Ταξιδιωτικός απολογισμός του 2013

tripakias

Member
Μηνύματα
8.024
Likes
12.125
Επόμενο Ταξίδι
Άγιος Μαυρίκιος
Ταξίδι-Όνειρο
Εκεί
Δεν έχουν όλοι το ίδιο εισόδημα, τις ίδιες υποχρεώσεις, το ίδιο γενικό οικονομικό background, την ίδια δουλειά, τον ίδιο ελεύθερο χρόνο, τις ίδιες ανάγκες και συνήθειες (ούτε καν τις ίδιες ταξιδιωτικές ανάγκες και συνήθειες) κλπ.
Εμενα παντως για οσους το εχουν απορια οσο και αν σε καποιους φαινεται περιεργο και το εισοδημα μου και ο ελευθερος χρονος εχουν αυξηθει στα χρονια της κρισης.

Συμφωνώ απόλυτα με το Yorgo!
Εσυ ξεκινησες πως συμφωνεις απολυτα με το @Yorgos αλλα στην πορεια μας εγραψες μια διαφορετικη (ισως και αντιθετη αποψη) απο αυτη που εξεφρασε αυτος.

Αυτό δεν σημαίνει ότι δεν θεωρώ τα ταξίδια ως κάτι υπέροχο και απολύτως αναγκαίο για να ωριμάσει και να εξελιχθεί ο καθένας ως άνθρωπος, για να ανοίξουν τα μυαλά και οι ορίζοντές του. Όμως συγχρόνως δεν θεωρώ τα ταξίδια ούτε ως απάντηση σε υπαρξιακά ερωτήματα, ούτε ως σημείο εντυπωσιασμού, ούτε ως στοιχείο για να γεμίσουμε τα κενά της ζωής μας.

Υ.Γ. Προς αποφυγή παρεξηγήσεων: Όσοι ενδεχομένως διαθέτουν την στρεβλή εικόνα περί ταξιδίου που ανέφερα παραπάνω (κάτι σαν lifestyle) είμαι απόλυτα σίγουρος ότι δεν αποτελούν μέλη του συγκεκριμένου φόρουμ, το οποίο όπως πολύ καλά γνωρίζω αποτελείται από ειλικρινείς εραστές των ταξιδιών.
Εσυ εισαι απο τα -αρκετα ειν' η αληθεια- μελη του φορουμ που ξεχωριζουν για το ηθος και την αληθινη ευγενεια τους. Εγω που ειμαι λιγοτερο ευγενικος (εως αγενης) θα πω πως "δεν θεωρω τα ταξιδια ως κατι απολυτως αναγκαιο για να ωριμασει και να εξελιχθει ο καθενας ως ανθρωπος, για να ανοιξουν τα μυαλα και οι οριζοντες του. Συγχρονως θεωρω τα ταξιδια ως απαντηση σε υπαρξιακα ερωτηματα, ως σημειο εντυπωσιασμου και ως κατεξοχην στοιχειο για να γεμισουν τα κενα της ζωης μας"

Προσωπικα δεν γνωριζω κανεναν ανθρωπο στη ζωη μου που να τον αλλαξαν τα ταξιδια (ουτε τον εαυτο μου). Να του εδωσαν ιδεες, ευκαιριες και γνωσεις ναι. Αλλα να τον εξελιξουν ως ανθρωπο; Αυτο μπορει να το πετυχαιναν σε αλλες εποχες ή σε μερη που ειναι αποκομενα απο τον εξω κοσμο. Στη σημερινη Ελλαδα που μπορεις να γνωρισεις διαφορετικες κουλτουρες ανα πασα στιγμη (αν το θελεις), στην κοινωνια της πληροφοριας οπου οι γνωσεις ειναι καταιγιστικες και ευκολα προσβασιμες τα ταξιδια νομιζω πως εχουν μικρη εως καθολου επιρροη και μονο σε οσους ταξιδευουν γι αυτο το σκοπο (να ανοιξουν μυαλα και οριζοντες δηλαδη).

Βεβαιως μας βοηθουν να αντλησουμε γνωσεις, να δουμε ωραιες εικονες, να ακουσουμεε ευχαριστες μουσικες, να μιλησουμε και να γελασουμε με ανθρωπους, να εκφρασουμε ομορφες σκεψεις και να μην χασουμε την ταση προς το καλο και το τελειο οπως ελεγε ο Γκαιτε. Αυτα ομως δεν χρειαζεται να ταξιδεψουμε για να τα πετυχουμε.

Αντιθετα πιστευω πως ειναι η υπ΄αριθμον 1 ευκαιρια για να γεμισεις μπαταριες και να παρεις δυναμη για να συνεχισεις την καθημερινοτητα σου. Οπως ακριβως εχεις αναγκη κατα τη διαρκεια μιας εργασιμης μερας να αφησεις λιγο την εργασια σου και να βρεθεις για δυο εστω λεπτα σε ενα αλλο περιβαλλον (ακομα κι αν αυτο ειναι η τουαλετα).

Τη μεριδα του λεοντος στα ταξιδια παγκοσμιως κατεχουν τα ταξιδια αναψυχης. Στην αναψυχη συμπεριλαβανεται και η προσπαθεια διατηρησης ψυχικης υγειας μετα απο ενα δυσαρεστο γεγονος μας στιγματιζει αλλα και η αναγκη εντυπωσιασμου.

Εκατομμυρια ανθρωποι στον κοσμο ταξιδευουν για να βρουν με τον εναν ή τον αλλον τροπο τη χαμενη τους ευτυχια. Γι αυτο και οι προορισμοι μας επιλεγονται με βαση τα κενα που θελουμε να καλυψουμε. Αυτο που δεν εχουμε αυτο αναζηταμε. Εγω ας πουμε ψαχνω βαζουρα, αλλος ψαχνει ηρεμια, αλλος βουνα και χιονια, αλλος παραλιες, αλλος διασκεδαση, αλλος να βγαλει τ' αντερα του απο το ποτο, αλλος να κανει σοπινγκ, αλλος να δει μουσεια και αξιοθεατα, αλλος ναους, αλλος να αθλητικα γεγονοτα, αλλος να κανει δραστηριοτητες, αλλος απλως για να περασει καλα. Κανενας μα κανενας ομως γιατι τον εφαγε ο πονος να γινει καλυτερος ανθρωπος.

Και στην τελικη δεν εχω καταλαβει γιατι πρεπει να αισθανονται ασχημα οσοι δεν ταξιδεψαν ή οσι εκαναν λιγα ταξιδια μεσα στο 2013. Ουτε διαγωνισμο κανουμε εδω και ηρθαν τελευταιοι, ουτε βεβαια ειναι κατι αρνητικο να μην ταξιδευεις (ακομη κι οταν εχεις χρονο και χρημα για να το κανεις). Αλιμονο αν οι επιτυχιες , η ευτυχια και η ανθρωπινη ολοκληρωση μας εξαρτιονταν αποκλειστικα απο τα ταξιδια μας. Δεν θα πρεπε να κανουμε τιποτ' αλλο παρα να ειμαστε συνεχως με μια βαλιτσα στο χερι και συνδεδεμενοι στο ιντερνετ για να κλεισουμε εισιτηρια για τον επομενο μας προορισμο.
 

niax

Member
Μηνύματα
255
Likes
800
Ταξίδι-Όνειρο
βολτα με τον υπερσiβηρικο
Χμμμ εγω μετα απο ενα επιτυχημενο για τα δεδομενα μου 2012 το 2013 ισα ισα μια Βαρκελωνη καταφερα να παω και αυτο γιατι με φιλοξενησαν σε σπιτι.. Για το 2014 εχω ηδη κλεισει το πρωτο ταξιδι, ελπιζω να υπαρξει και δευτερο φετος!
 

mikrh tsopana

Member
Μηνύματα
1.715
Likes
7.789
Επόμενο Ταξίδι
Ελλάδα-Παλέρμο-Μπιλμπάο
Ταξίδι-Όνειρο
θα το αποφασίσω αύριο
Βερολίνο,Βουδαπέστη και μια ιδέα από Ρώμη για το 2013 από εξωτερικό,από εσωτερικό τίποτα,μόνο Αγκίστρι και Χαλκιδική πέρα από Θεσσαλονίκη και Τρίκαλα...Για το 2014 επειδή εκείνη η ρημάδα η Limoges δε βλέπω να μου κάθεται,σκέφτομαι αν τα καταφέρω να κάνω το γύρο της Ιταλίας με αυτοκίνητο,μιας κι έπεσε η πρόταση και είμαι και κατενθουσιασμένη απ τη Ρώμη.Αν δεν κάτσει για το 2014,δεν πειράζει.Για το καλοκαίρι,θέλω να ελπίζω ότι θα είναι καλύτερο απ το περσινό και θα τα καταφέρω για Βάλια Κάλντα και για Αχέρωντα. Μια πρόσφατη κουβέντα με μια φίλη μου άνοιξε την όρεξη και για τον ποταμό Νέδα και για τα Κύθηρα,ενώ μες στα όνειρα είναι πάντα ο Όλυμπος και η Νταμούχαρη στο Πήλιο(dah!).Κάτι θα μου κάτσει ,πού θα πάει!

(Πάλι με βλέπω να τη βγάζω με ταξίδια σε φάση REM:russian_roulette: )
 

georgeant

Member
Μηνύματα
603
Likes
2.519
Ταξίδι-Όνειρο
Road trip B. Αμερική
Βερολίνο,Βουδαπέστη και μια ιδέα από Ρώμη για το 2013 από εξωτερικό,από εσωτερικό τίποτα,μόνο Αγκίστρι και Χαλκιδική πέρα από Θεσσαλονίκη και Τρίκαλα...Για το 2014 επειδή εκείνη η ρημάδα η Limoges δε βλέπω να μου κάθεται,σκέφτομαι αν τα καταφέρω να κάνω το γύρο της Ιταλίας με αυτοκίνητο,μιας κι έπεσε η πρόταση και είμαι και κατενθουσιασμένη απ τη Ρώμη.Αν δεν κάτσει για το 2014,δεν πειράζει.Για το καλοκαίρι,θέλω να ελπίζω ότι θα είναι καλύτερο απ το περσινό και θα τα καταφέρω για Βάλια Κάλντα και για Αχέρωντα. Μια πρόσφατη κουβέντα με μια φίλη μου άνοιξε την όρεξη και για τον ποταμό Νέδα και για τα Κύθηρα,ενώ μες στα όνειρα είναι πάντα ο Όλυμπος και η Νταμούχαρη στο Πήλιο(dah!).Κάτι θα μου κάτσει ,πού θα πάει!

(Πάλι με βλέπω να τη βγάζω με ταξίδια σε φάση REM:russian_roulette: )
ο Αχέρωντας είναι φανταστικός, μοναδικό μέρος! Να κάνεις πεζοπορία μέσα στο ποτάμι. :)
 

αθηνα123

Member
Μηνύματα
283
Likes
22
Επόμενο Ταξίδι
?????????????????
Ταξίδι-Όνειρο
νησια μαρκισας
ρωμη,αμστερνταμ,δυτικες ηπα και μαροκο.ηταν μια πολυ καλη χρονια....
 

marstay

Member
Μηνύματα
143
Likes
223
Επόμενο Ταξίδι
Ακυρώθηκε!
Ταξίδι-Όνειρο
Μαδαγασκάρη
Ρώμη, Μαρόκο με σύντομο πέρασμα από Μαδρίτη και η χρονιά έκλεισε με Κωνσταντινούπολη τον Δεκέμβρη. Από εκεί που δε το περιμέναμε μια χαρά πήγε. Ας ελπίσουμε να πραγματοποιήσουμε και το 14 μερικά ταξιδάκια...Α ξέχασα και από Ελλάδα 2 σκ αγκίστρι και 1 σκ σε ένα φεστιβάλ στην αρβανίτσα, κοντινοι και ωραίοι προορισμοί.
 

mikrh tsopana

Member
Μηνύματα
1.715
Likes
7.789
Επόμενο Ταξίδι
Ελλάδα-Παλέρμο-Μπιλμπάο
Ταξίδι-Όνειρο
θα το αποφασίσω αύριο

babaduma

Member
Μηνύματα
5.052
Likes
7.801
Επόμενο Ταξίδι
terra incognita
Ταξίδι-Όνειρο
α του Κενταύρου
όταν με ρωτάνε πως πέρασα δεν μπορώ να απαντήσω!
Λογικό είναι... και δεν είναι καθόλου βέβαιο ότι ακόμη και μετά το τρίτο σου ταξίδι εκεί θα μπορείς να το κάνεις! Δεν "περνάς" τον χρόνο σου στην Ινδία, τον βιώνεις. Χρειάζονται "εφόδια" κι "εκπαίδευση" και δεν είναι το ίδιο εύκολο για όλους να το πετύχουν. Γι αυτό και κάθε φορά είναι το ίδιο συναρπαστική όπως και η πρώτη φορά!

(το σχόλιο αφορά και τη σχετική αναφορά της piccolo_mondo)
 

babaduma

Member
Μηνύματα
5.052
Likes
7.801
Επόμενο Ταξίδι
terra incognita
Ταξίδι-Όνειρο
α του Κενταύρου
A, και για την ιστορία και εφόσον θέλει κάποιος να καταγράψει για λόγους στατιστικής, το 2013 ταξίδεψα στο Λονδίνο (για δουλειές) και στις Βαλτικές χώρες (και τις τρεις). Και μερικές μίνι αποδράσεις στο εσωτερικό της χώρας. Παραλίγο να κάνω κι ένα άλλο ταξίδι, μεγαλύτερο, αλλά ευτυχώς αναβλήθηκε...
 

mikrh tsopana

Member
Μηνύματα
1.715
Likes
7.789
Επόμενο Ταξίδι
Ελλάδα-Παλέρμο-Μπιλμπάο
Ταξίδι-Όνειρο
θα το αποφασίσω αύριο
αν κατάλαβα καλά τι εννοείς,σιδερένιος:)
 

vagantos

Member
Μηνύματα
2.030
Likes
1.610
Επόμενο Ταξίδι
Θιβέτ, K.Aμερική ή Αφρική
Ταξίδι-Όνειρο
στου Ν.Καββαδία τα μέρη
Παραλίγο να κάνω κι ένα άλλο ταξίδι, μεγαλύτερο, αλλά ευτυχώς αναβλήθηκε...
Σύμφωνα με τις δικές μου πληροφορίες δεν αναβλήθηκε, αλλά ματαιώθηκε οριστικά.
Κια μιλάμε για έγκυρες πληροφορίες, γιατί ως γνωστόν έχουμε από παλιά, τα καλύτερα "κονέ"
Το παρακάτω σκίτσο, μετράει ήδη 3 χρόνια ζωής...

http://kavouras12.blogspot.gr/

 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.184
Μηνύματα
883.280
Μέλη
38.893
Νεότερο μέλος
stefanoss

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom