Ενοικίαση αυτοκινητου σε αεροδρομια

mariaj

Member
Μηνύματα
319
Likes
414
Ταξίδι-Όνειρο
Bali
Χρειάζεσαι ευρωπαϊκού τύπου δίπλωμα. Με το παλιό ροζ δίπλωμα μπορείς να ταξιδέψεις με το δικό σου αυτοκίνητο απο Ελλάδα προς έξω αλλά αν πας αεροπορικώς απο Ελλάδα έξω και θες να νοικιάσεις απο εκεί αμάξι είναι απαραίτητο το δίπλωμα νέου τύπου. Αυτό είναι κανόνας, τωρα αν μίλησες με εταιρεία εξωτερικού και σου είπαν ότι το παλιό δίπλωμα είναι οκ, τι να πω..
 
Μηνύματα
4.099
Likes
1.797
Επόμενο Ταξίδι
Αμερικη
Ταξίδι-Όνειρο
Wuthering Heights
Επειδη δεν προλαβαινεις πήγαινε στην ΕΛΠΑ το πρωι με μια φωτο διαβατηρίου και 50 ευρω και θα σε τακτοποιήσουν ( αν η πτήση σου φεύγει νωρις τότε δεν προλαβαινεις - ανοίγουν στις 9 )
 

cool11

Member
Μηνύματα
111
Likes
1
Καλησπερα ! Φευγω αυριο για ελβετια και σκεφτομαι να νοικιασω αυτοκινητο για μια ημερα να γυρισω λιγο την λιμνη . Υστερα απο ερευνα εχω καταληξει σε autoeurope , rentalcars και easycars με την τελευταια την φθηνοτερη που προσφερει Excess Waiver με συνολο 80 ευρω . Εχετε να προτεινεται κατι αλλο ? με το παλιο διπλωμα το ροζ δε νομιζω να εχω προβλημα σωστα ? ξερω μια μερα ειναι δυσκολο να παρεις καλη τιμη αλλα πιστευω οτι ειναι λιγο απαγορευτικες οι περισσοτερες . . . μπορω να ζητησω πετρελαιο ? αν και στα φθηνα δε νομιζω να υπαρχει επιλογη ..... Ακομα αν γνωριζει κανενας εχουν vignette τα νοικιαζομενα η ειναι θεμα εταιρειας ?
Επεστρεψες απο ελβετια? Τελικα ειναι εγκυρο το ροζ διπλωμα μας εκει?
 
Μηνύματα
4.099
Likes
1.797
Επόμενο Ταξίδι
Αμερικη
Ταξίδι-Όνειρο
Wuthering Heights
Παιδια ΟΧΙ το ροζ το παλιο δεν ειναι εγκυρο ! Οσοι νοικιαζετε αυτοκίνητο στο εξωτερικο πρεπει να τακτοποιησετε το θεμα με το διπλωμα και να το αντικαταστησετε με το διεθνες.
Υπαρχουν 2 λυσεις α) τρεχεις μονος σου για ολα και β) δινεις σε μια σχολη οδηγων να κανει τη βρωμοδουλεια (με το αναλογο αντιτιμο φυσικα) και συ απλα περιμενεις
 

chris7

Member
Μηνύματα
3.091
Likes
23.855
Επόμενο Ταξίδι
Λουξεμβούργο
Ταξίδι-Όνειρο
Καναδάς
Παιδια ΟΧΙ το ροζ το παλιο δεν ειναι εγκυρο ! Οσοι νοικιαζετε αυτοκίνητο στο εξωτερικο πρεπει να τακτοποιησετε το θεμα με το διπλωμα και να το αντικαταστησετε με το διεθνες.
Υπαρχουν 2 λυσεις α) τρεχεις μονος σου για ολα και β) δινεις σε μια σχολη οδηγων να κανει τη βρωμοδουλεια (με το αναλογο αντιτιμο φυσικα) και συ απλα περιμενεις
Εγώ μόνος μου το έκανα. Δεν ήταν και τίποτα το κουραστικό. Το μόνο που με κούρασε ήταν η αναμονή στην Εθνική Τράπεζα για το παράβολο. Δεν ξέρω αν μπορείτε να προμηθευτείτε το e-παράβολο μέσω διαδικτύου οπότε είναι εύκολη υπόθεση.
 

astrah

Member
Μηνύματα
121
Likes
9
Επόμενο Ταξίδι
ταξίδι να'νε κ οπου να'νε
Ταξίδι-Όνειρο
το γυρο του κοσμου!
Παιδιά θέλω να νοικιάσω αυτοκίνητο στο μπεργκαμο από Avis και διαβάζω στους όρους ότι πρέπει να έχω είτε έγκυρο δίπλωμα από χώρα ευρωπαϊκής ένωσης είτε διεθνές δίπλωμα. Κάποιος που ταξίδεψε πρόσφατα στο συγκεκριμένο αεροδρόμιο με το παλιό δίπλωμα (το οποίο έχει εξωτερικα και σε άλλες γλώσσες μετάφραση του τίτλου του) αντιμετώπισε πρόβλημα;
 

astrah

Member
Μηνύματα
121
Likes
9
Επόμενο Ταξίδι
ταξίδι να'νε κ οπου να'νε
Ταξίδι-Όνειρο
το γυρο του κοσμου!
Driver License
A valid driving licence, issued at least since 1 year, from Country of residence is required to be always supported by Passport/Identity Card.
International Driving Licence is mandatory for all customers resident in NON European Countries (i.e. Australia, USA, Brazil, etc.).
International Driving Licence is mandatory also for driving licence NOT in Roman Alphabet (i.e. Arab, Hebrew, etc.).
Greece: driving licences issued in Greek are accepted only when "Permis de Counduire" is endorsed on the front. Εμένα το γράφει σε πολλές γλώσσες το "ροζ" δίπλωμα μου. Τι να κανω;
 

emouli

Member
Μηνύματα
1.239
Likes
3.531
Ταξίδι-Όνειρο
Καταρράκτες Βικτώρια, ε;
Ακολούθησα τη συμβουλή της @ioanna balla και έκλεισα αυτοκίνητο από την avis για το Μόναχο. Είναι όντως πολύ εύχρηστο το σάιτ της και δεν ζητάει αριθμό κάρτας. Η τιμή μου φάνηκε καλή, 147 Ε για πέντε μέρες + 36 Ε για επιπλέον οδηγό. Ομως δεν είχε κάποια επιλογη για να κάνω κάποια εξτρα ασφάλεια όπως συμβαίνει σε άλλα σάιτς. Η κράτηση γράφει:
Η τιμή περιλαμβάνει:
ΦΠΑ (TAX)
Μικτή Ασφάλεια (CDW) Ποσό Ευθύνης - 950,00 EUR
Ασφάλεια Κλοπής (TP) Ποσό Ευθύνης - 950,00 EUR
Χρέωση Τελών Ταξινόμησης Αυτοκινήτου (VRF)
Προσαύξηση Παραλαβής στο Αεροδρόμιο, Δημοτικοί Φόροι, άλλοι Φόροι.
2500 KM

Θα είμαστε καλυμμένοι με αυτά ή χρειαζόμαστε κάτι επιπλέον::rolleyes-80:
 

fotast

Member
Μηνύματα
9.371
Likes
14.276
Ακολούθησα τη συμβουλή της @ioanna balla και έκλεισα αυτοκίνητο από την avis για το Μόναχο. Είναι όντως πολύ εύχρηστο το σάιτ της και δεν ζητάει αριθμό κάρτας. Η τιμή μου φάνηκε καλή, 147 Ε για πέντε μέρες + 36 Ε για επιπλέον οδηγό. Ομως δεν είχε κάποια επιλογη για να κάνω κάποια εξτρα ασφάλεια όπως συμβαίνει σε άλλα σάιτς. Η κράτηση γράφει:
Η τιμή περιλαμβάνει:
ΦΠΑ (TAX)
Μικτή Ασφάλεια (CDW) Ποσό Ευθύνης - 950,00 EUR
Ασφάλεια Κλοπής (TP) Ποσό Ευθύνης - 950,00 EUR
Χρέωση Τελών Ταξινόμησης Αυτοκινήτου (VRF)
Προσαύξηση Παραλαβής στο Αεροδρόμιο, Δημοτικοί Φόροι, άλλοι Φόροι.
2500 KM

Θα είμαστε καλυμμένοι με αυτά ή χρειαζόμαστε κάτι επιπλέον::rolleyes-80:
Στην παραλαβή τους ρωτάς πόσο είναι η επιβάρυνση για να φύγει η απαλλαγή/ευθύνη των 950,00 Ευρώ.Το κόστος πρέπει να είναι μικρό και αν θέλεις το κάνεις και είσαι εντάξει.
 

kipi

Member
Μηνύματα
414
Likes
219
Επόμενο Ταξίδι
Ταυλάνδη
Ταξίδι-Όνειρο
Μαλδίβες
καλημερα , μηπως ξερει καποιος καποια διεθνη εταιρεια rent a car που να μην απαιτει πιστωτικη καρτα για ενοικιαση αυτοκινητου?
 

GTS

Member
Μηνύματα
6.782
Likes
18.174
Στην παραλαβή τους ρωτάς πόσο είναι η επιβάρυνση για να φύγει η απαλλαγή/ευθύνη των 950,00 Ευρώ.Το κόστος πρέπει να είναι μικρό και αν θέλεις το κάνεις και είσαι εντάξει.
Εγώ νομίζω ότι δε θα είναι καθόλου μικρό το ποσό. Για μένα βέβαια είναι απαραίτητο να έχεις πλήρη κάλυψη όταν νοικιάζεις αυτοκίνητο, για παν ενδεχόμενο. Και τα παραπάνω δεν αποτελούν πλήρη κάλυψη, αφού (με επιφύλαξη το λέω) οι παραπάνω καλύψεις δεν αφορούν λάστιχα, παρμπρίζ (χώρια το λεγόμενο ποσό ευθύνης).
 

fotast

Member
Μηνύματα
9.371
Likes
14.276
Εγώ νομίζω ότι δε θα είναι καθόλου μικρό το ποσό. Για μένα βέβαια είναι απαραίτητο να έχεις πλήρη κάλυψη όταν νοικιάζεις αυτοκίνητο, για παν ενδεχόμενο. Και τα παραπάνω δεν αποτελούν πλήρη κάλυψη, αφού (με επιφύλαξη το λέω) οι παραπάνω καλύψεις δεν αφορούν λάστιχα, παρμπρίζ (χώρια το λεγόμενο ποσό ευθύνης).
Με το επιπλέον ποσό(που συνήθως είναι μέχρι 50,00 Ευρώ) φεύγει όλο το ποσό της ευθύνης/απαλλαγής και εξαιρούνται μόνον τα λάστιχα.Αυτή είναι η εμπειρία μου από την εταιρεία που νοικιάζω συνήθως.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.169
Μηνύματα
882.808
Μέλη
38.883
Νεότερο μέλος
ayahuasca97

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom