Aegean Airlines Νέα κ Πληροφορίες για Aegean

echo2011

Member
Μηνύματα
2.398
Likes
3.571
Στο Ελ. Βεν. ναι εκτός αν είσαι gold class που κανουν και check-in.. Αν πας και δεν έχεις κάνει ήδη check in σε στέλνουν στο μηχάνημα πρώτα.. Καμιά φορά έχει και κάποιον στα μηχανήματα να βοηθάει ηλικιωμένα άτομα που δυσκολεύονται να χρησιμοποιήσουν το μηχάνημα.. Εγώ πάντως κάνω πάντα check in στο σπίτι, και αν θυμάμαι καλά είναι 48 ώρες πριν ανοιχτό..
 

tripakias

Member
Μηνύματα
7.988
Likes
12.051
Επόμενο Ταξίδι
Άγιος Μαυρίκιος
Ονειρεμένο Ταξίδι
Εκεί
Και οχι παντα karfitsa. Τις ζυγιζουν και βαζουν το tag σιγουρα, οπως επισης κολλαν και το αυτοκολλητο με το tag number στην καρτα επιβιβασης που τους δινεις. Τις αποσκευες μπορει να σε στειλουν να τις παραδωσεις σε αλλο σημειο (οπως γινεται πχ στη Θεσσαλονικη ή στο Gatwick). Αν ομως το αεροδρομιο δεν εχει μηχανηματα self check-in για την Aegean μπορεις να κανεις check-in στο γκισε.
 

fenia12

Member
Μηνύματα
8
Likes
0
Καλησπερα σε ολους!!Σε λιγοτερο απο ενα μηνα θα κανω το πρωτο μου ταξιδι με αεροπλανο..εχω ενα αγχος γιατι δεν εχω ιδεα πως γινεται..διαβασα καποιες σκορπιες πληροφοριες..αυτο που θελω να ρωτησω εγω ειναι το εξης:πεταω με aegean 8 50 το πρωι.ποση ωρα πριν πρεπει να βρισκομαι στο αεροδρομιο?καπου διαβασα για 2ωρες,ισχυει??Επισης οταν λεμε 20κιλα για τις αποσκευες,μια μεσαια βαλιτσα θα ειναι οκ??
 

karfitsa

Member
Μηνύματα
4.542
Likes
8.031
Καλο θα ηταν να πας 2 ωρες νωριτερα,για να τα κανεις ολα,χωρις αγχος.
Μπορεις να τσεκαρεις το βαρος της βαλιτσας απο το σπιτι με το κλασσικο τροπο:ζυγιζεσαι,στην ζυγαρια του σπιτιου σου μετα παιρνεις αγκαλια τη βαλιτσα και η διαφορα ειναι το βαρος της βαλιτσας.
Προσεχε ομως,μην το φερεις στο οριο των κιλων γιατι αν ψωνισεις πραγματα απο εκει,αυτα θα ειναι επιπλεον.
 

fenia12

Member
Μηνύματα
8
Likes
0
Α ωραια σ ετ
Καλο θα ηταν να πας 2 ωρες νωριτερα,για να τα κανεις ολα,χωρις αγχος.
Μπορεις να τσεκαρεις το βαρος της βαλιτσας απο το σπιτι με το κλασσικο τροπο:ζυγιζεσαι,στην ζυγαρια του σπιτιου σου μετα παιρνεις αγκαλια τη βαλιτσα και η διαφορα ειναι το βαρος της βαλιτσας.
Προσεχε ομως,μην το φερεις στο οριο των κιλων γιατι αν ψωνισεις πραγματα απο εκει,αυτα θα ειναι επιπλεον.
Α ωραι α σ ευχαριστω πολυ.μπορεις να μου εξηγησεις κ αυτα που γραφετε πανω για το check in γιατιι με μπερδεψατε λιγο?δε θα κανωcheck in στο γκισε?
 

karfitsa

Member
Μηνύματα
4.542
Likes
8.031
Δεν γνωριζω γιατι παντα,δηλαδη μεχρι τον περασμενο Δεκ.που ταξιδεψα παντα εκανα τσεκ ιν σε γκισε στο αεροδρομιο...παροτι εβλεπα τα μηχανηματα.Παντως μπορεις να κανεις ονλαιν το τσεκ ιν,απο το σπιτι,οπως λεει η echo2011 παραπανω,τις τελευταιες 48 ωρες,πριν το ταξιδι.Ακομη και στα ειδικα μηχανηματα του αεροδρομιου....
Τωρα,εδω πρεπει να βοηθησουν οι φιλοι μας,που τα γνωριζουν αυτα,να σου πουν,πως μπορεις να το κανεις απο το σπιτι.
Τωρα,οπως λεει και ο Tripakias,πας στο γκισε για να καταγραψουν και να ζυγισουν την αποσκευη και να σου δωσουν το tag number,το οποιο το χρειαζεσαι,σε τυχον απωλεια της βαλιτσας σου.
 

fenia12

Member
Μηνύματα
8
Likes
0
Α ωραια σ ετ
Καλο θα ηταν να πας 2 ωρες νωριτερα,για να τα κανεις ολα,χωρις αγχος.
Μπορεις να τσεκαρεις το βαρος της βαλιτσας απο το σπιτι με το κλασσικο τροπο:ζυγιζεσαι,στην ζυγαρια του σπιτιου σου μετα παιρνεις αγκαλια τη βαλιτσα και η διαφορα ειναι το βαρος της βαλιτσας.
Προσεχε ομως,μην το φερεις στο οριο των κιλων γιατι αν ψωνισεις πραγματα απο εκει,αυτα θα ειναι επιπλεον.
Α ωραι α σ ευχαριστω πολυ.μπορεις να μου εξηγησεις κ αυτα που γραφετε πανω για το check in γιατιι με μπερδεψατε λιγο?δε θα κανωcheck in
Δεν γνωριζω γιατι παντα,δηλαδη μεχρι τον περασμενο Δεκ.που ταξιδεψα παντα εκανα τσεκ ιν σε γκισε στο αεροδρομιο...παροτι εβλεπα τα μηχανηματα.Παντως μπορεις να κανεις ονλαιν το τσεκ ιν,απο το σπιτι,οπως λεει η echo2011 παραπανω,τις τελευταιες 48 ωρες,πριν το ταξιδι.Ακομη και στα ειδικα μηχανηματα του αεροδρομιου....
Τωρα,εδω πρεπει να βοηθησουν οι φιλοι μας,που τα γνωριζουν αυτα,να σου πουν,πως μπορεις να το κανεις απο το σπιτι.
Τωρα,οπως λεει και ο Tripakias,πας στο γκισε για να καταγραψουν και να ζυγισουν την αποσκευη και να σου δωσουν το tag number,το οποιο το χρειαζεσαι,σε τυχον απωλεια της βαλιτσας σου.
Σ ευχαριστω πολυ.αν ηνψριζει καποιος ας με κατατοπισει.
 

echo2011

Member
Μηνύματα
2.398
Likes
3.571
Α ωραια σ ετ

Α ωραι α σ ευχαριστω πολυ.μπορεις να μου εξηγησεις κ αυτα που γραφετε πανω για το check in γιατιι με μπερδεψατε λιγο?δε θα κανωcheck in

Σ ευχαριστω πολυ.αν ηνψριζει καποιος ας με κατατοπισει.
Είναι πολύ εύκολο.. Καταρχήν μπαίνεις στα email σου και ψάχνεις το εμαιλ επιβεβαίωσης που σου εστειλε η aegean όταν έκανες την κράτηση. Εκεί θα λέει τον κωδικό κράτησης σου..
Μετά μπαίνεις στο site της aegean (48 ώρες έως 2 ώρες πριν την πτήση) και πατάς "web check in"..
Σου ανοίγει μια σελίδα που λεει τα εξής:

Επώνυμο:
Κωδικός κράτησης:
ή
Αριθμός E-Ticket:

γράψε μόνο το επώνυμο και τον αριθμο κράτησης και έτσι θα συνθεθείς. Επιλέγεις τα ατομα που θα ταξιδέψουν μαζί, αν θες επιλέγεις τις θέσεις που θελετε να κάτσετε (εγώ επιλέγω συνήθως κοντά στη μέση του αεροσκάφους) και κάνεις check in. Σου δίνει επιλογή αν θες να εκτυπώσεις τα boarding passes ή αν θες να στα στειλουν ως μήνυμα σε smartphone. Καλύτερα σωσε τα στον υπολογιστή σου και εκτύπωσέ τα γιατί πρέπει να έχεις ίντερνετ για να τα δεις απ'το κινητό και γενικά είναι πιο εύκολο να τους δώσεις τη φωτοτυπία στο αεροδρόμιο..
Αυτά, καλό ταξίδι!
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.112
Μηνύματα
880.648
Μέλη
38.838
Νεότερο μέλος
Crimson_gr

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom