Ιαπωνία Βοήθεια για ταξίδι στην Ιαπωνία.

watanabe1

Member
Μηνύματα
14
Likes
1
Καλησπέρα,
έφτασε ο καιρός που μπορώ επιτέλους να πραγματοποιήσω ταξίδι στην ιαπωνία,το θέμα μου είναι πως!
Γενική εμπειρία δεν έχω απο χώρες της ασίας,μόνο ευρώπης και έτσι δεν ξέρω πως να το χειρστώ,
έχω πάρει απόφαση οτι θα ψάξω να βρώ τουριστικό γραφείο και όχι μόνος μου καθαρά λόγω άγνοιας των ταξιδιών αυτών,
βρίσκομαι αθήνα,που μπορω να απευθυνθώ για να βρώ προσφορές?ενδιαφέρομαι για μάρτη η απρίλη,
έχετε κάποιο γραφέιο να προτείνετε?
έχω πολλές ερωτήσεις όποτε ζητώ προκαταβολικά συγγνώμη για την ταλαιπωρία!
 

mariath

Member
Μηνύματα
2.219
Likes
5.729
Ταξίδι-Όνειρο
Όλη η Νότια Αμερική
Η Ιαπωνία δεν είναι κλασσική ασιατική χώρα. Η οργάνωσή τους (στα πάντα) ξεπερνάει και αυτή της Ευρώπης. Γι' αυτό το λόγο είναι πολύ εύκολο να ταξιδέψεις μόνος σου. Μόνο το γεγονός ότι δεν μιλάνε ξένες γλώσσες μπορεί να σου φανεί κάπως δύσκολο αλλά τελικά ξεπερνιέται και αυτό. Η γνώμη μου είναι να πας μόνος σου αν ο μόνος λόγος που το φοβάσαι είναι μήπως δεν καταφέρεις να συνεννοείσαι. Όλα είναι εξαιρετικά εύκολα και οργανωμένα για τον ταξιδιώτη.
 

jousis

Member
Μηνύματα
542
Likes
1.278
Ταξίδι-Όνειρο
Όλα
Αυτόν τον Απρίλιο ; Σε 3 μήνες ;
Έχουν αρχίσει και ανεβαίνουν οι τιμές (μέτρια/καλά ξενοδοχεία), αλλά ακόμα προλαβαίνεις μόνος σου γιατί σε λίγες ημέρες θα βγάλουν πρόγραμμα και τα budget ξενοδοχεία.

Αν ενδιαφέρεσαι να ασχοληθείς και να πας μόνος σου (που φυσικά είναι η καλύτερη λύση), στείλε μου ένα pm να σε γεμίσω link/info, κι εγώ Απρίλιο θα πάω.
 

makisg

Member
Μηνύματα
4.721
Likes
14.823
Επόμενο Ταξίδι
Κοιλάδα μέσου Ρήνου.
Ταξίδι-Όνειρο
Νησιά Φίτζι
δεν μπορεί να σου στείλει πμ γιατί έχει μόνο 3 μηνύματα.
 

watanabe1

Member
Μηνύματα
14
Likes
1
αγγλικά μιλάω άριστα αλλά μέχρι εκεί,ιαπωνικά,βασικές φράσεις που προσπαθώ να μαθαίνω μόνος μου ανα τους καιρούς,γενικά την φοβάμαι λίγο την δουλειά με τα ταξίδια μόνος για περιπτώσεις ανάγκης κτλ.
γνωρίζω οτι είναι η καλύτερη περίοδος τον απρίλη και 90% θα μπορώ να πάω,έχω στρατό που μάλλον θα είναι τον μάιο όποτε έλεγα να αποφασίσω σε 10-15 μέρες που θα ξέρω σίγουρα ημερομηνία κατάταξης,άσχετο αυτό βέβαια!

Δηλαδή προτείνετε εάν και εφόσον μπορέσω,να πάω μόνος αντι για γκρούπ?πιο οικονομικό θα είναι?
έχω ένα bugdet της τάξεως των 3000-4000ε,υποθέτω οτι είναι υπέραρκετά για 10-15 μέρες,βέβαια όσο λιγότερο τόσο το καλύτερο σε φυσιολογικά επίπεδα.
 

tripakias

Member
Μηνύματα
8.024
Likes
12.125
Επόμενο Ταξίδι
Άγιος Μαυρίκιος
Ταξίδι-Όνειρο
Εκεί
Μόνο το γεγονός ότι δεν μιλάνε ξένες γλώσσες μπορεί να σου φανεί κάπως δύσκολο αλλά τελικά ξεπερνιέται και αυτό.
Κακιες...Μαθαινουν ξενες γλωσσες

 

AERAS

Member
Μηνύματα
772
Likes
1.122
και εγώ προτείνω να πας μόνος σου, εννοείτε είναι οικονομικότερο και καλύτερο από πάρα πολλές απόψεις που έχουν αναλυθεί εκτενώς σε συζητήσεις εδώ.
Για τον προγραμματισμό του ταξιδιού που έκανα στην υπέροχη Ιαπωνία τον προηγούμενο Απρίλιο βοηθήθηκα πολύ εκτός από τις ταξιδιωτικές ιστορίες και από την σελίδα http://www.japan-guide.com/.
Γράψε μας, αν θέλεις, ένα προσχέδιο του προγράμματός σου ώστε να σε βοηθήσουμε.
 

evi01

Member
Μηνύματα
1.089
Likes
1.659
Ταξίδι-Όνειρο
Η γη ολάκερη!
Πριν ένα μήνα γύρισα από ταξίδι που έκανα μόνη μου στην Ιαπωνία. Το bugdet που αναφέρεις είναι υπεραρκετό. Αν βρεις φτηνό αεροπορικό εισητήριο, πάρεις japan rail pass και κάνεις σωστό προγραμματισμό, πιστεύω ότι σου φτάνουν 2000 ευρώ για 15 μέρες (χωρίς υπερβολές), βέβαια προς τα πάνω δεν υπάρχει όριο που μπορείς να ξοδέψεις.
Είναι απίστευτο αυτό που γράφω, αλλά η Ιαπωνία μου φάνηκε σχετικά φτηνή. Την περίμενα ακριβή και εξεπλάγην ευχάριστα με τις τιμές που είδα...
 

watanabe1

Member
Μηνύματα
14
Likes
1
Προγραμμα δεν έχω βάλει ακόμα καθ'ότι δεν το έχω σιγουρέψει αλλά θα το ξεκινήσω σύντομα πάω δεν πάω,να υπάρχει.
evi01 με χρηματική μετακίνηση πως το έκανες?είχες πάνω σου ρευστό η με κάρτες?με τις κάρτες των δικών μας τραπεζών τι παίζει?μπορείς να κάνεις αναλήψεις εκεί?
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.182
Μηνύματα
883.257
Μέλη
38.893
Νεότερο μέλος
stefanoss

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom