Ιαπωνία Βοήθεια για ταξίδι στην Ιαπωνία.

evi01

Member
Μηνύματα
1.089
Likes
1.659
Ταξίδι-Όνειρο
Η γη ολάκερη!
Για αναλήψεις από ΑΤΜ έχει αναφερθεί ότι γίνoνται από μηχανήματα της Citibank (στο αεροδρόμιο και σε κεντρικά σημεία) και δέχονται VISA και MAESTRO.
Τα πάντα όμως μπορείς να τα αγοράσεις με πιστωτική κάρτα, ακόμα και ένα εισητήριο τους 1 ευρώ. Δέχονται όλες τις πιστωτικές κάρτες ΠΑΝΤΟΥ.
 

evi01

Member
Μηνύματα
1.089
Likes
1.659
Ταξίδι-Όνειρο
Η γη ολάκερη!
Δέχονται πιστωτικές κάρτες ακόμα και τα TAXI.
 

AERAS

Member
Μηνύματα
772
Likes
1.122
σχετικά φθηνή συγκριτικά με εμάς, θα συμφωνήσω.Αλλά το θέμα κόστους είναι και ανάλογα με τις επιλογές που κάνουμε.Με visa και mastercard κάποια atm δεν έδιναν χρήματα για χώρες πέρα από τις θάλασσες!!!! όμως δεν υπήρχε θέμα έγινε ανάληψη από διάφορα atm και όχι μόνο από Citibank.Φυσικά η πιστωτική δούλεψε πολύ αλλά όχι για μικροποσά.
 

watanabe1

Member
Μηνύματα
14
Likes
1
Εγώ που έχω χρεωστική πειραιώς και maestro εθνική θα έκανα δηλαδή δουλειά?
κοιτάω απο airtickets πτήση και ξενοδοχείο για τέλη μάρτη-αρχές απρίλη και μου βγάζει στα περι 1300ε για 14 μέρες.είναι καλή ιδέα να έκλεινα εισητήρια και ξενοδοχείο μέσω airtickets?
υποθετικά πάντα σας ρωτώ,ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις ξανα!
 

evi01

Member
Μηνύματα
1.089
Likes
1.659
Ταξίδι-Όνειρο
Η γη ολάκερη!
Το προτιμότερο είναι να βγάλεις από το μηχάνημα της Citibank στο αεροδρόμιο 40.000 γιεν μετρητά για να κινείσαι και από εκεί και πέρα χρησιμοποιείς και πιστωτική κάρτα κατά βούληση.

Γιατί θέλεις να τα κλείσεις "πακέτο" από airtickets.gr ; Κάνε χωριστά αναζήτηση αεροπορικών και ξενοδοχείου και αποφάσισε τι σε συμφέρει.

Εγώ που έχω χρεωστική πειραιώς και maestro εθνική θα έκανα δηλαδή δουλειά?
κοιτάω απο airtickets πτήση και ξενοδοχείο για τέλη μάρτη-αρχές απρίλη και μου βγάζει στα περι 1300ε για 14 μέρες.είναι καλή ιδέα να έκλεινα εισητήρια και ξενοδοχείο μέσω airtickets?
υποθετικά πάντα σας ρωτώ,ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις ξανα!
Δε μας έγραψες το πρόγραμμα που θέλεις να ακολουθήσεις.
 
Last edited by a moderator:

watanabe1

Member
Μηνύματα
14
Likes
1
δεν έχω πρόγραμμα,υποθετικές είναι οι ερωτήσεις εως ότου γνωρίζω εάν θα το πραγματοποιήσω όπως σκοπεύω,
με ενδιαφέρει δηλαδή να μάθω λεπτομέρειες με τα χρήματα με τα ξενοδοχεία και τίς μετακινήσεις και γενικά τι πρέπει να γνωρίζω,
έχω διαβάσει και αυτό εδώ σαν οδηγίες http://www.greecejapan.com/ταξίδι-στην-ιαπωνία/
 

jousis

Member
Μηνύματα
542
Likes
1.278
Ταξίδι-Όνειρο
Όλα
Η σελίδα που σου έδωσε ο @AERAS είναι η μόνη που χρειάζεσαι για χάζι.
http://www.japan-guide.com/
Έχει πληροφορίες για τα πάντα. Απο τα συνηθισμένα μέχρι τα ψαχμένα. Απο μετακινήσεις με τραίνο μέχρι και με σκι.

Η πιστωτική πλέον είναι δεκτή όπου πάνε ξένοι τουρίστες. Σε περίεργα μέρη ή χωριά ή σε "μη-τουριστικά" εστιατόρια δεν γίνεται δεκτή. Μικρό το πρόβλημα όμως.
 

jimp

Member
Μηνύματα
5.020
Likes
6.401
Απ' ότι έχω καταλάβει το jr pass βολεύει για μετακινήσεις μεταξύ πόλεων.
Βολεύει όμως για μετακινήσεις μέσα στο Τόκυο ας πούμε ή θα πρέπει να βγάλεις και κάποια άλλη κάρτα;
 

evi01

Member
Μηνύματα
1.089
Likes
1.659
Ταξίδι-Όνειρο
Η γη ολάκερη!
Απ' ότι έχω καταλάβει το jr pass βολεύει για μετακινήσεις μεταξύ πόλεων.
Βολεύει όμως για μετακινήσεις μέσα στο Τόκυο ας πούμε ή θα πρέπει να βγάλεις και κάποια άλλη κάρτα;
Δε σε συμφέρει να χρησιμοποιήσεις jr pass για τις μετακινήσεις στο Τόκυο. Τα εισητήρια δεν είναι ακριβά (λιγότερο από 1 ευρώ για κοντινή απόσταση) συν ότι υπάρχουν αρκετές ιδιωτικές γραμμές μετρό με διαφορετικό εισητήριο (μπέρδεμα).
 

jimp

Member
Μηνύματα
5.020
Likes
6.401
Δε σε συμφέρει να χρησιμοποιήσεις jr pass για τις μετακινήσεις στο Τόκυο. Τα εισητήρια δεν είναι ακριβά (λιγότερο από 1 ευρώ για κοντινή απόσταση) συν ότι υπάρχουν αρκετές ιδιωτικές γραμμές μετρό με διαφορετικό εισητήριο (μπέρδεμα).
Γιατί δεν με συμφέρει αφόσον έχω βγάλει jr pass;
Ρωτάω γιατί βλέπω ας πούμε πως η Yamanote που είναι κυκλική και η Chuo- Sobu που τη διασχίζει, μήπως βολεύουν για να δει κάποιος ορισμένα από τα αξιοθέατα του Τόκυο και να μην βγάλει κάποια άλλη κάρτα αφου με το jr pass έχει και τη μεταφορά και από τα δύο αεροδρόμια του Τόκυο.
 

jousis

Member
Μηνύματα
542
Likes
1.278
Ταξίδι-Όνειρο
Όλα
Εννοεί οτι δεν συμφέρει να βγάλεις για αυτόν τον λόγο JR Pass.
Προφανώς εάν το έχεις ήδη (για τα 2-3-4 μακρινά ταξίδια σου), το χρησιμοποιείς όσο μπορείς και στο Τόκυο. Και οι δύο γραμμές που αναφέρεις είναι αρκετά βολικές.

Αν κινηθείς όμως μόνο στο Τόκυο, το JR Pass δεν συμφέρει καθόλου. Πρέπει να "ξοδεύεις" κάθε ημέρα 4000γιεν (7ήμερο), 3200γιεν (14ήμερο) και 2700γιεν (21ήμερο) για να βγάλει τα λεφτά του. Δεν είναι καθόλου φτηνό.
 

evi01

Member
Μηνύματα
1.089
Likes
1.659
Ταξίδι-Όνειρο
Η γη ολάκερη!
Αν βγάλεις το 7ήμερο JR Pass στοιχίζει 212 ευρώ περίπου και ίσα που σου φτάνει για τις μακρινές διαδρομές. Όπως ανέφερα το εισητήριο του μετρό είναι φτηνό αλλά αν θέλεις βγάζεις ημερήσιο για μόνο τη γραμμή του Japan Rail με 7-8 ευρώ ή αν θέλεις για όλες τις γραμμές με 15 ευρώ αν θυμάμαι καλά (δεν έβγαλα γιατί δεν σύμφερε).

Γιατί δεν με συμφέρει αφόσον έχω βγάλει jr pass;
Ρωτάω γιατί βλέπω ας πούμε πως η Yamanote που είναι κυκλική και η Chuo- Sobu που τη διασχίζει, μήπως βολεύουν για να δει κάποιος ορισμένα από τα αξιοθέατα του Τόκυο και να μην βγάλει κάποια άλλη κάρτα αφου με το jr pass έχει και τη μεταφορά και από τα δύο αεροδρόμια του Τόκυο.
Το Japan Rail Pass είναι για ταξίδια σε Nikko-Kyoto-Nara-Hiroshima ή όπου αλλού επιθυμείς που τα εισητήρια είναι πανάκριβα.
 
Last edited by a moderator:

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.182
Μηνύματα
883.218
Μέλη
38.891
Νεότερο μέλος
CrisPan

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom