Ταινιες . . αλα ιταλικα!!

neraida

Member
Μηνύματα
391
Likes
87
αναφερθηκαμε σε εστιατορια, σε μουσικη, σε ακτοπλοικα και αεροπορικα εισιτηρια, σε σποτακια ..
απο ιταλικες ταινιες εχετε να προτεινετε τιποτα?? διοτι εχω γινει downloader και κατεβαζω απο το ιντερνετ μανιωδως .

αρχιζω ως εξης:

1. "la vita e' bella" .. πρωτη φορα το ειδα στο πανεπιστημιο στην Περουτζια που καθε Πεμπτη ειχε προβολες. γεματη η αιθουσα εκεινη την αξεχαστη Πεμπτη!!

2 "manuale d' amore No 1".
το 2 με την Μονικα δεν μου πολυαρεσε, εγινε ομως πιο γνωστο απο οτι το 1 μαλλον γιατι επαιζε η Μπελουτσι!!

3 "il monstro" με τον benigni. πολυ γελιο!
δεν το εβρισκα πουθενα, τελικα το βρηκα μεσω φιλου.
 

mary_a

Member
Μηνύματα
1.180
Likes
110
Ταξίδι-Όνειρο
Route 66
Να προσθέσω κι εγώ δύο πολύ αγαπημένες μου:
1. Il postino (καταπληκτική)
2. la finestra di fronte

 

thanosth

Member
Μηνύματα
3.370
Likes
6.858
Επόμενο Ταξίδι
Θάσος με ιστιοπλοϊκό!
Ταξίδι-Όνειρο
Happy Slam, AO
η αγαπημένη μου ταινία, που τυχαίνει να ειναι κ ιταλική ειναι
το αγαπημένο μου ημερολόγιο-Caro Diario!
του νάνι μορέτι
μια σινεφιλική ταινία του 1993 που την λάτρεψαν ακόμα κ οι κριτικοί κινηματογράφου:haha:


Caro diario (1993)
 

skiouros82

Member
Μηνύματα
727
Likes
53
Επόμενο Ταξίδι
μας τσάκισε ο covid
Ταξίδι-Όνειρο
japan me cherry blossom
buon giorno e buona settimana,παρακολουθω καιρο αυτο το γκρουπ και δεν ηξερα αν επρεπε να μπω 'η οχι.τα ιταλικα μου τα εχω ξεχασει πια και τα ταξιδια μου για την bella penisula εχουν μεινει πισω.εχω εσας ομως να με ταξιδευετε και σας ευχαριστω.

στο θεμα μας λοιπον,μια απο τις τελευταιες ταινιες που ειδα και μου αρεσε ηταν το l'ultimo bacio(μπορει να την πετυχετε και στην κρατικη που και που)

[URL="
- L'Ultimo Bacio - Movie Trailer[/URL]
 
Last edited by a moderator:

dik-7

Member
Μηνύματα
1.527
Likes
2.044
Επόμενο Ταξίδι
Θα δειξει!
Ταξίδι-Όνειρο
Νησια μπορα μπορα
Καταρχήν καλώς σας βρήκα στο γκρουπ.
Οι αγαπημένες μου ταινίες έχουν αναφερθεί ήδη:
1. La vita e bella
2.Cinema il paradiso
3. Il postino (η λιγότερο γνωστή απ' όλες, αλλά ίσως η καλύτερη. Κάθε φορά που τη βλέπω δε μπορώ να συγκρατήσω τα δάκρυα. Για όσους δε τυχόν δε το γνωρίζουν ο πρωταγωνιστής Massimo Troisi πέθανε λίγο πριν ολοκληρωθούν τα γυρίσματα)

Να προσθέσω μια ακόμη αξιόλογη: Johnny Stecchino. Σκηνοθετεί και πρωταγωνιστεί ο Benigni
 
Μηνύματα
4.099
Likes
1.797
Επόμενο Ταξίδι
Αμερικη
Ταξίδι-Όνειρο
Wuthering Heights
il ciclone (πολυ χαριτωμενη και αναλαφρη) την συνιστω για οσους εχουν τις μαυρες τους!!θα τους ανεβασει στο λεπτο!!!
 
Μηνύματα
4.099
Likes
1.797
Επόμενο Ταξίδι
Αμερικη
Ταξίδι-Όνειρο
Wuthering Heights
Καταρχήν καλώς σας βρήκα στο γκρουπ.
Οι αγαπημένες μου ταινίες έχουν αναφερθεί ήδη:
1. La vita e bella
2.Cinema il paradiso
3. Il postino (η λιγότερο γνωστή απ' όλες, αλλά ίσως η καλύτερη. Κάθε φορά που τη βλέπω δε μπορώ να συγκρατήσω τα δάκρυα. Για όσους δε τυχόν δε το γνωρίζουν ο πρωταγωνιστής Massimo Troisi πέθανε λίγο πριν ολοκληρωθούν τα γυρίσματα)

Να προσθέσω μια ακόμη αξιόλογη: Johnny Stecchino. Σκηνοθετεί και πρωταγωνιστεί ο Benigni
τελειες ολες!!! και στο il postino και στο cinema il paradiso επαιζε ενας απο τους αγαπημενους μου ηθοποιους (μακαριτης τωρα) ο Φιλιπ Νουαρε.στην επαιζε τον Παμπλο Νερουδα και στην δευτερη τον ιδιοκτητη του σινεμα:clap::clap:
 

dik-7

Member
Μηνύματα
1.527
Likes
2.044
Επόμενο Ταξίδι
Θα δειξει!
Ταξίδι-Όνειρο
Νησια μπορα μπορα
τελειες ολες!!! και στο il postino και στο cinema il paradiso επαιζε ενας απο τους αγαπημενους μου ηθοποιους (μακαριτης τωρα) ο Φιλιπ Νουαρε.στην επαιζε τον Παμπλο Νερουδα και στην δευτερη τον ιδιοκτητη του σινεμα:clap::clap:
Πραγματικά σπουδαίος ηθοποιός. Το σημαντικό είναι ότι και οι τρεις ταινίες ξεχειλίζουν από συναίσθημα, χωρίς όμως χαζοαμερικάνικες υπερβολές.
 

dik-7

Member
Μηνύματα
1.527
Likes
2.044
Επόμενο Ταξίδι
Θα δειξει!
Ταξίδι-Όνειρο
Νησια μπορα μπορα
Ξέχασα να αναφέρω και το Malena του Tornatore.
Κατώτερο των προαναφερόμενων, αλλά με πολύ καλή φωτογραφία και μια Μonica Bellucci στην καλύτερη ερμηνεία και ταινία της καριέρας της.
 
Μηνύματα
4.099
Likes
1.797
Επόμενο Ταξίδι
Αμερικη
Ταξίδι-Όνειρο
Wuthering Heights
Πραγματικά σπουδαίος ηθοποιός. Το σημαντικό είναι ότι και οι τρεις ταινίες ξεχειλίζουν από συναίσθημα, χωρίς όμως χαζοαμερικάνικες υπερβολές.
λιγο off topic αλλα δεν πειραζει. το ξερετε οτι εχουν δωσει το ονομα του σε ποικιλια τριανταφυλλου???
 

dik-7

Member
Μηνύματα
1.527
Likes
2.044
Επόμενο Ταξίδι
Θα δειξει!
Ταξίδι-Όνειρο
Νησια μπορα μπορα
λιγο off topic αλλα δεν πειραζει. το ξερετε οτι εχουν δωσει το ονομα του σε ποικιλια τριανταφυλλου???
Και δεν ανοίγουμε ένα νέο topic!! Αγαπημένες ποικιλίες ιταλικών τριαντάφυλλων. :haha::haha::haha::haha: Να δω πόσα ψάρια πιάνει ο Samion
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.184
Μηνύματα
883.323
Μέλη
38.894
Νεότερο μέλος
mikesf

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom