε κάπου που να χει αρκετό κόσμο για να εχει κ νυχτερινή ζωή αλλά να συνδυάζει κ καλές παραλίες. είμαστε φοιτητές.

Ευχαριστώ πολύ ! :)
Θα συμφωνήσω με αυτούς που ανάφεραν την Σκιάθο και τις γενικά τις σποράδες. Βεβαία από τα νησιά των Σποράδων η Σκιάθος είναι αυτή που έχει και νυχτερινή ζωή και έχει και καλές παραλίες, ειδικά αμμώδεις παραλίες. Εμείς είχαμε συνδυάσει τη Σκόπελο (3 μέρες) και την Σκιάθο (7 μέρες). Η Σκόπελος πολύ όμορφη αλλά πιο ήσυχη όσο αφορά τη νυχτερινή ζωή κι οι παραλίες αν και όμορφες είναι πιο βραχώδεις. Ελπίζω να βοήθησα. :)
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.181
Μηνύματα
883.127
Μέλη
38.891
Νεότερο μέλος
CrisPan

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom