Ελβετία Ελβετία και συνάλλαγμα

jose

Member
Μηνύματα
701
Likes
210
Ταξίδι-Όνειρο
Tokio
πλησιάζουν οι μέρες για τΟ ταξίδι μου στην ελβετία και ήθελα να μου προτείνεται σημεία στην θεσσαλονίκη για να κάνω συνάλλαγμα,

βασικά θα κάνω ένα μικρό ποσο περίπου στα 500? και ότι άλλο χρειαστώ θα το βγάλω από εκεί μέσο atm

που μπορώ να παω για να κάνω συνάλλαγμα στην θεσσαλονίκη και τι πρέπει να προσέξω? είναι η πρώτη φορα που κάνω συνάλλαγμα γιαυτο και ρωτάω

1 CHF = 0.6698 ?

Thanks
 

taver

Member
Μηνύματα
12.477
Likes
28.937
Ταξίδι-Όνειρο
Iles Kerguelen
πλησιάζουν οι μέρες για τΟ ταξίδι μου στην ελβετία και ήθελα να μου προτείνεται σημεία στην θεσσαλονίκη για να κάνω συνάλλαγμα,

βασικά θα κάνω ένα μικρό ποσο περίπου στα 500? και ότι άλλο χρειαστώ θα το βγάλω από εκεί μέσο atm

που μπορώ να παω για να κάνω συνάλλαγμα στην θεσσαλονίκη και τι πρέπει να προσέξω? είναι η πρώτη φορα που κάνω συνάλλαγμα γιαυτο και ρωτάω

1 CHF = 0.6698 ?

Thanks
Γιατί να κάνεις συνάλαγμα από δω? Με το που βγαίνεις από το αεροδρόμιο της ζυρίχης έχει ATM, ενώ οι πάντες στο αεροδρόμιο δέχονται και ευρώ (με καλή ισοτιμία).
 

jose

Member
Μηνύματα
701
Likes
210
Ταξίδι-Όνειρο
Tokio
σκεφτόμουν να έχω κάποια χρήματα σε φράγκα επάνω μου για να μην ψάχνω εκεί,
αν κάνω από εδώ θα έχει διαφορα στην ισοτιμία εκεί?
τo ίδιο δε θα με χρεώσουν?
 

taver

Member
Μηνύματα
12.477
Likes
28.937
Ταξίδι-Όνειρο
Iles Kerguelen
σκεφτόμουν να έχω κάποια χρήματα σε φράγκα επάνω μου για να μην ψάχνω εκεί,
αν κάνω από εδώ θα έχει διαφορα στην ισοτιμία εκεί?
τo ίδιο δε θα με χρεώσουν?
Δε θα ψάχνεις και ιδιέταιρα, ακόμα κι αν φύγεις από το αεροδρόμιο, μιλάμε για τη Ζυρίχη. 1 στις 2 πόρτες είναι τράπεζα.

Η ισοτιμία που θα πάρεις στην Ελλάδα - με μια εξαίρεση: την τράπεζα της Ελλάδος, αν είσαι διατεθειμένος να περιμένεις στις ουρές - θα είναι πολύ χειρότερη από αυτή που θα βρείς εκεί - κι αυτό ισχύει για οποιαδήποτε χώρα, όχι μόνο για την Ελβετία.
 

tanasis

Member
Μηνύματα
171
Likes
6
Επόμενο Ταξίδι
???
Ταξίδι-Όνειρο
ΠΑΝΤΟΥ
Νομίζω οτι για τις πρώτες σου συναλλαγές (αν δεν κάνεις συνάλλαγμα στην Ελλάδα) δέχοντε κανονικά τα euros.
Δεν θα έχεις πρόβλημα και εκεί βλέπεις και κάνεις ανάλογα.

Το πολύ πολύ αν δε βρείς καλή ισοτιμία γυρνάς πίσω και κάνεις συνάλλαγμα στην Ελλάδα.;)

Καλό ταξίδι να έχεις και να περάσεις καλά!!!
 
Μηνύματα
122
Likes
9
Επόμενο Ταξίδι
Καλαβρυτα Σ/Κ...
Ταξίδι-Όνειρο
ΑΝΤΑΡΤΙΚΗ...
Καλησπερα αν θες και την δικια μου γνωμη ειναι η εξεις...Στην ζυριχη σου κρατανε 3 μαρκα το λιγοτερο για καθε συναλλαγη που θα κανεις απο 5-1000 ευρω...Προσωπικα αυτο που εκανα ειναι οτι χαλασα 500=736 μαρκα για δυο ατομα που ειμασταν και ολες τις αγορες τις εκανα με καρτα η πιστωτικη ή χρεωστικη.Πολλα μαγαζια εως ολα παιρνουν ευρω αλλα σου δινουν ρεστα μαρκα ειναι λιγο μπερδεμα...Ασε που απο τραπεζα σε τραπεζα εχουν διαφορα ισοτιμιας.Εγω ας πουμε χαλασα στο σταθμο του τρενου στην ζυριχη προς 1=0,56 ενω αθηνα ειχε 1=0,63...Στα 500 ευρω ειναι διαφορα...Η επιλογη δικια σου παντα...αντε και καλο ταξιδι.
 

taver

Member
Μηνύματα
12.477
Likes
28.937
Ταξίδι-Όνειρο
Iles Kerguelen
Καλησπερα αν θες και την δικια μου γνωμη ειναι η εξεις...Στην ζυριχη σου κρατανε 3 μαρκα το λιγοτερο για καθε συναλλαγη που θα κανεις απο 5-1000 ευρω...Προσωπικα αυτο που εκανα ειναι οτι χαλασα 500=736 μαρκα για δυο ατομα που ειμασταν και ολες τις αγορες τις εκανα με καρτα η πιστωτικη ή χρεωστικη.Πολλα μαγαζια εως ολα παιρνουν ευρω αλλα σου δινουν ρεστα μαρκα ειναι λιγο μπερδεμα...Ασε που απο τραπεζα σε τραπεζα εχουν διαφορα ισοτιμιας.Εγω ας πουμε χαλασα στο σταθμο του τρενου στην ζυριχη προς 1=0,56 ενω αθηνα ειχε 1=0,63...Στα 500 ευρω ειναι διαφορα...Η επιλογη δικια σου παντα...αντε και καλο ταξιδι.
Το νόμισμα της Ελβετίας λέγεται Φράνκο.

Τονίζω και πάλι ότι κανένα ανταλλακτήριο πουθενά στον κόσμο δεν δίνει καλύτερη ισοτιμία από τα ΑΤΜ.
 

jose

Member
Μηνύματα
701
Likes
210
Ταξίδι-Όνειρο
Tokio
ναι αυτό το σκέφτηκα και εγώ, έχω ρωτήσει ήδη εμπορική και alpha και μου είπαν ότι η κράτηση που θα μου κάνει η τράπεζα θα είναι 1.5-3?

οποτε σκεφτόμουν να κάνω 200? εδώ για να έχω και να μην ψάχνω εκεί, οποτε να παω απευθείας στην Hertz και να πάρω το αυτοκίνητο.

ότι άλλο συνάλλαγμα και να κάνω να το κάνω μέσο κάρτας τις alpha bank η εμπορικής
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.169
Μηνύματα
882.784
Μέλη
38.883
Νεότερο μέλος
ayahuasca97

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom