Κούβα Κούβα: ζωντανό μουσείο!

alma

Member
Μηνύματα
3.717
Likes
15.013
Ααα και χάρηκα πως θα συμπέσουμε :D !!! Εγώ θα μείνω για 10 νύχτες...4 Havana, 1 Cienfuegos, 5 Varadero...
Ψάχνοντας βρήκα αυτό...http://www.cuba-excursions.com/excursions/excursion.asp?id_excursion=2548 Η εκδρομή για Cayo Largo γίνεται με αεροπλανάκι από το Βαραδέρο!
Θα ήταν χαρά μου αν συμπίπταμε. Να περάσεις όμορφα και να μας πεις τις εντυπώσεις σου όταν επιστρέψεις. Και εμένα για Κούβα ιδανικό μου φαίνεται ένα πρόγραμμα που γυρίζεις το νησί και βιώνεις την ζωή των κατοίκων από κοντά σε Αβάνα και άλλες πόλεις και μετά χαλαρώνεις λίγο σε κάποιο νησάκι ή στο Βαραδέρο.

Πιθανόν αν δει το θέμα ο @Yorgos θα μπορούσε να μας διαφωτίσει για τις εκδρομές στα διάφορα νησάκια και πως γίνονται....
 
Last edited by a moderator:

nicole.g.<3

Member
Μηνύματα
398
Likes
455
Ονειρεμένο Ταξίδι
Γαλλική Πολυν.-Καραϊβική!
Θα ήταν χαρά μου αν συμπίπταμε. Να περάσεις όμορφα και να μας πεις τις εντυπώσεις σου όταν επιστρέψεις. Και εμένα για Κούβα ιδανικό μου φαίνεται ένα πρόγραμμα που γυρίζεις το νησί και βιώνεις την ζωή των κατοίκων από κοντά σε Αβάνα και άλλες πόλεις και μετά χαλαρώνεις λίγο σε κάποιο νησάκι ή στο Βαραδέρο.
Σ'ευχαριστώ πολύ ;) !!! Εννοείται θα σας γράψω τις εντυπώσεις μου και θα φέρω πολλές φωτογραφίες! Άντε λίγο έμεινε, απλά δε βλέπω την ώρα να βρεθώ εκεί!

Πιθανόν αν δει το θέμα ο @Yorgos θα μπορούσε να μας διαφωτίσει για τις εκδρομές στα διάφορα νησάκια και πως γίνονται....
Αυτό θα ήταν απλά υπέροχο :D !
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.628
Likes
50.313
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ονειρεμένο Ταξίδι
Περού τότε, τώρα, πάντα
Πιθανόν αν δει το θέμα ο @Yorgos θα μπορούσε να μας διαφωτίσει για τις εκδρομές στα διάφορα νησάκια και πως γίνονται....
Λοιπόν:
η εκδρομή στο Κάγιο Μπλάνκο έχει:
καταμαράν, snorkelling, δελφίνια και 2-3 ώρες στο νησί με γεύμα με αστακό και είναι γύρω στα 85 ευρώ (περίπου τώρα, γιατί με τις ισοτιμίες δεν είναι στάνταρ). Ανάλογα με το σε ποιο ξενοδοχείο είσαι, ξεκινάει 8-9 το πρωί, επιστρέφεις 5. Πολύ καλή, συνήθως αυτή προτιμάει ο κόσμος.

η ημερήσια για Κάγιο Λάργκο φεύγει νωρίτερα, έχεις πτήση για Κάγιο Λάργκο (γι αυτό είναι και ακριβή), πας κάνεις μπάνιο κι επιστρέφεις, ψιλοκατάκοπος κατά τη γνώμη μου. Γύρω στα 200-230 CUC αναλόγως την αφετηρία. Πολύ μακριά για μένα, πολλές ώρες, βάλε και τα αεροδρόμια κλπ, τράνσφερ με άλλους 300 ανθρώπους, πολλή φασαρία. Κάγιο Λάργκο θα πήγαινα αν ήμουν παραλιόπληκτος, αλλά για 2 βράδια μίνιμουμ, για ημερήσια πολλή ταλαιπωρία ρε παίδες.

Το Cayo Guillermo είναι πολύ μακριά και αν μένεις Βαραδέρο δε βρίσκω το λόγο να τρέχεις μέχρι εκεί. Πραγματικά καλή παραλία που να αξίζει τον κόπο είναι η playa ensenacho στο cayo santa maria, αλλά κι εκεί θα πήγαινα για μίνιμουμ 2 βράδια. Γενικά για κάποιο λόγο οι τουρίστες θεωρούν πως τα κάγιος είναι πιο "αυθεντικά" από το Βαραδέρο και δεν κατανοώ το γιατί: έχουν μόνο ξενοδοχεία πάνω, τουλάχιστον στο
Βαραδέρο έχει 1-2 πράγματα να δεις συν νυχτερινή ζωή της προκοπής.

Σε ό,τι αφορά την ποιότητα της παραλίας, το Βαραδέρο είναι πολύ καλό για τα δεδομένα της Κούβας. Το cayo Santa Maria και το Cayo Largo είναι ελαφρώς ανώτερες κατά τη γνώμη μου, αλλά αν είναι να πας μέχρι εκεί, τότε αφήνεις τελείως το Βαραδέρο και μένεις εκεί, δεν έχει νόημα να πας για 2-3 ώρες και να ξοδέψεις άλλες 7 στα μεταφορικά.
 

nicole.g.<3

Member
Μηνύματα
398
Likes
455
Ονειρεμένο Ταξίδι
Γαλλική Πολυν.-Καραϊβική!
WOW! Έχω εντυπωσιαστεί με την ταχύτητα σου...σ'ευχαριστώ πάρα πολύ για τις πληροφορίες @Yorgos !
Την εκδρομή στο Cayo Blanco θα την κάνουμε σίγουρα!
To Cayo Largo το σκεφτόμουν σαν επιλογή σε περίπτωση που βαρεθούμε από την ξεκούραση στο Βαραδέρο τις 5 μέρες και θελήσουμε να πάμε άλλη μια εκδρομή πέρα από την πρώτη...αλλά αφού λες ότι δεν αξίζει την ταλαιπωρία θα το σκεφτώ διπλά!

Γενικά για κάποιο λόγο οι τουρίστες θεωρούν πως τα κάγιος είναι πιο "αυθεντικά" από το Βαραδέρο και δεν κατανοώ το γιατί: έχουν μόνο ξενοδοχεία πάνω, τουλάχιστον στο
Βαραδέρο έχει 1-2 πράγματα να δεις συν νυχτερινή ζωή της προκοπής..
Να σου πω την αλήθεια δεν είναι πως το θεωρώ πιο αυθεντικό, απλά χωρίς να γνωρίζω πολλά για το μέρος, από φωτογραφίες και μόνο εντυπωσιάστηκα από την Playa Sirena και την Playa Paraiso, παραλιόπληκτη όπως κατάλαβες!
Έχεις να μου προτείνεις κάποιες άλλες δραστηριότητες στο Βαραδέρο ? Κάποιο εστιατόριο ή μπαράκι με κουβανέζικη μουσική?
 

annabaloo

Member
Μηνύματα
59
Likes
32
Επόμενο Ταξίδι
μυκονος
Ονειρεμένο Ταξίδι
ξανά Κούβα!!
@Yorgos μήπως ξέρεις πως μπορώ να κανονίσω εκδρομή από βαραδέρο για σάντα κλάρα- τρινιδαδ και πόσο κοστίζει?επίσης αν υπάρχει κάποιο τουριστικό λεωφορείο για να μας πάει από αβάνα βαραδέρο? σε ευχαριστώ πολύ!
 

KIKI

Member
Μηνύματα
2.693
Likes
6.667
Επόμενο Ταξίδι
Ιορδανία
Ονειρεμένο Ταξίδι
Αφρική Ναμιμπια
@Yorgos μήπως ξέρεις πως μπορώ να κανονίσω εκδρομή από βαραδέρο για σάντα κλάρα- τρινιδαδ και πόσο κοστίζει?επίσης αν υπάρχει κάποιο τουριστικό λεωφορείο για να μας πάει από αβάνα βαραδέρο? σε ευχαριστώ πολύ!
για το πρωτο δεν ξερω .
υπαρχει λεωφορειο της VIAAZUL που κανει δρομολογιο Αβανα-Βαραδερο- Αβανα. Ειναι γυρω στις 2 με 2,5 ωρες και κοστιζει 10 κουκ .
 

alma

Member
Μηνύματα
3.717
Likes
15.013
Ευχαριστούμε @Yorgos για τις πληροφορίες. Να σου πω την αλήθεια ούτε κι εγώ τα θεωρώ πιο αυθεντικά απλώς ήθελα να συνδυάσω το ταξίδι στις πόλεις με κάτι που θα έχει παραλίες και χαλάρωση. Αρχικά σκεφτόμουν ή Βαραδέρο ή κάποιο από τα Κάγιος. Σε βίντεο που κυκλοφορούν στο διαδίκτιο είδα ωραίες εικόνες που μου άρεσαν,ενώ ένας από τους τελευταίους αγγλόφωνους LP για την Κούβα εκθείαζε το Cayo Guillermo, τις παραλίες,τα ροζ φλαμινγκο κλπ και το σκεφτόμουν.Αλλά αφού είναι μακριά όπως λες, αν είναι πρέπει να κάτσουμε κάποιες μέρες εκεί αντί για το Βαραδέρο.Αλλιώς μόνο Βαραδέρο.
 
Μηνύματα
32
Likes
11
Λοιπόν...
όλους εσάς που πήγατε ή θα πάτε τώρα κοντά στην Κούβα...
Σας μισώ!!! :p
Πού θα πάει θα πάω κι εγώ... :/
 

tezaro

New Member
Μηνύματα
2
Likes
0
πολλά!!! Πήγαμε Πάσχα κ επειδή συνέπιπτε το καθολικό με το ορθόδοξο...μάς κόστισε παραπάνω!!!
2214 ευρώ το άτομο δώσαμε στο ταξιδιωτικό (το 14 μ'άρεσε!!!) κ συμπεριλαμβανόντουσαν οι διανυκτερεύσεις, μεταφορές, πρωινά κ εκτός από την πρώτη κ την ελεύθερη μέρα, τις άλλες είχαμε κ ένα γεύμα. Στο Βαραδέρο ήταν απεριόριστα φαγητά κ ποτά. Οπότε στην Κούβα δεν ξοδέψαμε πολλά, γύρω στα 450 ευρώ κ οι 2 μαζί (τα περισσότερα τα δώσαμε στην εκδρομή με το καταμαράν).
Καλημέρα! ενδιαφέρομαι να παω κουβα τον δεκεμβριο για μινιμουμ 10 διανυκτερευσεις. ξερεις καποιο γραφειο να απευθυνθω? να παω ατομικα η οργανωμενα?
 

demie

Member
Μηνύματα
409
Likes
795
Καλημέρα! ενδιαφέρομαι να παω κουβα τον δεκεμβριο για μινιμουμ 10 διανυκτερευσεις. ξερεις καποιο γραφειο να απευθυνθω? να παω ατομικα η οργανωμενα?
Γεια σου tezaro! Για τον αν θα πας οργανωνενα η ατομικα δυστυχως δεν μπορω να σε βοηθησω εξαρταται απο σενα, εμεις πηγαμε με το versus κ μειναμε ευχαριστημενοι. Διαβασε κ τις ιστοριες οσων εχουν παει μονοι τους κ αποφασισε...
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.114
Μηνύματα
880.689
Μέλη
38.839
Νεότερο μέλος
mgian

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom