Ουγγαρία Βουδαπέστη

osfialgia

Member
Μηνύματα
755
Likes
250
7 μέρες είναι πολλές για Βουδαπέστη?
βρήκα εκείνη την περίοδο 21 ευρώ πανέλα για Βέλγιο(Billund) για 2 μέρες και σκέφτομαι μήπως το επισκεφτώ έτσι για λίγο
να επισκεφτείς για 2 μερες το Billund? το οποιο ειναι στο Βελγιο?
 

nena

Member
Μηνύματα
867
Likes
470
Ονειρεμένο Ταξίδι
greenland-φεροε-svalbard
κ στο charleroi στη Δανια ;)

μου αρεσει πολυ η βουδαπεστη κ θα πηγαινα κ για 1 εβδομαδα χαλαρα..
 

mikrh tsopana

Member
Μηνύματα
1.715
Likes
7.789
Επόμενο Ταξίδι
Ελλάδα-Παλέρμο-Μπιλμπάο
Ονειρεμένο Ταξίδι
θα το αποφασίσω αύριο
χαχαχαχα
το είδα στο drungli και είχε και για το Billund και για το Charleroi,σωστά nena,και μπερδεύτηκα:icon_redface::icon_redface:
ε είμαι και λίγο αγεωγράφητη(πολύ μεταξύ μας)

να μην το επιχειρήσω δηλαδή,ε??
έτσι λέω κι εγώ
 

nena

Member
Μηνύματα
867
Likes
470
Ονειρεμένο Ταξίδι
greenland-φεροε-svalbard
ε καλα κι εγω μη φανταστεις τα εμαθα λογω ryanair, ολο στις πινεζες του χαρτη εχει αεροδρομια :)
να πας βουδαπεστη, θα περασεις τελεια, εχει πολλα πραγματα να κανεις κ μπορεις να πεταχτεις κ μπρατισλαβα που μου αρεσε επισης.
κ φαγητο εχει καλο ;)
 

osfialgia

Member
Μηνύματα
755
Likes
250
χαχαχαχα
το είδα στο drungli και είχε και για το Billund και για το Charleroi,σωστά nena,και μπερδεύτηκα:icon_redface::icon_redface:
ε είμαι και λίγο αγεωγράφητη(πολύ μεταξύ μας)

να μην το επιχειρήσω δηλαδή,ε??
έτσι λέω κι εγώ
δεν αξιζει.να χασεις χρονο απο Βουδαπέστη για να προλάβεις να δεις στο Βελγιο τι?
Οκ τα σημαντικα αξιοθεατα της Βουδαπεστης ισως προλαβαίνεις να τα δεις σε μερικες μερες, Ομως η Βουδαπέστη ειναι μεγαλη πολη και σε καμια περιπτωση δε προλαβαίνεις να την δεις (σαν πολη) μεσα σε λιγες μερες.
Μια βδομάδα ειναι οκ. Και αμα δεις οτι βαρέθηκες μπορεις να πας σε αλλες κοντινες πολέις
 

agalipas

Member
Μηνύματα
153
Likes
52
Ονειρεμένο Ταξίδι
ΙΣΛΑΝΔΙΑ , Λίμνη Τιτικάκα
Στην Πέστη και αν είναι δυνατόν στη Vaci uca που είναι ο κεντρικός δρόμος σα να λεμε Ερμού στην Αθήνα. Οι μετακινήσεις με το Μετρό εύκολες. Εγώ είχα μείνει στο Promenade city hotel και έμεινα απόλυτα ικανοποιημένος και με την τιμή και με το service και γενικά με το ξενοδοχείο.
 

mikrh tsopana

Member
Μηνύματα
1.715
Likes
7.789
Επόμενο Ταξίδι
Ελλάδα-Παλέρμο-Μπιλμπάο
Ονειρεμένο Ταξίδι
θα το αποφασίσω αύριο
Σίγουρα μία εβδομάδα δεν είναι αρκετή ούτε για το χωριό μου:haha:.Δεν εννοώ βέβαια να δεις τα αξιοθέατα απλά,αλλά να "νιώσεις" λίγο και τη ζωή εκεί.Απλά επειδή θα πάω σε φίλη μου που είναι Erasmus εκεί,με αγχώνει κάπως το γεγονός ότι θα έχουμε διαφορετικές ιδιότητες.Θα είμαι τουρίστρια και η Έλενα φοιτήτρια και φοβάμαι ότι θα έχουμε διαφορετικούς ρυθμούς.Εγώ θα θέλω μια βδομάδα να είμαι στην τσίτα και να γευτώ την πόλη όσο καλύτερα μπορώ,ενώ αυτή θα έχει την καθημερινότητά της.Έτσι έλεγα αν κλέψουμε και 2 μερούλες για ένα ταξιδάκι,να την "Μπριζώσω" λίγο κι αυτήν...:russian_roulette:Κατα τα άλλα,και 7 ζωές(που λέει ο λόγος) δε νομίζω να με χαλούσαν στη Βουδαπέστη.
 

ikarialover

Member
Μηνύματα
678
Likes
850
Παρακαλώ τη βοήθειά σας. Το Μάρτιο ο καιρός θα είναι καλός για Βουδαπέστη; Η θα ξεπαγιάσουμε; Επίσης, 150 ευρώ αεροπορικά το άτομο είναι καλή τιμή;
 

mikrh tsopana

Member
Μηνύματα
1.715
Likes
7.789
Επόμενο Ταξίδι
Ελλάδα-Παλέρμο-Μπιλμπάο
Ονειρεμένο Ταξίδι
θα το αποφασίσω αύριο
Σε αυτό το site http://www.ceu.hu/studentlife/onlineorientation/traveling αν καταλαβαίνω καλά ένας φοιτητής της Ελλάδας μπορεί να βγάλει τη φοιτητική κάρτα για μηνιαίες μετακινήσεις με περίπου 13 ευρώ.
Σε αυτό το site όμως http://visitbudapest.travel/budapest-card/ βλέπω ότι με συμφέρει να βγάλω την budapest card καθώς έτσι όπως τα έχω υπολογίσει γλιτώνω περίπου 30 ευρώ σε αξιοθέατα,χαμάμ κλπ.Το θέμα μου είναι πως καθώς θα έχω τη μηνιαία κάρτα για τις μετακινήσεις,η budapest card θα μου χρησιμεύει μόνο για τις εκπτώσεις,οπότε σκεφτόμουν να βγάλω την 24ωρη και να δώσω 15 ευρώ.Όμως μετά οι εκτπώσεις θα ισχύουν όσο είναι σε ισχύ η κάρτα ,σωστά;Δηλαδή δε θα μπορώ να χρησιμοποιήσω τις εκπτώσεις αφού αυτή λήξει;
Τέλος,
Additionally, students in programs accredited only in the US (but not in Hungary) – and who are citizen of the European Economic Area (including Switzerland) – have also the possibility to apply for the Hungarian Student Card. In these cases the application process is not done at CEU, but at the Customer Service of the Education Office. Details on this procedure are available in the Student Life Office.
Mπορεί κανείς να μου εξηγήσει τί ακριβώς εννοεί;Λογικά ανήκω σε αυτήν την περίπτωση,οπότε αυτό το Student LIfe Office,τί ακριβώς είναι;
 

mikrh tsopana

Member
Μηνύματα
1.715
Likes
7.789
Επόμενο Ταξίδι
Ελλάδα-Παλέρμο-Μπιλμπάο
Ονειρεμένο Ταξίδι
θα το αποφασίσω αύριο
επίσης...
το Palace of Wonders αξίζει καθόλου(το μουσείο με τα διαδραστικά παιχνίδια)
όλο παιδάκια βλέπω στις φωτογραφίες,αλλά τρελαίνομαι για κάτι τέτοια
έχει πάει κανείς??
 

the Lycan

Member
Μηνύματα
215
Likes
90
Επόμενο Ταξίδι
Βοστώνη...10 και σήμερα..
Ονειρεμένο Ταξίδι
Σκωτία
μόλις γύρισα από 7 μέρες Βουδαπέστη !!! νομίζω ότι είναι αρκετός χρόνος να δεις όλα τα αξιοθέατα!!! ό,τι θέλετε μπορώ να σας πω μιας και τα έχω πρόσφατα!!!
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.108
Μηνύματα
880.528
Μέλη
38.836
Νεότερο μέλος
ipagou

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom