Ιταλία Bergamo/ Και μετα τι;

verde

Member
Μηνύματα
38
Likes
23
Επόμενο Ταξίδι
αστυπάλαια
Ονειρεμένο Ταξίδι
Αφρική, Λατινική Αμερική
στην ιταλία και χωρίς παγωτό φυσικά και δε γίνεται.. αψηφήστε τα θελκτικά παγωτατζίδικα της alta κατεβείτε στο κέντρο και μετά το κτίριο που στεγάζει τα γραφεία των μέσων μαζικής μεταφοράς της πόλης (δε γίνεται να μην προσέξετε το κτίριο) συνεχίστε ευθεία στη viale papa giovanni. Προορισμός μας η πρώτη gelateria -GROM το όνομα αυτής- που συναντάς στο δεξί σου χέρι (κατεύθυνση προς το termini) μετά τις στάσεις του λεωφορείου. Μένει ανοιχτά μέχρι αργά, σίγουρα το Σάββατο, και είναι η καλυτερη επιλογή για να κλείσεις τη μέρα σου... Gelato και τσάρκες στη νυχτερινή citta bassa όπου επιφυλάσσει εκπλήξεις.. Αρκεί να την ακολουθήσεις να μπεις στα στενά να χαζεύεις και να βολτάρεις. Το σίγουρο είναι ότι δεν είναι τόσο ήσυχη όσο της φαίνεται. Αν θέλετε να πιείτε ένα μιλανέζικου τύπου vip ποτό το βράδυ προορισμός σας η κοντινή piazza pontida.. Μη φανταστείτε ιδιαίτερα πράγματα.. περίπου 8 ευρω το μπουκάλι το νερό λόγω ειδικής σχεδίασης της φιάλης από μιλανέζο σχεδιαστή.
 
Last edited:

chriss87

New Member
Μηνύματα
3
Likes
0
Καλησπέρα σε όλους σας! Είμαι καινούργιο μέλος και θα ήθελα να εκφράσω τις ευχαριστίες μου και τον ενθουσιασμό μου για όλες αυτές τις εμπειρίες και πληροφορίες που μοιράζονται τόσοι άνθρωποι! Μαζί με την κοπέλα μου σχεδιάζουμε ένα ταξίδι στο μπέργκαμο και έχουμε μπερδευτεί σχετικά με το που είναι προτιμότερο να μείνει κανείς, στην παλιά ή στη νέα πόλη του μπέργκαμο; Επίσης θα ήθελα να ρωτήσω αν έχει μείνει κανείς σε B&B ξενοδοχείο και ποιες είναι οι βασικές διαφορές του από ένα τυπικό ξενοδοχείο;
 

greco

Member
Μηνύματα
1.144
Likes
3.315
Επόμενο Ταξίδι
???
Ονειρεμένο Ταξίδι
Γυρος Τουρκιας
Εμεινα στο Central Hostel BG,στη νεα πολη 300 μετρα απο το τελεφερικ για την ανω πολη,ιδανικη τοποθεσια,αν και ειχα επιφυλαξεις-πρωτη φορα εμενα σε hostel-εμεινα πολυ ικανοποιημενος και το συνιστω.
 

osfialgia

Member
Μηνύματα
755
Likes
250
Καλησπέρα σε όλους σας! Είμαι καινούργιο μέλος και θα ήθελα να εκφράσω τις ευχαριστίες μου και τον ενθουσιασμό μου για όλες αυτές τις εμπειρίες και πληροφορίες που μοιράζονται τόσοι άνθρωποι! Μαζί με την κοπέλα μου σχεδιάζουμε ένα ταξίδι στο μπέργκαμο και έχουμε μπερδευτεί σχετικά με το που είναι προτιμότερο να μείνει κανείς, στην παλιά ή στη νέα πόλη του μπέργκαμο; Επίσης θα ήθελα να ρωτήσω αν έχει μείνει κανείς σε B&B ξενοδοχείο και ποιες είναι οι βασικές διαφορές του από ένα τυπικό ξενοδοχείο;
Αυτο που ρωτας ειναι πολυ γενικο. ξαρταται απο τι σου προσφέρει το συγκεκριμένο b&b και το συγκεκριμένο ξενοδοχείο.
Πολλες φορές δεν υπάρχει διαφορά.Αλλες φορες μπορει να ειναι στυλ ενοικιαζόμενα δωμάτια η χόστελ, αλλα και παλι το ίδιο ισχύει και για μερικα ξονοδοχεία.
(Η που ειναι δηλωμένα ως ξενοδοχεία στα διαφορα σαιτ.)
Οπου και να μείνεις είτε παλια πόλη, ειτε στο κεντρο δεν εχει μεγάλη διαφορα πιστεύω. Αν εξαιρέσεις την ανηφόρα, κοντά ειναι ετσι και αλλιως.
Η τοποθεσία που πρότεινε ο greco ισως είναι η καλύτερη.
 

chriss87

New Member
Μηνύματα
3
Likes
0
Κάτι ακόμη που θα ήθελα να ρωτήσω είναι αν γνωρίζει κανείς αν αξίζει μία μονοήμερη εκδρομή στο Λουγκάνο λαμβάνοντας υπόψιν και το χειμωνιάτικο καιρό καθώς θα είμαστε εκεί την Πρωτοχρονιά!
 

astrah

Member
Μηνύματα
121
Likes
9
Επόμενο Ταξίδι
ταξίδι να'νε κ οπου να'νε
Ονειρεμένο Ταξίδι
το γυρο του κοσμου!
Γεια χαρά παιδιά ελπίζω στην πολύτιμη βοήθεια σας.
Κλείσαμε με Ryan για Bergamo 30/4 με 5/5. Άφιξη 4 το απόγευμα και αναχώρηση 7 απογευμα.Και τώρα κολλήσαμε στο τι θα κάνουμε; Ξενοδοχείο ακόμα δεν κλείσαμε κάποιο και ακόμα δεν αποφασίσαμε για αυτοκίνητο. Λέμε να νοικιάσουμε για 2-3 μέρες. Έχουμε ταξιδέψει στις λίμνες με δικό μας αυτοκίνητο Bellagio Varena, Lougano Como. Φλορεντια Σιενα .Επίσης στο Μιλάνο οπου δεν θέλουμε να ξαναπάμε. Να μείνουμε τόσες μέρες Bergamo φαίνονται πολλές .εσείς τι λέτε.
 

filippia

Member
Μηνύματα
356
Likes
372
Επόμενο Ταξίδι
Μπρατισλάβα-Βιέννη-Τσεχία
Ονειρεμένο Ταξίδι
Λατινική Αμερική
Είναι όντως πολλές οι μέρες για Μπέργκαμο. Είναι πολύ όμορφη πόλη αλλά νομίζω 1,5-2 μέρες είναι αρκετές. Και σε μία το γυρνάς αλλά αν θες πιο χαλαρά κάθεσαι και λίγο παραπάνω. Εμείς πήγαμε τον προηγούμενο μήνα, φτάσαμε στο ξενοδοχείο Σάββατο μεσημέρι και μείναμε μέχρι Κυριακή βράδυ. Μείναμε απέναντι απ'το σταθμό του τρένου, στο
http://www.booking.com/hotel/it/best-western-hotel-piemontese-bergamo.el.html
δεν μπορώ να πω ότι τρελλάθηκα με το ξενοδοχείο, μου φάνηκε ακριβό για αυτά που προσέφερε αλλά ήταν σε πολύ βολικό σημείο. Υπόψιν ότι το αεροδρόμιο είναι ένα τέταρτο με λεωφορείο απ'το σταθμό των τρένων οπότε μην αγχωθείτε. Με αστικό πας. Να βγάλετε απ'το αεροδρόμιο το εισιτήριο των 7 ευρώ γιατί συμφέρει, πας-έρχεσαι στο αεροδρόμιο και περιλαμβάνει όλες τις συγκοινωνίες, ακόμα και το τελεφερίκ για την Άνω Πόλη. Στην καινούρια πόλη (Basa citta) αξίζει μια βόλτα στο κέντρο, στον πεζόδρομο με τα μαγαζιά για 1-2 ωρίτσες και μετά βουρ για Alta citta. Εκεί ανεβαίνεις είτε με τελεφερίκ είτε κατευθείαν με λεωφορείο από το σταθμό. Θα σου συνιστούσα να πάτε και στο Λόφο San Vigilio, παίρνεις άλλο τελεφερίκ που ξεκινάει από την Alta citta και έχει πολύ ωραία θέα, σπίτια σαν παλάτια και 2-3 όμορφα μαγαζάκια για καφεδάκι ή aperitivo.
Τώρα για εκδρομές εκτός εμείς νοικιάσαμε αυτοκίνητο από το αεροδρόμιο και πήγαμε Τορίνο (δε μας ενθουσίασε) και σε χωριά της περιοχής Piemonte: Asti, Alba και περνώντας σταματήσαμε σε μερικά μικρά χωριουδάκια για φωτογραφίες. Είναι οινοπαραγωγική περιοχή οπότε αν σας ενδιαφέρει μπορείτε να επισκεφθείτε οινοποιία. Εμείς λόγω εγκυμοσύνης δεν πήγαμε.
Η άλλη εναλλακτική είναι να πάτε προς Βερόνα.
Ελπίζω να βοήθησα λίγο. Αν σκεφτείς κάτι άλλο ρώτα με και ψάξε και μερικές ιστορίες που υπάρχουν στο φόρουμ για την πόλη.:)
 

astrah

Member
Μηνύματα
121
Likes
9
Επόμενο Ταξίδι
ταξίδι να'νε κ οπου να'νε
Ονειρεμένο Ταξίδι
το γυρο του κοσμου!
Παρά πολύ γιατί δεν έχω καθόλου χρόνο αυτήν την στιγμή για να κάνω σχέδια και βασίζομαι πολύ σε όποιες πληροφορίες μπορούν να μου δώσουν. Ξέρω έχει αναφερθεί σε άλλο θέμα αλλά το αυτοκίνητο το είχες κλείσει από Ελλάδα . Έχει σημαντική διαφορά η τιμη; γιατί δεν ξέρω εάν θέλω να νοικιάσω ή να μετακινηθώ με τρένο. Και δίπλωμα θα δεχτούν το ροζ; για να μην δίνω τώρα λεφτά στην ελπα. Γιατί για το νέο δεν προλαβαίνω.
 

gregory79

Member
Μηνύματα
129
Likes
57
Παρά πολύ γιατί δεν έχω καθόλου χρόνο αυτήν την στιγμή για να κάνω σχέδια και βασίζομαι πολύ σε όποιες πληροφορίες μπορούν να μου δώσουν. Ξέρω έχει αναφερθεί σε άλλο θέμα αλλά το αυτοκίνητο το είχες κλείσει από Ελλάδα . Έχει σημαντική διαφορά η τιμη; γιατί δεν ξέρω εάν θέλω να νοικιάσω ή να μετακινηθώ με τρένο. Και δίπλωμα θα δεχτούν το ροζ; για να μην δίνω τώρα λεφτά στην ελπα. Γιατί για το νέο δεν προλαβαίνω.
Το Τορίνο είναι μια πανέμορφη πόλη, μια ανθρώπινη πόλη. Σίγουρα πρέπει να δεις και τα παρακάτω
www.museocinema.it
www.museoegizio.it
www.ilpalazzorealeditorino.it
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.113
Μηνύματα
880.688
Μέλη
38.839
Νεότερο μέλος
mgian

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom