Όταν όλα πάνε διαφορετικά από ότι τα σχεδίασες!

kalspiros

Member
Μηνύματα
2.554
Likes
3.986
Επόμενο Ταξίδι
remaining UK
Ονειρεμένο Ταξίδι
yeah, whatever...
α πα πα! οκ, τα έυσημά μου για το New Walk (Εβανζελί, το είχες προλάβει? ) και για τα σουβλάκια του Ηλία (κάπου βόρια της Humberstone? δε θυμάμαι) αλλά κατά τ άλλα...γκούχου γκούχου... τέσπα, kanel καλά να περνάς
 
Μηνύματα
4.099
Likes
1.797
Επόμενο Ταξίδι
Αμερικη
Ονειρεμένο Ταξίδι
Wuthering Heights
Οχι παιδιά εγω σουβλάκια απο έναν Τούρκο έπαιρνα και μονο τον δρόμο περπατούσα ( New Walk )
 

ANNA-PANOS

Member
Μηνύματα
1.997
Likes
2.084
Επόμενο Ταξίδι
........................
Ονειρεμένο Ταξίδι
Τώρα, απλά ένα ταξίδι...
Kαλη αρχη και να περνατε καλα! Περιμενουμε νεα σου.
 

Kanel28

Moderator
Μηνύματα
1.431
Likes
2.428
Επόμενο Ταξίδι
Εδιμβούργο
Ονειρεμένο Ταξίδι
Αλάσκα
Εύχομαι μια γεμάτη ζωή από ωραίες εμπειρίες!!
Kαλή σου προσαρμογή εκεί στην ξενιτιά.....
Καλη αρχη εκει στα ξενα! Look right, look left!
Σας ευχαριστούμε πάρα πολύ κορίτσια...να είστε καλά :)

α πα πα! οκ, τα έυσημά μου για το New Walk (Εβανζελί, το είχες προλάβει? ) και για τα σουβλάκια του Ηλία (κάπου βόρια της Humberstone? δε θυμάμαι) αλλά κατά τ άλλα...γκούχου γκούχου... τέσπα, kanel καλά να περνάς
Χαχα αγαπητέ Kalspiro, έτσι μου λένε όλοι. :p
Θεωρώ ότι είναι μια πόλη που πρέπει να της δώσεις μια ευκαιρία να σε κερδίσει. Έχει μυστικές ομορφιές και τον τελευταίο καιρό έχουν αρχίσει να προσέχουν την όψη της περισσότερο.
Αυτόν τον Ηλία με τα σουβλάκια του, θα τον ψάξω άμεσα. :p Σε ευχαριστώ πολύ.

Kαλη αρχη και να περνατε καλα! Περιμενουμε νεα σου.
Σας ευχαριστούμε πολύ Άννα-Πάνο, θα σας ενημερώνω τακτικά :)
Καλή αρχή και του χρόνου θα βλέπεις και αγώνες premier league!!
Ευχαριστούμε καλέ μου Jimp. Το περιμένω πως και πως. Ήδη έχω κρατήσει θέση στο γήπεδο :p
 
Last edited by a moderator:

Kanel28

Moderator
Μηνύματα
1.431
Likes
2.428
Επόμενο Ταξίδι
Εδιμβούργο
Ονειρεμένο Ταξίδι
Αλάσκα
31 Δεκεμβρίου πολύ νωρίς το πρωί...Γονείς, πεθερικά, κλάματα στο αεροδρόμιο τα γνωστά δηλαδή...εγώ ακόμη αναίσθητη, δάκρυ δεν έριξα. Το έριξα λίγο αργότερα φυσικά, σκεπτόμενη τον σκύλο μου που αναγκάστηκα να τον αφήσω στην Αθήνα. 15 χρονών είναι το παιδί μου και δεν θα άντεχε την ταλαιπωρία και την καραντίνα...Άλλωστε οι γονείς μου ήταν ξεκάθαροι, –αν πάρεις το σκύλο μαζί σου θα σε αποκληρώσουμε!

Στο Ελ. Βενιζέλος είχε αρκετό κόσμο και γιορτινή ατμόσφαιρα... Η αλήθεια είναι ότι εκείνη τη μέρα κατάλαβα ότι διανύαμε εορταστική περίοδο όταν δύο παιδάκια ήρθαν και μας είπαν τα κάλαντα την ώρα που μασούλαγα το McChicken μου στα McDonald’s του αεροδρομίου. Θες λίγο οι πυρετώδεις προετοιμασίες, λίγο το άγχος, πως πέρασαν τα Χριστούγεννα ούτε που το κατάλαβα. Θα μου πείτε, έχεις και την πρωτοχρονιά το βράδυ και ανήμερα, να χορτάσεις γιορτές και μάλιστα σε μια χώρα που γιορτάζει πολύ... Αμ δε...

Τσεκάρουμε την πτήση μας, στην ώρα της! 8:40 έφευγε από την Αθήνα, 10:30 τοπική έφθανε στο Gatwick. Από εκεί είχαμε κλείσει τρένο για LondonVictoria με διαφορά δυο ωρών από την προσγείωση μας, για να είμαστε σίγουροι για οποιαδήποτε καθυστέρηση (αν και στην πορεία μάθαμε ότι το εισιτήριο ήταν open) και έπειτα από τον St. Pancras για το Leicester νωρίς το απογευματάκι, ώστε να έχουμε χρόνο να τσιμπήσουμε και Wasabi στο σταθμό – όπου Wasabi μια πανόστιμη, ιαπωνική αλυσίδα fastfood στο Λονδίνο. Ο σύντροφος Μι, τους έχει τεράστια αδυναμία, την οποία με ένα μαγικό τρόπο την έχει μεταδώσει και σε εμένα που στην κυριολεξία απεχθανόμουν την ιαπωνική κουζίνα και τα παράγωγα της. Να σημειώσω βέβαια, ότι αυτή η φαγητική μου μετάλλαξη πιθανόν να έχει επέλθει μόνο επιδερμικά, γιατί όσες φορές και να έχω απολαύσει το υπέρτατο κρατσανιστό κοτοπουλάκι με αυτήν την εξωπραγματική σάλτσα με Wasabi, ο οργανισμός μου σείεται συθέμελα και προσπαθεί να μου υποδείξει με κάθε τρόπο ότι δεν πρέπει να ξαναπατήσω "το κουτάλι μου" σε αυτό το μέρος.–

Προχωράμε αργά προς την αίθουσα αναμονής, ενθουσιασμένοι που τα είχαμε σχεδιάσει όλα τέλεια και φαίνονταν να πηγαίνουν βάσει προγράμματος. Σκεφτόμασταν ότι σε λίγες ώρες θα γιορτάζαμε την πρωτοχρονιά στο καθαρό και ζεστό μας σπιτάκι σε μια ξένη χώρα, σε μια όμορφη πόλη αφετηρία της καινούριας μας καθημερινότητας,

Η πύλη ανοίγει στην ώρα της και αρχίζουμε την επιβίβαση. Το αεροπλάνο ήταν μισογεμάτο και επικρατούσε μια πολύ όμορφη ατμόσφαιρα στην καμπίνα. Οι αεροσυνοδοί μας μοίρασαν ρόδια για γούρι και μας εύχονταν με χαμόγελο καλή χρονιά... Μπροστά μας κάθεται μια παρέα ενθουσιασμένων παιδιών που από την υπέρμετρη ευτυχία τους μιλούσαν ακατάπαυστα εκτοξεύοντας ορδές κοτσάνας και φαφλατισμού προς πάσα κατεύθυνση. Κάποια στιγμή πιάνω τον εαυτό μου να χαμογελάει με κάποια από "τα αστεία" τους νιώθοντας βαθύτατα την λαχτάρα του πρώτου τους ταξιδιού στο εξωτερικό. Κάποια στιγμή την ώρα που οι αεροσυνοδοί ήλεγχαν τις ζώνες μας, πετάγετε ένας από εκείνους τους συμπαθέστατους μπροστινούς μου και τους λέει χιουμοριστικά:

– Με όλο το σεβασμό να ρωτήσω, με ένα κινητήρα πετάει το αεροπλάνο;
– Άντε καλέ φάε τη γλώσσα σου, του απαντά μια αεροσυνοδός και σκάνε μόνοι τους στα γέλια.

Οι οδηγίες δίνονται και το αεροπλάνο ξεκινά... Ο πιλότος ενημερώνει το πλήρωμα για την απογείωση... Κάπου εδώ ακούγεται από το υπερπέραν το φτέρνισμα της dimkyr και του ακατανόμαστου φτου φτου φτου Μητσοτάκη... Την ώρα που το αεροπλάνο μπαίνει στο διάδρομο της απογείωσης και φορτώνει τις τουρμπίνες, ακούγεται ένας απόκοσμος ήχος...

Μία ώρα μετά, βρισκόμαστε ακόμη στο Ελ. Βενιζέλος. Και αυτό είναι μόνο η αρχή...
 
Last edited by a moderator:

makisg

Member
Μηνύματα
4.714
Likes
14.782
Επόμενο Ταξίδι
Βενετία,Λουμπλιάνα,Μπλέντ
Ονειρεμένο Ταξίδι
Νησιά Φίτζι
κανελάκι να σου ευχηθώ και εγώ τα καλύτερα στο καινούριο σας ξεκίνημα.
 

Kanel28

Moderator
Μηνύματα
1.431
Likes
2.428
Επόμενο Ταξίδι
Εδιμβούργο
Ονειρεμένο Ταξίδι
Αλάσκα
μάλλον δεν θα κοιμηθούμε απόψε. θα περμένουμε τη συνέχεια.
κανελάκι να σου ευχηθώ και εγώ τα καλύτερα στο καινούριο σας ξεκίνημα.
Σε ευχαριστούμε πολύ, καλέ μου Μάκη...Δεν ξέρω αν θα προλάβω να έχω έτοιμο το υπόλοιπο σήμερα οπότε μη σας πάρω στο λαιμό μου...Θα το ανεβάσω όμως το συντομότερο :)
 

Kanel28

Moderator
Μηνύματα
1.431
Likes
2.428
Επόμενο Ταξίδι
Εδιμβούργο
Ονειρεμένο Ταξίδι
Αλάσκα
31 Δεκεμβρίου είναι η εισαγωγική ημερομηνία σαφώς. Παρακαλώ καλές μου mods αν είναι εύκολο να το διορθώσετε...
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.113
Μηνύματα
880.810
Μέλη
38.839
Νεότερο μέλος
mgian

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom