Πρώτη φορά αεροπορικό ταξίδι

Sunset_Lover

New Member
Μηνύματα
3
Likes
0
Καλησπέρα παιδιά,
είμαι καινούριος στο site και πραγματικά χαίρομαι που μπήκα στην παρέα ... :)

Μιας και σε λίγες μέρες ταξιδεύω για Γερμανία και είναι και το πρώτο μου ταξίδι με αεροπλάνο θα ήθελα να ρωτήσω όλους εσάς που έχετε προφανώς ταξιδέψει περισσότερο από εμένα να μου δώσετε κάποιες πληροφορίες-βοήθεια-συμβουλές.

Έχω αγχωθεί λίγο με την διαδικασία όταν φτάσω στο αεροδρόμιο.Το εισιτήριο το έχω στο mail μου και νομίζω πρέπει να το εκτυπώσω.Οταν φτάσω εκεί πρέπει να κάνω check in σε κάτι μηχανηματάκια που έχουν(check in kiosks νομίζω λέγονται).Επίσης αφού το κάνω αυτό πρέπει να πάω και στα γκίσε της εταιρείας;Μπορώ να πάω στα γκισέ μόνο χωρίς να έχω κάνει check in σε αυτό το μηχάνημα;επίσης έχω ακούσει και για web check in.Τί παίζει με αυτό;

Αφού γίνουν όλα αυτά ποιά είναι η μετέπειτα διαδικασία;
Στην χειραποσκευή μου σκέφτομαι να βάλω καποια βιβλία για τη σχολή.Επιτρέπονται;Αν πάρω καί λάπτοπ μαζί θα θεωρηθεί έξτρα;

Επίσης,άν στην επιστροφή δεν βρω πτήση απευθείας αλλά με ανταπόκριση τί γίνεται;

Συγχωρέστε με για την πληθώρα ερωτήσεων,αλλά καταλαβαίνετε...το άγχος της πρώτης φοράς! :p
 

THEOLINA

New Member
Μηνύματα
3
Likes
1
Καλημέρα φίλε!
Καλό ταξίδι αλλά δεν μας λες και σε ποιό μέρος της Γερμανίας θα πάς και με ποιά εταιρεία? και γιατί δεν κλείνεις εισιτήριο επιστροφής από τώρα που θα είναι σίγουρα πιο οικονομικό?

ΤΑ εισιτήρια πλέον είναι ηλεκτρονικά όπως και το check in το οποίο αφού είσαι νέος σε αεροπορικά ταξίδια καλό είναι το boarding pass να το εκτυπώσεις. Και όταν φτάσεις στο αεροδρόμιο πηγαίνεις κανονικά στα γκισέ γιατί έχεις βαλίτσες ναπαραδώσεις αλλιως δεν χρειαζόταν τίποτα άλλο παρα μόνο να περάσεις την πύλη με τα βιβλία σου και τον υπολογιστή σου!
Όταν φτάσεις στην Γερμανια (πού ακριβώς δεν ξέρουμε!) θα πάρεις το μετρό και θα κατευθυνθείς στην στάση που θέλεις ανάλογα που είναι το σημείο της βάσης σου.
Πρόσεχε πολύ στις χειραποσκευές που θα έχεις να μην κουβαλάς κανένα είδος υγρού ή κρέμας ή gel που να είναι πάνω από 100ml. θα σου το πετάξουν αμέσως!
Οτι άλλο θες στην διάθεσή σου.

Ε.
 

thessaris

Member
Μηνύματα
599
Likes
868
Κάνεις κάποιες ερωτήσεις οι οποίες μπορούν να απαντηθούν μόνο αν μας πεις με ποια εταιρεία πετάς. (πχ αν το λαπτοπ θεωρείται έξτρα).
 

Sunset_Lover

New Member
Μηνύματα
3
Likes
0
Ουπς,συγγνωμη για τις παραλείψεις παιδιά.Ταξιδεύω για Αννόβερο με Aegean.
@THEOLINA δεν κλείνω επιστροφή γιατί δεν ξέρω ακόμη ημερομηνίες. ;)
 

panpan

Member
Μηνύματα
6.865
Likes
26.631
Ουπς,συγγνωμη για τις παραλείψεις παιδιά.Ταξιδεύω για Αννόβερο με Aegean.
@THEOLINA δεν κλείνω επιστροφή γιατί δεν ξέρω ακόμη ημερομηνίες. ;)
Δυο ημέρες πριν την αναχώρηση μπορείς να κάνεις web Check in εδώ:
https://checkin.si.amadeus.net/1ASIHSSCWEBA3/sscwa3/checkin?ln=gr
θα βάλεις τα στοιχεία σου και θα εκτυπώσεις το boarding pass
Tην ημέρα της αναχώρησης έχοντας την ταυτότητα η το διαβατήριο και το b.pass πηγαίνεις
στον γκισέ της aegean και παραδίδεις την βαλίτσα σου.
Θα περάσεις καλά στο Ανόβερο,είναι ωραία πόλη.Και οι Ανοβεράνες είναι ωραίες γυναίκες :) ;)

Ρίξε και μια ματιά εδώ
http://el.aegeanair.com/hrisimes-plirofories/plirofories-aposkeuon/aposkeues-kata-ton-elegho/
 
Last edited by a moderator:

tasos82

Member
Μηνύματα
5
Likes
5
Πρωτάρης και γω. Εχω προμηθευτεί από ταξιδιωτικό τα εισητήρια πήγαινε έλα για Λονδίνο. Φαντάζομαι αντίστοιχα μπορώ να κάνω check in ηλεκτρονικά 2 μέρες πριν (πηγαίνω με Aegean) αλλά επιστρέφω British. ισχύει το ίδιο και με British? Να κάνω ηλεκτρονικό check in ενώ είναι στο Λονδίνο?
 

jimp

Member
Μηνύματα
5.013
Likes
6.395
Πρωτάρης και γω. Εχω προμηθευτεί από ταξιδιωτικό τα εισητήρια πήγαινε έλα για Λονδίνο. Φαντάζομαι αντίστοιχα μπορώ να κάνω check in ηλεκτρονικά 2 μέρες πριν (πηγαίνω με Aegean) αλλά επιστρέφω British. ισχύει το ίδιο και με British? Να κάνω ηλεκτρονικό check in ενώ είναι στο Λονδίνο?
Ναι σε ολα (οπως ελεγαν οι πολιτικοι ηγετες του τοπου μας).
 

fenia12

Member
Μηνύματα
8
Likes
0
Καλησπερα..τη Δευτερα θα μπω πρωτη φορα σε αεροπλανο...θα παω Ρωμη και επιδη εχω λιγο μπερδευτει με ολα οσα διαβαζω..ηθελα να ρωτησω για τις αποσκευες μεχρι ποσα κιλα επιτρεπεται ?20 η 25?μπορω να παρω 1 βαλιτσα η 2 αρκει να μη ξεπερναω το οριο ?οποιος γνωριζει ας μου πει...ευχαριστω εκ των προτερων..
 

karfitsa

Member
Μηνύματα
4.542
Likes
8.031
..για τις αποσκευες μεχρι ποσα κιλα επιτρεπεται ?20 η 25?
..μπορω να παρω 1 βαλιτσα η 2 αρκει να μη ξεπερναω το οριο ?
.Αν η πτηση σου ειναι στη κατηγορια flex μπορεις να παρεις δωρεαν μια βαλιτσα μεχρι 23 κιλα και μια χειραποσκευη μεχρι 8 κιλα 55χ40χ20...Δες και το λινκ...
http://el.aegeanair.com/hrisimes-pl...uon/epitrepomena-oria-aposkeuonheiraposkeuon/
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.109
Μηνύματα
880.582
Μέλη
38.837
Νεότερο μέλος
koliswa

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom