Γαλλία Beauvais με Ryan : Παρίσι.. ίσως και λίγο Νορμανδία;

ioanna.gkan

Member
Μηνύματα
459
Likes
65
Επόμενο Ταξίδι
Ευρώπη αλλά που,,,
Ταξίδι-Όνειρο
Παταγωνια
Γεια σε όλη την παρέα. Φεύγω με Ryan 01/01 ως 07/01 για Γαλλία. Το Beauvais είναι 1:15 λεπτά από Παρίσι στο οποίο έχω ξαναπάει πριν 10 χρόνια για δυο μέρες και θυμάμαι τα βασικά αλλά και από Ρουαν τόσο είναι. Εχω 6 ολόκληρες μέρες. Αξίζει να διαθέσω μια δυο, να μεινω Beauvais και να δω κ λίγο Νορμανδία ή να πάω κατευθειαν και μόνο Παρίσι; (ο αντρας μου δεν έχει ξαναπάει). Δώστε ένα καλό πλάνο! Αν έχει συζητηθεί το θέμα, συγχωρέστε με, δεν έχω πολύ χρόνο για surf. Δώστε μου link από προηγούμενες συζητήσεις. Φυσικά έχω κι άλλα ερωτήματα, αλλά ας επικεντρωθούμε σε αυτό να δω που θα κλείσω ξενοδοχεία (καμιά οικονομική πρόταση δεν βλάπτει! :) )και βλέπουμε! Ευχαριστώ!
 

dragonver

Member
Μηνύματα
51
Likes
3
Ταξίδι-Όνειρο
Μάτσου Πίτσου, Περού
Πήγα τον περασμένο Απρίλιο για 8 ημέρες και 1 ημέρα πήγαμε Νορμανδία (παραλίες απόβασης, αμερικάνικο νεκροταφείο και Bayeux). Επειδή θα μείνετε 6 ημέρες προτείνω να τις αφιερώσετε αποκλειστικά στο Παρίσι γιατί του αξίζουν πολλές μέρες. Νορμανδία άν πάτε με tour υπολογίστε κανένα 100αρι συνολικά το άτομο. Μια ακόμη πρόταση απο μένα είναι να μην αφιερώσετε πολύ χρόνο σε μουσεία κλπ. γιατί η πόλη έχει να προσφέρει πάρα πολλα!! Πέρσι είχαμε κάνει τη διαδρομή Μονμάρτη μέχρι Σαμς Ελυζέ με τα πόδια, αν αντέχετε είναι απίστευτη διαδρομή! Είναι η ρομαντικότερη πόλη κατα τη γνώμη μου! Άντε και καλά να περάσετε!
 

ioanna.gkan

Member
Μηνύματα
459
Likes
65
Επόμενο Ταξίδι
Ευρώπη αλλά που,,,
Ταξίδι-Όνειρο
Παταγωνια
Πήγα τον περασμένο Απρίλιο για 8 ημέρες και 1 ημέρα πήγαμε Νορμανδία (παραλίες απόβασης, αμερικάνικο νεκροταφείο και Bayeux). Επειδή θα μείνετε 6 ημέρες προτείνω να τις αφιερώσετε αποκλειστικά στο Παρίσι γιατί του αξίζουν πολλές μέρες. Νορμανδία άν πάτε με tour υπολογίστε κανένα 100αρι συνολικά το άτομο. Μια ακόμη πρόταση απο μένα είναι να μην αφιερώσετε πολύ χρόνο σε μουσεία κλπ. γιατί η πόλη έχει να προσφέρει πάρα πολλα!! Πέρσι είχαμε κάνει τη διαδρομή Μονμάρτη μέχρι Σαμς Ελυζέ με τα πόδια, αν αντέχετε είναι απίστευτη διαδρομή! Είναι η ρομαντικότερη πόλη κατα τη γνώμη μου! Άντε και καλά να περάσετε!
Αχ κι εγω την έχω κάνει την διαδρομή με τα πόδια, αλλά τον Ιανουάριο θα έχει κρύο! Δεν ξέρω αν θα αντέξουμε! Κανένα καλό οικονομικό ξενοδοχείο έχεις να προτείνεις;
 
Μηνύματα
14
Likes
0
Πήγα τον περασμένο Απρίλιο για 8 ημέρες και 1 ημέρα πήγαμε Νορμανδία (παραλίες απόβασης, αμερικάνικο νεκροταφείο και Bayeux). Επειδή θα μείνετε 6 ημέρες προτείνω να τις αφιερώσετε αποκλειστικά στο Παρίσι γιατί του αξίζουν πολλές μέρες. Νορμανδία άν πάτε με tour υπολογίστε κανένα 100αρι συνολικά το άτομο. Μια ακόμη πρόταση απο μένα είναι να μην αφιερώσετε πολύ χρόνο σε μουσεία κλπ. γιατί η πόλη έχει να προσφέρει πάρα πολλα!! Πέρσι είχαμε κάνει τη διαδρομή Μονμάρτη μέχρι Σαμς Ελυζέ με τα πόδια, αν αντέχετε είναι απίστευτη διαδρομή! Είναι η ρομαντικότερη πόλη κατα τη γνώμη μου! Άντε και καλά να περάσετε!
συμφωνω
 

dragonver

Member
Μηνύματα
51
Likes
3
Ταξίδι-Όνειρο
Μάτσου Πίτσου, Περού
2 θα είστε; Μέχρι πόσα θέλετε να δώσετε για τα 6 βράδια;
 

ioanna.gkan

Member
Μηνύματα
459
Likes
65
Επόμενο Ταξίδι
Ευρώπη αλλά που,,,
Ταξίδι-Όνειρο
Παταγωνια
Δυσκολη περίοδος. Ελεγα μεχρι 100 Ε. Αλλά ψάχνω να μελινω κεντρικά.
 

kokoui

Member
Μηνύματα
369
Likes
490
Ταξίδι-Όνειρο
Λατινικη Αμερικη
Δυσκολη περίοδος. Ελεγα μεχρι 100 Ε. Αλλά ψάχνω να μελινω κεντρικά.
http://www.booking.com/hotel/fr/lib...l?sid=85d01d4b99009c817756d177b5f4aec3;dcid=1
Μειναμε το 2011, ειναι κοντα στο κεντρο και διπλα απο μετρο, καλη τιμη, καθαρο, τι αλλο να ζητησεις? Σε συγκρηση με αλλα αχουρια που υπαρχουν στο Παρισι αυτο ειναι το ιδανικο.
 

Tatoulini

New Member
Μηνύματα
1
Likes
3
Επόμενο Ταξίδι
Πράγα,Λισσαβώνα,Ταιλάνδη
Ταξίδι-Όνειρο
Νέα Υόρκη
Κοίταξε,
έμεινα Παρίσι για 3 χρόνια και είναι μια πόλη που αξίζει να της αφιερώσεις μέρες,χρόνο και περπάτημα.
Οπότε ξόδεψε αυτές τις 6 μέρες προσπαθώντας να ζήσεις το Παρίσι και όχι τρέχοντας να προλάβεις να δεις και να φωτογραφίσεις τα πάντα.
Ξύπνησε το πρωί,προγραμμάτισε μια επίσκεψη σε κάποιο μουσείο ή κάποιο άλλο αξιοθέατο και μετά απλά περπάτησε.
Για μένα δεν έχεις πάει στο Παρίσι αν δεν έχεις περπατήσει τα στενάκια στο Μαρέ και μόλις διψάσεις παίρνεις μία μισόλιτρη χύμα μπύρα.
Σαν συμβουλή σου δίνω να μην κυνηγάς να δεις συνεχώς το Παρίσι από ψηλά.Θα το δεις απο τον πύργο,από την Μονμάρτη..Αρκεί.Περπάτησε,πιές καφέ,φάει εκεί που δεν κάνει μπαμ ότι είναι τουριστικά μέχρι αηδίας.Πιές κρασί πριν το μεσημέρι και μπες στην κουλτούρα των Γάλλων.
Τip Αν διψάσεις ζήτα να σου φέρουν καράφα νερό,είναι δωρεάν σε αντίθεση που αν απλά ζητήσεις νερό θα σου το χρεώσουν αδρά ανάλογα και τη περιοχή.
Une Carrafe d eau το ζητάς.
Αν πας Μονμάρτη μέρα ανέβα Αιφελ βράδυ για να δεις με διαφορετικό φως το Παρίσι απο ψηλά.
Και προτιμότερο να ανέβεις τελευταίες μέρες Αιφελ για να ξέρεις και τί βλέπεις.
Πήγαινε για καφέ στο πύργο Μονπαρνάς,θα το δεις και εκει το Παρίσι απο ψηλά.Μπαίνοντας διευκρίνησε ότι πας στο καφέ γιατί διαφορετικά θα σε βάλουν να πληρώσεις για να ανέβεις στην ταράτσα.Το καφέ είναι ωραίο και βλέπεις και την ίδια θέα.
Για το ξενοδοχείο απλά φρόντισε να είναι κοντά σε μετρό και όχι κακόφημη περιοχή.
Καλά να περάσεις.
 

giannoula

Member
Μηνύματα
1.299
Likes
2.429
Επόμενο Ταξίδι
who knows???
κοίταξε και αυτό το ξενοδοχείο http://www.hoteldescomedies.com/ μόλις ανακαινίστηκε σε πολύ κεντρικό σημείο ανάμεσα σε δύο στάσεις μετρό. Είχαμε μείνει και μεις πριν 3 χρόνια, και είχαμε μείνει πολύ ευχαριστημένοι
 

ioanna.gkan

Member
Μηνύματα
459
Likes
65
Επόμενο Ταξίδι
Ευρώπη αλλά που,,,
Ταξίδι-Όνειρο
Παταγωνια
Κοίταξε,
έμεινα Παρίσι για 3 χρόνια και είναι μια πόλη που αξίζει να της αφιερώσεις μέρες,χρόνο και περπάτημα.
Οπότε ξόδεψε αυτές τις 6 μέρες προσπαθώντας να ζήσεις το Παρίσι και όχι τρέχοντας να προλάβεις να δεις και να φωτογραφίσεις τα πάντα.
Ξύπνησε το πρωί,προγραμμάτισε μια επίσκεψη σε κάποιο μουσείο ή κάποιο άλλο αξιοθέατο και μετά απλά περπάτησε.
Για μένα δεν έχεις πάει στο Παρίσι αν δεν έχεις περπατήσει τα στενάκια στο Μαρέ και μόλις διψάσεις παίρνεις μία μισόλιτρη χύμα μπύρα.
Σαν συμβουλή σου δίνω να μην κυνηγάς να δεις συνεχώς το Παρίσι από ψηλά.Θα το δεις απο τον πύργο,από την Μονμάρτη..Αρκεί.Περπάτησε,πιές καφέ,φάει εκεί που δεν κάνει μπαμ ότι είναι τουριστικά μέχρι αηδίας.Πιές κρασί πριν το μεσημέρι και μπες στην κουλτούρα των Γάλλων.
Τip Αν διψάσεις ζήτα να σου φέρουν καράφα νερό,είναι δωρεάν σε αντίθεση που αν απλά ζητήσεις νερό θα σου το χρεώσουν αδρά ανάλογα και τη περιοχή.
Une Carrafe d eau το ζητάς.
Αν πας Μονμάρτη μέρα ανέβα Αιφελ βράδυ για να δεις με διαφορετικό φως το Παρίσι απο ψηλά.
Και προτιμότερο να ανέβεις τελευταίες μέρες Αιφελ για να ξέρεις και τί βλέπεις.
Πήγαινε για καφέ στο πύργο Μονπαρνάς,θα το δεις και εκει το Παρίσι απο ψηλά.Μπαίνοντας διευκρίνησε ότι πας στο καφέ γιατί διαφορετικά θα σε βάλουν να πληρώσεις για να ανέβεις στην ταράτσα.Το καφέ είναι ωραίο και βλέπεις και την ίδια θέα.
Για το ξενοδοχείο απλά φρόντισε να είναι κοντά σε μετρό και όχι κακόφημη περιοχή.
Καλά να περάσεις.
Συμφωνώ απόλυτα μαζί σου! Δώσε και κανένα όνομα από μπιστρο ή καφε στο marais quartier Latin βρε κορίτσι! Αν κι εγώ είμαι της φιλοσοφίας όπου βρεθώ και μου αρέσει, μπαίνω! Τα απρογραμμάτιστα είναι τα πιο ωραία!
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.186
Μηνύματα
883.276
Μέλη
38.893
Νεότερο μέλος
stefanoss

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom