Ιταλία Ρώμη - Αξιοθέατα, Διαμονή, Μετακινήσεις, Φαγητό

Μηνύματα
19
Likes
11
Επόμενο Ταξίδι
Βαρκελώνη
Κατά την γνώμη μου καλύτερα να αφιερώσεις περισσότερο χρόνο στην εκκλησία του Αγ. Πέτρου, Καπέλα Σιστίνα κλπ παρά στο Κολοσσαίο. Εντάξει δεν λέω να μην πας καθόλου αλλά μην κάτσεις με τις ώρες εκεί. Ενώ στο Βατικανό αξίζει να φας μια ολόκληρη ημέρα.
 

anna souridi

Member
Μηνύματα
36
Likes
50
Επόμενο Ταξίδι
ΡΩΜΗ
Ταξίδι-Όνειρο
ΑΛΑΣΚΑ
Εχετε δίκαιο για το Βατικανό. Πρέπει να διαθέσουμε περισσοτερο χρόνο εκεί.
Μακάρι να μπορούσα να χάζευα με τις ώρες. Εχουν πονέσει τα μάτια μου από το ψάξμο στο internet για τα πράγματα που μπορώ να δω στην Ρώμη γενικά. Τώρα είμαι εντελώς μπερδεμένη. Δεν ξέρω από που να ξεκινήσω και τι πρόγραμμα να ακολουθήσω.
Τα μέρη που σκεφτόμαστε να δούμε είναι: Φοντανα ντι τρεβι, ισπανικα σκαλιά, πλατεία ποπολο, Πάνθεον, Ναβονα, Κάμπο ντε φιορι, Πιατζα Βενέτζια, Κολοσσαίο, Βατικανό, το στόμα της αλήθειας, την κλειδαρότρυπα, castel sant' Angelo, λίγο Τραστεβερε και λίγο Μόντι!! ουφ αυτά τα λίγα. Αααα μένουμε Via del corso κοντά στην Fontana di Trevi. Φτάνουμε Πέμπτη απόγευμα και φέυγουμε Κυριακη μεσημερι. Τι λετε προλαβαίνουμε για όλα αυτα? εαν μπορει καποιος να με καθοδηγησει με το " δρομολόγιο"..... ευχαριστώ πάντως για όλες τις προηγούμενες απαντήσεις σας
 

echo2011

Member
Μηνύματα
2.398
Likes
3.572
Εχετε δίκαιο για το Βατικανό. Πρέπει να διαθέσουμε περισσοτερο χρόνο εκεί.
Μακάρι να μπορούσα να χάζευα με τις ώρες. Εχουν πονέσει τα μάτια μου από το ψάξμο στο internet για τα πράγματα που μπορώ να δω στην Ρώμη γενικά. Τώρα είμαι εντελώς μπερδεμένη. Δεν ξέρω από που να ξεκινήσω και τι πρόγραμμα να ακολουθήσω.
Τα μέρη που σκεφτόμαστε να δούμε είναι: Φοντανα ντι τρεβι, ισπανικα σκαλιά, πλατεία ποπολο, Πάνθεον, Ναβονα, Κάμπο ντε φιορι, Πιατζα Βενέτζια, Κολοσσαίο, Βατικανό, το στόμα της αλήθειας, την κλειδαρότρυπα, castel sant' Angelo, λίγο Τραστεβερε και λίγο Μόντι!! ουφ αυτά τα λίγα. Αααα μένουμε Via del corso κοντά στην Fontana di Trevi. Φτάνουμε Πέμπτη απόγευμα και φέυγουμε Κυριακη μεσημερι. Τι λετε προλαβαίνουμε για όλα αυτα? εαν μπορει καποιος να με καθοδηγησει με το " δρομολόγιο"..... ευχαριστώ πάντως για όλες τις προηγούμενες απαντήσεις σας
Βγάλτε roma pass για να κερδίσετε χρόνο στην ουρα στο Κολοσσαίο.. Έχει απίστευτη ουρά.. Με τη κάρτα αυτή έχεις δωρεάν μετακινήσεις με μετρό-λεωφορεία και δωρεαν είσοδο στα 2 πρώτα αξιοθέατα.. Μπαίνεις λοιπόν δωρεάν και χωρίς να περιμένεις καθόλου στο Κολοσσαίο (και στον Παλατίνο λόφο-αρχαία αγορά γιατί υπολογίζονται όλα σαν ένα κοινό εισητήριο, βάλτα στο πρόγραμμα σου..) και μπορείς να μπεις δωρεάν και στο Castel sant' Angelo απ'όπου έχεις υπέροχη θέα της Ρώμης! Για τα μουσεία στο Βατικανό οπωσδήποτε εισητήρια απ'το ιντερνετ για να γλιτώσετε και εκεί χρόνο στην ουρα. Στον Άγιο Πέτρο έχει συνήθως μεγάλη ουρά αλλά προχωράει πολύ γρήγορα. Στον τρούλο δεν ανέβηκα καμία από τις 2 φορές που πήγα, αν έχει πολύ κόσμο δε ξέρω κατά πόσο αξίζει την ταλαιπωρία.. Απ'τη στιγμή μάλιστα που μπορείς να έχεις υπέροχη και πανοραμική θέα απ΄το Castel sant' Angelo.. Πολλά από αυτά που έχεις στη λίστα θα τα δείτε σε έναν χαλαρό περίπατο και δε θα σας πάρουν πολύ χρόνο.. Αν θες δες το δικό μου πρόγραμμα που επίσης είχα 2μιση μέρες στη Ρώμη τη δεύτερη φορά που την επισκεφτηκα.. Πιστευω με ένα καλό προγραμμα προλαβαίνετε, αλλά άσε χρόνο για να χαλαρώσετε κιόλας και να απολαύσετε τις πλατείες και γενικά τις ομορφιές τις Ρώμης! Ετοιμαστείτε για πολύυυ περπάτημα-σε συνδυασμό με μετρό όπου βολεύει λόγω του περιορισμένου χρόνου-ώστε να προλάβετε αρκετα αξιοθέατα.
 

katerinanina

Member
Μηνύματα
8
Likes
1
:3476: ,Καλησπέρα παιδιά και καλώς σας βρήκα πραγματικά έχω μείνει άφωνη με το πόσες πληροφορίες μπορείς να βρεις σε αυτό το site! Λοιπόν ας μπαίνω στο θέμα, θέλω κατά τα μέσα Νοεμβρίου (γιατί Δεκέμβριος πολύ κρύο δε ξέρω αξίζει η Ιταλία Χριστούγεννα; Αφήστε που θα αλλάζουν και οι τιμές), όπως έλεγα θέλω να κάνω ένα ταξίδι 6ήμερο στην Ιταλία και λογικά στη Ρώμη με τον φίλο μου, είμαι άσχετη εντελώς, φυσικά θα είναι το πρώτο μου ταξίδι στο εξωτερικό και δε ξέρω απο που να ξεκινήσω να κοιτάω, είδα αρκετά ξενοδοχεία, μερικά μου φάνηκαν καλά αλλά που να μείνω, για να μη φάω 6 μέρες κοιτώντας ένα χάρτη; Τα καλά ξενοδοχεία είναι λίγο εκτός, αυτό αποτελεί πρόβλημα; Έχει όλες τις ώρες μέσα μεταφοράς; Και όταν ένα ξενοδοχείο λέει μεταφορά απο το αεροδρόμιο εννοεί ότι θα έρθει να μας πάρει; Τι να επισκεφτώ γενικά εκεί γύρω; Ποιές περιοχές; Οι τιμές στα φαγητά ποιές είναι? Υπολόγισα 300 με 350 για αεροπορικά και δωμάτιο κατ'ατομο, για 5 μέρες πόσος προυπολογισμός χρειάζεται κατ'ατομο στο περίπου? Πρωινό θα έχει το ξενοδοχείο! Επίσης που να μείνω για να μη χαθώ; Νυχτερινή ζωή και μπαράκια έχει; Γενικά κάποιες διευκρινήσεις θα ήθελα! Βλέπω και τα υπόλοιπα ανοιγμένα θέματα όπου όλοι γνωρίζουν πράγματα και έχω ψιλοχαθεί! Συγνώμη αν σας ζάλισα!!! :) :rolleyes:
 
Last edited by a moderator:

ANNA-PANOS

Member
Μηνύματα
2.000
Likes
2.093
Επόμενο Ταξίδι
........................
Ταξίδι-Όνειρο
Τώρα, απλά ένα ταξίδι...
Yπαρχουν παρα παρα πολλες πληροφοριες για τη Ρωμη εδω μεσα. Και βεβαια εχει μπαρακια και νυχτερινη ζωη. Και ναι θα σας παρουν απο το αεροδρομιο.
 

katerinanina

Member
Μηνύματα
8
Likes
1
να στειλω καποια απο τα ξενοδοχεια που μπορω ωστε να μου πειτε ποια αξιζουν βαση αυτων που ελεγα ως καλες περιοχες? Α...και πως θα ερθουν με το λεφφορειακι? Πρεπει να τους ενημερωσουμε καπως? Γιατι η κρατηση θα γινει μεσω booking πρεπει να μιλησω τηλέφωνικα πχ μαζι τους? Τωρα τα διαβασα τα περισσοτερα pοst ο καθενας λεει τα δικα του και εχω ψιλομπερδευτει, για ολα υπαρχουν θετικα και αρνητικα! επομενως θα σας στειλω τα ξενοδοχεια να μου πειτε μολις τα συμφωνησω με το αγορι μου!!!
 

echo2011

Member
Μηνύματα
2.398
Likes
3.572
Κάθε ξενοδοχείο έχει την δική του πολιτική, άλλα σε μεταφέρουν δωρεάν (σπανιο αυτό), αλλα έχουν βανάκι σε κάποιο σημείο στο αεροδρόμιο και κανει αναχωρήσεις σε τακτά διαστήματα, σε άλλα πρέπει να τηλεφωνήσεις για να έρθουν, σε άλλα κλείνεις ραντεβού από πριν.. Οπότε πες μας τα ξενοδοχεία που σκέφτεσαι για να σε βοηθήσουμε και με την τοποθεσία.. Πάντως και να μη προσφέρουν μεταφορά απο/προς το αεροδρόμιο έχεις αρκετές εναλλακτικές για να μετακινηθείτε μόνοι σας..
 

karfitsa

Member
Μηνύματα
4.546
Likes
8.035
1.Τα καλά ξενοδοχεία είναι λίγο εκτός, αυτό αποτελεί πρόβλημα;
2. Τι να επισκεφτώ γενικά εκεί γύρω; Ποιές περιοχές;
3.Οι τιμές στα φαγητά ποιές είναι?
1.Εχει καλα ξενοδοχεια και το κεντρο της πολης.Αν επιλεξεις ξενοδοχειο εξω απο το κεντρο,θα πρεπει να βρεις και πως θα μετακινηθειτε.Δηλαδη,αν βρισκεται κοντα μετρο,λεωφορειο και βεβαια υπαρχουν και ταξι.Παντως το κεντρο,ειναι καλυτερο για διαμονη.
2.Το κεντρο της Ρωμης,ειναι αυτο που συγκεντρωνει τα περισσοτερα αξιοθεατα και 5 μερες ειναι καλες για να παρεις μια γευση απο Ρωμη.
3.Περιπου,οπως εδω.Στις τουριστικες περιοχες αρκετα τσιμπημενες.
Οον αφορα τα χρηματα που θα σου χρειαστουν,πρωτα ριξε μια ματια στα εισιτηρια,τις ημερες που σε ενδιαφερουν και μετα μπορεις να κανεις τον υπολογισμο για τα υπολοιπα.....
http://gr.skyscanner.com/
 
Last edited by a moderator:

nanasof

New Member
Μηνύματα
4
Likes
1
Επόμενο Ταξίδι
Μέλανας Δρυμός-Ελβετία
Ταξίδι-Όνειρο
Κίνα
Το καλύτερο θα ήταν να έβρισκες ξενοδοχείο στο κέντρο της πόλης ,κοντά στο βατικανό ή ακόμη καλύτερα στην piazza navona ή στην περιοχή trastevere γιατί έχει και νυχτερινή ζωή !!! αν θέλεις κάτι το οικονομικό δες τα B &B ένα καλό και οικονομικό είναι το carpe diem κοντά στο βατικανό. Από τα αεροδρόμια και τα δύο της πόλης έχει shuttel bus, είναι λεωφορεία που σε μεταφέρουν από το αεροδρόμιο στην πόλη, κάνουν στάση ακριβώς έξω από το αεροδρόμιο και σε πηγαίνουν κατευθείαν στην πόλη κάνοντας τρεις στάσεις σε κεντρικά σημεία της πόλης. Από το αεροδρόμιο ciampino κόστισε 7 ή 9 € πήγαινε έλα αν τα κλείσεις μέσω internet στο www.terravision.eu/rome_ciampino αλλιώς μπορείς και από εκεί είναι λίγο πιο ακριβά.
 

coco_

Member
Μηνύματα
1.325
Likes
1.801
Επόμενο Ταξίδι
on the beach!
Ταξίδι-Όνειρο
Guatemala
Ποιές περιοχές; Οι τιμές στα φαγητά ποιές είναι? Υπολόγισα 300 με 350 για αεροπορικά και δωμάτιο κατ'ατομο, για 5 μέρες πόσος προυπολογισμός χρειάζεται κατ'ατομο στο περίπου? Πρωινό θα έχει το ξενοδοχείο! Επίσης που να μείνω για να μη χαθώ; Νυχτερινή ζωή και μπαράκια έχει; Γενικά κάποιες διευκρινήσεις θα ήθελα! Βλέπω και τα υπόλοιπα ανοιγμένα θέματα όπου όλοι γνωρίζουν πράγματα και έχω ψιλοχαθεί! Συγνώμη αν σας ζάλισα!!! :) :rolleyes:
Αν και υπάρχουν πολλά θέματα για Ρώμη, συνοπτικά να σου πω.
Μπορείς εαν κλείσεις εισητηρια με easy να βρεις με 100Ε/άτομο με επιστροφή. (Εγώ και τις δύο φορές τόσο πλήρωσα). Με 100Ε/βραδιά μπορείς να βρείς δωμάτιο σε βολική περιοχή. Μπορώ να σου προτείνω το hotel boutique nazionale περιπου 100Ε πάνω στην via Nazionale, 5-10 λεπτά περπάτημα από fontana di Trevi. Δεν μας χρειαστηκε να πάρουμε ΜΜΜ παρά μόνο για Βατικανο και αεροδρόμιο, σε όλα τα άλλα πήγαμε με τα πόδια (τα ποδαρακια μας ξέρουν τραβηξανε...αλλά δεν χορταινεις περπάτημα στην Ρώμη)
Νυχτερινή ζωή έχει και μαζεμένη στο Trastevere και Testacchio (δεν το έχω επισκεφτεί η ίδια, αλλά το έχω διαβασει στο forum) αλλά παντού μπορείς να βρεις ωραίες οινοθηκες, που τιμήσαμε εμείς δεοντος και μου άρεσαν και πιο πολυ.
Τιμές στο φαγητο, στα τουριστικά ήταν ακριβουτσικα(μου φανηκαν λιγο ακριβοτερα φετος από οτι πέρυσι που ειχα ξαναπάει), αλλά μπορούσες να βρεις τρατοριες πολύ πιο οικονομικές και με ωραίο φαγητο. Τσεκαρε διαφορες προτάσεις που έχουν γίνει εδώ. Γρήγορο φαγητο...πίτσα κλπ, θα βρεις παντου ωραίο και φθηνο. επίσης ωραία ιδεα ειναι το aperitivo για ενα ελαφρυ απογευματινο που σερβίρουν αρκετα μαγαζιά και μπορείς πέρνωντας ενα ποτηρι κρασι, να φας από ότι θέλεις απο ένα συνηθως πλούσιο μπουφέ.
Στο κόστος πρέπει να συνυπολογισεις τα αξιοθέατα που θες να δεις και να τσεκάρεις τι εισητηριο έχουν.
 
Last edited by a moderator:

Atlantian

Member
Μηνύματα
5
Likes
0
Καλημέρα, παιδιά.
Μιας και είναι το πρώτο μου post, θα ήθελα καταρχάς να πω πολλά συγχαρητήρια για την καταπληκτική δουλειά που γίνεται στο forum.
Στο θέμα μας τώρα:
Έχω βρει για Ρώμη τα εξής δύο ξενοδοχεία στην ίδια περίπου τιμή:
1. http://www.booking.com/hotel/it/hotelraffaello.el.html
2. http://www.booking.com/hotel/it/antica-dimora-delle-cinque-lune.el.html
Το πρώτο είναι στο Rione Monti ενώ το δεύτερο στη Ναβόνα. Ποιο από τα δύο μου προτείνετε εσείς που γνωρίζετε; Είναι η πρώτη μου φορά στη Ρώμη οπότε δε γνωρίζω ούτε από περιοχές ούτε γενικά τι να περιμένω από ποιότητα ξενοδοχείων.

Σας ευχαριστώ πολύ εκ των προτέρων...
 
Μηνύματα
4.099
Likes
1.797
Επόμενο Ταξίδι
Αμερικη
Ταξίδι-Όνειρο
Wuthering Heights
Το 2 για το location !!
Οι κριτικές του βλέπω ότι ειναι μια χαρα
Αν σου αρέσει αυτη η διακόσμηση και δε σε ψυχοπλακωνει , βουρρρρ .
Εμένα προσωπικά δε με ενοχλεί
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

No members online now.

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.182
Μηνύματα
883.218
Μέλη
38.891
Νεότερο μέλος
CrisPan

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom