Τσεχική Δημοκρατία Η Πραγα με τα ποδια.

XristinaK

Member
Μηνύματα
624
Likes
1.296
Ονειρεμένο Ταξίδι
Όπου "χορεύει" το Β.Σέλας
Κανενα καλο τζαζ κλαμπ στη Πραγα ξερεις? :)
Πριν πάω είχα σημειώσει να πάμε οπωσδήποτε σε αυτό: http://malyglen.cz/en/show/jazz-blues-club
Δεν κατάφερα κανένα βράδυ να πάμε ...Βλέπεις, όταν περπατάς πολλά χιλιόμετρα από το πρωί ως το βράδυ δύσκολα αντέχεις να ξαναβγείς από το ξενοδοχείο μετά τις 22.00... Είχα σημειώσει και άλλο ένα εστιατόριο με ζωντανή τζαζ αλλά διαβάζω ότι έκλεισε..Red hot and blues λεγόταν
 

rock_witch

Member
Μηνύματα
57
Likes
28
Επόμενο Ταξίδι
Who Knows?
Ονειρεμένο Ταξίδι
ο γυρος του κοσμου....
Πριν πάω είχα σημειώσει να πάμε οπωσδήποτε σε αυτό: http://malyglen.cz/en/show/jazz-blues-club
Δεν κατάφερα κανένα βράδυ να πάμε ...Βλέπεις, όταν περπατάς πολλά χιλιόμετρα από το πρωί ως το βράδυ δύσκολα αντέχεις να ξαναβγείς από το ξενοδοχείο μετά τις 22.00... Είχα σημειώσει και άλλο ένα εστιατόριο με ζωντανή τζαζ αλλά διαβάζω ότι έκλεισε..Red hot and blues λεγόταν
Aπαιχτο φαινεται το μαγαζι αυτο!Αν εχω την ευκαιρια θα παω!Σ'ευχαριστω! :)
 

makkis76

Member
Μηνύματα
24
Likes
3
Ονειρεμένο Ταξίδι
Νεα Υορκη
Καστρο στο Καρλοβι βαρι δεν νομιζω οτι υπάρχει αλλά σίγουρα υπάρχει στο Τσέσκυ Κρούμλοφ. Όσο για μουσεία δεν νομίζω ότι θα βρείς κάτι συγκλονιστικό, δεν είναι δα η Πράγα Φλωρεντία. Το μουσείο Φυσικής Ιστορίας σίγουρα. Αλλά όλη η πόλη και η ατμόσφαιρα της είναι μαγική οπότε δεν θα σε πειράξει καθόλου η σχετική έλλεψη μουσείων. Όσο για τους Τσέχους επειδή η γυναίκα μου είχε μείνει 4 χρόνια στην Πράγα για σπουδές, με είχε προειδοποιήσει ότι σαν λαός είναι πολύ κρύοι, απόμακροι έως σνόμπ. Τελικά είχε δίκιο, η συμπεριφορά τους κυρίως απέναντι στους τουρίστες είναι από αδιαφορη έως προσβλητική (εξαιρούνται οι Ρώσσοι γιατί τους αφήνουν πολλά χρήματα)
 

chrismidas77

Member
Μηνύματα
8
Likes
7
Ονειρεμένο Ταξίδι
καθε ταξιδι...
Γεια σε ολους τους ταξιδιωτες!!!!!Σκεφτομαι να επισκεφθω την Πραγα τελη Αυγουστου με αρχες Σεπτεμβριου και εχω αρκετες αποριες!Καταρχην,αναρωτιεμαι εαν η Πολη ειναι ευκολο να γυριστει με τα ποδια (σχεδον αποκλειστικα).Επειτα,αν γνωριζει καποιος,ας μου πει ποσο κοστιζει το εισητηριο λεωφορειου για Τσεσκυ Κρουμλοβ.Προτασεις μουσειων και φαγητου δεκτες.Τελος,θα ηθελα μερικες συμβουλες σχετικα με το συναλλαγμα και την ισοτιμια.Ευχαριστω!!!!!! :)
Καλησπερα...λοιπον,μολις χθες γυρισα απο τη 2 επισκεψη μου στην τσεχια,αρα σου δινω τις απαντησεις που θελεις.
1.η Πραγα ειναι πολη που επιβαλλεται να τη γυρισεις με τα ποδια!Μικρες οι αποστασεις,και μονο ετσι μαθαινεις ενα μερος.
2.Επειδη δεν εχει τα αξιοθεατα και τα μουσεια αλλων πρωτευουσων-βλεπε ρωμη,παρισι,βιεννη-3 μερες ειναι υπεραρκετες για να την ευχαριστηθεις.Αφιερωνεις μια βραδια στο the wow show-δε χρειαζεται να κανεις κρατηση σε αυτο,αλλα αν θελεις μπορεις να τους στειλεις ενα mail και θα σου κρατησουν εισιτηρια χωρις καμια χρεωση-και μια αλλη βραδια στο jazz at Agharta,το οποιο βρισκεται zelezna 6,μια ανασα απο την κεντρικη πλατεια δηλαδη.(αν πας να κανεις κρατηση στις 7 το απογευμα,οι 10 πρωτοι εχουν -20% στις τιμες)
3.Αν εχεις σκοπο το ταξιδι σου να ειναι πενθημερο,αφιερωσε 1 μερα καρλοβι βαρυ και 1 μερα τσεσκε κρουμλωφ.Παντα ημουν της αποψης πως η επαρχια εχει να σου δειξει πραγματα και εικονες που σου μενουν στο μυαλο περισσοτερο απο την πρωτευουσα.Στο 2ωρο αποσταση ειναι και τα 2 μερη...αν το βρισκεις κουραστικο παντως,και πρεπει να διαλεξεις 1 μερος,επιβαλλεται να δεις το τσεσκε κρουμλωφ!Εγω εμεινα κιολας εκει,και ξετρελαθηκα με το μερος,ομορφια διαφορετικη!Θα πας με student agency,ειναι τα καλυτερα λεωφορεια που'χεις ταξιδεψει,πολυ φτηνα,και μη σε ξεγελαει το ονομα,δεν εχουν καμια σχεση με φοιτητες!Για καρλοβι βαρυ φευγουν απο florence,ενω για τσεσκε κρουμλωφ φευγουν απο Na Knizeci-ευκολα προσβασιμα και τα 2 διπλα σε στασεις μετρο.(καλο ειναι να κλεισεις εισιτηρια απο εδω πριν φυγεις,για να μη χρειαστει να πας εκει νωριτερα.Παντως εχει δρομολογια συνεχως,αλλα γεμιζουν σχεδον ολα.Το καρλοβι βαρυ εχει τα λουτρα,το τσεσκε εχει φυσικη ομορφια,ενα μοναδικο ποταμι που διασχιζει το μερος,καστρο,και ωραιους ντοπιους και μη,που αθλουνται στο ποταμι.Αυτα!
 

rock_witch

Member
Μηνύματα
57
Likes
28
Επόμενο Ταξίδι
Who Knows?
Ονειρεμένο Ταξίδι
ο γυρος του κοσμου....
Καστρο στο Καρλοβι βαρι δεν νομιζω οτι υπάρχει αλλά σίγουρα υπάρχει στο Τσέσκυ Κρούμλοφ. Όσο για μουσεία δεν νομίζω ότι θα βρείς κάτι συγκλονιστικό, δεν είναι δα η Πράγα Φλωρεντία. Το μουσείο Φυσικής Ιστορίας σίγουρα. Αλλά όλη η πόλη και η ατμόσφαιρα της είναι μαγική οπότε δεν θα σε πειράξει καθόλου η σχετική έλλεψη μουσείων. Όσο για τους Τσέχους επειδή η γυναίκα μου είχε μείνει 4 χρόνια στην Πράγα για σπουδές, με είχε προειδοποιήσει ότι σαν λαός είναι πολύ κρύοι, απόμακροι έως σνόμπ. Τελικά είχε δίκιο, η συμπεριφορά τους κυρίως απέναντι στους τουρίστες είναι από αδιαφορη έως προσβλητική (εξαιρούνται οι Ρώσσοι γιατί τους αφήνουν πολλά χρήματα)

Σχετικα με τα μουσεια,σκεφτομαι να επισκεφθω τα εξης
  1. Museum of Decorative Arts
  2. National Gallery
  3. National Museum
  4. Mucha Museum
  5. Museum Of Toys
  6. Clementinum
  7. Museum Of Miniatures
Δεν ξερω ακομα αν αξιζει η εβραικη συναγωγη και το μουσειο του Καφκα.......
Σχετικα με τους Τσεχους,ολοι εχουν να πουν τα χειροτερα λογια...τουλαχιστον μιλανε αγγλικα???
 

rock_witch

Member
Μηνύματα
57
Likes
28
Επόμενο Ταξίδι
Who Knows?
Ονειρεμένο Ταξίδι
ο γυρος του κοσμου....
Καλησπερα...λοιπον,μολις χθες γυρισα απο τη 2 επισκεψη μου στην τσεχια,αρα σου δινω τις απαντησεις που θελεις.
1.η Πραγα ειναι πολη που επιβαλλεται να τη γυρισεις με τα ποδια!Μικρες οι αποστασεις,και μονο ετσι μαθαινεις ενα μερος.
2.Επειδη δεν εχει τα αξιοθεατα και τα μουσεια αλλων πρωτευουσων-βλεπε ρωμη,παρισι,βιεννη-3 μερες ειναι υπεραρκετες για να την ευχαριστηθεις.Αφιερωνεις μια βραδια στο the wow show-δε χρειαζεται να κανεις κρατηση σε αυτο,αλλα αν θελεις μπορεις να τους στειλεις ενα mail και θα σου κρατησουν εισιτηρια χωρις καμια χρεωση-και μια αλλη βραδια στο jazz at Agharta,το οποιο βρισκεται zelezna 6,μια ανασα απο την κεντρικη πλατεια δηλαδη.(αν πας να κανεις κρατηση στις 7 το απογευμα,οι 10 πρωτοι εχουν -20% στις τιμες)
3.Αν εχεις σκοπο το ταξιδι σου να ειναι πενθημερο,αφιερωσε 1 μερα καρλοβι βαρυ και 1 μερα τσεσκε κρουμλωφ.Παντα ημουν της αποψης πως η επαρχια εχει να σου δειξει πραγματα και εικονες που σου μενουν στο μυαλο περισσοτερο απο την πρωτευουσα.Στο 2ωρο αποσταση ειναι και τα 2 μερη...αν το βρισκεις κουραστικο παντως,και πρεπει να διαλεξεις 1 μερος,επιβαλλεται να δεις το τσεσκε κρουμλωφ!Εγω εμεινα κιολας εκει,και ξετρελαθηκα με το μερος,ομορφια διαφορετικη!Θα πας με student agency,ειναι τα καλυτερα λεωφορεια που'χεις ταξιδεψει,πολυ φτηνα,και μη σε ξεγελαει το ονομα,δεν εχουν καμια σχεση με φοιτητες!Για καρλοβι βαρυ φευγουν απο florence,ενω για τσεσκε κρουμλωφ φευγουν απο Na Knizeci-ευκολα προσβασιμα και τα 2 διπλα σε στασεις μετρο.(καλο ειναι να κλεισεις εισιτηρια απο εδω πριν φυγεις,για να μη χρειαστει να πας εκει νωριτερα.Παντως εχει δρομολογια συνεχως,αλλα γεμιζουν σχεδον ολα.Το καρλοβι βαρυ εχει τα λουτρα,το τσεσκε εχει φυσικη ομορφια,ενα μοναδικο ποταμι που διασχιζει το μερος,καστρο,και ωραιους ντοπιους και μη,που αθλουνται στο ποταμι.Αυτα!

Καταρχην,ευχαριστω για τις πολυτιμες πληροφοριες.Νομιζα οτι τα λεωφορεια για Καρλοβυ Βαρυ και Τσεσκυ Κρουμλοβ φευγουν μονο απο το σταθμο Florenc!O σταθμος na knizeci ειναι στο κεντρο?????Eφοσον θα κατσω 7 γεματες ημερες,θα επισκεφθω και τις δυο επαρχιακες πολεις και πιστευω πως θα προλαβω να χορτασω την πρωτευουσα!Μιας και εχεις παει στο καστρο του Τσεσκυ Κρουμλοβ,θυμασαι περιπου το κοστος για την εισοδο στο καστρο?(χωρις ξεναγηση).Ρωταω επειδη καπου διαβασα οτι χωριζεται σε μουσειο-πυργο-θεατρο-βιβλιοθηκη και κηπο με ξεχωριστη εισοδο για το καθενα!
 

makkis76

Member
Μηνύματα
24
Likes
3
Ονειρεμένο Ταξίδι
Νεα Υορκη
Οι Τσεχοι δεν μιλουν αγγλικα, μονο ρώσσικα. Αυτοι βλεπεις αφηνουν πολλα λεφτα. Για τα μουσεια που λες (κατα την ταπεινη μου γνωμη) μην περιμενεις να δεις και πολλα πραγματα. Η Πράγα δεν είναι Φλωρεντία ή Ρώμη, στο μουσείο με τις μινιατούρες και στο μουσείο με τα παιχνίδια δεν πρόκειται να κάτσεις πάνω από 10-15 λεπτά. Αυτά στα λέει κάποιος που η γυναίκα του πήγε να κάνει εμετό στο Μουσείο του Βατικανού από την κόυραση και αυτός (δηλ. εγώ) της έλεγα κρατήσου λιγο ακομη να δούμε και την διπλανή αίθουσα, κάτσε λίγο ακόμη στον άγιο Πέτρο να τραβήξω καμιά 300 φωτογραφίες. Αυτό που θα σου μείνει από την Πράγα δεςν είναι τα μουσεία, ούτε το μαύρο θέατρο, (μου άρεσε αλλά δεν ενθουσιάστηκα, είχα δεί την παράσταση Aspects of Alice, ένας φίλος μου που πήγε Πράγα μετά από 2 χρόνια μου μίλαγε 3 ώρες για την ίδια παράσταση κατενθουσιασμένος), αλλά η όλη πόλη και η μαγική της ατμόσφαιρα. Και οπωσδήποτε αν είναι να επιλέξεις μεταξύ Τσέσκυ Κρούμλωφ και Κάρλοβι Βάρυ, κατά την άποψη μου να διαλέξεις το πρώτο. Το Κάρλοβι Βάρυ είναι μια μεγάλη λουτρόπολη, όμορφη μεν αλλά δεν συγκρίνεται με την Κατστρούπολη.
 

paefstra

Member
Μηνύματα
12.934
Likes
40.783
Σχετικα με τα μουσεια,σκεφτομαι να επισκεφθω τα εξης
  1. Museum of Decorative Arts
  2. National Gallery
  3. National Museum
  4. Mucha Museum
  5. Museum Of Toys
  6. Clementinum
  7. Museum Of Miniatures
Δεν ξερω ακομα αν αξιζει η εβραικη συναγωγη και το μουσειο του Καφκα.......

Σχετικα με τους Τσεχους,ολοι εχουν να πουν τα χειροτερα λογια...τουλαχιστον μιλανε αγγλικα???
Θα έβγαζα Museum of toys και Miniature Museum που μου φάνηκαν παντελώς αδιάφορα και θα έβαζα το μοναστήρι του Strahov για τη βιβλιοθήκη του που θεωρείται μια από τις ομορφότερες της Ευρώπης και τη Συναγωγή. Αν σε ενδιαφέρει η αστρονομία, ψάξε και τον τάφο του Tycho Brahe στο Tyn, του αστρονόμου με τη μεταλλική μύτη και τον αινιγματικό θάνατο που ακόμη διχάζει τους ιστορικούς και τους επιστήμονες (και παρατηρητήριο στο Benatky Castle, όπου έζησε κι ο μουσικός Smetana)
 

rock_witch

Member
Μηνύματα
57
Likes
28
Επόμενο Ταξίδι
Who Knows?
Ονειρεμένο Ταξίδι
ο γυρος του κοσμου....
Οι Τσεχοι δεν μιλουν αγγλικα, μονο ρώσσικα. Αυτοι βλεπεις αφηνουν πολλα λεφτα. .

Αν δεν μιλανε αγγλικα τοτε να μην περιμενουν και λεφτα!Οι ψηλομυτηδες......πως υποτιθεται οτι πρεπει να συνεννοουμαι δηλαδη???
 

rock_witch

Member
Μηνύματα
57
Likes
28
Επόμενο Ταξίδι
Who Knows?
Ονειρεμένο Ταξίδι
ο γυρος του κοσμου....
Για τα μουσεια που λες (κατα την ταπεινη μου γνωμη) μην περιμενεις να δεις και πολλα πραγματα. Η Πράγα δεν είναι Φλωρεντία ή Ρώμη, στο μουσείο με τις μινιατούρες και στο μουσείο με τα παιχνίδια δεν πρόκειται να κάτσεις πάνω από 10-15 λεπτά. Αυτά στα λέει κάποιος που η γυναίκα του πήγε να κάνει εμετό στο Μουσείο του Βατικανού από την κόυραση και αυτός (δηλ. εγώ) της έλεγα κρατήσου λιγο ακομη να δούμε και την διπλανή αίθουσα, κάτσε λίγο ακόμη στον άγιο Πέτρο να τραβήξω καμιά 300 φωτογραφίες. Αυτό που θα σου μείνει από την Πράγα δεςν είναι τα μουσεία, ούτε το μαύρο θέατρο, (μου άρεσε αλλά δεν ενθουσιάστηκα, είχα δεί την παράσταση Aspects of Alice, ένας φίλος μου που πήγε Πράγα μετά από 2 χρόνια μου μίλαγε 3 ώρες για την ίδια παράσταση κατενθουσιασμένος), αλλά η όλη πόλη και η μαγική της ατμόσφαιρα. .

Να σου πω την αληθεια και 'γω πιστευω οτι το καλυτερο μουσειο ειναι η ιδια η πολη με την αρχιτεκτονικη της και ανακουφιζομαι λιγακι στη σκεψη οτι δεν θα χρειαζεται να τρεχω απο μουσειο σε μουσειο με το φοβο μηπως χασω κατι αξιοθαυμαστο(οπως συνεβη στη Βενετια,οπου απο τους πολλους αναγεννησιακους πινακες επαθα πολυτισμικο σοκ και overdose!) :D
Οσο για την συγκεκριμενη παρασταση,αυτη θα ηθελα να παρακολουθησω γιατι μου φαινεται πιο ενδιαφερον απο τη ''wow''.Θα δουμε βεβαια στην πορεια........
 

rock_witch

Member
Μηνύματα
57
Likes
28
Επόμενο Ταξίδι
Who Knows?
Ονειρεμένο Ταξίδι
ο γυρος του κοσμου....
Θα έβγαζα Museum of toys και Miniature Museum που μου φάνηκαν παντελώς αδιάφορα και θα έβαζα το μοναστήρι του Strahov για τη βιβλιοθήκη του που θεωρείται μια από τις ομορφότερες της Ευρώπης και τη Συναγωγή. Αν σε ενδιαφέρει η αστρονομία, ψάξε και τον τάφο του Tycho Brahe στο Tyn, του αστρονόμου με τη μεταλλική μύτη και τον αινιγματικό θάνατο που ακόμη διχάζει τους ιστορικούς και τους επιστήμονες (και παρατηρητήριο στο Benatky Castle, όπου έζησε κι ο μουσικός Smetana)

Τη βιβλιοθηκη του Στραχοβ θα ηθελα να την δω,αλλα μου φαινεται οτι δεν εχει να προσφερει και τιποτα περα απο 15 λεπτα χαζεματος του ομορφου χωρου και του πληθους των βιβλιων.Οσο για την εβραικη συναγωγη,θα ηθελα να ακουσω καποιες λεπτομερειες,οπως ποσο κανει η ειδοδος και τι θα κανω εκει?Θα ακουσω καμια λειτουργια ραβινου η απλως θα περιφερομαι στο ναο???? :)
 

osfialgia

Member
Μηνύματα
755
Likes
250
Σχετικα με τα μουσεια,σκεφτομαι να επισκεφθω τα εξης
  1. Museum of Decorative Arts
  2. National Gallery
  3. National Museum
  4. Mucha Museum
  5. Museum Of Toys
  6. Clementinum
  7. Museum Of Miniatures
Δεν ξερω ακομα αν αξιζει η εβραικη συναγωγη και το μουσειο του Καφκα.......

Σχετικα με τους Τσεχους,ολοι εχουν να πουν τα χειροτερα λογια...τουλαχιστον μιλανε αγγλικα???
Απο τη εθνική πινακοθήκη, ποια έκθεση θα επισκευτεις? εχει διαφορες μονιμες εκθεσεις ,σε διαφορετικο σημειο η καθε μια.
Επισης στο national museum. to κυριο κτηριο ειναι κλειστο λογω ανακατασκευης
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.113
Μηνύματα
880.685
Μέλη
38.839
Νεότερο μέλος
mgian

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom