Ηνωμένο Βασίλειο Σκωτία οδικώς από Μάντσεστερ

Elias G

Member
Μηνύματα
38
Likes
22
Επόμενο Ταξίδι
Ελα ντε
Ονειρεμένο Ταξίδι
με το Μαράκι
Γεια σας συνταξιδιώτες..αρχές Ιουνίου εχουμε κανονίσει με την κοπέλα μου άφιξη Μάντσεστερ και roadtrip Σκωτία.Το πλάνο είναι να νοικιάσουμε αυτοκίνητο από Μαντσεστερ όπου θα γίνει και διαμονη γιατί φτάνουμε βράδυ, την επόμενη μέρα αναχώρηση για Εδιμβούργο όπου εχουμε κλείσει ήδη 3 βράδια και 5 μέρες να γυρίσουμε τα highlands.Έχω διαβάσει ιστοριούλες πολλές και όμορφες εδώ μέσα και φοβάμαι ότι θα μείνουμε εκεί..:clap: Όποια συμβουλή ή και πρόταση για πρόγραμμα ευπρόσδεκτη..είναι και η πρώτη μας φορά στο νησί..:rolleyes-80:
 

eril

Member
Μηνύματα
17
Likes
4
Επόμενο Ταξίδι
scotland
Ονειρεμένο Ταξίδι
tromso,norway
Με το καλο να πατε!!!!!
 

thch81

Member
Μηνύματα
92
Likes
70
Αν έχεις χρόνο καθώς πηγαίνεις από Μαντσεστερ Εδιμβούργο κάνε μια στάση στο Windermere της Lake district. Από Γλασκώβη για Fort William, στάση στη λίμνη Loch Lomond και στη τοποθεσία 3 sisters. H Loch Ness και το Inverness δεν είναι κάτι το ιδιαίτερο. Πήγαινε οπωσδήποτε στο Isle of Skye, στο γραφικό χωριό Pitlochry και στο Perth.
 

Elias G

Member
Μηνύματα
38
Likes
22
Επόμενο Ταξίδι
Ελα ντε
Ονειρεμένο Ταξίδι
με το Μαράκι
Να 'σαι καλά.Για lake district έχω ξαναδιαβάσει θα δω πως θα τη στριμώξω (θέλουμε να ρίξουμε και μια ματιά στο γήπεδο :rolleyes-80:), θα έχουμε και γέλια με την ανάποδη οδήγηση :xalara:
 

kalspiros

Member
Μηνύματα
2.554
Likes
3.986
Επόμενο Ταξίδι
remaining UK
Ονειρεμένο Ταξίδι
yeah, whatever...
στη διαδρομή προς Σκωτία και εντός Αγγλίας:
Όμορφα χωριά- Group 1 (Clitheroe, Appleby in Westmoreland, Windermere, Keswick)
Group 2 (Knaresborough, Richmond, Durham)
Αξιοθέατα: Group 2 (Fountains Abbey...)

Δρόμοι: Group 1 (A686 Penrith- Alston, Yorkshire Dales από Grassington- Kettlewell- Aysgarth, Hornister Pass B5289)

Tο Group 1 είναι το δυτικό και το Group 2 το ανατολικό, ανάλογα αν θα ανεβείς από Μ6 ή Α1(Μ) αντίστοιχα
 

Elias G

Member
Μηνύματα
38
Likes
22
Επόμενο Ταξίδι
Ελα ντε
Ονειρεμένο Ταξίδι
με το Μαράκι
Thanks kalspiros;) παραμυθένιες οι φωτό..απ'τα 2 ποιο προτείνεις; επίσης διάβασα κάπου για snake pass και castleton αλλά είναι ανάποδα..:rolleyes-80:
 

kalspiros

Member
Μηνύματα
2.554
Likes
3.986
Επόμενο Ταξίδι
remaining UK
Ονειρεμένο Ταξίδι
yeah, whatever...
ναι, απο μένα τα διάβασες. αν ακολουθήσεις το group 2 θα μπορούσες από Manchester να πιάσεις A1(M) μέσω Peak District όπου είναι και το snake pass. Δεν προτίνω, σου έδωσα κάμποσα ονόματα, αναζήτησε τα στο google στις εικόνες και αποφάσισε εσύ τι σου ταιριάζει. εμένα πχ τα γήπεδα μου είναι παγερώς αδιάφορα άρα τι πρόταση να σου κάνω?
 

Elias G

Member
Μηνύματα
38
Likes
22
Επόμενο Ταξίδι
Ελα ντε
Ονειρεμένο Ταξίδι
με το Μαράκι
Καλά κι εγώ δεν καίγομαι..τα τοπία με καίνε και η φυσική ομορφιά..θα δω φωτό και θα αποφασίσω..

Εχει κανείς νοικιάσει αυτοκίνητο μέσω της arguscarhire.com;;

Ρε παιδιά πείτε καμιά πρόταση διαδρομής (roadtrip) για υπόλοιπη Σκωτία εκτός Εδιμβούργου...έχουμε 5 βράδια και θέλουμε να πάμε σε όσο περισσότερα μέρη μπορούμε (loch lomond, isle of sky και πιο βόρεια αν γίνεται, inverness, aberdeen, stirling )
 
Last edited by a moderator:

pigi_dikaiou

Member
Μηνύματα
550
Likes
521
Επόμενο Ταξίδι
......
Ονειρεμένο Ταξίδι
Αγιο Ορος
Μια χαρα το Inverness (πρωτευουσα των Highlands εξαλλου),,στα 8km περιπου βρισκεται το Calloden.Εδω δοθηκε η καθοριστικη τελευταια μαχη μεταξυ Ιακωβιτων και Αγγλων.Το πεδιο μαχης ειναι επισκεψιμο καθως και οι ταφοι πολλων κλαν.Η επισκεψη αξιζει τον κοπο-αν σε ενδιαφερει η ιστορια-και αποτελει μερος μνημης και περηφανειας ενος εξαιρετικου λαου. Κοντα του βρισκεται και το καστρο Κοντορ.Ενδιαφερουσα και η διαδρομη απο το Ινβερνες προς το Αμπερντιν μεσω Ελγιν.Μια αλλη Σκωτια,διαφορετικη,εχοντας αποβαλλει ολη την τραχυτητα της βορειας πλευρας της, με πολυ πρασινο και πολλα distilleries.Το Αμπερντιν με την σειρα του παναξιο επισκεψιμοτητας με ωραιοτατο ναυτικο μουσειο(χρονολογειται το κτισμα απο το 1590 και ηταν το σπιτι του δημαρχου Ρος) και φυσικα βλεπει στο λιμανι με δωρεαν εισοδο.

Μια αλλη ενδιαφερουσα διαδρομη-αλλα με τραινο-ειναι απο το Ινβερνες στο Κάιλ οφ Λοχαλς.Φοβερες εναλλαγες τοπιου,μια Σκωτια που σε σημεια θυμιζει Ισλανδια,ελαφια να βοσκουν διπλα στις ραγες,λιμνες ασημενιες να καθρεφτιζουν την σιωπη των βουνων και....και....
Εν ολιγοις βαλε τον χαρτη κατω και πηγαινε οπου σε φωτισουν οι θεοι της Σκωτιας.Ειλικρινα...αξιζει !!!!!
 
Last edited by a moderator:

Elias G

Member
Μηνύματα
38
Likes
22
Επόμενο Ταξίδι
Ελα ντε
Ονειρεμένο Ταξίδι
με το Μαράκι
Βρε το ξέρω...όλη η Σκωτία αξίζει, το πρόβλημά μου είναι πως θα χωρέσω σε 5 μέρες όλα αυτά τα όμορφα..ευχαριστώ πάντως.Στην ουσία προσπαθώ να κυκλώσω την χώρα αλλά δεν μου βγαίνουν οι μέρες..
 

pigi_dikaiou

Member
Μηνύματα
550
Likes
521
Επόμενο Ταξίδι
......
Ονειρεμένο Ταξίδι
Αγιο Ορος
Μπορεις να την κυκλωσεις σε 5 μερες (οπως λες σε ενδιαφερουν οι φυσικες ομορφιες) εκτος και θες να πας και Εβριδες και Σετλαντ.Εμεις π.χ. την κυκλωσαμε σε 3.Ευκολα!!!!
 

Elias G

Member
Μηνύματα
38
Likes
22
Επόμενο Ταξίδι
Ελα ντε
Ονειρεμένο Ταξίδι
με το Μαράκι
Αυτό που θέλω να κάνω είναι: Edinburgh-Aberdeen-Inverness-να ανέβω βόρεια μέχρι Durness-Ullapool-να γυρίσω το isle of skye-Oban-Loch Lomond-Glasgow και πίσω στο αεροδρόμιο του manchester.Μέσα σε όλα αυτά να δούμε φυσικά και κάποια κάστρα που έχω σημειώσει..:rolleyes-80:
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.112
Μηνύματα
880.648
Μέλη
38.838
Νεότερο μέλος
Crimson_gr

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom