Ryanair Ποιά η γνώμη σας για τη Ryanair;

carouzos

Member
Μηνύματα
218
Likes
62
Επόμενο Ταξίδι
Μακαρι να ξερα...
το κακο αυτο ειναι παιδια!!Οτι θα πρεπει να παιδευτω να κανω αλλο ενα ταξιδι για Λαρνακα το οποιο μην σας πω κραταει περισσοτερο απο την μιαμιση ωρα πτησης για Λαρνακα!Τι να κανω ειλικρινα εχω μπερδευτει..Και συμφωνα με εγκυρες πληροφοριες η aegean ακυρωσε τελειως τις πτησεις της απο και προς Παφο(η οποια ετσι και αλλιως ηταν πανακριβη!!)!Οποτε ή επιλεγω cyprus με 240ευρω και παω Λαρνακα ή παω Παφο με ryanair με 410περιπου.Και το θεμα ειναι οτι τα λεφτα δεν με πολυνοιαζουν..εννοωντας για να μην παρεξηγηθω οτι θελω να εχω μια καλη πτηση και γενικοτερα δε ειναι οτι αν παω με cyprus θα παω λογω τσιγκουνιας!Αλλα πραγματικα ειμαι μπερδεμενος...
 

bebes

Member
Μηνύματα
154
Likes
75
Επόμενο Ταξίδι
Σεβίλλη, Λισσαβόνα, Πόρτο
Ταξίδι-Όνειρο
Νοrd Kapp οδικως
με την κρατηση θεσεων τι παιζει;
εχω κλεισει ενα ταξιδακι οικογενειακως (5 ατομα).
Θα πρεπει να κλεισω και θεσεις; τι λετε;

οσοι ταξιδευσαν τον τελευταιο καιρο που ισχυει η κρατηση θεσεων τι εντυπωση αποκομισαν;
πληρωνει ο κοσμος για να κανει κρατηση, ή παλι "χυμα" μπαινουμε;

ευχαριστω
 

makisg

Member
Μηνύματα
4.721
Likes
14.823
Επόμενο Ταξίδι
Κοιλάδα μέσου Ρήνου.
Ταξίδι-Όνειρο
Νησιά Φίτζι
όταν κάνεις ον λάιν τσέκ ιν έχεις την επιλογή να επιλέξεις θέσεις τις οποίες όμως χρεώνεσαι. αν δεν επιλέξεις εσύ θέσεις, σου δίνει θέσεις το σύστημα από μόνο του για περιοριστεί το μπάχαλο που υπήρχε μέχρι τώρα.
 

bebes

Member
Μηνύματα
154
Likes
75
Επόμενο Ταξίδι
Σεβίλλη, Λισσαβόνα, Πόρτο
Ταξίδι-Όνειρο
Νοrd Kapp οδικως
όταν κάνεις ον λάιν τσέκ ιν έχεις την επιλογή να επιλέξεις θέσεις τις οποίες όμως χρεώνεσαι. αν δεν επιλέξεις εσύ θέσεις, σου δίνει θέσεις το σύστημα από μόνο του για περιοριστεί το μπάχαλο που υπήρχε μέχρι τώρα.
σου δινει θεσεις τυχαια;
ειναι τουλαχιστον στη σειρα; (ειμαστε 5 ατομα)

δηλαδη εισαι υποχρεωμενος να καθησεις στη θεση που σου εβγαλε (τυχαια) το συστημα;
 

makisg

Member
Μηνύματα
4.721
Likes
14.823
Επόμενο Ταξίδι
Κοιλάδα μέσου Ρήνου.
Ταξίδι-Όνειρο
Νησιά Φίτζι
εχθές που έκανε η κόρη μου τσέκ ίν για δύο άτομα, οι θέσεις ήταν συνεχόμενες και στο πήγαινε και στο έλα.
 

bebes

Member
Μηνύματα
154
Likes
75
Επόμενο Ταξίδι
Σεβίλλη, Λισσαβόνα, Πόρτο
Ταξίδι-Όνειρο
Νοrd Kapp οδικως
εχθές που έκανε η κόρη μου τσέκ ίν για δύο άτομα, οι θέσεις ήταν συνεχόμενες και στο πήγαινε και στο έλα.
μαλιστα...

το θεμα ειναι οτι δεν μου ξαναετυχε αυτο με τις κρατησεις και με τις προκαθορισμενες θεσεις στο τσεκ ιν.
Οποτε επειδη θα ταξιδευαν πρωτη φορα και τα παιδια, εκλεισα δυο μονο θεσεις (παραθυρο).
Τωρα ή θα κλεισω αλλες τρεις διπλα στις κλεισμενες, ή θα ειμαστε σε δυο διαφορετικα σημεια του αεροπλανου...:icon_redface:
 

Vegerazaros

Member
Μηνύματα
1.464
Likes
2.061
Ταξίδι-Όνειρο
Ελβετία ξανά
μαλιστα...

το θεμα ειναι οτι δεν μου ξαναετυχε αυτο με τις κρατησεις και με τις προκαθορισμενες θεσεις στο τσεκ ιν.
Οποτε επειδη θα ταξιδευαν πρωτη φορα και τα παιδια, εκλεισα δυο μονο θεσεις (παραθυρο).
Τωρα ή θα κλεισω αλλες τρεις διπλα στις κλεισμενες, ή θα ειμαστε σε δυο διαφορετικα σημεια του αεροπλανου...:icon_redface:
Καποιος εγραψε ( το διαβασα και γω) οτι αν κανεις τσεκιν 7 μερες πριν τη πτηση σου δινει επιλογη θεσης δωρεαν και ισχυει απο 1 Φεβρουαριου.... ( δεν το εχω κανει ..το διαβασα εδω σε καποιο αλλο σημειο για Ρυαναιρ)
 

thch81

Member
Μηνύματα
92
Likes
70
Πάλι έπεσε το μάτι μου (και διάβασα) ένα άρθρο για τη συγκεκριμένη εταιρία σε ελληνική ταξιδιωτική ιστοσελίδα τουριστικού ενδιαφέροντος. Ανεξάρτητα από την πρόθεση/κίνητρα της ιστοσελίδας και την αξιοπιστία της στον ταξιδιωτικό τομέα, λυπάμαι που τέτοια άρθρα αναπαράγονται και από ταξιδιωτικές ιστοσελίδες.Οι ταξιδιωτικές ιστοσελίδες υποτίθεται ότι διαβάζονται και από ατομα που έχουν ταξιδέψει παραπάνω από τον μέσο όρο. Το συγκεκριμένο άρθρο για άλλη μια φορά κράζει την συγκεκριμένη εταιρία (ασφάλεια, κρυφές χρεώσεις κτλ).


Χωρίς να είμαι λάτρης κάποια αεροπορικής εταιρίας, έχω να αναφέρω ότι κρυφές χρεώσεις υπάρχουν σε όλες σχεδόν τις εταιρίες. Η συγκεκριμένη είναι μια low cost εταιρία και έτσι λειτουργούν οι low cost εταιρίες παγκοσμίως για μείωση του κόστους. Ας πάμε τώρα και σε αυτές που δεν είναι low cost. Υπάρουν πολλές ευρωπαϊκές εταιρίες, και μη ευρωπαϊκές, που χρεώνουν επιπλέον την αποσκεύη, την κράτηση θέσης πριν το check in, προσφερουν μόνο καφέ ανεξαρτήτου διάρκειας πτήσης, σου ζυγίζουν την χειραποσκευή κτλ. Οπότε όλα αυτά που γράφονται δεν ισχύουν μόνο στη συγκεκριμένη εταιρία. Οσο αφορά το θέμα ασφάλειας, σε όλες τις ευρωπαϊκές εταιρίες δεν υπάρχουν στατιστικά σημαντικές διαφορές στο κομμάτι της ασφάλειας. Ψάξτε να βρείτε πόσο αεροπορικά ατυχήματα είχε η συγκεκριμένη εταιρία και πόσες άλλες δημοφιλείς. Κοιτάχτε και τα μεγέθη τους (αριθμός αεροσκαφών και επιβατική κίνηση). Για την εκπαίδευση του πληρώματος, δείτε πόσα αεροπορικά ατυχήματα έχουν πραγματοποιηθεί και σε άλλες μεγάλες εταιρίες λόγω ελλειπής εκπαίδευσης. Είναι καλό που υπάρχουν οι low cost, γιατί υπάρχει ανταγωνισμός και αναγκάζονται και οι άλλες εταιρίες να μετριάζουν τις τιμες τους. Και στο κάτω κάτω,ενδεχομένως, σε άλλο επιβατικό κοινό να αναφέρεται μια low cost απο μια μη. Επιπλέον, όταν πάμε να κάνουμε κράτηση ενός εισητηρίου πάντα διαβάζουμε τους όρους κράτησης, τους αποδεχόμαστε ή μη. Αυτό που έχει τη μεγαλύτερη σημασία στο κομμάτι της αγοράς είναι η σχέση ποιοτητας-τιμης. Γι αυτο πρέπει να είμαστε έξυπνοι καταναλωτές με κριτική ικανότητα. Τέλος, με τόσα άρθρα που γράφονται για την συγκεκριμένη low cost, το μόνο που πετυχένεται εν τέλει είναι να ακουστεί περισσότερο το όνομα της και ότι επεκτείνει τις βάσεις της, επομένως και τα δρομολόγια της, στον ελληνικό χώρο.

Αυτή είναι η προσωπική μου άποψη, χωρίς να θέλω να πείσω κανέναν, να την ασπαστεί ή μη.
 
Μηνύματα
13
Likes
3
Καλησπέρα στην όμορφη παρέα του travelstories!Έχει μια βδομάδα που ανακάλυψα το φόρουμ και απο τότε έχω περάσει πολλές ώρες διαβάζοντας το(Αυτά για εισαγωγή:bleh:).Λοιπόν κυρίες και κύριοι,σκοπέυω στις 5/5 να κάνω το παρθενικό μου ταξίδι στην Γηραιά Ήπειρο.Ως μεταφορικό μέσον επέλεξα αεροπλάνο της συγκεκριμένης εταιρίας.'Εχω κάποιες απορίες σχετικά με την λειτουργία της Ryanair.Καταρχην,που μπαίνω για το check -in ;Δεύτερον,ακούω οτι επιτρέπεται μόνο μια βαλίτσα συγκεκριμένων διαστάσεων και τίποτα άλλο..Αλλα στο site της βρήκα και αυτό ''
One cabin bag per passenger* weighing up to 10kg with maximum dimensions of 55cm x 40cm x 20cm, plus 1 small bag up to 35 x 20 x 20 cms. Due to cabin space limitations only 90 cabin bags (55 x 40 x 20 cms) can be carried in the cabin, any remainder will be carried free of charge in the aircraft hold.''Επίσης για να εξοικωνομήσω χώρο στην βαλίτσα σκέφτομαι να έχω την κάμερα στον λαιμό.Υπάρχει θέμα?
 

thch81

Member
Μηνύματα
92
Likes
70
Καλησπέρα στην όμορφη παρέα του travelstories!Έχει μια βδομάδα που ανακάλυψα το φόρουμ και απο τότε έχω περάσει πολλές ώρες διαβάζοντας το(Αυτά για εισαγωγή:bleh:).Λοιπόν κυρίες και κύριοι,σκοπέυω στις 5/5 να κάνω το παρθενικό μου ταξίδι στην Γηραιά Ήπειρο.Ως μεταφορικό μέσον επέλεξα αεροπλάνο της συγκεκριμένης εταιρίας.'Εχω κάποιες απορίες σχετικά με την λειτουργία της Ryanair.Καταρχην,που μπαίνω για το check -in ;Δεύτερον,ακούω οτι επιτρέπεται μόνο μια βαλίτσα συγκεκριμένων διαστάσεων και τίποτα άλλο..Αλλα στο site της βρήκα και αυτό ''
One cabin bag per passenger* weighing up to 10kg with maximum dimensions of 55cm x 40cm x 20cm, plus 1 small bag up to 35 x 20 x 20 cms. Due to cabin space limitations only 90 cabin bags (55 x 40 x 20 cms) can be carried in the cabin, any remainder will be carried free of charge in the aircraft hold.''Επίσης για να εξοικωνομήσω χώρο στην βαλίτσα σκέφτομαι να έχω την κάμερα στον λαιμό.Υπάρχει θέμα?
  • Πας στην ιστοσελίδα της στο online check-in
  • Ναι, επιτρέπουν πλέον και μια μικρή τσάντα.
  • Δεν ξέρω να σου πω για την κάμερα. αν είναι για μια μικρή συσκευή που θα μπορούσες να χεις κ στη τσέπη σου φαντάζομαι δεν θα χεις πρόβλημα. Αν πάλι είναι πιο μεγάλη, αφού θα την έχεις κρεμασμένη στο λαιμό, πιθανόν να θεωρήσουν ότι είναι η δεύτερη μικρή αποσκευή που επιτρέπουν. Πάντως αυτό που μου έκανε εντύπωση τον Δεκέμβρη που ταξίδεψα είναι ότι με το online check-in, ούτε καν μου είπαν να ελεξουν το βάρος και το μέγεθος των αποσκευών μου (αν και είχα φροντίσει να είναι στα επιτεπτά όρια). Και το περίεργο είναι ότι το αεροδρόμιο αναχώρησης μου ήταν στην Αγγλία, που λίγα χρόνια πριν τα πράγματα ήταν πολύ αυστηρά ακόμα και με τις μη low cost.
 

Traveller

Member
Μηνύματα
3.935
Likes
3.921
Παιδιά μην το σκίζετε το θεματάκι ρωτώντας ότι λάχει όπου λάχει... εδώ σχολιάζουμε ΜΟΝΟ για τα του Λίγδη και όχι για τις χειραποσκευές και τα check in...έχουν ήδη ανοίξει παρόμοια θέματα... αν μπορούν οι mods ας μεταφέρουν τα παραπάνω ποστς σε αυτά...

Και για να είμαι εντός topic... δεν θέλω να σχολιάσω αυτά που έγραψε ο φίλος για τον Λίγδη παραπάνω γιατί δεν βγαίνει τίποτε... απλά καλό θα ήταν όταν συγκρίνει δρομολόγια, ατυχήματα και στατιστικά να γνωρίζει ότι οι περισσότερες regular εταιρίες πετάνε από 60 χρόνια και πάνω, ενώ ο Λίγδης είναι στην πιάτσα λιγότερα από μισά, δεν πετάει μακρινά και ουσιαστικά έχει γιγαντωθεί τα τελευταία δεκαπέντε.... η σύγκριση και μόνο δηλαδή έτσι όπως την αναφέρει αποτελεί ύβρη... αυτό μόνο για να μην λέμε ότι θέλουμε και δημιουργούνται λάθος εντυπώσεις...
 

Εκπομπές Travelstories

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.181
Μηνύματα
883.226
Μέλη
38.891
Νεότερο μέλος
CrisPan

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom