Τσεχική Δημοκρατία Η Πραγα με τα ποδια.

orestcrete

Member
Μηνύματα
2.593
Likes
9.769
Επόμενο Ταξίδι
Iceland
Ονειρεμένο Ταξίδι
New Zealand
Rock_witch γενικα καλο ειναι να ρωτας,αλλα κανε και ενα google search βρε αδερφε γινε και λιγο spontaneous,ταξιδι ειναι ...

Αποψη μου: Απεφυγε ΟΟΟΛΑ τα μουσεια που ανεφερες,στο καστρο περπατησε το ολο,πηγαινε στο paradise garden που σου προσφερουν υπεροχη θεα και αν ειναι να πληρωσεις καπου εισοδο τοτε να το κανεις μονο για να ανεβεις πανω στο καστρο (287 σκαλια αν θυμαμαι καλα) οπου εχεις την καλυτερη θεα της πολης . Ολοι οι δρομοι στην mala strana αξιζουν να τους περπατησεις αν εχεις τον χρονο σου,να πας στο letna park,στο zizkov park 3 λεπτα απο το μετρο jiriho z podebrad βρισκεις το καλυτερο ηλιοβασιλεμα της Πραγας (Αρκει να βοηθαει ο καιρος) .. Στο zizkov θα βρεις και τις ωραιοτερες μπυραριες και ισως το μονο μερος που μπορεις να δεις εναν Τσεχο χαμογελαστο και οχι μουντρουχο οπως ειθισται ..

Οσο για την εκδρομη,αν θα εχεις μονο μια μερα για να πας καπου τοτε με κλειστα ματια cesky krumlov με student agency .. Καρλοβυ Βαρυ πιο τουριστικ τραπ πεθαινεις,αν δεν ερχοντουσαν οι γονεις ισως και να μην πηγαινα ποτέ να το επισκεφθω(που το μετανιωσα κιολας)

Αυτα τα ολιγα και οπως σου ειπα η Πραγα αν εχει μια ομορφια σαν πολη ειναι το να χανεσαι στα στενα της ...

ΥΓ. Εμενα Πραγα για 5 μηνες μεχρι τον Ιουνιο ..
 

rock_witch

Member
Μηνύματα
57
Likes
28
Επόμενο Ταξίδι
Who Knows?
Ονειρεμένο Ταξίδι
ο γυρος του κοσμου....
Παιδια τα εχω δει ολα αυτα τα site,αλλα δεν βοηθανε ιδιαιτερα στο πρακτικο κομματι,που θα πει διαδρομες-δρομολογια-ωραρια και εισιτηρια.Βεβαια δεν χρειαζεται να τα ξερω ολα απο πριν.....ας εκπλαγω και λιγο! :p
 

rock_witch

Member
Μηνύματα
57
Likes
28
Επόμενο Ταξίδι
Who Knows?
Ονειρεμένο Ταξίδι
ο γυρος του κοσμου....
Λοιπον παιδια θελω να κανω δθο τελευταιες ερωτησουλες και να σας ευχαριστησω ολους για τις συμβουλες και την υπομονη σας!
Αν ξερει καποιος ας μου πει
  1. Οι στασεις των λεωφορειων για Καρλοβυ Βαρυ και Τσεσκυ Κρουμλωβ ειναι μακρια απο το κεντρο αυτων των πολεων?Δηλαδη,χρειαζεται πολυ περπατημα η λεωφορειο για εκει η βρισκεσαι κατευθειαν μεσα?Ποσες ωρες περπατημα ειναι περιπου το Καρλοβυ Βαρυ????
  2. Για επιβεβαιωση,πειτε μου...οταν θα φτασω και θα αλλαξω δικτυο στο κινητο,και θα θελω να καλεσω Ελλαδα, βαζω μπροστα 0042?Οταν θελω να καλεσω Τσεχια νομιζω δεν βαζω κατι.....σωστα?
Ευχαριστωωωωωωωω!!!!!! ;)
 

orestcrete

Member
Μηνύματα
2.593
Likes
9.769
Επόμενο Ταξίδι
Iceland
Ονειρεμένο Ταξίδι
New Zealand
Οι στασεις των λεωφορειων ειναι 5 λεπτα απο τις κεντρικες πλατειες .. οταν καλεις Ελλαδα καλεις με 0030,οταν καλεις τσεχικο νουμερο καλεις με 0042
 

rock_witch

Member
Μηνύματα
57
Likes
28
Επόμενο Ταξίδι
Who Knows?
Ονειρεμένο Ταξίδι
ο γυρος του κοσμου....
Οι στασεις των λεωφορειων ειναι 5 λεπτα απο τις κεντρικες πλατειες .. οταν καλεις Ελλαδα καλεις με 0030,οταν καλεις τσεχικο νουμερο καλεις με 0042
Ευχαριστω πολυ!
 

rock_witch

Member
Μηνύματα
57
Likes
28
Επόμενο Ταξίδι
Who Knows?
Ονειρεμένο Ταξίδι
ο γυρος του κοσμου....
Παιδιά πήγα και ήταν υπέροχα!!!!!!!!!!Σας ευχαριστώ πολύ για τις πολύτιμες πληροφορίες σας!!!!!!Ελπίζω να προλάβω να γράψω και 'γω μια ωραία ιστοριούλα για την απίστευτη Πράγα!!!!!!!!!
 

Shakti

New Member
Μηνύματα
3
Likes
0
ΥΓ. Εμενα Πραγα για 5 μηνες μεχρι τον Ιουνιο ..
Καλησπέρα και από εμένα! Θα επισκεφτώ την Πραγα αρχες Δεκεμβρίου- ειπα να μην ανοιξω νέο θεμα μιας και βρηκα αρκετες πληροφοριες σε αύτο.

Θα παμε με groupμιας και συνέφερε στην τιμή και θα μήνουμε 5 ολόκληρες μερες. Μας προσφέρεται εκδρομή στο Καρλοβι Βαρι μαζι με γεύμα αλλά λεμε να μην πάμε και να πληρώσουμε εξτρα την εκδρομη στο Τσεσκυ Κρουμλοφ.

Από εσας θα ηθελα αν εχετε παει πολλες φορες ή εχετε ζήσει κάποιο καιρο εκει, να μου προτείνεται καποια μερη λιγοτερο τουριστικα και στεκια με χαρακτηρα που μπορει να συχνάζουν περισσότερο localsπαρα τουριστες. Καλλιτεχνικές συνοικίες, παζαρια και πιο εναλλακτικά πράγματα αν εχετε υπόψιν σας .

Αν έχετε την εμπειρια και την ορεξη να γραψετε θα εκτιμούσα πολύ τις συμβουλές σας!
 

fidel2006

Member
Μηνύματα
12
Likes
1
Θα πάω και εγω Πράγα τον Δεκέμβρη! Ξέρει κανείς να μου πει τι παίζει με το κάπνισμα σ καφε εστιατορια αλλα και στα ξενοδοχεία?
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.109
Μηνύματα
880.589
Μέλη
38.837
Νεότερο μέλος
koliswa

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom