Ιταλία Ρώμη - Αξιοθέατα, Διαμονή, Μετακινήσεις, Φαγητό

qoq4

Member
Μηνύματα
23
Likes
3
Επόμενο Ταξίδι
Ενδιβούργο
Ταξίδι-Όνειρο
Νέα Υόρκη
Γειά σας! Ηθελα να ρωτησω .. αξιζει να παει κανεις στα μουσεια του βατικανου? Και απο θεμα κοστους...
 

karfitsa

Member
Μηνύματα
4.546
Likes
8.035
Γειά σας! Ηθελα να ρωτησω .. αξιζει να παει κανεις στα μουσεια του βατικανου? Και απο θεμα κοστους...
Για το μονο λογο,που καποιος δεν μπορει να δει τα μουσεια ειναι ο περιορισμενος χρονος....
Καλυτερα να μην πας στο Κολοσσαιο...
 

koutsavaki

Member
Μηνύματα
183
Likes
57
Επόμενο Ταξίδι
ΠΡΟΣ ΑΝΑΖΗΤΗΣΗ
Ταξίδι-Όνειρο
ΠΑΤΑΓΟΝΙΑ - ΓΗ ΤΟΥ ΠΥΡΟΣ
Να μην πάει στο Κολοσσαιο??
εγω πιστευω πως και στα 2 μπορει να αφιερωσει λιγο χρονο.
qoq4 ....Ποσες μέρες θα μείνεις στην Ρώμη???
 

koutsavaki

Member
Μηνύματα
183
Likes
57
Επόμενο Ταξίδι
ΠΡΟΣ ΑΝΑΖΗΤΗΣΗ
Ταξίδι-Όνειρο
ΠΑΤΑΓΟΝΙΑ - ΓΗ ΤΟΥ ΠΥΡΟΣ
Εχετε δίκαιο για το Βατικανό. Πρέπει να διαθέσουμε περισσοτερο χρόνο εκεί.
Μακάρι να μπορούσα να χάζευα με τις ώρες. Εχουν πονέσει τα μάτια μου από το ψάξμο στο internet για τα πράγματα που μπορώ να δω στην Ρώμη γενικά. Τώρα είμαι εντελώς μπερδεμένη. Δεν ξέρω από που να ξεκινήσω και τι πρόγραμμα να ακολουθήσω.
Τα μέρη που σκεφτόμαστε να δούμε είναι: Φοντανα ντι τρεβι, ισπανικα σκαλιά, πλατεία ποπολο, Πάνθεον, Ναβονα, Κάμπο ντε φιορι, Πιατζα Βενέτζια, Κολοσσαίο, Βατικανό, το στόμα της αλήθειας, την κλειδαρότρυπα, castel sant' Angelo, λίγο Τραστεβερε και λίγο Μόντι!! ουφ αυτά τα λίγα. Αααα μένουμε Via del corso κοντά στην Fontana di Trevi. Φτάνουμε Πέμπτη απόγευμα και φέυγουμε Κυριακη μεσημερι. Τι λετε προλαβαίνουμε για όλα αυτα? εαν μπορει καποιος να με καθοδηγησει με το " δρομολόγιο"..... ευχαριστώ πάντως για όλες τις προηγούμενες απαντήσεις σας
Ολα αυτα σε 2,5 ημέρες??? Και ποτε θα ξεκουραστεις??
Σε ποια περιοχή θα μείνεις κοντα??? Εγω έμενα δίπλα στα ισπανικα σκαλια - εννοειτε κοντά με cosro...οπότε απο εκει περνούσα συνέχεια....Σίγουρα ένα πρωινό θα το φας στο Βατικανό μετα απο εκεί μπορείς να παρεις μετρό για το Πανθεον (ενώνονται αυτά τα 2) αλλά πολυ κουραστικό..... Απογεύμα μπορείς να πας Φοντανα ντι τρεβι...ισπανικα σκαλιά και να κατέβεις προς πλατεια ντε ποπολο.
'Η να πας Ναβονα, Πάνθεον.
Και αλλη μια μέρα για τα υπολοιπα......... Ωστε κυριακη πρωί εαν προλαβαίνεις κάνεις και μια ακόμη χαλαρή βολτα στην corso (είναι ανοιχτά τα καταστήματα)....αναλογα φυσικά που έχεις κλείσει ξενοδοχείο.
 

karfitsa

Member
Μηνύματα
4.546
Likes
8.035
Να μην πάει στο Κολοσσαιο??
εγω πιστευω πως και στα 2 μπορει να αφιερωσει λιγο χρονο.
qoq4 ....Ποσες μέρες θα μείνεις στην Ρώμη???
Επειδη ανεφερε το κοστος εισοδου στα μουσεια...ας κοψει το κολοσσαιο...
 

qoq4

Member
Μηνύματα
23
Likes
3
Επόμενο Ταξίδι
Ενδιβούργο
Ταξίδι-Όνειρο
Νέα Υόρκη
Χρονος υπάρχει 5 μερες θα ειμαστε.. αλλα επειδη πολλες φορες βλεπω σχολια του στυλ " το ειχε ο οδηγος αλλα δεν αξιζε " γι αυτο το λογο ρωταω εδω καποιον που εχει μπει σε αυτα τα μουσεια αν αξιζει τον κοπο και την ουρα.....
 
Μηνύματα
19
Likes
11
Επόμενο Ταξίδι
Βαρκελώνη
Συμφωνώ και εγώ με karfitsa. Αν υπάρχει θέμα κόστους ας κόψεις το Κολοσσαίο. Αν τίθεται θέμα χρόνου μπορείς απλά να αφιερώσεις λιγότερο.
 
Μηνύματα
4.099
Likes
1.797
Επόμενο Ταξίδι
Αμερικη
Ταξίδι-Όνειρο
Wuthering Heights
Εξαρτάται απο το ποσο ρόλο παίζει στη ζωή σου η τέχνη και γενικότερα ποσο σε συγκινεί
Πχ εγω θα πήγαινα μονο κ μονο για να θαυμάσω το σύμπλεγμα του Λαοκοοντος
 

qoq4

Member
Μηνύματα
23
Likes
3
Επόμενο Ταξίδι
Ενδιβούργο
Ταξίδι-Όνειρο
Νέα Υόρκη
Ωραια αφου σας βλεπω τοσο ενθουσιαμενους θα παμε... !
Οι κηποι που βλεπω ειναι στην τιμη ή εξτρα?
Θα εχει λετε πολυ ουρα τετοια εποχή? Online δεν προλαβαινουμε να κλεισουμε...
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.169
Μηνύματα
882.763
Μέλη
38.882
Νεότερο μέλος
aggelostzava

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom