Ηνωμένο Βασίλειο Οδηγός: Λονδίνο

paefstra

Member
Μηνύματα
13.016
Likes
40.986
Έχω μείνει στο http://www.booking.com/hotel/gb/chrysos.el.html . Μικρό ξενοδοχείο, κάπως λεπτοί τοίχοι αλλά μια χαρά για την τιμή του. Και η περιοχή πολύ βολική και με βραδινό λεωφορείο.
Και εδώ που έμεινα http://www.booking.com/hotel/gb/norfolktowershotel.html?tab=1&origin=hp&error_url=/hotel/gb/norfolktowershotel.el.html?aid=357006;label=gog235jc-hotel-el-gb-norfolktowershotel-unspec-gr-com;sid=418c7549bf611c840330eebcca0cdd09;dcid=1;&do_availability_check=on&aid=357006&dcid=1&label=gog235jc-hotel-el-gb-norfolktowershotel-unspec-gr-com&lang=el&sid=418c7549bf611c840330eebcca0cdd09&checkin_monthday=24&checkin_year_month=2013-12&checkout_monthday=25&checkout_year_month=2013-12#availability_targetμια από τα ίδια μου φάνηκε, ίσως προτιμώ το πρώτο γιατί είναι πιο εξυπηρετικοί και ευγενικοί στη ρεσεψιόν. Και τα δυο δεν τα λες κατι σπουδαίο, αλλα αν λείπεις όλη μέρα και δεν περνας πολύ χρόνο στο ξενοδοχείο, είναι ικανοποιητικά
 
Μηνύματα
14
Likes
0
Παιδια εχω μπερδευτει τελειως με το λονδινο...
θελω να παω στο wembley..αλλα δεν θελω να παρω aegean για heathrow..γιατι ειναι απο 200 και πανω...ετσι σκεφτομαι ή Ryanair που σε αφηνει Standsed ή easyjet που σε αφηνει Gatwick . Ποιο απο τα 2 πιστευετε βολευει καλυτερα?
Απο κει τα μεσα που χρειαζονται για να πας wembley περιλαμβανονται στην oystercard ή θα έχω και εξτρα εξοδα για άλλα μεσα? πχ.τραινο

Ευχαριστω

παρεπιπτοντως προσπαθω να καταλαβω πως λειτουργει η oyster και σε αντιδιαστολη με την traverlcard αλλα και γενικα...δν εχω καταλαβει τιποτα...και νιωθω πιο ηλιθια απο ποτε
πιστευω πως θα ηταν καλυτερα στο gatwick με easyjet
 

panagiotis3

Member
Μηνύματα
48
Likes
10
Έχω μείνει στο http://www.booking.com/hotel/gb/chrysos.el.html . Μικρό ξενοδοχείο, κάπως λεπτοί τοίχοι αλλά μια χαρά για την τιμή του. Και η περιοχή πολύ βολική και με βραδινό λεωφορείο.
Και εδώ που έμεινα http://www.booking.com/hotel/gb/norfolktowershotel.html?tab=1&origin=hp&error_url=/hotel/gb/norfolktowershotel.el.html?aid=357006;label=gog235jc-hotel-el-gb-norfolktowershotel-unspec-gr-com;sid=418c7549bf611c840330eebcca0cdd09;dcid=1;&do_availability_check=on&aid=357006&dcid=1&label=gog235jc-hotel-el-gb-norfolktowershotel-unspec-gr-com&lang=el&sid=418c7549bf611c840330eebcca0cdd09&checkin_monthday=24&checkin_year_month=2013-12&checkout_monthday=25&checkout_year_month=2013-12#availability_targetμια από τα ίδια μου φάνηκε, ίσως προτιμώ το πρώτο γιατί είναι πιο εξυπηρετικοί και ευγενικοί στη ρεσεψιόν. Και τα δυο δεν τα λες κατι σπουδαίο, αλλα αν λείπεις όλη μέρα και δεν περνας πολύ χρόνο στο ξενοδοχείο, είναι ικανοποιητικά
paefstra και ςγω στο crysos εκλεισα θα μπορουσες να μου πεις ποιος ειναι ο πιο ευκολος τροπος να φτασω εκει.??και ειδικα το πρωι με ενδιαφεριε γιατι η easyjet φευγει νωρις.!easybus η national express.?
υ.γ αν κλεισω ticket online με την easybus η την national express πρεπει να τα παραλαβω απο καπου.?η θα μου δωσουν καποιο κωδικο.?
 
Last edited:

paefstra

Member
Μηνύματα
13.016
Likes
40.986
Αν εννοείς πώς θα ερθεις απο αεροδρόμιο, ο σταθμός Paddington του μετρό είναι πολύ κοντά στο ξενοδοχείο. Εγώ όταν είχα πολύ πρωινό ταξίδι είχα πάρει το easybus τα ξημερώματα κατά τις 2 και έβγαλα τη νύχτα άυπνη ουσιαστικά, αλλα είχα το λιγότερο άγχος αν θα φτάσω έγκαιρα. Με ένα minicab φτάνεις μια χαρά στην αφετηρία.
Εδω οι οδηγίες: http://www.easybus.co.uk/london-gatwick
 
Last edited:

panagiotis3

Member
Μηνύματα
48
Likes
10
Αν εννοείς πώς θα ερθεις απο αεροδρόμιο, ο σταθμός Paddington του μετρό είναι πολύ κοντά στο ξενοδοχείο. Εγώ όταν είχα πολύ πρωινό ταξίδι είχα πάρει το easybus τα ξημερώματα κατά τις 2 και έβγαλα τη νύχτα άυπνη ουσιαστικά, αλλα είχα το λιγότερο άγχος αν θα φτάσω έγκαιρα. Με ένα minicab φτάνεις μια χαρά στην αφετηρία.
Εδω οι οδηγίες: http://www.easybus.co.uk/london-gatwick
ωραια θα κλεισω online για το easybus.!Tο minicab ειναι σαν ταξι αλλα πιο φθηνο..??ποσο ηταν το κοστος απο το ξενοδοχειο μεχρι earls curt.?και κατι ακομα αν ξερεις travelcard με ισχυει 2for1 μπορω να βγαλω απο earls curt or paddington?? Thank you in advance ;)
 

jimp

Member
Μηνύματα
5.020
Likes
6.401
ωραια θα κλεισω online για το easybus.!Tο minicab ειναι σαν ταξι αλλα πιο φθηνο..??ποσο ηταν το κοστος απο το ξενοδοχειο μεχρι earls curt.?και κατι ακομα αν ξερεις travelcard με ισχυει 2for1 μπορω να βγαλω απο earls curt or paddington?? Thank you in advance ;)
Μπορείς να βγάλεις από το σταθμό του West Brompton, έτσι και αλλιώς σε βολεύει αφού εκεί δίπλα σταματάς.
 

skiace

Member
Μηνύματα
82
Likes
11
Επόμενο Ταξίδι
Μόναχο-Σάλτζμπουργκ-Βιένν
Θα ηθελα να θεσω υποψιν σας το προγραμμα των ημερων μας, για το οποιο θα εκτιμουσα ιδιαιτερως προτασεις η

τροποποιησεις καθως και καποιες ερωτησεις.

ΠΡΩΤΗ ΗΜΕΡΑ 25/12
Αφιξη νωρις το απογευμα, τακτοποιηση στο ξενοδοχειο. Καιρου επιτρεποντος, βολτα με τα ποδια μεχρι το Hyde Park (4,2

χλμ), για να δουμε την υπαιθρια Χριστουγεννιατικη αγορα. Αν βρουμε ανοικτο το σταθμο του Paddington θα προμηθευτουμε

2 εβδομαδιαιες travelcard. Αν οχι την επομενη μερα. Τα παιδια εφοσον ειναι 11 και 8 δεν υποχρεουνται σε εισιτηριο.

Δειπνο σε ενα Περσικο κοντα στο ξενοδοχειο.

ΔΕΥΤΕΡΗ ΗΜΕΡΑ 26/12

Θα ξεκινησουμε με την προσφορα του 2for1 για το London eye στις 10.00 μεχρι 10.45.(κοστος 19,20 για ενα ενηλικα +

12,30 χ 2 για τα παιδια. Συνολο 43,80). Στις 11.00 στα πλαισια της ιδιας προσφορας θα επισκεφθουμε το London Dungeon

μεχρι τις 13.00 (κοστος 24,60 + 19,20 χ 2. Συνολο 63.00).Στη συνεχεια και παντα με το 2for1 επισκεπτομαστε το sea

life london aquarium απο τις 13.30 μεχρι τις 15.30. (Κοστος 20,70 + 15 χ 2. Συνολο 50,70). Μπηκα στον πειρασμο να

μπουμε μετα τις 15.00 οπου το εισιτηριο ειναι σημαντικα μειωμενο ομως ετσι δεν θα προλαβουμε το madame tussauds.

Συνεχιζουμε λοιπον για το madame tussauds το οποιο θα επισκεφθουμε απο τις 16.30 εως τις 18.30. (κοστος με το 2for1

81,60 + αναμονη, κοστος με ηλεκτρονικη προαγορα εισιτηριων σε συγκεκριμμενο χρονο (16.30-17.00) και χωρις αναμονη

81). Κατα πασα πιθανοτητα λοιπον θα προτιμησω την ηλεκτρονικη αγορα αλλα ακομη δεν το εχω οριστικοποιησει. Εφοσον

καταφερουμε να δουμε οοοολα αυτα φανταζομαι πως θα πρεπει να βρουμε καποιο εστιατοριο για βραδυνο και στη συνεχεια

αποσυρση. Με το θεμα του βραδυνου δεν αγχωνομαι ιδιαιτερα γιατι το ξενοδοχειο διαθετει και ενα Ιταλικο εστιατοριο το

οποιο μπορει να χρησιμοποιηθει σαν λυση αναγκης.

ΤΡΙΤΗ ΗΜΕΡΑ 27/12.
Ημερα αφιερωμενη σε εξωτερικες επισκεψεις. Θα ξεκινησουμε με το 2for1 για το tower of london γυρω στις 09.00 - 12.30.

Δεν εχω προλαβει ακομη να δω τι θα δουμε εκει και το κοστος θα κυμανθει στα 21,45 + 10,75 χ 2. Συνολο 42,95. Στην

συνεχεια μικρη βολτα στην tower bridge. Συνεχιζουμε με τον ιδιο τροπο για το kensington palace οπου το αργοτερο μεχρι

τις 16.00 θα πρεπει να εχουμε μπει. Υπολογιζω να εχουμε τελειωσει μετα τις 18.00 οπου και θα παμε για φαγητο και

ξεκουραση. *** η σημερινη ημερα αρχικα θα περιελαμβανε και τα ανακτορα του Μπακιγχαμ. Διαβαζοντας ομως οτι αρκετοι

ταλαιπωρηθηκαν επι ωρες περιμενοντας και τελικα μην βρισκοντας εισιτηρια, σκεφτηκα να τα προμηθευτω ηλεκτρονικα απο

πριν. Η πρωτη διαθεσιμη ημερομηνια ειναι τον Αυγουστο του 2014. Χαχαχαχα, κριμα !!! ***

ΤΕΤΑΡΤΗ ΗΜΕΡΑ 28/12
Αυτη η ημερα ειναι αφιερωμενη σε 2 μουσεια. Της φυσικης ιστοριας και των επιστημων.Θα ξεκινησουμε απο το επιστημων

και θα συνεχισουμε με το φυσικης ιστοριας. Η εισοδος και στα 2 ειναι ελευθερη υπαρχουν μονο καποια θεματα επι

πληρωμη, για τα οποια δεν θελω να προπληρωσω εισιτηρια καθως δεν ξερω πως θα μας παρει ο χρονος. Μετα το τελος της

επισκεψης βολτα στα μαγαζια και στη συνεχεια βραδυνο και ξεκουραση.

ΠΕΜΠΤΗ ΗΜΕΡΑ 29/12
Για σημερα Κυριακη σειρα εχει το Βρεττανικο μουσειο (ελπιζω οταν λεει ανοιχτα καθημερινα να εννοει και Κυριακη. Μετα

το τελος της επισκεψης θα υπαρξει ελευθερο προγραμμα και μετα την ξεκουραση και το δειπνο θα παμε στο ripleys believe

it or not με συνολικο κοστος περιπου 75.

ΕΚΤΗ ΗΜΕΡΑ 30/12
Για την τελευταια μας ημερα δεν εχω ακομη σαφες προγραμμα. Προσανατολιζομαι σε επισκεψη στο Greenwich και οτι αλλο

ενδεχομενως δεν εχουμε προλαβει τις προηγουμενες ημερες η προκυψει.

Ακουω παρακαλω τα σχολια και τις υποδειξεις σας.
 

tripakias

Member
Μηνύματα
8.024
Likes
12.125
Επόμενο Ταξίδι
Άγιος Μαυρίκιος
Ταξίδι-Όνειρο
Εκεί
Δυο γρηγορες παρατηρησεις.

1. Ανημερα τα Χριστουγεννα και η wonderland στο Hyde park ειναι κλειστη.
2. Το Buckingham ειναι κλειστο το χειμωνα.
3. Απουσιαζουν απο το προγραμμα (σχεδον καθολικα) υπαιθριες αγορες και παρκα. Δεν ξερω αν απλα δεν σας αρεσουν ή υπαρχει αλλος λογος που τα αφησες απ' εξω.
 

vasnorth

Member
Μηνύματα
594
Likes
1.814
@Sciace
Να συμπληρώσω κι εγώ ότι απουσιάζει από το πρόγραμμα σου το Covent Garden. Ενας προορισμός που είναι must για κάθε επισκέπτη που έρχεται στο Λονδίνο. Εκεί βρίσκεται και το εξαιρετικό London Transport Museum, ένα μουσείο που θα το καταευχαριστηθούν τα παιδιά. Δείχνει την εξέλιξη των μέσων μεταφοράς, από τα πρώτα λεωφορεία έως και το πως φτιάχτηκε το μετρό. Προτείνω να μην το χάσετε! Βρίσκεται και στην προσφορά 2-1.
http://www.ltmuseum.co.uk/visit
 
Last edited:

jose

Member
Μηνύματα
701
Likes
210
Ταξίδι-Όνειρο
Tokio
παιδια ποιος ειναι ο καλύτερος τροπος και διαδρομή να παω στο Windsor Castle ?? τι προτείνετε ?
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.186
Μηνύματα
883.275
Μέλη
38.893
Νεότερο μέλος
stefanoss

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom