Τσεχική Δημοκρατία Η Πραγα με τα ποδια.

rock_witch

Member
Μηνύματα
57
Likes
28
Επόμενο Ταξίδι
Who Knows?
Ονειρεμένο Ταξίδι
ο γυρος του κοσμου....
Λοιπόν,αν θέλετε να δείτε κάτι πέρα απο τα καθαρά τουριστικά-ιστορικά κομμάτι ατης πόλης,καλό θα ηταν να πατε μια β'ολτα μέχρι την νέα πόλη(nove mesto).Η εβραικη συνοικία επίσης έχει λιγοτερο κόσμο,ενώ η οδος Παριζσκα ειναι γεμάτη απ'ο ολες τις γνωστές φιρμες.Επειτα μπορείτε απο την πλατεία του παλιού μέρους( Σταρομέστκε νιαμέστι) να συνεχίσετε πάνω περπατώντας την οδό Τσελετνα και να βγειτε στον πυργο της πυριτιδας και στην οπερα.Εκει έχει πολύ ωραίες καφετέριες και στην πλάτεια υπάρχει και παζάρι με διάφορα καλούδια και είδη σπιτιού! Όσο για την εκδρομή,εμένα προσωπκα μου άρεσε πολύ περισσοτερο το Τσεσκυ Κρούμλοφ.Το βρηκα πιο χαρουμενο και ζεστο απο το Καρλοβυ Βαρυ,το οποιο ηταν υπερβολικα μελαγχολικο,εως καταθλιπτικο και τα μαγαζια ηταν παρακμιακα εντελως(και κυκλοφορουσε μονο γερουσια).
Στα μαγαζιά συνηθως δεν επιτρ'έπεται το κάπνισμα,ωστόσο αρκετές φορές στις παμπ οι θαμώνες κάπνιζαν.Οπότε τα πράγματα δεν είναι πολύ διαφορετικά σε σχεση με εδώ,αλλά καλό ειναι να ρωτάτε πριν ανάψετε τσιγάρο. Καλά να περάσετε!!!!!!!Η Πράγα τα Χριστούγεννα πρέπει να είναι ακόμα πιο όμορφη!!!!!!!!
 

fidel2006

Member
Μηνύματα
12
Likes
1
Λοιπόν,αν θέλετε να δείτε κάτι πέρα απο τα καθαρά τουριστικά-ιστορικά κομμάτι ατης πόλης,καλό θα ηταν να πατε μια β'ολτα μέχρι την νέα πόλη(nove mesto).Η εβραικη συνοικία επίσης έχει λιγοτερο κόσμο,ενώ η οδος Παριζσκα ειναι γεμάτη απ'ο ολες τις γνωστές φιρμες.Επειτα μπορείτε απο την πλατεία του παλιού μέρους( Σταρομέστκε νιαμέστι) να συνεχίσετε πάνω περπατώντας την οδό Τσελετνα και να βγειτε στον πυργο της πυριτιδας και στην οπερα.Εκει έχει πολύ ωραίες καφετέριες και στην πλάτεια υπάρχει και παζάρι με διάφορα καλούδια και είδη σπιτιού! Όσο για την εκδρομή,εμένα προσωπκα μου άρεσε πολύ περισσοτερο το Τσεσκυ Κρούμλοφ.Το βρηκα πιο χαρουμενο και ζεστο απο το Καρλοβυ Βαρυ,το οποιο ηταν υπερβολικα μελαγχολικο,εως καταθλιπτικο και τα μαγαζια ηταν παρακμιακα εντελως(και κυκλοφορουσε μονο γερουσια).
Στα μαγαζιά συνηθως δεν επιτρ'έπεται το κάπνισμα,ωστόσο αρκετές φορές στις παμπ οι θαμώνες κάπνιζαν.Οπότε τα πράγματα δεν είναι πολύ διαφορετικά σε σχεση με εδώ,αλλά καλό ειναι να ρωτάτε πριν ανάψετε τσιγάρο. Καλά να περάσετε!!!!!!!Η Πράγα τα Χριστούγεννα πρέπει να είναι ακόμα πιο όμορφη!!!!!!!!
Ευχαριστούμε!
 

Tessie_MapGazer

New Member
Μηνύματα
3
Likes
0
Επόμενο Ταξίδι
Τυνησία
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ιρλανδία
εφόσον θα πάτε με group θα σας κατατοπίσουν για τις πιο ενδιαφέρουσες κοντινές συνοικίες. οτιδήποτε πιο μακρυνό δεν θα σας "παίρνει" να το εντάξετε στο πρόγραμμα και είναι κρίμα να χάσετε χρόνο στο τρέξιμο. κυνηγείστε μαγαζιά-κατακόμβες για φαγητό που είναι φοβερά ατμοσφαιρικές και μεσαιωνικές. έχουν φανταστικά φαγητά, σούπες, ψητά και πολλές μπύρες ακόμα και σε μορφή cocktail σε κάποιες μπυραρίες. αγοράστε μαριονέτες και φάτε trdlo στον δρόμο. οπωσδήποτε βόλτα στο αστρονομικό ρολόι στις 12:00 το μεσημέρι να δείτε τις κούκλες να παρελαύνουν στο ρολόι και πέρασμα την γέφυρα του βασιλιά Καρόλου με τα μοναδικά αγάλματα!
όντως το Cesky Krumlov είναι πολύ καλύτερη εμπειρία απο το Karlovy. Το 1ο σου κλέβει την ανάσα τόσο με τις τοπικές ιστορίες όσο και με την εικόνα του που είναι άκρως ιπποτική. Το 2ο έχει και αυτό την ομορφιά του αλλά είναι κομματάκι βαρετό και τα μαγαζιά πανάκριβα. Σχετικά με το κάπνισμα αν θυμάμαι καλά οι Τσέχοι είναι τυπικοί, δεν αγνοούν τον σχετικό κανονισμό και βγαίνουν όλοι εκτός χώρων όταν θέλουν να καπνίσουν.
asphotos_d.ak.fbcdn.net_hphotos_ak_prn1_332950_2691714905363_711818557_o.jpg
 

Shakti

New Member
Μηνύματα
3
Likes
0
Από εσας θα ηθελα αν εχετε παει πολλες φορες ή εχετε ζήσει κάποιο καιρο εκει, να μου προτείνεται καποια μερη λιγοτερο τουριστικα και στεκια με χαρακτηρα που μπορει να συχνάζουν περισσότερο locals παρα τουριστες. Καλλιτεχνικές συνοικίες, παζαρια και πιο εναλλακτικά πράγματα αν εχετε υπόψιν σας .
Ευχαριστώ και εγω με τη σειρα μου όσους απάντησαν.

Έχω διαβάσει ηδη απο τα θεματα στο φορουμ όλα οσα προτείνατε, αυτό που με ενδιαφέρει είναι κατι περα από τα γνωστά αξιοθέατα.

Ευχαριστώ ούτος η άλλως!
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.113
Μηνύματα
880.688
Μέλη
38.839
Νεότερο μέλος
mgian

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom