Άγιος Δομήνικος Άγιος Δομήνικος η μήπως όχι;

gusakis

Member
Μηνύματα
27
Likes
4
Επόμενο Ταξίδι
Τουρκία
Dimkate στα 2 πρώτα που περιγράφεις θα βρίσκομαι τον Μάρτιο δηλαδή koh tao,koh phangan,krabi και τα λοιπά για να έχω άποψη.Ναι η Ελλάδα έχει πολύ καλές θάλασσες αλλά από παραλίες δεν... τουλάχιστον για τα δικά μου γούστα και πιο πάνω μιλήσαμε για εξωτικές παραλίες.Βασικά σχετικά με τις παραλίες συμφωνώ απόλυτα με τον GTS αν και ήταν λίγο υπερβολική η περιγραφή.Τέλος εννοείται ότι δεν ταξιδεύω κάπου μόνο για τις παραλίες αλλά σίγουρα με ενδιαφέρει να υπάρχουν, τουλάχιστον στη φάση που βρίσκομαι τώρα.
 

jimakos

Member
Μηνύματα
196
Likes
1.002
Επόμενο Ταξίδι
ΚΟΥΒΑ
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ο γύρος του κόσμου!
Η συζητηση σας με βοηθησε να απαλινω λιγο τον πονο μου για το χαμενο εισητηριο του αγ. δομηνικου.
Βεβαια επειδη το ειχα σχεδον ζησει μεσω των οσων ειχα διαβασει και ειμουν ενα κλικ απο το να το κλεισω, (ειχα βρει ακομα και τα ξενοδοχεια) ακομη ποναει λιγακι, εχω την αισθηση πως αν ξαναπετυχω κατι φτηνο το εχω κλεισει με την μια. οπως και ναχει τωρα φτου

Οπως και ναχει, τωρα φτου κιαπτην αρχη. εχει κανεις να προτεινει κατι για γαμηλιο? σκετομαι μαλδιβες σρι λανκα. για να συνδιασω και παραλιες και περιπετεια-γνωριμια με ενα νεο μερος. ειμαι ανοιχτος σε ολα... και ο δομινικος βεβαια δεν εχει σβησει απτην σκεψη μου. ειναι το πτωτο μας ταξιδι εκτος ευρωπης...
 
Last edited by a moderator:

dimkate

Member
Μηνύματα
5
Likes
9
εμείς δεν γράψαμε για να έρθουμε σε αντιπαράθεση με κανέναν αλλά γιατί πολλοί εδώ έχουν την τάση να ωραιοποιούν καταστάσεις και για κάποιον που μπορεί να φαντάζεται όλα αυτά όπως τα περιγράφουν είναι κρίμα, γιατί είναι ψέμα.
Tο που έχει παει ο καθένας και το πως έχει επιλέξει να διοργανώσει ένα ταξίδι είναι προσωπική άποψη .´ομως το άσπρο δεν μπορείς να το κανεις μαύρο.
και για μην δημιουργούνται λάθος εντυπώσεις, ούτε με τη φτώχεια έχουμε θέμα, ούτε με την εξαθλίωση, ούτε με τίποτα
. το γαμήλιο ταξίδι μας, δεν σχεδιάστηκε για να κλειστούμε σε ένα all inclusive και να πούμε πήγαμε καραιβικη. ήταν μια μοναδική εμπειρία,μια ανάμνηση που θα μας ακολουθεί στη ζηση μας.
το ζήσαμε όπως εμείς επιλέξαμε να το ζήσουμε, όπως και εσείς που πήγατε και οι επόμενοι που θα πάτε. αυτό που μένει είναι όμως η αλήθεια του καθενός.
και αυτό είναι δικαίωμα.

καλά ταξίδια σε όλους
ΦΙλικα Δ+Κ
 

go2dbeach

Member
Μηνύματα
5.962
Likes
9.341
Επόμενο Ταξίδι
Λατινική Αμερική
Ονειρεμένο Ταξίδι
Λατινική Αμερική
.. πολλοί εδώ έχουν την τάση να ωραιοποιούν καταστάσεις και για κάποιον που μπορεί να φαντάζεται όλα αυτά όπως τα περιγράφουν είναι κρίμα, γιατί είναι ψέμα.
Ώπα, εδώ είσαι φάουλ! Το να έχει πάει κάποιος άλλη εποχή ή και άλλη χρονιά από σένα και να πέτυχε αλλιώς τις παραλίες, με λιγότερο κόσμο, πιό διαυγή τα νερά (συμβαίνει αυτό ανάλογα με τις εποχές ξέρεις), ή να πήγε σε άλλα μέρη από αυτά που πήγες δε σημαίνει ότι ωραιοποιεί και πολύ περισσότερο οτι ψεύδεται.

Επειδή ίσως είμαι αυτή που έχει εκθειάσει τη ΔΔ περισσότερο από κάθε άλλον, πρέπει να διευκρινήσω ότι πολλές φορές και κυρίως μέσα στην ιστορία που έχω γράψει, αναφέρω την αντίθεσή μου για την Πούντα κάνα, την πορνεία που κι εμείς συναντήσαμε στη Μπόκα τσίκα, τη Σοσούα κλπ.. Πιθανόν τα πράγματα να έχουν αλλάξει με τα χρόνια, δεκτή και πολύ καλοδεχούμενη η άποψή σου, αυτό το λόγο ύπαρξης έχει αυτό το φόρουμ, αλλά από αυτό μέχρι το 'ωραιοποιούμε' και 'λέμε ψέματα' είναι μεγάλη απόσταση.
 

Samion

Member
Μηνύματα
10.355
Likes
9.276
Επόμενο Ταξίδι
Παλέρμο
23/7/14 skg fco jfk sdq
με
7/8/14 sdq jfk fco skg
με alitalia και delta
:(
Ενημερωτικα κ μονο απο ιταλια (ρωμη-μιλανο) κοστιζει πολυ λιγοτερο. Στα 830. αν εβρισκες κ κατι οικονομικο ως εκει...κατι γινεται. Δεν φτανεις βεβαια τα 730 αλλα οχι κ 1200..
 

taver

Member
Μηνύματα
12.468
Likes
28.825
Ονειρεμένο Ταξίδι
Iles Kerguelen
Απορία: Πως γίνεται κάποιος να πηγαίνει σε μια χώρα, να κάθεται κάποιο καιρό, να επιστρέφει, να κάθεται να γράψει γι αυτή του την ταξιδιωτική εμπειρία, και να κάνει λάθος το όνομα της χώρας;
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.614
Likes
50.258
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ονειρεμένο Ταξίδι
Περού τότε, τώρα, πάντα
Εδώ υπάρχει κόσμος που κάνει λάθος ρήματα που χρησιμοποιεί κάθε μέρα, στο όνομια μιας χώρας που πήγε μια φορά κόλλησες;
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.614
Likes
50.258
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ονειρεμένο Ταξίδι
Περού τότε, τώρα, πάντα
ομως το άσπρο δεν μπορείς να το κανεις μαύρο.
Δεν είναι εκούσιο το θέμα. Είναι ότι πολλές φορές οι άνθρωποι που πήγαν μαζί στο ίδιο ταξίδι έχουν διαφορετικές εκτιμήσεις γιατί έχουν άλλα βιώματα, άλλες απαιτήσεις ή άλλα γούστα βρε αδερφέ. Αυτή είναι και η λογική του να διαβάζεις απόψεις από διαφορετικούς ανθρώπους και να κάνεις μια εκτίμηση πιο κοντά σε ποιανού τα γούστα είσαι. Και πάλι ευχαριστούμε για την άποψή σας, εγώ τη βρήκα πολύ εποικοδομητική.
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.614
Likes
50.258
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ονειρεμένο Ταξίδι
Περού τότε, τώρα, πάντα
GTS στα όσα πολύ γλαφυρά λες για τις παραλίες συμφωνούμε, απλώς έχουμε διαφορετικά κριτήρια. Για μένα όταν λέω "παραλία" το 80% είναι η διαύγεια του νερού. Σε όλα τα υπόλοιπα συμφωνώ, στα υπόλοιπα κριτήρια αξιολόγησης μιας παραλίας έχει και πολύ καλύτερα από την Ελλάδα, ουδεμία αντίρρηση. Απλά πολύς κόσμος νομίζει ότι τα νερά στην Καραϊβική είναι σαν το Ιόνιο που βλέπεις στα 8 μέτρα και πιάνεις τα ψάρια με τα χέρια. Κι όταν δεν είναι έτσι διαμρτύρεται ότι είναι "και βρώμικα" επειδή δεν είναι διαυγή, σε αυτό αναφέρομαι. Στα άλλα, μαζί σου. Κι επειδή δεν είμαι και πολύ του νερού, το θέμα "φυσική σκιά" είναι βασικό.

Σρα δε της Ελλάδας, καλοκαίρι δεν πάω σε παραλίες ποτέ των ποτών. Τόσους μήνες έχει ο χρόνος, γιατί να πας στους χειρότερους;
 
Last edited:

GTS

Member
Μηνύματα
6.767
Likes
18.143
Απορία: Πως γίνεται κάποιος να πηγαίνει σε μια χώρα, να κάθεται κάποιο καιρό, να επιστρέφει, να κάθεται να γράψει γι αυτή του την ταξιδιωτική εμπειρία, και να κάνει λάθος το όνομα της χώρας;
Ίσως είναι αποδεκτό, χάρην του λόγου, να τον λέμε Δομήνικο, αφού πρωτεύουσα είναι ο Άγιος Δομήνικος. Ακόμα και το Travelstories αυτή την ονομασία υιοθετεί. Σκέψου ότι και τη FYROM την αποκαλούμε Σκόπια (από τη πρωτεύουσα), οπότε ας δεχτούμε ότι στην καθομιλουμένη έχει επικρατήσει ο Άγιος Δομήνικος. Εδώ πολλοί λένε τον Μαυρίκιο άγιο...:D
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.108
Μηνύματα
880.528
Μέλη
38.836
Νεότερο μέλος
ipagou

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom