Γενικά Διακοπες για ζευγαρι

panlek30

Member
Μηνύματα
1.554
Likes
4.001
Επόμενο Ταξίδι
Κωνσταντινούπολη
Ταξίδι-Όνειρο
Περού - Βολιβία
Μολις μπηκα στην παρεα σας και νιωθω πολυ τυχερη που σας βρηκα! Ψαχνω νησι με κυριαρχο χαρακτηριστικο καταπληκτικες παραλιες, να μην κρινεται αναγκαια η χρηση αυτοκινητου , για ζευγαρι 23 χρονων , να χει και μια καλη διασκεδαση, οχι ξεφαντωμα αλλα οχι και ερημια.... Εχω δει πααααρα πολλα και εχω μπερδευτει.....επισης να ειναι κυκλαδες ( εκτος μυκονου σαντορινης και συρου) . Μ αρεσε η Μηλος αλλα δεν ξερω κατα ποσο ευκολο θα ναι χωρις αυτοκινητο....εικαι και για κουφονηςια αλλα φοβαμαι μηπως ειναι πολυ ησυχα, πχ περισυ στη Συρο απογοητευτηκαμε με τη διασκεδαση.... Ευχαριστω εκ των προταιρων....!
Για εκπληκτικές παραλίες στις Κυκλάδες μονο Μήλο ή Κουφονήσια μπορω να σκεφτω! Αλλα κανένα απο τα δυο νησιά δεν εχει ιδιαιτερη νυχτερινή ζωη! Στην Ίο γινεται χαμος και ο Μυλοποτας και το Μαγγανάρι ειναι πολυ ομορφες παραλίες αλλα θεωρω οτι το νησι εχει εκφυλιστει απο τον κακο τουρισμο που συγκεντρώνει!
 

Estet

Member
Μηνύματα
234
Likes
111
Επόμενο Ταξίδι
Λυών
Ταξίδι-Όνειρο
Τόκιο
Γεια σας και από μένα πάλι, μετά από σχεδόν ένα χρόνο. Πέρυσι ακολούθησα τις συμβουλές σας και πήγα στη Σκιάθο. Ίσως οι καλύτερες διακοπές μέχρι τώρα.

Φέτος αφού διάβασα με τις ώρες το φόρουμ αποφασίσαμε με το αγόρι μου για Μήλο 9-16 Αυγούστου. Θα ήθελα απλά να κάνω μια ερώτηση που δεν βρήκα πουθενά την απάντηση της.

Μπορώ να ενοικιάσω μικρό ταχύπλοο με μικρή μηχανή χωρίς να χρειάζεται δίπλωμα, κάπου στη Μήλο? Το έχει κάνει κανείς? Νοικιάσαμε στη Σκιάθο πέρσι και ήταν μοναδική εμπειρία θα θέλαμε να το επαναλάβουμε ειδικά στη Μήλο.


Θα περιμένω τα φώτα σας ! Ευχαριστώ! :)
Eγώ που είχα πάει πριν 2 χρόνια, δε θυμάμαι να είδα κάτι τέτοιο πουθενά, μόνο στον Αδάμαντα νομίζω νοίκιαζες ιστιοπλοϊκό, με skipper όμως.Αλλά αναφορικά με μικρό ταχύπλοο δεν είδα κάπου να νοικιάζεται.Τώρα βέβαια δεν ξέρω τι γίνεται αυτό το καλοκαίρι.. Αν έχει κάποιος άλλος πιο πρόσφατη σχετική εμπειρία...
 

Demetrax

Member
Μηνύματα
14
Likes
1
Ταξίδι-Όνειρο
το επόμενο
Eγώ που είχα πάει πριν 2 χρόνια, δε θυμάμαι να είδα κάτι τέτοιο πουθενά, μόνο στον Αδάμαντα νομίζω νοίκιαζες ιστιοπλοϊκό, με skipper όμως.Αλλά αναφορικά με μικρό ταχύπλοο δεν είδα κάπου να νοικιάζεται.Τώρα βέβαια δεν ξέρω τι γίνεται αυτό το καλοκαίρι.. Αν έχει κάποιος άλλος πιο πρόσφατη σχετική εμπειρία...
Ευχαριστώ για την απάντηση Estet, πώς ήταν η εμπειρία σου απο Μήλο? κάναμε σωστή επιλογή?
:)
 

Estet

Member
Μηνύματα
234
Likes
111
Επόμενο Ταξίδι
Λυών
Ταξίδι-Όνειρο
Τόκιο
Ευχαριστώ για την απάντηση Estet, πώς ήταν η εμπειρία σου απο Μήλο? κάναμε σωστή επιλογή?
:)
Nαι είναι πολύ ωραίο νησί, υπέροχες παραλίες, αρκεί να μην σας πιάσουν τα μελτέμια του Αυγούστου, η χώρα είναι πολύ γραφική και ρομαντική, απλώς δεν έχει ιδιαίτερη νυχτερινή ζωή.
Και έχει και ημερήσιες θαλάσσιες εκδρομές με σκάφος, γύρω από το νησί, όπου θα κολυμπήσεις σε καταπληκτικά νερά.
Νομίζω ότι για ζευγάρι είναι ιδανικό νησί, εκτός αν ενδιαφέρεστε για clubbing!
 

Demetrax

Member
Μηνύματα
14
Likes
1
Ταξίδι-Όνειρο
το επόμενο
Nαι είναι πολύ ωραίο νησί, υπέροχες παραλίες, αρκεί να μην σας πιάσουν τα μελτέμια του Αυγούστου, η χώρα είναι πολύ γραφική και ρομαντική, απλώς δεν έχει ιδιαίτερη νυχτερινή ζωή.
Και έχει και ημερήσιες θαλάσσιες εκδρομές με σκάφος, γύρω από το νησί, όπου θα κολυμπήσεις σε καταπληκτικά νερά.
Νομίζω ότι για ζευγάρι είναι ιδανικό νησί, εκτός αν ενδιαφέρεστε για clubbing!
Μπα το clubbing το βρίσκεις πάντου δεν είναι το ζητούμενο, εμεις ενδιαφερόμαστε για εξερέυνηση ωραίες παραλίες, φρέσκο ψαράκι και βόλτες στα γραφικά δρομάκια το βράδυ για κανένα ποτάκι χαλαρά..
 

Estet

Member
Μηνύματα
234
Likes
111
Επόμενο Ταξίδι
Λυών
Ταξίδι-Όνειρο
Τόκιο
Μπα το clubbing το βρίσκεις πάντου δεν είναι το ζητούμενο, εμεις ενδιαφερόμαστε για εξερέυνηση ωραίες παραλίες, φρέσκο ψαράκι και βόλτες στα γραφικά δρομάκια το βράδυ για κανένα ποτάκι χαλαρά..
Tότε έχετε βρει ιδανικό νησί, προσφέρεται για όλα αυτά και με το παραπάνω!
 

maria.p

Member
Μηνύματα
12
Likes
29
Επόμενο Ταξίδι
Ρώμη
Καλημερα!Ψαχνουμε με το αγορι μου που θα παμε φετος διακοπες και εχουμε ξεμεινει απο ιδεες
μενουμε Αθηνα και λογο οικονομικου ψαχνουμε καποιο νησι εδω κοντα (καθε χρονο Κυκλαδες πηγαιναμε)
εχουμε παει Σαντορινη Μυκονο Μηλο Ναξο Τηνο και Αγκιστρι.
Ψαχνουμε ενα νησι που να χει ζωη (οχι πχ οπως η Μηλος που εχει τοοση ησυχια)ωραιες παραλιες(πολυ βασικο)
ωραια χωρα(επισης βασικο)και μερη/χωρια να επισκεφτεις και να δεις ωστε να μην βαρεθουμε
Ιδεες;;
Θα σου πρότεινα και εγώ την επιλογή της Σίφνου ή της Σύρου μιας και τα δύο νησιά είναι σχετικά κοντά!!! Εμένα μου άρεσαν πολύ και τα δύο απλά οι παραλίες δεν είναι το μεγάλο τους ατού , χωρίς αυτό να σημαίνει ότι δεν θα ευχαριστηθείτε τα μπάνια σας... Το αντίθετο... Στη Σίφνο θα έδινα ένα μικρό προβάδισμα αν θέλετε κυκλαδίτικο σκηνικό και χρώμα μιας και η Ερμούπολη στην Σύρο είναι στο στυλ του Ναυπλίου και προσωπική μου άποψη είναι ότι μπορείτε να την επισκεφθείτε οποτεδήποτε μέσα στον χρόνο!!!
Όπου κ αν πάτε καλά να περάσετε!!!
 

agalipas

Member
Μηνύματα
153
Likes
52
Ταξίδι-Όνειρο
ΙΣΛΑΝΔΙΑ , Λίμνη Τιτικάκα
Καλημερα!Ψαχνουμε με το αγορι μου που θα παμε φετος διακοπες και εχουμε ξεμεινει απο ιδεες
μενουμε Αθηνα και λογο οικονομικου ψαχνουμε καποιο νησι εδω κοντα (καθε χρονο Κυκλαδες πηγαιναμε)
εχουμε παει Σαντορινη Μυκονο Μηλο Ναξο Τηνο και Αγκιστρι.
Ψαχνουμε ενα νησι που να χει ζωη (οχι πχ οπως η Μηλος που εχει τοοση ησυχια)ωραιες παραλιες(πολυ βασικο)
ωραια χωρα(επισης βασικο)και μερη/χωρια να επισκεφτεις και να δεις ωστε να μην βαρεθουμε
Ιδεες;;
Η Σκυρός νομίζω θα σε καλύψει σε όλα αρκεί να έχεις και μεταφορικό για να την γυρίσεις.
κατ'αρχήν είναι το πιο οικονομικό νησί με διαφορά και σε ακτοπλοικά αλλά και σε ποτό-φαγητό, ενοικιαζόμενα βρίσκεις φθηνα άλλα οχι σε ξενοδοχείο γιατι εκεί διαγκώνουν. Το χωρίο (η πρωτεύουσα δηλ.) είναι παραδοσιακή όμορφη με πολλά μαγαζάκια. Δεν προκειται να βαρεθείς γιατι τα 15 και πλεον μπαρακια της θα καλύψουν όλα τα μουσικά σου γούστα, χώρια τα ταβερνάκια. Ο κόσμος είναι φιλικός και σε αντιμετωπίζουν σαν ντόπιο, θα φας πολύ καλά με μέσο όρο τα 12ε ανα άτομο. επίσης πολύ σημαντικό ειναι οτι απέχει μόνο 1 ωρα και 40 λεπτά απο την στεριά. για περαιτέρω πληροφορίες στην διάθεση σου.
Εγω πάντως φέτος θα κάνω ενα τουρ σε Κίμωλο, Μήλο και Σίφνο.
 

foodie_mary

New Member
Μηνύματα
3
Likes
0
Επόμενο Ταξίδι
Κυκλαδες
Ταξίδι-Όνειρο
Νεα Υορκη
εγω παντως με αυτα που ζητας θα ελεγα χωρις καμια σκεψη Ναξο και παλι Ναξο.εχει φοβερες παραλιες δεν ειναι ακριβο νησι εχει νυχτερινη ζωη δεν ειναι ερημια καθολου σε σχεση με τη Μηλο που ειχαμε παει παλιοτερα και παρα ειναι ησυχο νησι εγω δεν ξερω αν θα ξαναπηγαινα.εμεις τελικα καταληξαμε Παρο
Δεν εχω καταληξει ακομα ..... Και η Παρος με δελεαζει!
 

iparout

Member
Μηνύματα
13
Likes
6
Χαίρετε.

Σκέφτομαι 1 εβδομάδα διακοπές για ζευγάρι 30 χρονών στα μέσα Ιουλίου. Ψάχνουμε μόνο ξεκούραση, χαλάρωση, λιώσιμο στην παραλία και λίγα πράγματα από νυχτερινή ζωή. Το πάλευα για εξωτερικό αλλά μάλλον δεν το σηκώνει η τσέπη, οπότε Ελλαδίτσα και πάλι Ελλαδίτσα.

Μας ενδιαφέρουν ωραίες γαλαζοπράσινες παραλίες για πολύωρο άραγμα, απαραίτητα οργανωμένες -ξαπλώστρες, μπαράκι για ποτά, μουσική- γιατί δεν μπορώ το στυλ "πετσέτα στην άμμο", και χαλαρή νύχτα για κανένα ποτάκι σε ωραίο περιβάλλον. Βασικό, όμως, οι παραλίες.

Υπάρχει δυνατότητα να πάρουμε αμάξι αλλά μπορεί και να νοικιάσουμε από εκεί...

Πήγαμε πέρυσι Σίφνο, πολύ ωραίο νησί, αλλά από παραλίες ένα στρογγυλό μηδενικό. Σκεφτόμασταν Ρόδο ή Νάξο αλλά είμαστε ανοιχτοί σε προτάσεις.

Thanks !
 

Traveller

Member
Μηνύματα
3.935
Likes
3.921
Ρόδος μακράν πιο κοσμοπολίτικη, με περισσότερες επιλογές, καλές παραλίες και φτηνή... παίρνεις το αεροπλάνο σου και σε 3/4 φτάνεις ατσαλάκωτος... νοικιάζεις ένα αυτοκίνητο και το νησί δικό σου...

Επίσης πολύ καλή επιλογή η Κέρκυρα... υπέροχες παραλίες, εξίσου κοσμοπολίτικη και με επίσης πολλές επιλογές... μοναδικό μείον η βενζίνη που θα φας μέχρι να φτάσεις με το αυτοκίνητό σου μια που οι πτήσεις για εκεί είναι ακριβότερες...

Η Νάξος χωρίς να είναι άσχημη είναι πιο οικογενειακό νησί και με πολύ λιγότερες επιλογές...
 

iparout

Member
Μηνύματα
13
Likes
6
Ρόδος μακράν πιο κοσμοπολίτικη, με περισσότερες επιλογές, καλές παραλίες και φτηνή... παίρνεις το αεροπλάνο σου και σε 3/4 φτάνεις ατσαλάκωτος... νοικιάζεις ένα αυτοκίνητο και το νησί δικό σου...

Επίσης πολύ καλή επιλογή η Κέρκυρα... υπέροχες παραλίες, εξίσου κοσμοπολίτικη και με επίσης πολλές επιλογές... μοναδικό μείον η βενζίνη που θα φας μέχρι να φτάσεις με το αυτοκίνητό σου μια που οι πτήσεις για εκεί είναι ακριβότερες...

Η Νάξος χωρίς να είναι άσχημη είναι πιο οικογενειακό νησί και με πολύ λιγότερες επιλογές...
Κέρκυρα πήγαμε το Πάσχα. Πολύ όμορφο νησί παρ' ότι δεν κολυμπήσαμε...

Το σκέφτομαι αρκετά για Ρόδο. Οι παραλίες του νησιού έχουν τα στοιχεία που ζητάω (οργανωμένες για άραγμα, μουσικούλα, ποτάκι, ωραία νερά κ.τ.λ.) ?
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.167
Μηνύματα
882.722
Μέλη
38.879
Νεότερο μέλος
fanisfanisfanis

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom