Συνάλλαγμα: πού να αλλάξω χρήματα. Πληρωμές με κάρτες.

kosvik

Member
Μηνύματα
121
Likes
54
Επόμενο Ταξίδι
?????
Ταξίδι-Όνειρο
ΚΑΡΑΙΒΙΚΗ
Ναι, από το αεροδρόμιο έκανα την ανάληψη. Ήταν μηχάνημα EURONET κ έγραφε επάνω maestro/cirrus κτλ...
Υπάρχουν κάποια μηχανήματα που τα διαχειρίζονται ιδιωτικές εταιρίες ανεξάρτητες από τράπεζες που όπως είναι λογικό βαράνε λίγο παραπάνω στις τιμες,αυτό το euronet σε κάτι τέτοιο με παραπέμπει.

Πάντως υπάρχει μια παραπληροφόρηση όσο αφορά τις τιμές συναλλάγματος στην Ελλάδα τις οποίες θεωρώ παρά πολύ καλές για νομίσματα πρώτης γραμμής εκτός βέβαια από ορισμένα νομίσματα που είναι δυσεύρετα και η μοναδική τράπεζα προμηθευτής τα πουλάει με καπέλο 2,5% που ως αποτέλεσμα έχει αυτό να μετακυλύετε στον τελικό αγοραστή.

Η δικιά μου συμβουλή είναι αν εξαιρέσω βέβαια αυτούς που θέλουν να χρησιμοποιήσουν την κάρτα για ευκολία ή περισσότερη ασφάλεια ή δεν ξέρω εγώ τι άλλο, κάντε μια έρευνα πρώτα και θα διαπιστώσετε ότι θα βρείτε πολύ καλές τιμές στα περισσότερα νομίσματα.
 

αθηνα123

Member
Μηνύματα
283
Likes
22
Επόμενο Ταξίδι
?????????????????
Ταξίδι-Όνειρο
νησια μαρκισας
ξερει καποιος που ειναι καλυτερα να κανω συναλαγμα για μαροκο?
 

iparout

Member
Μηνύματα
13
Likes
6
Χαίρετε.

Μετά από πολύ καιρό ως lurker αποφάσισα να γραφτώ στο φόρουμ γιατί θα ήθελα τις πολύτιμες συμβουλές σας.
Φεύγω αύριο για Αγγλία (Λονδινο) θα μείνω για 5 μέρες και θέλω να μάθω τι συμφέρει περισσότερο από πλευράς συναλλάγματος.

Σκοπεύω να πληρώνω ότι μπορώ με την πιστωτική μου της Citibank (φαντάζομαι δεν υπάρχει commission για τη μετατροπή του νομίσματος σε αυτή την περίπτωση και συμφέρει ??) και τα υπόλοιπα μετρητά. Το θέμα είναι, πού να αλλάξω από ευρώ σε λίρες χωρίς να πληρώσω κερατιάτικα για τη μετατροπή ? Τα μαγαζιά στο αεροδρόμιο δαγκώνουν ανελέητα. Και δεν ξέρω αν συμφέρει με μια χρεωστική της Πειραιώς που έχω, να σηκώνω λίρες από τα εκεί ATM.

Κάπου άκουσα ότι στα Αγγλικά ταχυδρομεία είναι πολύ συμφέρουσα η αγορά λίρας. Ισχύει ?

Thanks για τη βοήθεια και καλώς σας βρήκα !!
 

Jobous

Member
Μηνύματα
83
Likes
50
Επόμενο Ταξίδι
Κάπου στην Ευρώπη !!
Ταξίδι-Όνειρο
Road trip Κεντρική Ευρώπη
Καλημέρα. Προσωπική άποψη μετά απο την δική μου επίσκεψη στο Λονδίνο.
Πληρωμή με χρεωστική ( ή πιστωτική) σε όλα !!!
Αν χρειαστείς μετρητά ανάληψη με χρεωστική απο ΑΤΜ. Θα υπάρξει η κλασσική προμήθεια όπως εδώ μέσω ΔΙΑΣ.
 

iparout

Member
Μηνύματα
13
Likes
6
Καλημέρα. Προσωπική άποψη μετά απο την δική μου επίσκεψη στο Λονδίνο.
Πληρωμή με χρεωστική ( ή πιστωτική) σε όλα !!!
Αν χρειαστείς μετρητά ανάληψη με χρεωστική απο ΑΤΜ. Θα υπάρξει η κλασσική προμήθεια όπως εδώ μέσω ΔΙΑΣ.
Αυτό κατάλαβα κι εγώ μετά από αρκετό ψάξιμο...

Σε περίπτωση χώρας εκτός ευρώ, πιστωτική για όλες τις αγορές, ειδικά αν υπάρχει και επιστροφή όπως το 2.5% που μου δίνει η Citibank Affinity, και χρεωστική για αναλήψεις από ΑΤΜ για τα μετρητά που ενδέχεται να χρειαστούν. Πιο συμφέρουσες λύσεις για μετρητά από ΑΤΜ είναι (μακράν) η ΕΤΕ με την ΕΘΝΟCASH της Maestro, και αμέσως μετά η χρεωστική (debit) τη eurobank. Οι υπόλοιπες τράπεζες είναι αρκετά ακριβές και δεν συνιστώνται.

Ορίστε κι ένα σύντομο πινακάκι που έφτιαξα :



Οι credit cards (πιστωτικές) αφορούν αποπληρωμή όλου του ποσού σε 15 μέρες μετά την ανάληψη καθώς, ως γνωστόν, σε ανάληψη από ΑΤΜ με χρήση πισωτικής τα χρήματα τοκίζονται με 20%+ (ανάλογα την κάρτα) από την στιγμή που τα σηκώνεις.

Επιπλέον, η πιστωτική της citibank έχει 2 στήλες, με την πρώτη να αφορά ανάληψη από ΑΤΜ της Citibank στο εξωτερικό.

Όλα αυτά με πάσα επιφύλαξη, βέβαια, καθώς ενδέχεται να έχω κάνει και κάποιο λάθος (οι πληροφορίες μαζεύτηκαν από τα site των τραπεζών).
 

Jobous

Member
Μηνύματα
83
Likes
50
Επόμενο Ταξίδι
Κάπου στην Ευρώπη !!
Ταξίδι-Όνειρο
Road trip Κεντρική Ευρώπη
Πάντως εγω όταν πήγα τον Μάιο είχα ακόμη χρεωστική της τράπεζας Κύπρου και το κόστος για ανάληψη 200 λιρών ήταν 2.5 ευρώ. Τώρα έγινε πλέον Πειραιώς και το κόστος από ότι ειδα πήγε στον Θεό!!!!
 

litsaki_tz

Member
Μηνύματα
13
Likes
0
Επόμενο Ταξίδι
Βερολίνο-Άμστερνταμ
Ταξίδι-Όνειρο
ΑΜΕΡΙΚΗ
Καλησπερα σε ολους! Ετοιμαζομαι για ταξιδι παρισι-λονδινο!!! Απο 6 μερες στην καθε πολη!! Διαβασα οτι οι πιο πολυ προτεινετε τη χρηση πιστωτικης και χρεωστικης για αγορες και τη χρηση χρεωστικης για αναληψη μετρητων απο ατμ του εξωτερικου.

Εγω εχω χρεωστικη κ πιστωτικη της πειραιως αλλα θα παρω μαζι μου και καποια μετρητα. Σκοπευω οτι μπορω να πληρωσω στο παρισι με την πιστωτικη, ωστε να εχω μετρητα για το λονδινο. Η ερωτηση μου ειναι εξης: η πιστωτικη καρτα δεν εχει χρεωση μετατροπης συναλλαγματος ή εξτρα εξοδα επιβαρυνσης απο την τραπεζα; δλδ, αν αγορασω κατι στο λονδινο σε λιρες αγγλιας με την πιστωτικη, θα χρεωθω το ποσο αγορας βασει της ισοτιμιας εκεινη την ημερα αλλα μονον αυτο;

Επισης, μια φιλη μου δανεισε μια visa debit της τραπεζας NatWest ωστε να βγαλω μια φορα ενα μεγαλο ποσο απο τη χρεωστικη μου και να το καταθεσω σε αυτον τον λογαριασμο, για να μην κυκλοφορω με πολλα μετρητα μαζι μου. Αναρωτιεμαι, ομως, αν αποδεχονται συναλλαγες μονο μετην εισαγωγη pin και οχι με ταυτοτητα, διοτι η καρτα λεει το δικο της ονομα. Γιατι απο οτι διαβασα στο φορουμ καποιοι θεωρειτε παραβλεψη το να μη σου ζητησουν ταυτοτητα. Βεβαια η φιλη μου μου ειπε οτι εφοσον θα ξερω το pin δεν θα εχω προβλημα. Εσεις τι γνωριζετε απο τις ταξιδιωτικες σας εμπειριες;

Ευχαριστω εκ των προτερων!!
 

karfitsa

Member
Μηνύματα
4.546
Likes
8.035
Αφου εχεις δικη σου καρτα,γιατι να χρησιμοποιεις της φιλης σου,που θα χρειαστει να βαλεις λεφτα,που μπορει να μη σου φτασουν η να περισσεψουν?...και κυριως δεν ειναι δικη σου.
 

Jobous

Member
Μηνύματα
83
Likes
50
Επόμενο Ταξίδι
Κάπου στην Ευρώπη !!
Ταξίδι-Όνειρο
Road trip Κεντρική Ευρώπη
Η χρεωση γίνεται στο νόμισμα της χώρας που χρησιμοποιήθηκε και η μετατροπή θα γίνει απο την τράπεζα (με την ισοτιμία που υπάρχει την στιγμή της συναλλαγής). Τώρα για την κάρτα στην περίπτωση που χρειάζεται Pin δεν ζητείται ταυτότητα (τις περισσότερες φορές). Το μονο θέμα που υπήρξε ήταν η κάρτα να είχε υπογραφή στην πίσω πλευρά.
Πάντως μην αγχώνεσαι για μετρητά και κάρτα. Προσπάθησε να χρησιμοποιείς την κάρτα όσο τον δυνατόν περισσότερο μπορείς. Την χρεωστική. Εγώ στην θέση σου , θα προτιμούσα τα μετρητά στο Παρίσι και όχι στο Λονδίνο (λόγω αλλαγής νομίσματος). Απλά βγάλε λίγα χρήματα απο ένα ΑΤΜ στο Λονδίνο για τα αρχικά και κάποια μικροποσά και σε όποια άλλη συναλλαγή κάρτα. Δεν υπάρχει χρέωση σε συναλλαγές με χρεωστική. Μόνο όταν θα σηκώσεις χρήμα απο ΑΤΜ.
 

babaduma

Member
Μηνύματα
5.052
Likes
7.801
Επόμενο Ταξίδι
terra incognita
Ταξίδι-Όνειρο
α του Κενταύρου
Η ερωτηση μου ειναι εξης: η πιστωτικη καρτα δεν εχει χρεωση μετατροπης συναλλαγματος ή εξτρα εξοδα επιβαρυνσης απο την τραπεζα; δλδ, αν αγορασω κατι στο λονδινο σε λιρες αγγλιας με την πιστωτικη, θα χρεωθω το ποσο αγορας βασει της ισοτιμιας εκεινη την ημερα αλλα μονον αυτο;
Κάποιες Τράπεζες (π.χ. Citibank) χρεώνουν την πιστωτική σου κάρτα και με επιπλέον έξοδα συναλλαγής (ακόμη κι όταν αυτή είναι μια απλή ηλεκτρονική αγορά). Άλλες Τράπεζες (π.χ. Πειραιώς) δεν χρεώνουν τέτοια έξοδα. Η τιμή μετατροπής είναι διαφορετική για κάθε Τράπεζα.

Αναρωτιεμαι, ομως, αν αποδεχονται συναλλαγες μονο μετην εισαγωγη pin και οχι με ταυτοτητα, διοτι η καρτα λεει το δικο της ονομα. Γιατι απο οτι διαβασα στο φορουμ καποιοι θεωρειτε παραβλεψη το να μη σου ζητησουν ταυτοτητα. Βεβαια η φιλη μου μου ειπε οτι εφοσον θα ξερω το pin δεν θα εχω προβλημα. Εσεις τι γνωριζετε απο τις ταξιδιωτικες σας εμπειριες;
Η φιλοσοφία των νέων πιστωτικών καρτών με το τσιπάκι και το pin είναι ν' απλοποιηθούν οι διαδικασίες αφ'ενός και ν' αποφευχθούν τα όποια προβλήματα προέκυπταν με την υπογραφή και την αμφισβήτηση της γνησιότητάς της. Στο πνεύμα του ότι "αφού ξέρει το pin και δεν χρειάζεται να υπογράψει, γιατί να του ζητήσω ταυτότητα;" πολλοί υπάλληλοι δεν ζητούν ταυτοποίηση (προσωπικά, όποτε χρησιμοποίησα το pin, ποτέ δεν μου ζήτησαν ταυτότητα ή διαβατήριο). Τι γίνεται όμως όταν π.χ. η κάρτα έχει προφανές γυναικείο όνομα και ο συναλλασσόμενος είναι άνδρας; Και ποιός διασφαλίζει τον υπάλληλο ότι δεν είναι κλεμμένη η κάρτα αλλά και το pin; Κανονικά, λοιπόν, πρέπει να ζητείται η ταυτοποίηση από τον υπάλληλο - για την ασφάλεια και των δύο μερών.

Επί του προκειμένου, τι μπορείς να κάνεις εσύ; Για να είσαι σίγουρη, να χρησιμοποιείς την χρεωστική κάρτα της φίλης σου μόνο σε ΑΤΜ. Για τις συναλλαγές που εμπλέκονται φυσικά πρόσωπα, να χρησιμοποιείς την πιστωτική σου.
 

iparout

Member
Μηνύματα
13
Likes
6
Κάποιες Τράπεζες (π.χ. Citibank) χρεώνουν την πιστωτική σου κάρτα και με επιπλέον έξοδα συναλλαγής (ακόμη κι όταν αυτή είναι μια απλή ηλεκτρονική αγορά). Άλλες Τράπεζες (π.χ. Πειραιώς) δεν χρεώνουν τέτοια έξοδα. Η τιμή μετατροπής είναι διαφορετική για κάθε Τράπεζα.


Η φιλοσοφία των νέων πιστωτικών καρτών με το τσιπάκι και το pin είναι ν' απλοποιηθούν οι διαδικασίες αφ'ενός και ν' αποφευχθούν τα όποια προβλήματα προέκυπταν με την υπογραφή και την αμφισβήτηση της γνησιότητάς της. Στο πνεύμα του ότι "αφού ξέρει το pin και δεν χρειάζεται να υπογράψει, γιατί να του ζητήσω ταυτότητα;" πολλοί υπάλληλοι δεν ζητούν ταυτοποίηση (προσωπικά, όποτε χρησιμοποίησα το pin, ποτέ δεν μου ζήτησαν ταυτότητα ή διαβατήριο). Τι γίνεται όμως όταν π.χ. η κάρτα έχει προφανές γυναικείο όνομα και ο συναλλασσόμενος είναι άνδρας; Και ποιός διασφαλίζει τον υπάλληλο ότι δεν είναι κλεμμένη η κάρτα αλλά και το pin; Κανονικά, λοιπόν, πρέπει να ζητείται η ταυτοποίηση από τον υπάλληλο - για την ασφάλεια και των δύο μερών.

Επί του προκειμένου, τι μπορείς να κάνεις εσύ; Για να είσαι σίγουρη, να χρησιμοποιείς την χρεωστική κάρτα της φίλης σου μόνο σε ΑΤΜ. Για τις συναλλαγές που εμπλέκονται φυσικά πρόσωπα, να χρησιμοποιείς την πιστωτική σου.
Πράγματι η Citibank χρεώνει 1.5% επί του ποσού συναλλαγής όταν γίνεται μετατροπή από άλλο νόμισμα, αν έχεις όμως την Affinity (που σου επιστρέφει 2.5% για αγορές απο Ζάρα) στην ουσία έρχεται το ίδιο, η μάλλον κερδίζεις μόνον το 1% για αγορές στα Ζάρα..
 

Εκπομπές Travelstories

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.167
Μηνύματα
882.751
Μέλη
38.880
Νεότερο μέλος
Adamamdia

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom