Τουρκία Κωνσταντινούπολη πληροφορίες

emouli

Member
Μηνύματα
1.239
Likes
3.531
Ονειρεμένο Ταξίδι
Καταρράκτες Βικτώρια, ε;
9. Αν έχετε σκασίλα να πάτε στα Πριγκηπονήσια να ξέρετε πως τα πλοία φεύγουν από το Κάμπατας. Υπάρχει η δημόσια συγκοινωνία που κάνει στάση σε όλα τα νησιά (εισιτήριο 5 λίρες, μπορείτε όμως να χρησιμοποιήσετε και την Ισταμπούλ καρτ) και μέχρι την Πρίγκηπο το ταξίδι διαρκεί 2 ώρες παρά τέταρτο, υπάρχουν όμως και άλλες εταιρίες παραδίπλα που πηγαίνουν κατευθείαν Χάλκη - Πρίγκηπο σε λιγότερο χρόνο. Εμείς πηγαμε στην Πρίγκηπο το Σάββατο με τα δημόσια καράβια και γινόταν ο κακός χαμός. Πανικός από κόσμο πάνω στο καράβι, τρισχειρότερη η κατάσταση στο νησί. Απογοητεύτηκα πλήρως! Η Πρίγκηπος (Buyukada) έχει τουριστικοποιηθεί τελείως. (Το ειδυλλιακό ήρεμο λιμανάκι που είχαν αντικρίσει τα παιδικά μου μάτια 30 χρόνια πριν είχε πάει περίπατο). Τίγκα στα μαγαζιά και τα φαγάδικα, ενώ στους δρόμους γύρω απ' το λιμάνι γινόταν το αδιαχώρητο. Εντέλει καθήσαμε στην ουρά για να πάρουμε την άμαξα, αλλά ούτε κι αυτή η βόλτα με ενθουσίασε. Μέχρι τον Αϊ Γιώργη τον Κουδουνά εφτασε η χάρη μας, που κουράζεσαι μεν για να τον προσεγγίσεις αφού έχει ανηφορικό ποδαρόδρομο 20' - 30', σε αποζημιώνει δε η θέα. Ισως ήταν η μοναδική αξιόλογη εμπειρία στο νησί (μαζί με κάτι νοστιμότατα λαχματζούν που πήραμε στο χέρι - ξέρετε για τη λιγούρα:p). Δεν το προτείνω σε καμιά περίπτωση, ειδικά τα Σαββατοκύριακα είναι σκέτη ταλαιπωρία. Αντ' αυτού θα πρότεινα να κατεβείτε στο πρώτο νησί που κάνει στάση το καράβι, που δεν μαζεύει πολύ κόσμο και από αυτό το λίγο που μπόρεσα να δω απ' το κατάστρωμα μου φάνηκε ομορφούλι. ;)

Επίσης στην Πρίγκηπο αν είστε 2 άτομα και θέλετε να κάνετε το γύρο του νησιού με την άμαξα (70 λίρες κοστίζει ο μικρός γύρος) σας συμφέρει να βρείτε άλλα δυο άτομα κι έτσι να μοιραστείτε το κόστος.;)
 
Last edited by a moderator:

emouli

Member
Μηνύματα
1.239
Likes
3.531
Ονειρεμένο Ταξίδι
Καταρράκτες Βικτώρια, ε;
Εν κατακλείδι η Κωνσταντινούπολη είναι υπέροχη, σκέτη μαγεία! Είναι πόλη που σου τσιγκλάει όλες τις αισθήσεις. Οι γλάροι που πετάνε ανάμεσα στους μιναρέδες είναι μια αξέχαστη εικόνα. Το τραγουδιστό κάλεσμα των ιμάμηδων σαν αμανές σου χαϊδεύει τ' αφτιά. Οι μυρωδιές που κατακλύζουν την πόλη γίνονται ένα γλυκό βασανιστήριο ώρα με την ώρα! Ακόμα κι όταν επιστρέψεις, οι αισθήσεις σου ζουν στους ρυθμούς της.
Αφεθείτε κι αν είστε καλά παιδάκια μπορεί να συναντήσετε και εξέχοντα μέλη του φόρουμ κι έτσι να λάβετε επιτόπου πολύτιμες πληροφορίες! ;)
 

emouli

Member
Μηνύματα
1.239
Likes
3.531
Ονειρεμένο Ταξίδι
Καταρράκτες Βικτώρια, ε;
Και 2-3 σκόρπια τιπς ακόμα.
Μην επιχειρήσετε να πάτε στο Εγιούπ ημέρα Παρασκευή. Είναι ιερή μέρα για τους μουσουλμάνους και σε συνδυασμό με τη ιερότητα του συγκεκριμένου τζαμιού η περιοχή είναι πραγματικά απροσπέλαστη! Το εσωτερικό του τζαμιού ούτε καν το πλησιάσαμε, στον περίβολο ήταν ασφυκτική η κατάσταση. Ακόμα και στα δρομάκια έξω από το τζαμί με δυσκολία περπατούσες. Και φυσικά το να πάρεις το τελεφερικ για τον λόφο ήταν απιαστο όνειρο. Ουρές ατελείωτες και εδώ! Πάντως ξαναπήγαμε στην περιοχή (ημέρα Δευτέρα αυτη τη φορά) και ήταν μια χαρά από θέμα κοσμου. Και η βόλτα στο λόφο Pierre Loti είναι must!

Οσοι έχετε χρεωστική καρτα της Εθνικής συμφέρει να κάνετε ανάληψη από τα ΑΤΜ'ς στην Πόλη. Αλλά να ξέρετε πως η ING BANK χρεώνει επιπλέον 3,5 % transaction fee. Ενώ η FINANSBANK δεν χρεώνει κάτι. Επίσης την καλύτερη ισοτιμία σε ανταλλακτήριο την βρήκα στο Εμινονού, σ΄ ένα που βρίσκεται μέσα σε μια στοά με μαγαζιά που πουλάνε ηλεκτρονικά είδη (κινητά, τάμπλετς, κάμερες κλπ), λίγα μέτρα πιο πάνω απ΄το Hafiz Moustafa στην αριστερή πλευρά του δρόμου.

Αυτά! Κι αν υπάρχουν απορίες, εδώ είμαστε! :)
 
Μηνύματα
19
Likes
11
Επόμενο Ταξίδι
Βαρκελώνη
Σε 3 εβδομάδες ταξιδεύω για Κωνσταντινούπολη. Έχω διαβάσει αρκετά θέματα και έχω κάποιες απορίες, τις οποίες θα αναφέρω στην πορεία.
Θα είμαστε εκεί Πέμπτη μεσημέρι με Δευτέρα μεσημέρι (Αγ. Πνεύματος). Έχω κάνει μια έρευνα για τα αξιοθέατα και μουσεία και τις ώρες που μπορεί κανείς να τα επισκεφτεί και το πιο πιθανό είναι οτι θα κλείσουμε εισιτήρια για να αποφύγουμε τις ουρές. Παρ' όλα αυτά, υπάρχει κάποια μέρα που καλό θα ήταν να αποφύγω να επισκεφτώ κάτι λόγω κόσμου; Ή κάποιες συγκεκριμένες ώρες;
 

AndyG

Member
Μηνύματα
78
Likes
12
Επόμενο Ταξίδι
Γερμανία-Αυστρία...
Ονειρεμένο Ταξίδι
Μαλδίβες..!!!
Σε 3 εβδομάδες ταξιδεύω για Κωνσταντινούπολη. Έχω διαβάσει αρκετά θέματα και έχω κάποιες απορίες, τις οποίες θα αναφέρω στην πορεία.
Θα είμαστε εκεί Πέμπτη μεσημέρι με Δευτέρα μεσημέρι (Αγ. Πνεύματος). Έχω κάνει μια έρευνα για τα αξιοθέατα και μουσεία και τις ώρες που μπορεί κανείς να τα επισκεφτεί και το πιο πιθανό είναι οτι θα κλείσουμε εισιτήρια για να αποφύγουμε τις ουρές. Παρ' όλα αυτά, υπάρχει κάποια μέρα που καλό θα ήταν να αποφύγω να επισκεφτώ κάτι λόγω κόσμου; Ή κάποιες συγκεκριμένες ώρες;
Εμείς πήγαμε Κυριακή πρωί κατά τις 09.30 στο Ντολμαμπαχτσέ και δεν περιμέναμε καθόλου. Κατά την έξοδό μας όμως απ' αυτό κατά τις 11.00 γινόταν ο κακός χαμός με τις ουρές. Γι' αυτό θα σας πρότεινα εκεί να πάτε από νωρίις...
 

Menelaos83

Member
Μηνύματα
103
Likes
88
Θα ηθελα να ρωτησω αν υπαρχει καποιο site που μπορω να κλεισω οnline εισητηρια πχ για αγια σοφια η ντολμπαχαχτσε ωστε να αποφυγω ουρες κλπ
Καποια στιγμη ειχα βρει αυτο http://www.muze.gov.tr/en αλλα εδω και πολυ καιρο μαλλον εχει προβλημα το site.Γνωριζει κανεις κατι παραπανω?
 

emantas

Member
Μηνύματα
30
Likes
76
Επόμενο Ταξίδι
Ιταλια 1015 χιλιομετρα στ
καλησπερα, θελω να ρωτησω ποσο θα μου κοστισει το να μεινω καποιες μερες στη τουρκια, κυριως απο θεμα φαγητου εννοω.. (τρωω πολυ, ισως και υπερβολικα πολυ και δεν εχω σκοπο να χασω τα κιλα που με τοσο κοπο πηρα χαχαχα).
Δεν θελω να τρωω σε τπτ υπερλουξ ταβερνες.. κατι χαλαρο στο χερι ίσως και κανα φαγαδικο της γειτονιας.. χαλαρα πραγματα..
επισης τι αξιζει να δω εκτος απο τα κλασσικα, μπλε τζαμι και αγια σοφια;
 

greco

Member
Μηνύματα
1.144
Likes
3.315
Επόμενο Ταξίδι
???
Ονειρεμένο Ταξίδι
Γυρος Τουρκιας
Απειρες οι πληροφοριες στο forum.Ξεκινα διαβασμα.Κι αφου εισαι...φαγανουλης,για αρχη σου λεω οτι πας στο καταλληλο μερος!
 

vasiliss

Member
Μηνύματα
915
Likes
8.341
Επόμενο Ταξίδι
Οδικό στην ;;;;;
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ρωσία -Ισλανδία - Περού
8. Η τηλεφωνική επικοινωνία στην Πόλη είναι πικρή ιστορία. Η Vodafone χρεώνει 3 ευρω τις εξερχόμενες κλήσεις και 1.39 τις εισερχόμενες το λεπτό. Και τα μηνύματα 0.40. (Οι αριθμοί που δίνω μπορεί να έχουν ελάχιστη απόκλιση). Μη μου στεναχωριέστε, υπάρχει λύση και γι' αυτό!:clap:
Εμείς πήραμε από ένα περίπτερο στη Σουλταναχμετ (ανάμεσα σε Αγιά Σοφιά και Μπλε τζαμί) μια καρτούλα εκπτωτική για διεθνείς κλήσεις (από αυτές που ξύνεις και εμφανίζεται ένας κωδικός). Είναι απίστευτα οικονομική! Εγραφε πως είναι 50 μονάδων δηλ. 60' για κλήσεις σε σταθερά στην Ε.Ε και 15' (νομίζω) σε κινητά). Κι όλα αυτά μόνο με 10 λίρες! Εμείς πάντως μιλούσαμε καθημερινά για 6 μέρες 2 φορες τη μέρα με Ελλάδα και δεν την καταναλώσαμε.
Μήπως θυμάσαι πως λέγεται η κάρτα αυτή;
Επίσης πως την χρησιμοποιούσες, από καρτοτηλέφωνα ή με κάποιον άλλο τρόπο;
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.112
Μηνύματα
880.671
Μέλη
38.838
Νεότερο μέλος
Crimson_gr

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom