Για φοιτητές (και όχι μόνο) που ψάχνονται για εξωτερικό

elinaa

Member
Μηνύματα
103
Likes
12
Επόμενο Ταξίδι
Αγγλια-Ουαλία, Νορβηγια
Ταξίδι-Όνειρο
Λαπωνία, Καραιβική
εχουν βγει ολα αυτα...(παει στο παιδι για το ερασμους)
 
Μηνύματα
1.620
Likes
782
Επόμενο Ταξίδι
Χονγκ Κονγκ
Ταξίδι-Όνειρο
Γύρος του κόσμου
Ξερετε πότε θα βγει επιτελους το erasmus+ για να δουμε τι περιλαμβάνει;
Το Erasmus Plus έχει ανοίξει εδώ και καιρό, και μάλιστα οι πρώτες προσκλήσεις κλείνουν 17/3
 

marian90

Member
Μηνύματα
83
Likes
18
Ταξίδι-Όνειρο
Ισλανδία
αα οκ!μαλλον τα εχω μπερδεψει...ειχα ακουσει οτι στο erasmus+ εχουν μπει ολα τα προγραμματα leonardo da vinci, evs κτλ ισχύει;Το προγραμμα leonardo da vinci εχει δικια του σελιδα που μπορει καποιος να ενημερωνεται για την Ελλάδα;ή μονο μέσω ΙΚΥ?
 
Μηνύματα
1.620
Likes
782
Επόμενο Ταξίδι
Χονγκ Κονγκ
Ταξίδι-Όνειρο
Γύρος του κόσμου
αα οκ!μαλλον τα εχω μπερδεψει...ειχα ακουσει οτι στο erasmus+ εχουν μπει ολα τα προγραμματα leonardo da vinci, evs κτλ ισχύει;Το προγραμμα leonardo da vinci εχει δικια του σελιδα που μπορει καποιος να ενημερωνεται για την Ελλάδα;ή μονο μέσω ΙΚΥ?
To erasmus plus έχει ενσωματώσει τα Comenius, Grundtvig, Lifelong learning, Leonardo da Vinci, Erasmus, Youth in Actio, Erasmus Mondus, Tempus, Alfa, Edulink. To Europe for Citizens παραμένει ξεχωριστό και δεν έχει ακόμα προσκλήσεις από όσο ξέρω (νομίζω είναι ακόμα σε φάση δημόσιας διαβούλευσης). Παρ'όλα αυτά μου έχουν πει ότι αναμένεται να ανοίξει το Μάρτιο. http://ec.europa.eu/citizenship/abo...ramme/future-programme-2014-2020/index_en.htm

Το Erasmus Plus έχει αυτή τη σελίδα:
http://ec.europa.eu/programmes/erasmus-plus/index_en.htm
Και στο ΙΚΥ όπως είπες:
http://www.iky.gr/erasmus-plus

Αν σε μπερδεύει κάτι, ξαναστείλε εδώ και θα προσπαθήσω να σε βοηθήσω.
 

summersplash

New Member
Μηνύματα
4
Likes
0
Γεια σας παιδιά!! Ενδιαφέρομαι και εγώ για erasmus+ και οι επιλογές που έχω είναι: Πράγα, Ριγιέκα στην Κροατία, Βαρσοβία και Ιάσιο στην Ρουμανία. Θα μπορούσατε να με βοηθήσετε με πληροφορίες; Αρχικά θέλω μια φθηνή πόλη. Αυτό με νοιάζει μόνο αφού όλες οι πόλεις είναι πανέμορφες. Θα ήθελα να μου φτάνουν 400-500 ευρώ τον μήνα, μαζί με το σπίτι, τους λογαριασμούς, τα φαγητά κλπ κλπ. Σκεφτόμουν και την επιλογή του hostel αλλά δεν ξέρω πόσο θα με βολέψει για 6 μήνες...Ευχαριστώωω
 

Earth Citizen

Member
Μηνύματα
2.859
Likes
7.077
Ταξίδι-Όνειρο
Ιαπωνία, Λίμνες Καναδά
Γεια σας παιδιά!! Ενδιαφέρομαι και εγώ για erasmus+ και οι επιλογές που έχω είναι: Πράγα, Ριγιέκα στην Κροατία, Βαρσοβία και Ιάσιο στην Ρουμανία. Θα μπορούσατε να με βοηθήσετε με πληροφορίες; Αρχικά θέλω μια φθηνή πόλη. Αυτό με νοιάζει μόνο αφού όλες οι πόλεις είναι πανέμορφες. Θα ήθελα να μου φτάνουν 400-500 ευρώ τον μήνα, μαζί με το σπίτι, τους λογαριασμούς, τα φαγητά κλπ κλπ. Σκεφτόμουν και την επιλογή του hostel αλλά δεν ξέρω πόσο θα με βολέψει για 6 μήνες...Ευχαριστώωω
Όλες οι επιλογές σου είναι οικονομικές (μόνο για Rijeka δεν έχω άποψη). Εάν μείνεις σε εστία τα χρήματα που λες όχι μόνο σου φτάνουν, αλλά περισσεύουν κιόλας. Ακόμα κ σε σπίτι να είσαι θεωρώ ότι είσαι οκ και πάλι. Hostel για 6 μήνες; Όχι δα!
Θα ψηφίσω Βαρσοβία μόνο κ μόνο γιατί κ γω εκεί ήμουν και είναι τέλεια για erasmus :D
 

thch81

Member
Μηνύματα
92
Likes
70
Γεια σας παιδιά!! Ενδιαφέρομαι και εγώ για erasmus+ και οι επιλογές που έχω είναι: Πράγα, Ριγιέκα στην Κροατία, Βαρσοβία και Ιάσιο στην Ρουμανία. Θα μπορούσατε να με βοηθήσετε με πληροφορίες; Αρχικά θέλω μια φθηνή πόλη. Αυτό με νοιάζει μόνο αφού όλες οι πόλεις είναι πανέμορφες. Θα ήθελα να μου φτάνουν 400-500 ευρώ τον μήνα, μαζί με το σπίτι, τους λογαριασμούς, τα φαγητά κλπ κλπ. Σκεφτόμουν και την επιλογή του hostel αλλά δεν ξέρω πόσο θα με βολέψει για 6 μήνες...Ευχαριστώωω
Το βασικό θέμα είναι για ποιο(ους) λόγο(ους) επιθυμείς να συμμετάσχεις στο Erasmus+ και αν έχεις συζητήσει ενδελεχώς τις απαραίτητες πληροφορίες με το γραφείο διασύνδεσης, τον υπεύθυνο διοικητικό υπάλληλο ή εκπαιδευτικό για τα προγράμματα μετακίνησης φοιτητών.
 

ioannis225

New Member
Μηνύματα
1
Likes
0
Γεια και απο μενα παιδες,ενδιαφερομαι και εγω για Erasmus+ και επιλογες που εχω ειναι Κυπρος,Τσεχια,Δανια,Πορτογαλια,Λιθουανια,Ρουμανια,Ολλανδια,Ισπανια,Πολωνια. Σπουδαζω οικονομικα και απο οτι εχω κοιταξει σε καποιο απο τα τρια πρωτα θα κατευθυνω.Αν υπαρχουν μερικες πληροφοριες για το τι θα συναντησω(οικονομικα,φαγητο,ενοικια,τροπος ζωης) σε καθε μια απο τις χωρε θα του εκτιμουσα.Ευχαριστω.
 

SM_travel

Member
Μηνύματα
16
Likes
5
Η Ελβετία έγινε ban από το Erasmus ; Δεν υπάρχει στις χώρες προτίμησης.
Ακουγόταν κάτι λόγο του δημοψηφίσματος οτι η ΕΕ θα την 'πετάξει΄ έγινε τελικά;
 

vasilis.gkik

Member
Μηνύματα
186
Likes
132
Ταξίδι-Όνειρο
Ο Γυρος του Κοσμου
Αφου εχεις σκεφτει για καποιο απο τα 3 θα σου λεγα να επιλεξεις τσεχια η δανια...
Στην κυπρο σπουδαζει ενας φιλος μου και δν μου χει πει και τα καλυτερα...
Ως προς τις τιμες αποσο ξερω τσεχια ειναι πιο φτηνα απο εδω...ενω η δανια ειναι πιο ακριβη...
Παντως ειναι καλες επιλογες και οι 2!
Καλα να περασεις!
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.169
Μηνύματα
882.784
Μέλη
38.883
Νεότερο μέλος
ayahuasca97

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom