Ιταλία Ρώμη - Αξιοθέατα, Διαμονή, Μετακινήσεις, Φαγητό

fenia12

Member
Μηνύματα
8
Likes
0
Καλησπερα.ειμαι νεο μελος.εχω καποιες αποριες για τη ρωμη.θα παμε με τον φιλο μου 2Δεκεμβριου.Σε ενα μηνα δηλαδη.εχω δια βασει πολλα αρθρα κ εχω μπερδευτει.καναμε κρατηση σ ενα ξενοδοχειο διπλα στο σταθμο του μετρο lepanto που ειναι διπλα στον Τιβερη.οι αποριες μου ειναι οι εξης:1)Γνωριζει κανεια αν η περιοχη εκει ειναι καλη? 2)Στη περιοχη trastevere που εχει πολυ ωραιο φαγητο ποσο παει το ταξι?μπορω να παω με το τραμ?και αν ναι μεχρι τι ωρα λειτουργει? 3)Στη villa borghese πας μονο με ταξι?κι αν ναι ειναι ακριβα? 4)Το roma pass που μπορουμε να το προμηθευτουμε?και τι συμπεριλαμβανει? Ευχαριστω εκ των προτερων οποιον με βοηθησει Φενια
 

echo2011

Member
Μηνύματα
2.398
Likes
3.572
Καλησπερα.ειμαι νεο μελος.εχω καποιες αποριες για τη ρωμη.θα παμε με τον φιλο μου 2Δεκεμβριου.Σε ενα μηνα δηλαδη.εχω δια βασει πολλα αρθρα κ εχω μπερδευτει.καναμε κρατηση σ ενα ξενοδοχειο διπλα στο σταθμο του μετρο lepanto που ειναι διπλα στον Τιβερη.οι αποριες μου ειναι οι εξης:1)Γνωριζει κανεια αν η περιοχη εκει ειναι καλη? 2)Στη περιοχη trastevere που εχει πολυ ωραιο φαγητο ποσο παει το ταξι?μπορω να παω με το τραμ?και αν ναι μεχρι τι ωρα λειτουργει? 3)Στη villa borghese πας μονο με ταξι?κι αν ναι ειναι ακριβα? 4)Το roma pass που μπορουμε να το προμηθευτουμε?και τι συμπεριλαμβανει? Ευχαριστω εκ των προτερων οποιον με βοηθησει Φενια
1) Eίχα μείνει δίπλα στον σταθμό lepanto τον ιουνιο (στο ξενοδοχείο san Valentino) και η περιοχή είναι μια χαρά! Εμείς πήγαμε παντού με τα πόδια (και στο Βατικανό και στο ιστορικό κέντρο). Αν δε θελετε να περπατήσετε πάτε γρήγορα με το μετρό..
2, 3) πηγαμε με τα πόδια και στα δύο οπότε δε μπορώ να βοηθήσω για ταξί.. Μετρό χρησιμοποιήσαμε, ταξί, τραμ, λεωφορείο καθόλου.
4) και στο αεροδρόμιο βρίσκετε την roma pass. περιλαμβάνει δωρεαν μετακινήσεις για 3 μέρες (όχι όμως από/προς αεροδρόμιο), και τα 2 πρώτα αξιοθέατα που θα επισκεφτείτε είναι δωρεάν και χωρίς αναμονή στην ουρά (δε περιλαμβάνει τα μουσεία στο Βατικανο).
ελπίζω να βοήθησα!
 

MPLECAFE

Member
Μηνύματα
148
Likes
23
Επόμενο Ταξίδι
ΠΟΡΤΟ
Ταξίδι-Όνειρο
ΜΠΟΡΑ
Καλησπερα.ειμαι νεο μελος.εχω καποιες αποριες για τη ρωμη.θα παμε με τον φιλο μου 2Δεκεμβριου.Σε ενα μηνα δηλαδη.εχω δια βασει πολλα αρθρα κ εχω μπερδευτει.καναμε κρατηση σ ενα ξενοδοχειο διπλα στο σταθμο του μετρο lepanto που ειναι διπλα στον Τιβερη.οι αποριες μου ειναι οι εξης:1)Γνωριζει κανεια αν η περιοχη εκει ειναι καλη? 2)Στη περιοχη trastevere που εχει πολυ ωραιο φαγητο ποσο παει το ταξι?μπορω να παω με το τραμ?και αν ναι μεχρι τι ωρα λειτουργει? 3)Στη villa borghese πας μονο με ταξι?κι αν ναι ειναι ακριβα? 4)Το roma pass που μπορουμε να το προμηθευτουμε?και τι συμπεριλαμβανει? Ευχαριστω εκ των προτερων οποιον με βοηθησει Φενια
γενικά ολα περπατιουνται δεν ειναι καθολου δυσκολο ! εγω roma pass δεν πηρα συμφωνω με φενια δεν ειχε ουρα εκτος λιγο στο βατικανο εγω γενικα ειχα κινηθει με ποδηλατο οκ δεν ειναι νουμερο ενα πολη για ποδηλατα σε σχεση με αλλεσ αλλα ολα μια χαρα
 

anna souridi

Member
Μηνύματα
36
Likes
50
Επόμενο Ταξίδι
ΡΩΜΗ
Ταξίδι-Όνειρο
ΑΛΑΣΚΑ
Καρφίτσα χίλια ευχαριστώ. Νομίζω ότι δεν έχω άλλες απορίες (προς το παρόν βέβαια-ποτέ δεν ξέρεις τι θα μου βγει μεχρι τελευταία στιγμή). Την άλλη Πέμπτη ταξιδεύουμε. Οπότε μετράμε πια αντίστροφα!!! Σας ευχαριστώ γενικά όλους με τις συμβουλές σας και με τις ιστορίες σας. Το site πραγματικά είναι απίθανο και φοβερό "εργαλείο" για προγραμματισμό ταξιδιού! Ελπίζω να καταφέρω να σας γράψω και εγώ την δική μου ιστορία όταν γυρίσω. μμμ μυρίζω πίτσα και σπαγγέτι! Ρώμη σου' ρχομαι!!!
 

fenia12

Member
Μηνύματα
8
Likes
0
1) Eίχα μείνει δίπλα στον σταθμό lepanto τον ιουνιο (στο ξενοδοχείο san Valentino) και η περιοχή είναι μια χαρά! Εμείς πήγαμε παντού με τα πόδια (και στο Βατικανό και στο ιστορικό κέντρο). Αν δε θελετε να περπατήσετε πάτε γρήγορα με το μετρό..
2, 3) πηγαμε με τα πόδια και στα δύο οπότε δε μπορώ να βοηθήσω για ταξί.. Μετρό χρησιμοποιήσαμε, ταξί, τραμ, λεωφορείο καθόλου.
4) και στο αεροδρόμιο βρίσκετε την roma pass. περιλαμβάνει δωρεαν μετακινήσεις για 3 μέρες (όχι όμως από/προς αεροδρόμιο), και τα 2 πρώτα αξιοθέατα που θα επισκεφτείτε είναι δωρεάν και χωρίς αναμονή στην ουρά (δε περιλαμβάνει τα μουσεία στο Βατικανο).
ελπίζω να βοήθησα!
Σ ευχαριστω πολυ βοηθησες πολυ!να σε ρωτησω κατι ακομα??το trastevere ειναι μακρια με τα ποδια απο το lepante??
 

tripakias

Member
Μηνύματα
8.020
Likes
12.105
Επόμενο Ταξίδι
Άγιος Μαυρίκιος
Ταξίδι-Όνειρο
Εκεί
Σ ευχαριστω πολυ βοηθησες πολυ!να σε ρωτησω κατι ακομα??το trastevere ειναι μακρια με τα ποδια απο το lepante??
Αυτο που ρωτας κατι ακομα πριν παρεις το ΟΚ πολυ με νευριασε αλλα επειδη ειμαι πολυ καλο παιδι σου απαντω...

Κανα 40λεπτο κι επειδη θα φορας τακουνια βαλε καμια ωριτσα στο νερο. Ο,τι πρεπει για να χωνεψεις την ψαροσουπα!!!
 

echo2011

Member
Μηνύματα
2.398
Likes
3.572
Σ ευχαριστω πολυ βοηθησες πολυ!να σε ρωτησω κατι ακομα??το trastevere ειναι μακρια με τα ποδια απο το lepante??
Κατευθείαν από το ξενοδοχείο σας στο trastevere είναι κάπως μακριά όπως λένε και τα παιδιά. Εμείς θυμάμαι είμασταν κοντά στο Κολοσσαίο (έχει σταση μετρό), και από εκεί με τα πόδια πήγαμε ως το ποτάμι και περπατήσαμε πλάι στο ποτάμι ως την Ponte sisto (γεφυρα), τηνπεράσαμε απέναντι και εκεί είσαι κοντά στη καρδιά του Trastevere.. Από Κολοσσαίο δεν είναι μακριά, μια χαλαρή βόλτα 20-25 λεπτά (2 χλμ)..
 

jimp

Member
Μηνύματα
5.020
Likes
6.400
Μα γιατι να πας με τα ποδια; Θα κανεις μια ωραια βολτα μεχρι τη σταση του τραμ argentina( στο χαρτη θα τη βρεις νοτια απο το πανθεον) και απο εκει σε λιγα λεπτα θα εισαι trastevere.
 

kistos

Member
Μηνύματα
13
Likes
3
Επόμενο Ταξίδι
;;;
Ταξίδι-Όνειρο
Αμερική
Καλησπέρα παιδιά. Έκλεισα πριν λίγο καιρό ταξιδάκι στην πανέμορφη Ρώμη από 30 Δεκεμβρίου μέχρι 2 Ιανουαρίου. Με λίγα λόγια αλλαγή χρόνου! Σήμερα έκλεισα ξενοδοχείο από booking.com και συγκεκριμένα το Yes Rome B&B. Θεωρώ ότι ήταν μία καλή επιλογή από άποψη τοποθεσίας και τιμής. Γνωρίζει κανείς τι παίζει με το ξενοδοχείο, έχει μείνει σε αυτό; Η τοποθεσία είναι όντως καλή για να δούμε την πόλη; Και κάτι τελευταίο, για αλλαγή χρόνου υπάρχει κάποιο μέρος που μαζεύονται οι Ιταλοί όπως συμβαίνει στο Βερολίνο και την πύλη του Βραδεμβούργου;
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.167
Μηνύματα
882.733
Μέλη
38.880
Νεότερο μέλος
Adamamdia

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom